Jump to content

Diy κοινωνικό φυτεμένο Nature Style 120 λίτρα.


Recommended Posts

πριν 31 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Δεν είναι Στάθη, πήρα σήμερα τη χωματεχνική και ήταν απόλυτος στο όχι και τις έχει δοκιμάσει κι ο ίδιος με ακουαφόρτε. Εξάλλου αν ήταν ασβεστολιθική θα είχε ανέβει η GH αφού το τεστ μετράει ασβέστιο και μαγνήσιο, αντ αυτού έχει ανέβει η ΚΗ, η ανθρακική δηλαδή που δεν νομίζω ότι έχει σχέση με ασβεστολιθική σύσταση. 

 

Μία διόρθωση, η ΚΗ δεν ανέβηκε, απλά θα πρεπε να χει πέσει δύο μονάδες κι αντ αυτού έμεινε σταθερή στο 6 όσο και της βρύσης. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κι εσύ το τεστ να είσαι σίγουρος.

 

Μέτρα επίσης τις παραμέτρους του νερού σου χωρίς τις πέτρες σε ένα δοχείο και βάλε μια πέτρα και μέτρα μετά από καμια εβδομάδα να δεις τι θα σου δείξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χω κάνει ήδη, έχω βάλει μία πέτρα στο 15λιτρο και τρέχει με κυκλοφορητή και θερμαντικό ρυθμισμένο στους 25 βαθμούς και θα μετράω καθημερινά να δω τι γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι ξυλοπετρα και οχι σιδηροπετρα που σο λεει.... το προβλημα με τις πετρες αυτες οπως και αλλες που εχουν το καφετοπορτοκαλι χρωνα εχει να κανει κατι με το πυρίτιο αλλα δεν το βρισκω.... και δεν μπορω να σου πω με σιγουρια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τις εχω βγαλει για σιγουρια. Να θυμισω ομως οτι μια μικρη βεβαια την ειχα αρκετο καιρο μεσα στο προηγουμενο ενυδρειο και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Που θα μπορουσαμε να βρουμε πληροφοριες για τις επιπτωσεις η μη που εχουν οι πετρες στο ενυδρειο;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.


Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Εγω παντως τις εχω βγαλει για σιγουρια. Να θυμισω ομως οτι μια μικρη βεβαια την ειχα αρκετο καιρο μεσα στο προηγουμενο ενυδρειο και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Που θα μπορουσαμε να βρουμε πληροφοριες για τις επιπτωσεις η μη που εχουν οι πετρες στο ενυδρειο;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

 

Δηλαδη τι ακριβως;;

 

Link to comment
Share on other sites

Την ακριβη συσταση και το αντιδραση κανει με το νερο, με τα λιπασματα, αν για παραδειγμα προσθετει σιδηρο κ.λ.π.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Την ακριβη συσταση και το αντιδραση κανει με το νερο, με τα λιπασματα, αν για παραδειγμα προσθετει σιδηρο κ.λ.π.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

Εκτος απο εμας τους τρελους που ασχολουμαστε με τα ενυδρεια λες να νοιαζει κανενα αλλον;;;:D

Οχι οτι ειμαστε λιγοι!!

Εχεις σκοπο και χρονο να φτιαξεις "βαση δεδομενων" Κωστη;;;

Ωραια θα ηταν!!!

Η γνωμη μου ειναι οτι..

Ακριβη συσταση θα ειναι σχεδον αδυνατον να βρεις για καθε πετρωμα λογω της δομης τους σε μερικα αλλα για την αντιδραση τους ξεχωριστα στο νερο ξερεις τι μετρησεις πρεπει να κανεις...^_^

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενας χημικος θα σου εδινε σιγουρες πληροφοριες.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Ενας χημικος θα σου εδινε σιγουρες πληροφοριες.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

Μα και εμεις χημικοι εχουμε φτασει να γινουμε βρε συ!!χαχαχα

Χωρις πλακα ειναι τοσο πολυπλοκα μερικα πετρωματα που θα πρεπει να πιανουν το καθενα ξεχωριστα...

Η ιδια "πετρα" μπορει να αποτελειται απο διαφορετικη  χημικη συσταση....

