Jump to content

Λαθρεπιβατες δυο σαλιγκαρια και μια προνυμφη;


Recommended Posts

Σε ενα 20 λιτρο που βρισκετε σε ημιυπαιθριο χωρο εμφανιστικαω πρωτα τα σαλιγκαρια και σημερα οι προνυφες; υπαρχει καποιος να μου πει τι ειναι το καθενα τους και ποσο επικινδηνο ειναι να βρισκετε στο ενυδρειο.

Ευχαριστω

FormatFactoryIMG_20161106_115236.jpg

FormatFactoryIMG_20161103_095759.jpg

FormatFactoryIMG_20161112_135255~1.jpg

FormatFactoryIMG_20161112_135321.jpg

FormatFactoryIMG_20161112_135225.jpg

FormatFactoryIMG_20161106_114948.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

To πρώτο είναι ramshorn, τα άλλα είναι λαθρεπιβάτες physa,έρχονται συνήθως με τα τα φυτά. Οι προνύμφες δεν ξέρω τί μπορεί να είναι :)  

Έγινε επεξεργασία - gyristroula
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το πρώτο σαλιγκάρι (το πορτοκαλί) είναι ramshorn, τα όποια είναι πολύ καλά σαλιγκάρια, δεν υπάρχει λόγος να τα βγάλεις.

Τα δεύτερα είναι physa. Μάλλον θα μπήκαν στο ενυδρείο σου με κάποιο φυτό που θα προμηθεύτηκες. Δεν δημιουργούν πρόβλημα, απλά πρέπει να προσέχεις τον πληθυσμό τους. Εγώ, ένα πήρα και γέμισε όλο το ενυδρείο.

Οι προνύμφες, σίγουρα είναι από κάποιο έντομο. Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ποιο, όμως καλύτερα να τις βγάλεις γιατί σε λίγο θα γίνουν κανονικά έντομα. Για να λες ότι το ενυδρείο βρίσκεται σε ημιυπαίθριο χώρο (τι εννοείς με αυτό; μπαλκόνι; ) όλο και κάποιο έντομο θα ήρθε και θα εναπόθεσε τα αυγά του, τα οποία έγιναν προνύμφες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...