Jump to content

Το ενυδρειο υφάλου του Μάνου


Manoskap

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Άν γίνει "κατάχρηση" μπορεί να σκοτώσει τα πάντα στο ενυδρείο....

Και πως ξεχωρίζει το παρασιτο απο το οφελιμο βακτήριο ;

Η uv μεταλλάσσει / σκοτώνει τα αιωρούμενα σωματίδια που περνάνε απο την λάμπα !

Το όζον ομως παει παντού ;

για εξήγησε μου ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξεχωρίζει γιαυτό και σε μεγάλες ποσότητες όπως είπα μπορεί να φέρει τούμπα το ενυδρείο!

 

Όσο για την uv τα πράγματα είναι αντιφατικά καθώς κάποιες έρευνες έχουν δίξει ότι η αποστείρωση που κάνει είναι μονο κάποια χιλιοστά γύρω απο την λάμπα και όχι σε όλη την ατήλη του νερού που περνάει απο αυτήν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβασατε το αρθρο που σας εβαλα πιο πριν; Η γνωμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη με το Herbtana αν και έβαζα υπερδοσολογία δεν είχα κάποιο θέμα στο ενυδρείο. Περίεργο πάντως που σου δημιούργησε πρόβλημα.

 

Το όζον όπως αναφέρθηκε ποίο πάνω σκοτώνει τα πάντα. Πρέπει η χρήση του να γίνεται με μέτρο, και αυτό επιτυγχάνεται με χρήση Redox που είναι ενα όργανο που μετράει το επίπεδο οξειδοαναγωγής στο νερό. Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου.

 

Το UV καταστρέφει το DNA των οργανισμών παθογόνων και μη,  με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αναπαραχθούν. Αυτο που λέει ο Husky έχει να κάνει με την ένταση της λάμπας. Ανάλογα με το τι ένταση λάμπας χρησιμοποιήσουμε θα χτυπήσουμε και ποιό αποδοτικά τους μικροοργανισμούς. Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Αν θες να χτυπήσεις απλούς μονοκύτταρους οργανισμούς σίγουρα δεν χρειάζεσαι και την ποιό σουπερ ντούπερ λάμπα. 

 

Αυτό που λέει ο Fishbone σχετικά με τα αιωρούμενα έχει να κάνει ώς εξείς: Τα αιωρούμενα χρησιμεύουν σαν ασπίδα για τα μικρόβια και καθώς περνάνε απο την λάμπα, τρώει την ακτινοβολία το αιωρούμενο στερεό και απο πίσω του (στην σκοτεινή πλευρά που δεν χτυπάει η λάμπα) ζέι και αναπτύσσεται ο μικροοργανισμός γλυτώνοντας απο την έκθεση της UV. Οπότε για να δουλέψει η UV σε ικανοποιητικό βαθμό προσπαθούμε να μην έχουμε αιωρούμενα στερεά. Συνήθως βάζουν μηχανικό φίλτρο μπροστά αν θέλει κάποιος να είναι 100% καλυμμένος.

Το όζον θα επηρεάσει όλη την στήλη του νερού και γιαυτό θέλει προσοχή για να μην δημιουργήσει προβλήματα στις ευαίσθητες περιοχές των ψαριών όπως τα επιθήλια των βράγχιων. 

 

Φίλε Μάνο δεν έχω βρεί χρόνο για να διαβάσω το άρθρο. Θα ήθελα πολύ να δω τι λέει και πως το τεκμηριώνει αυτό που γράφει. :)  

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αυτό που λέει ο Fishbone σχετικά με τα αιωρούμενα έχει να κάνει ώς εξείς: Τα αιωρούμενα χρησιμεύουν σαν ασπίδα για τα μικρόβια και καθώς περνάνε απο την λάμπα, τρώει την ακτινοβολία το αιωρούμενο στερεό και απο πίσω του (στην σκοτεινή πλευρά που δεν χτυπάει η λάμπα) ζέι και αναπτύσσεται ο μικροοργανισμός γλυτώνοντας απο την έκθεση της UV. Οπότε για να δουλέψει η UV σε ικανοποιητικό βαθμό προσπαθούμε να μην έχουμε αιωρούμενα στερεά. Συνήθως βάζουν μηχανικό φίλτρο μπροστά αν θέλει κάποιος να είναι 100% καλυμμένος.

