Jump to content

Diy κοινωνικό φυτεμένο Nature Style 120 λίτρα.


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Irakles έγραψε:

Εδω εδω!!! δεν εισαι ψειρας.... μαλλον άρρωστος!!!! κοιτα το θεμα την αμμο ειναι ποσα θέλεις να διαθέσεις μπορεις βα παρεις ακριβή αμμο και αμμεσα να ειναι διαυγές το νερο αλλιως με λιγες μερες υπομονη θα δεις κι εδω διαυγές νερο... Επίσης εχει να κανει η απόχρωση της άμμου και ο φωτισμός που σε συνδυασμό μπορει να σου δίνουν την εντύπωση τσαγιού!!! 

 

Δεν ειναι λευκη ωστε η αντανάκλαση να ειναι άχρωμη....

 

Μ αυτή τη λογική φίλε Ηρακλή θα πρεπε και το 40λιτρο να δείχνει μαύρο, κοίτα πιο πάνω λίγες απαντήσεις τις δύο φωτό με τα ενυδρεία και θα καταλάβεις, απλά η άμμος δεν ξεπλένεται ποτέ όσα χέρια κι αν περαστεί. Του Ερμή την πέρασα 12 χέρια για να μη βγαίνει τσάι το νερό, αυτή που έχω μέσα στο ενυδρείο συνολικά έχει περαστεί 15 χέρια μετρημένα όχι κατά προσέγγιση οι μετρήσεις που αναφέρω και πάλι αν τη βάλω στη λεκάνη κι ανακατέψω λάσπη θα βγάλει, του Ερμή σταμάτησε να λασπουριάζει αλλά στα 12 χέρια!

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι εχει πολυ κουραση και να σου πω την αληθεια τοσα πολλα χερια θα επρεπε να εχει καθαρίσει... ποτε την εβαλες μεσα και ποτε εβγαλες τις φωτο? ?? Επίσης θα ελεγα να βγαλεις φωτογραφια να δουμε αφότου αναψουν τα φωτα... αυτες που βλεπω μερικα ποστ πιο πισω δεν μπορω εγω τουλάχιστον να σου πω οτι ειναι τοσο εντονη διάφορα... 

 

Οι φωτογραφίες ειναι τελείως διαφορετικες και απο φωτισμο αλλα και απο περιβάλλον... η πρώτη πάντως αν και ωραια αμμο ειναι χοντροκοκκη μηπως η αλλη αμμος ειναι πολυ ψιλη σχεδον πούδρα ? ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Το ξερω οτι εχει πολυ κουραση και να σου πω την αληθεια τοσα πολλα χερια θα επρεπε να εχει καθαρίσει... ποτε την εβαλες μεσα και ποτε εβγαλες τις φωτο? ?? Επίσης θα ελεγα να βγαλεις φωτογραφια να δουμε αφότου αναψουν τα φωτα... αυτες που βλεπω μερικα ποστ πιο πισω δεν μπορω εγω τουλάχιστον να σου πω οτι ειναι τοσο εντονη διάφορα... 

 

Οι φωτογραφίες ειναι τελείως διαφορετικες και απο φωτισμο αλλα και απο περιβάλλον... η πρώτη πάντως αν και ωραια αμμο ειναι χοντροκοκκη μηπως η αλλη αμμος ειναι πολυ ψιλη σχεδον πούδρα ? ??

 

Αυτή που έχω τώρα στο ενυδρείο που έχει το πρόβλημα είναι κοκκομετρίας 0.3 - 0.7, καμία σχέση με πούδρα. Αφού σας λέω ο υαλοβάμβακας βγαίνει καφέ χρώμα, θα βγάλω φωτό αύριο με τον υαλοβάμβακα και το νερό που βγάζει στο νιπτήρα όταν το ξεπλένω, αυτό θα σας δώσει πλήρη εικόνα για το πρόβλημα. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πράμα φίλε ο Ερμής...

Καμιά πέτρα πήρες που σου είπα να έχεις ποικιλία;

Δεν έχω δοκιμάσει και τη δική μου άμμο να δω τι γίνεται και να σου πω.  Ακόμα την έχω στο μπαλκόνι και την πλένω.:bigemo_harabe_net-125:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

Πολύ πράμα φίλε ο Ερμής...

Καμιά πέτρα πήρες που σου είπα να έχεις ποικιλία;

Δεν έχω δοκιμάσει και τη δική μου άμμο να δω τι γίνεται και να σου πω.  Ακόμα την έχω στο μπαλκόνι και την πλένω.:bigemo_harabe_net-125:

 

 

Καλή υπομονή και σε σένα, όσο για τις πέτρες προς το παρόν η Βαγγελίτσα δεν θέλει ούτε να ακούσει να αλλάξω τις παρούσες, της αρέσουν πολύ, ούτε θέση δεν θέλει να αλλάξω, βρε μπελά που βρήκα. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Καλή υπομονή και σε σένα, όσο για τις πέτρες προς το παρόν η Βαγγελίτσα δεν θέλει ούτε να ακούσει να αλλάξω τις παρούσες, της αρέσουν πολύ, ούτε θέση δεν θέλει να αλλάξω, βρε μπελά που βρήκα. :P

