Jump to content

Diy κοινωνικό φυτεμένο Nature Style 120 λίτρα.


Recommended Posts

Να σας πω και κάτι; Δεν χαλάστηκα καθόλου, μ αρέσει να έχω ψιλοπροβληματάκια, εξάλου το ενυδρείο είναι ο ψυχίατρός μου γιατί περνάω επαγγελματικά δύσκολες στιγμές κι αν δεν είχα προβλήματα με το ενυδρείο θα έπρεπε να στραφώ κάπου αλλού να απασχολώ το μυαλό μου, οπότε καμία στεναχώρια, σε 2-3 μήνες θα πάμε και για αλλαγή βυθού έτσι για να χουμε να ασχολούμαστε!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κωστή έγινε η μεταφορά ??

Ναι χθες το πρωι, εχει και τα καλα της η ανεργια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, λοιπόν σήμερα βγήκαν κάποια κρίσιμα και σοβαρά συμπεράσματα, πρώτα απ όλα ο Στάθης είχε απόλυτο δίκιο, η άμμος θέλει πέταμα. Εκανα σήμερα να καθαρίσω το φίλτρο, το filterwool ήταν κατακίτρινο, το ίδιο και το νερό που βγαίνει στο ξέπλυμα, για κάποιο λόγο η άμμος ξεβάφει; Βγάζει λάσπη; Δεν ξέρω τι να πω, στο 40λιτρο που είναι άδειο από ψάρια και πέταξα μέσα το ψιλό χαλικάκι που αγόρασα απ το pet city, ενώ χθες ήταν σα βούρκος αφού δεν είχε ορατότητα ούτε στα 2 εκατοστά, σήμερα το πρωί το νερό είναι όπως βγαίνει απ τη βρύση, κρυστάλλινο να το πιεις στο ποτήρι, ενώ στο ενυδρείο με την άμμο το χρώμα του νερού έχει μια ξανθοκίτρινη χροιά. Τώρα θέλω τη βοήθειά σας, θέλω άμμο μπεζ δοκιμασμένη ότι δεν χρωματίζει το νερό και κοκκομετρίας κατάλληλη για τα γατόψαρα. Παραθέτω ένα λινκ να μου πείτε τι γνώμη έχετε για τη συγκεκριμένη, ένα λινκ για άμμο κοκκομετρίας 0,5 -1.0mm http://www.baufox.com/χαλαζιακή-άμμος-rawasy-05-10mm-25kgσακί κι ένα ψιλό χαλικάκι κοκκομετρίας 1,6 - 2,5mm  http://www.baufox.com/χαλαζιακό-χαλίκι-rawasy-16-25mm-25kgσακί όπου και τα δύο τα περιγράφει ώς φυσικό χαλαζιακό χαλίκι, καθαρότητας SiO2 98,5 – 99,8 %, με σφαιρικούς κόκκους, ξηρό και διαβαθμισμένο, απαλλαγμένο από σκόνη και προσμίξεις. Ξέρω ότι την ίδια πήρε ο Μάκης (avraamp) αλλά δεν την έχω δει από κοντά για να δω αν μου αρέσει το χρώμα. Τι λέτε κι εσείς;

Δεύτερο συμπέρασμα, αν δείτε στην αρχική περιγραφή έχω μία μεγάλη σχετικά διακύμανση στο pH, την οποία πιστεύω την έλυσα, το όλο πρόβλημα το δημιουργούσε η 24ωρη λειτουργία του σκίμερ 350 eheim το οποίο κάνει καταπληκτική δουλιά αλλά με 24ωρο λειτουργίας το βράδυ που έκλεινε η μαγνητική του διοξειδίου επειδή αυτό τραβάει απ την επιφάνεια τράβαγε οξυγόνο και το έβαζε στο νερό με αποτέλεσμα το pH απ το 6.7 να πηγαίνει στο 7.3. Σκέφτηκα λοιπόν κι έβαλα ηλεκτρολογικό "ταφ" στο χρονοδιακόπτη της μαγνητικής κι έβαλα παράλληλα μ αυτή το σκίμμερ και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό, σήμερα πρωί το pH στο 6.8, δηλαδή διακύμανση της τάξης του 0.2 κι όχι του 0.6 που είχα πριν το οποίο πιστεύω ήταν κι ο βασικός ύποπτος της bba αν και σίγουρα θα έχει περάσει απ αυτή με τα φυτά που μεταφέρθηκαν αλλά τουλάχιστον να μη της δίνω και τροφή, τι λέτε εσείς γι αυτό;  

 

Υ.Γ. Κοιτάξτε δύο φωτό από ενυδρεία που στήθηκαν χθες, το μεγάλο και το μικρό με διαφορετικές άμμους το καθένα και συγκρίνετε το νερό, τα συμπεράσματα δικά σας. 

 

Wrbt2J7.jpg?1

i37MVou.jpg?1

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την αμμο αυτή δεν την ξέρω και δεν την έχω δουλέψει.Από τα χαρακτηριστικά φαίνεται πολύ καλή και απο χρώμα φαίνεται πολύ κοντά σε αυτό που είδα με τα μάτια μου στην φύση.