 

Σωστος Ευγενιε, χρησιμη πληροφορια:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφου εχει περασει μια βδομαδα με το ich σε πληρη εξελιξη και παλι μετα απο 2,5 μηνες fishless, εχω ηδη χασει τον λευκοστερνο και τον moorish, ενω φυσικα ταϊζω σκορδα βιταμινες αμινοξεα, προτου αρχισω να αγανακτω με το χομπι και τος επιλογες μου, αποφασισα να μην κανω καμια εισαγωγη ψαριου το επομενο χρονικο διαστημα. Για να μην διαλυσω παλι το βραχο και να το ξανακανω fishless παλι, η αλλη μου επιλογη ειναι να το αφησω να σταθεροποιηθει μετα απο τους θανατους και το ich, αφου αυτο σκοτωσει οσα ψαρια μπορει, τα υπολοιπα να τα αφησω να το συνηθισουν καλα προτου τα στρεσαρω παλι με εισαγωγη.

Και το κριμα ειναι πως ο moorish ειχε αρχισει να τρωει απ ολα προτου καταπεσει...

Τον εβαλα καραντινα αλλα ηταν ηδη αργα...

Link to comment
Share on other sites

Μην λιγιζεις φίλε...ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά με υπομονή θα Πάει καλά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακου βαλε uv λαμπα μεγαλη που να ειναι υπερ αρκετη για τα λιτρα σου,συνεχισε οπως το κανεις και δες εαν χαθει κατι αλλο.Εαν δεν εχεις λαμπα ελα να σου δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκεφτηκα για uv, σε ευχαριστω πολυ για τη προσφορα σου!!!

Το θεμα ειναι πως διαβαζω αναμεικτες εμπειριες για τη uv και δεν ξερω αν τελικα αντι για καλο κανει κακο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλυτερα, σταθεροποιηθηκε, αλλα παρηρω πολυ φοβο, περναω διπλα και κρυβονται ολα ψαρακια... Ισως γι αυτο εχω τετοιες εξαρσεις...

Σκεφτομαι να βαλω ενα κοπαδακι απο μικρα ψαρακια μπας και κινουνται εξω και ηρεμησουν και τα αλλα τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Λες; Απο τι κρινεται ο χρονος; Αφου ικ θα εχω τωρα στη στηλη του νερου, τι σημασια εχει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Manoskap έγραψε:

Λες; Απο τι κρινεται ο χρονος; Αφου ικ θα εχω τωρα στη στηλη του νερου, τι σημασια εχει;

Να ηρεμησει το συστημα γενικα,το stress παντα αυξανει το ik.

Link to comment
Share on other sites

Αν από το σπίτι λοιπούμε πολλές ώρες χωρίς παρουσία κανενός μέσα,και τα ψάρια είναι και λίγα τότε η συμπεριφορά δεν είναι και αφύσικη φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα, ολη μερα ειναι τα μικρα σπιτι (3 η μικρη, 1,5 ο μικρος) και ιδιως ο μικρος χτυπαει το τζαμι με οτι βρει...

Τωρα βεβαια ξερω τι θα μου πειτε ολοι!!! [emoji854]

Σημερα κλεινω 1 μηνα χωρις αλλαγη νερου και με bailing μονο για το kH.
15dd97a363e6d7b0b40b7d671fb1da40.jpg
Τι ρουτινα να βαλω για τις αλλαγες νερου και σε τι ποσοστο; Το νερο μου φαινεται τελειο!

Link to comment
Share on other sites

Το kh πρεπει να ειναι κατω απο 7 εαν δουλευεις με προβιοτικα, το κραταω επιτηδες εκει.

Γιατι να αλλαζω 100 λιτρα τη βδομαδα με αυτες τις μετρησεις;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Manoskap έγραψε:

Το kh πρεπει να ειναι κατω απο 7 εαν δουλευεις με προβιοτικα, το κραταω επιτηδες εκει.

Γιατι να αλλαζω 100 λιτρα τη βδομαδα με αυτες τις μετρησεις;

Κάτω από 8. Και 7,5 νάχεις και 7,8 μια χαρά είσαι.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστοί είστε! Τώρα τα ξανατσεκαρα! Αύριο βάζω τη δοσομετρικη ένα κλικ πάνω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Μανώλη χρόνια πολλά φίλε με υγεία και ευτυχία!!!!!!

Χρονια πολλα και καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν και εχω διαφορα νεα να σας γραψω, προς το παρον αισθανομαι πως παλι εχω προβλημα. 

 

Πριν απο ενα μηνα το φραγκακι strawberry ασπρισε απο τη βαση του και ψωφησε. Δεν ειχα καμια αλλαγη σε παραμετρους. 

 

Τωρα μαλλον αρχιζει και αυτο:

IMG_2395.JPG

 

Η ασπριλα μεγαλωνει σιγα σιγα. 

 

Αρχικα πειτε μου αν σωνεται και πως....

 

Και τι στο καλο παλι γινεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...