.Θα τις πάρεις αυτές όπως είναι και θα της δώσει στη Βαγγελίτσα να τις στήσει στο μικρό που ετοιμάζεις...:P

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σας έχω όμορφα νέα σήμερα, αύριο θα ξεστηθεί πάλι το ενυδρείο, η άμμος είναι για τον Παλιά Εθνική Οδός Καβάλα. Μιλάμε μετά από τρία 24ωρα λειτουργίας και ο υαλοβάμβακας στο ξέπλυμα έβαψε κυριολεκτικά το νιπτήρα καφέ, τα τζάμια στο ενυδρείο ήδη έχουν πιάσει αυτή την καφετίλα και η επιφάνεια του νερού είναι σα βάλτος, φανταστείτε απ τη στιγμή που κόβει το σκίμμερ να δουλεύει το πρωί η επιφάνεια είναι σαν πέτσα από γιαούρτι, δεν παλεύεται άλλο και πραγματικά μακριά απ αυτή την άμμο. Εχω πλύνει τα 5 κιλά δοκιμαστικά του Ερμή, μετά από 12 χέρια το νερό βγαίνει λευκό, θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχω το ίδιο πρόβλημα γιατί μη ξεχνάμε έχω γατόψαρα να σκάβουν και πριν πει κάποιος βγάλε τα γατόψαρα να ενημερώσω πως όταν είχα την άμμο απ το petsupermarket τη λευκή δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Τώρα το μόνο μου θέμα ότι ο πιτσιρικάς έχει αγώνα αύριο και αυτό θα μου πάρει όλη τη μέρα, ελπίζω να προλάβω ώστε να μη κρατήσω τα ψάρια υπερωρίες. 

 

KZL8XTK.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι να πω, έχω φτάσει στα 15 χέρια με την άμμο του Ερμή και παρατηρώ το φαινόμενο με το ανακάτεμα το νερό να λασπώνει, μήπως τελικά να καταλήξω σε ψιλό χαλικάκι; Η άμμος του petsupermarket ήταν χοντρής κοκκομετρίας και γι αυτό πιστεύω δεν σηκωνόταν όταν την ανακάτευαν τα κόρυ, αυτή εδώ λίγο να κάνεις ότι ρίχνεις νερό σηκώνεται γιατί είναι ψιλή και θολώνει το νερό, το ίδιο κι αυτή της europet bernina. Δεν ξέρω τι να κάνω. Αν πάρω αυτό το χαλικάκι που λέει ότι έχει σφαιρικούς κόκκους θα έχουν πρόβλημα τα κόρυ; http://www.baufox.com/χαλαζιακό-χαλίκι-rawasy-16-25mm-25kgσακί

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Κωστη καλη και καθαρη αμμο εχω παρει απο καταστημα στον Πειραια και σε οποιον και να την εχω συστησει εχει μεινει υπερευχαριστημενος...

Για να σου δωσω να καταλαβεις στα 2 ενυδρεια μου της εχω κανει απλο ξεπλυμα με συνοπτικες διαδικασιες και εντος 24ωρου το νερο ειναι λαμπικο!!

Φιλος που εχει γεμισει προσεκτικα το νερο και με χαρτι κουζινας πανω στην αμμο κατα το γεμισμα δεν του εβγαλε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς στην άμμο παρατηρείτε αυτό το φαινόμενο, αν δεν είναι κατάλληλη για ενυδρεία ότι και να κάνεις αν είναι προβληματική θα παραμείνει προβληματική. Ψάξε να βρεις κάποια ποιοτική άμμο αλλιώς πάνε σε χαλίκι που φυσικά δεν προτείνω για τα κόρυ, κάνουν τρελό παιχνίδι με την άμμο και ευχαριστιέσαι να τα βλέπεις κάτι που δεν θα το δεις ποτέ με το χαλίκι

Link to comment
Share on other sites

Κωστη καλη και καθαρη αμμο εχω παρει απο καταστημα στον Πειραια και σε οποιον και να την εχω συστησει εχει μεινει υπερευχαριστημενος...
Για να σου δωσω να καταλαβεις στα 2 ενυδρεια μου της εχω κανει απλο ξεπλυμα με συνοπτικες διαδικασιες και εντος 24ωρου το νερο ειναι λαμπικο!!
Φιλος που εχει γεμισει προσεκτικα το νερο και με χαρτι κουζινας πανω στην αμμο κατα το γεμισμα δεν του εβγαλε τιποτα...