Και μην μιλησουμε για τις πετρες που οι χημικοι εχουν βαλει το "χερακι" τους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, χάριν στον @stathis spithas βρήκα οριστικά λύση στο πρόβλημα μπίχλας στο ενυδρείο. Προχθές που τα λέγαμε τηλεφωνικά (για να μη ζαλίζω συνέχεια το φόρουμ ζαλίζω το Στάθη:P) για το θέμα του θολώματος που ακόμα συνεχίζει, με ρώτησε τι υλικά έχω στο φίλτρο και μόλις άκουσε για το substrat pro κι ότι το χω χρόνια μου είπε να το πετάξω. Η αλήθεια είναι δεν το είχα σκεφτεί, το έβγαλα λοιπόν από μέσα και άφησα μόνο το ένα καλαθάκι με το σιποράξ κι είπα να το ξεπλύνω το substrat pro μήπως έχει κρατήσει κι αυτό μπίχλα. Εντάξει, ό,τι και να πω αν δεν το βλέπατε δεν θα το πίστευε κανείς και κακώς που δε σκέφτηκα να βγάλω φωτό, σα να έβαλαν λάσπη απ το χειρότερο βούρκο στο νιπτήρα μου. Τέτοια μπίχλα πρώτη φορά είδα στη ζωή μου, πέρασαν 10 χέρια πλυσίματος και ακόμα το υλικό βγάζει κιτρινίλα, κρύσταλλο νερό δεν μπορεί να βγάλει συν ότι πλέον διαλύεται άρα το υλικό είναι άχρηστο. Στη θέση του πήρα άλλο ιταλικό glax mini της wave, ξέρω άγνωστο αλλά μου προτάθηκε ως καλύτερη λύση για πιο οικονομικά μετά το siporax και το substrat pro οπότε προχώρησα στην αγορά του. Πράγματι λοιπόν πρώτη φορά σήμερα δεν είχα κρούστα στην επιφάνεια του νερού μετά από δύο μέρες και το filterwool ήταν επιτέλους άσπρο κι όχι καφέ. Η ζημιά φυσικά στο βιολογικό υλικό είχε γίνει με την πρώτη άμμο καθώς απορρόφησε όλη τη λάσπη και ουσιαστικά βιολογία δεν είχα. Οπότε Στάθη τεράστιο :bow:

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και siporax χύμα, όπως επίσης και χύμα βιολογικό υλικό της sunsun (το χρησιμοποιώ).

Στο τεστ με το μελάνι, βράχηκαν 3 κύλινδροι ο ένας πάνω στον άλλο. Αυτό με νοιάζει, δεν πολυακούω τι λένε και τι πουλιέται.

Link to comment
Share on other sites

Και τα προβλήματα συνεχίζονται, τώρα δεν ξέρω αν είμαι εγώ ψείρας, εσείς θα μου πείτε. Κοιτάζοντας το ενυδρείο κατά μήκος, παρατήρησα ένα μικρό τόξο στα μεγάλα τζάμια, δηλαδή κοιλιά. Μέτρησα με το μέτρο κι έχω δύο χιλλιοστά άνοιγμα στο κέντρο, 38,5 είμαι εσωτερικά στις άκρες, 38,7 στη μέση και φαίνεται και με το μάτι, τι κάνουμε; Είναι φυσιολογικό ή επικίνδυνο να του βάλω μία κόντρα στη μέση; Η εφαρμογή παρακάτω κατά πόσο είναι αξιόπιστη;

 

Υ.Γ. Διαβάζοντας στο διαδίκτυο για παρόμοιες καταστάσεις, μέχρι 4 χιλλιοστά καμπύλη δηλαδή από 2 στο κάθε τζάμι είναι φυσιολογικό, εγώ λογικά είμαι στο 1 χιλ. ανά τζάμι, ξέρετε κάτι επί τούτου; 

 

a2RBG6Wl.png

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, με διπλό πάτο και 8άρι τζάμι δεν θα έπρεπε να είχες κοιλιά.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να αδειάσεις λίγο νερό και να κολλήσεις 2 κόντρες στα μεγάλα τζάμια και στο πίσω όχι από άκρη σε άκρη, ούτε καν φαλτσογωνιά. Το έχω κάνει και δεν βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλεγα μία λωρίδα με 10 εκατοστά πλάτος να πιάσει το μπροστά με το πίσω και τίποτα άλλο χωρίς να αδειάσω καν νερό, αλλά διαβάζω ότι ένα χιλλιοστό είναι λογικό μέχρι και δύο να κάνει κοιλιά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος AgMa έγραψε:

Περίεργο, με διπλό πάτο και 8άρι τζάμι δεν θα έπρεπε να είχες κοιλιά.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να αδειάσεις λίγο νερό και να κολλήσεις 2 κόντρες στα μεγάλα τζάμια και στο πίσω όχι από άκρη σε άκρη, ούτε καν φαλτσογωνιά. Το έχω κάνει και δεν βολεύει.