 

Ότι και να πάρεις, καλό πλύσιμο και ας μείνει η μισή!

 

το μαγαζί αυτό που είναι;απο κινητό δεν κατάφερα να βρώ διεύθυνση...ειμαι και της τεχνολογίας παναθεμά με... :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και συγγνώμη για το ρε, έβγαλα άλλη μία φωτό, κοιτάξτε στην επιφάνεια τι γίνεται απ την άμμο, δεν είναι πρωτεινικό φιλμ, δεν έχω ταίσει τα ψάρια απ τη στιγμή που το έστησα και το 70% του νερού είναι φρέσκο χθεσινό, έχει μαζέψει χώμα στην επιφάνεια, είναι τρομερό. Το μαγαζί είναι το aquariumshop.gr. http://aquariumshop.gr/

 

StY6snr.jpg?1

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Πέταμα... :(

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα; Που βρίσκω άμμο να μη θολώνει, χαλαζιακή μπεζ χρώματος;  Με τα ψάρια θα υπάρξει πρόβλημα να ξανά ξεστήσω το ενυδρείο αυθημερόν; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έβαλες στο λίνκ φαίνεται καλή περίπτωση....

Τα ψάρια θα στρεσσαριστούν αλλά δεν είσαι 'νέοσ' και είμαι σίγουρος ότι ακόμα και λάθη να γίνουν θα μπορέσεις να τα διορθώσεις άμεσα και να διασφαλίσεις την ασφάλεια των ψαριών....

 

Αλλιώς να αρχίσεις να ψάχνεις τα μαγαζιά για αντίστοιχη "ενυδρειακή" άμμο....το στρέσς των ψαριών δεν το γλυτώνεις βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Ρομποτής Κωνσταντίνος said:

Και τώρα; Που βρίσκω άμμο να μη θολώνει, χαλαζιακή μπεζ χρώματος;  Με τα ψάρια θα υπάρξει πρόβλημα να ξανά ξεστήσω το ενυδρείο αυθημερόν; 

Δες την άμμο που έχω στο δικό μου ενυδρείο. Είναι πολύ καλή. Την πήρα από Pet Super Market, χαλαζιακή, μπεζ. 

 

large.DSC_0382.jpglarge.DSC_0227.jpglarge.DSC_0358.jpglarge.DSC_0345.jpg

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο νταμαρι στο κορωπι που εχω και στε δυο ενυδρεια μου ειναι χαλαζιακη μπεζ και δεν εχω κανενα θεμα και τιμη ανα τσουβάλι 50κιλα αν θυμαμαι καλα 4-5 ευρω.... με ενα τηλέφωνο θα μπορουσες να το σιγουρευσεις....

 

Μηπως ομως και η δικη σου θελει καλο πλύσιμο που πιθανά δεν τον πέτυχες????

Βαλε ενα φιλτρακι εσωτερικο αν εχεις με λιγο βαμβάκι ενυδρειακο να τρεχει να δεις αν μαζεψει οτι αιωρείται  ... 

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Απο νταμαρι στο κορωπι που εχω και στε δυο ενυδρεια μου ειναι χαλαζιακη μπεζ και δεν εχω κανενα θεμα και τιμη ανα τσουβάλι 50κιλα αν θυμαμαι καλα 4-5 ευρω.... με ενα τηλέφωνο θα μπορουσες να το σιγουρευσεις....

 

Μηπως ομως και η δικη σου θελει καλο πλύσιμο που πιθανά δεν τον πέτυχες????

Βαλε ενα φιλτρακι εσωτερικο αν εχεις με λιγο βαμβάκι ενυδρειακο να τρεχει να δεις αν μαζεψει οτι αιωρείται  ... 

 

Ηρακλή άν εννοείς από τον Ερμή είναι 25κιλο και θέλει καλό πλύσιμο ακόμα και άν χρειαστεί να 'θυσιάσεις' την μισή η σχέση ποιότητας/τιμής είναι μιά χαρά....η κίτρινη του Ερμή είναι η ποιό κοντινή σε αυτό που είδα στην βραζιλία.... ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Ηρακλή άν εννοείς από τον Ερμή είναι 25κιλο και θέλει καλό πλύσιμο ακόμα και άν χρειαστεί να 'θυσιάσεις' την μισή η σχέση ποιότητας/τιμής είναι μιά χαρά....η κίτρινη του Ερμή είναι η ποιό κοντινή σε αυτό που είδα στην βραζιλία.... ;)

 

Ναι αυτη λεω σωστος 25 κιλο είναι ! !!! εγω ειχα παρει δύο αλλα δεν βρισκω την απόδειξη για να πω σιγουρα το κοστος... και το καλο ειναι οτι εκει εχεις και την επιλογη, αν θυμάμαι παντα καλα, αναμεσα σε 2-3 κοκομετριες...