Ποιο καταστημα και ποια αμμο;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Μπεζ λεπτόκκοκη χαλαζιακή... cosmozoo

 

Μόλις μίλησα μαζί του, η άμμος είναι αυτή που έχω εγώ κι έχει το πρόβλημα, europet bernina, μάλιστα στην ίδια τιμή που την είχα πάρει κι εγώ απ το άλλο κατάστημα, θα τρελλαθούμε; Μήπως έπεσα εγώ σε προβληματική παρτίδα;

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε επειδή από την άμμο της europet έχω χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα πάνω από 120 κιλά και μάλιστα σε ενυδρεία με ατίθασα πλέκο, μάλλον έπεσες σε σκάρτη παρτίδα. Αν μπορούμε να πούμε κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει μπεζ χαλαζιακη σπό xomatexniki.gr χωις κανενα πρόβλημα και μπεζ χσλαζιακη, λίγο πιο χοντροκοκκη (καλυτερο ακόμη μου φαίνεται), απο  petsupermarket, επίσης χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το petsupermarket δεν έχει μπεζ, απ τη χωματεχνική την άμμο που πήρα την έδωσα στον κολλητό που πήρε και το ενυδρείο στην Κέρκυρα, περιμένω πως και πως νέα του όταν την ξεπλύνει και το στήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μετά και την πρωινή αλλαγή νερού για να ξεκινήσουμε από μηδενική βάση την Ε.Ι. Δείχνει καλύτερα αλλά το πρωί θα ξέρω καλύτερα. Το στήσιμο παρέμεινε το ίδιο, το χω αποτυπώσει στο μυαλό μου αλλά τώρα που είναι νωρίς θα θελα καμιά ιδέα για συζήτηση. Τα πράσινα μπαστούνια θα φύγουν όταν έρθει και το άλλο lilly pipe να μην έχω μόνο το ένα μέσα και φαίνεται άσχημο μετά το σπάσιμο της εξόδου. 

 

 

JP7GzfB.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα Lilly pipes ειναι ωραια να μπουν!!! ο θερμοστατης πισω ξαπλωμενος για να μην φαίνεται...

 

Το κόκκινο φυτο θα το εβγαζα απο την μεση και θα το εβαζα στο 1/3 του μηκους του ενυδρειο για να μην ειναι το κεντρικό σημειο ενδιαφέροντος... τις πετρες λιγο πιο δεξια οπως κοιταμε το ενυδρείο και πιο κοντα η μια στην αλλη, αλλιως αλλο ενα πιο ψηλο κομμάτι πετρας τερμα δεξια. και την ριζα θα την εβαζα να αγκαλιαζει κάποια  απο τις πετρες και χαμηλή βλαστηση ( για παράδειγμα το φυτο που ειναι μπροστα δεξια θα το εβαζα κατω απο την ριζα!!!)αναμεσα τους για δέσει η φυση!!!(βραχος-πέτρες-φυτα)...  

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Το petsupermarket δεν έχει μπεζ, απ τη χωματεχνική την άμμο που πήρα την έδωσα στον κολλητό που πήρε και το ενυδρείο στην Κέρκυρα, περιμένω πως και πως νέα του όταν την ξεπλύνει και το στήσει. 

Κοιτα, την άμμο απο το petsupermarket για μπεζ την πήρα. Δεν είναι λευκή. Ίσως να την θέλεις πιο σκούρα ακόμη. Οκ. 

Της χωματεχνικης αν θυμάμαι καλά, ουτε καν την ξέπλυνα...

 

Με το καλό το νέο στήσιμο κσι τα lily pipes.Φαντάζομαι θα δείξουν απίστευτα.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, την άμμο απο το petsupermarket για μπεζ την πήρα. Δεν είναι λευκή. Ίσως να την θέλεις πιο σκούρα ακόμη. Οκ. 
Της χωματεχνικης αν θυμάμαι καλά, ουτε καν την ξέπλυνα...
 
Με το καλό το νέο στήσιμο κσι τα lily pipes.Φαντάζομαι θα δείξουν απίστευτα.

Τα χω ηδη βαλει αμα δεις τις πρωτες φωτο στην αρχη του θεματος απλα εσπασα την εξοδο και επειδη βρωμιζε η αμμος τα βγαλα μεχρι να βγαλω ακρη.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, διάβαζα για τις άλγες μιας κι έχω λίγη green spot κι είπα να ρίξω και μία ματιά και στη διατομική άλγη μιας κι αφορά τα νεοστημένα ενυδρεία όπως το δικό μου, όλα τα συμπτώματα που διαβάζω στο άρθρο τα έχω, μήπως λοιπόν δεν είναι θέμα της άμμου αλλά διατομική; Διαβάστε λίγο το άρθρο να δείτε, τουλάχιστον σε μένα ισχύει κάθε λέξη που γράφει μέσα. Επειδή θέλω να μαι σίγουρος ότι δεν έχω βγάλει βιαστικά συμπεράσματα θα κάνω υπομονή ένα μήνα πριν κάνω οτιδήποτε, η μόνη μου αμφιβολία είναι αν το φίλτρο κατακρατεί τη συγκεκριμένη άλγη και δεν είναι χρώμα αυτό που βλέπω απ την άμμο αλλά τα διάτομα. 

Link to comment
Share on other sites

Καφέ διατομική και να σου εμφανιστεί στο πρώτο 24ωρο μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

Τουλάχιστον δεν το έχω συναντήσει ξάνα :(

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Καφέ διατομική και να σου εμφανιστεί στο πρώτο 24ωρο μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

Τουλάχιστον δεν το έχω συναντήσει ξάνα :(

Συνηθως κανει καμποσες μερες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...