Ο διπλος πατος δεν εχει καμια σχεση με την κοιλια.

Παρ'ολα αυτα η καλυτερη λυση ειναι αυτη που προτεινεις.

@Ρομποτής Κωνσταντίνος το εχω παθει και εγω στο πρωτο μου ενυδρειο και το εσωσα με δυο κοντρες ψηλα κατα μηκος της γυαλας.Η εφαρμογη προφανως και δεν ειναι αξιοπιστη,το εχω ξαναπει αρκετες φορες.Δεν ειναι ολα τα τζαμια ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Να την υπολογίσω με την κοιλιά ή να υπολογίσω δύο χιλλιοστά πιο μικρό και με κάποια λαβίδα να τα μαζέψω αυτά τα δύο χιλλιοστά; Υπάρχει ενδεχόμενο να μου ανοίξει; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

1ον Είσαι ψείρας - και καλά κάνεις

2ον Αδειάζεις και βάζεις κόντρα στην μέση με σφυχτήρα

3ον Το αφήνεις 3-4 ημέρες τουλάχιστον

4ον Βγάζεις σφυχτήρα και γεμίζεις 

5ον Αρχίζεις και ηρεμείς, χαλαρώνεις και απολαμβάνεις το πανέμορφο ενυδρείο σου και για ένα μήνα το μόνο που κάνεις είναι ταισμα και καμια αλλαγή νερού

 

:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα αδειασεις το μισο ενυδρειο (αν εχει ψαρια μεσα) και θα μετρησεις κατα μηκος (αριστερα προς τα δεξια)δυο λωριδες 4 εκκατοστα αλλα αφαιρεσε 10 εκκ. (5 απο καθε πλευρα) για να περνανε τα μπαστουνια και τα καλωδια.Ξαναγεμησε το ενυδρειο μετα απο 3 μερες και θα ειναι μια χαρα.Αδειαζοντας το νερο μεχρι τη μεση η κοιλια θα εξαφανιστει αλλα αυτο δεν σε απασχολει στην μετρηση γιατι δεν θα κολησεις την πλατη με την προσοψη.Στην ουσια θελεις να δημιουργησεις ενα νευρο στην μεγαλη πλευρα του τζαμιου εμπρος και πισω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να βάλω παράλληλα τζάμια και μετά ένα στο κέντρο να τα ενώνει; Δεν θα μ αρέσει αισθητικά, εγώ έλεγα να βάλω δύο μικρά τετράγωνα στη μέση ένα μπροστά κι ένα στο απέναντι και μετά να κολλήσω ένα από πάνω. Πως θα αφήσω να δουλεύει το φίλτρο με τη μισή στάθμη στο ενυδρείο; Με τον τρόπο που λες @argy1 δεν είναι επικίνδυνο μετά το βάρος του νερού να πιέσει τις σιλικόνες στα πλαινά; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Οι κόντρες αυτές που προτείνει ο Μιχάλης είναι σαφώς καλύτερες αλλα νομίζω θα δίχνουν ποιό άσχημες στο ενυδρείο....αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό μιας και να έχεις την κοντρα στην μεση πάλι άσχημο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο το αφήνεις κανονικά ποιός είναι ο προβληματισμός σου σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια παλια φωτο για να καταλαβεις τι εκανα εγω. 

http://www.aquazone.gr/forums/uploads/monthly_09_2014/post-59611-0-91077900-1410891682.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Οι κόντρες αυτές που προτείνει ο Μιχάλης είναι σαφώς καλύτερες αλλα νομίζω θα δίχνουν ποιό άσχημες στο ενυδρείο....αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό μιας και να έχεις την κοντρα στην μεση πάλι άσχημο είναι...

 

Το θέμα είναι ότι στην πίσω πλευρά έχω τα ανεμιστήρια, αν βάλω παράλληλες κόντρες όπως λέτε θα μου κόψουν τη μισή ωφέλιμη επιφάνεια αερισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...