Link to comment
Share on other sites

Ναί αλλά βγάζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΑΣΠΗ!!!Πράγμα που θέλουμε να αποφύγουμε εδώ....βέβαια όλα είναι στο πλύσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή από το PetSM είναι ακριβή, πήρα 25€ το σακί. Βέβαια δεν ήθελε καθόλου πλύσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι στον Ερμη εχει 0.3 εως 2, και 1 εως 2 ποια να παρω για τα γατοψαρα; Επισης αν εχει πολυ λασπη μ ενδιαφερει να μη χρωματιζει το νερο αυτη που επλυνα 10 χερια ακομα το χρωματιζει ξανθο, μηπως το κανουν αυτο οι μπεζ αμμοι και τσαμπα παιδευομαι;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηξερα οτι θα πας θα ερχομουν...εγω εχω παρει και τις δύο και εχω κανει μίξη....δεν χανεις τιποτα να πάρεις δύο σακια....και να έχεις στο μυαλό σου ότι απο την ψιλή θα πετάξεις το 1/3 σιγουρα!

 

αν μπορεις βγαλε και στειλε μου καμια φωτό απο τις φυσικές πέτρες που εχει να δώ τι έχει αυτην την στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Με τη 1 εως 2 θα εχουν προβλημα τα γατοψαρα;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Με τη 1 εως 2 θα εχουν προβλημα τα γατοψαρα;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

 

 

ΚΑΝΕΝΑ απολύτως...ακόμα και με μεγαλύτερη....Και νομίζω ότι είμαι ο μόνος που μπορείς να ακούσεις σε αυτό....Βάλε ΑΦΟΒΑ!!!! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Husky_Jim said:

αν μπορεις βγαλε και στειλε μου καμια φωτό απο τις φυσικές πέτρες που εχει να δώ τι έχει αυτην την στιγμή...

Από πρόσφατη επίσκεψή μου, αν βοηθάει

 

334184ace75027c5d75dacba9dd43468.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχχα αυτές είναι ότι άφησα......(για το γρανίτη και τις φυσικές με βρύα εννοώ)....το ενυδρείο που στίσαμε στο γουλανδρή είχε 217κιλά φυσικό γρανίτη με βρύα... :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Παιδια ειμαι στον Ερμη εχει 0.3 εως 2, και 1 εως 2 ποια να παρω για τα γατοψαρα; Επισης αν εχει πολυ λασπη μ ενδιαφερει να μη χρωματιζει το νερο αυτη που επλυνα 10 χερια ακομα το χρωματιζει ξανθο, μηπως το κανουν αυτο οι μπεζ αμμοι και τσαμπα παιδευομαι;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

Εγω το εχω στα αφρικανακια μου και το νερο ειναι crystal clear!!! φαίνεται και στις φωτο που εχω στο ενυδρειο 100lt!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Δες την άμμο που έχω στο δικό μου ενυδρείο. Είναι πολύ καλή. Την πήρα από Pet Super Market, χαλαζιακή, μπεζ. 

 

 

Αυτή δεν είναι μπεζ, είναι λευκή, αυτή είχα στο προηγούμενο στήσιμο κι ήταν και σε μένα κρύσταλλο, για φυτεμένο και τη δική μου ψαροσύνθεση δεν είναι φυσική για αυτό πήγα σε μπεζ, όταν λέμε μπεζ σαν την άμμο της θάλασσας καφέ που με το φωτισμό στο ενυδρείο δίνει ένα ωραίο χρώμα. 
Λοιπόν ή εγώ είμαι ψείρας ή οι μπεζ άμμοι χρωματίζουν, έχω φτάσει τα 12 χέρια στου Ερμή την άμμο και πάλι μια τσαγίλα τη βγάζει, ίσως όχι τόσο έντονα μετά από τόσο πλύσιμο αλλά τι να πω. Τώρα την αφήνω γιατί δεν θέλω να το ρισκάρω και σε κάτι μήνες θα τη δοκιμάσω στο ενυδρείο, πήρα για την ιστορία την 0,3 με 2.0 αλλά έχω την εντύπωση πως με το πλύσιμο το 0,3 έφυγε κι έχει μείνει από 1 και πάνω. 

Φωτό έβγαλα, πως τις θέλετε με π.μ. ή εδώ; Εχω πάρει και καταλόγους που δείχνει με εικόνες το κάθε πέτρωμα. 

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εδω βαλτες...

Εγω αν θυμαμαι καλα (εκτος απο αυτη που εστειλα και τον Μακη να παρει) ειχα παρει καποια στιγμη και απο τον Βασιλη τον Ζαχαροπουλο μια μπεζ αμμο (φτηνη σχετικα) που με ελαχιστα χερια πλυσιμο μια χαρα μου καθησε....

Link to comment
Share on other sites

Εδω εδω!!! δεν εισαι ψειρας.... μαλλον άρρωστος!!!! κοιτα το θεμα την αμμο ειναι ποσα θέλεις να διαθέσεις μπορεις βα παρεις ακριβή αμμο και αμμεσα να ειναι διαυγές το νερο αλλιως με λιγες μερες υπομονη θα δεις κι εδω διαυγές νερο... Επίσης εχει να κανει η απόχρωση της άμμου και ο φωτισμός που σε συνδυασμό μπορει να σου δίνουν την εντύπωση τσαγιού!!! 

 

Δεν ειναι λευκη ωστε η αντανάκλαση να ειναι άχρωμη....

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...