Jump to content

Ποια wrasse εχετε στα ενυδρεια σας


Recommended Posts

Πειτε ποια wrasse εχετε ,συμπεριφορες ,επιθετικοτητα κ.λ.π.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε εχω βαλει εκτος απο six line ειχε αψογη συμπεριφορα

Τωρα εχω Helichoeres leucurus φιλικοτατο ψαρακι και εργατικο μοιαζει με μελανουρο

 

Επισης να πω οτι γιατρος δεν μου εχει κατσει ποτε λογω rimless

Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες πηρα ενα brown bird, εντυπωσιακο ψαρακι, προς το παρον τρωει κανονικα και δεν εχει ενοχλησει... Θα ενημερωνω!

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω  Cirrhilabrus lubbocki- Coris gaimard-Six Line και θα πάρω αυτί την εβδομάδα αν βρω ένα melanurus

 όλα είναι φιλήσυχα αλά το coris είναι λίγο ανακατοστρας ....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Nikos@ έγραψε:

εγώ έχω  Cirrhilabrus lubbocki- Coris gaimard-Six Line και θα πάρω αυτί την εβδομάδα αν βρω ένα melanurus

 όλα είναι φιλήσυχα αλά το coris είναι λίγο ανακατοστρας ....

Εχει αλλαξει χρωμα το coris;Ενοχλει κοραλια??

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Manoskap έγραψε:

Εγω χτες πηρα ενα brown bird, εντυπωσιακο ψαρακι, προς το παρον τρωει κανονικα και δεν εχει ενοχλησει... Θα ενημερωνω!

Πολυ ιδιαιτερο ψαρι ,πες συμπεριφορα του απεναντι στα κοραλια ,γαριδες,σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Οτιδηποτε εχω βαλει εκτος απο six line ειχε αψογη συμπεριφορα

Τωρα εχω Helichoeres leucurus φιλικοτατο ψαρακι και εργατικο μοιαζει με μελανουρο

 

Επισης να πω οτι γιατρος δεν μου εχει κατσει ποτε λογω rimless

Ναι ρε φιλε πηδαει και οχι μονο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Εχει αλλαξει χρωμα το coris;Ενοχλει κοραλια??

 

έτσι τον αγόρασα και  lg-24060-coris-wrasse.jpgτώρα, έχει μπλε βούλες στην ουρά του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

σίγα σιγά ξεθωριάζει το κόκκινο και γίνεται σαν την  κάτω φωτογραφία.

κοράλλια δεν τσιμπάει αλά ότι είναι σε βραχάκι μικρό- μέτριο το φερνή τούμπα συνεχώς....

Link to comment
Share on other sites

Μελανούρο, είναι κύριος. Ήσυχος, τρώει όλες τις τροφές και δεν πειράζει κανένα άλλο ζωντανό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μελανουρο και εγω !

τρωει ολες τις τροφές .... Και γι αυτό με ανησυχεί !

κατα τα αλλα κύριος !

Link to comment
Share on other sites

halichoeres melanurus,halichoeres chrysus,cirrhilabrus flavidorsalis,cirrhilabrus excuisitus,γιατρο.Τα δυο cirrhilabrus μονο τσακωνονται συνεχως.Τον γιατρο τον εχω βρει 3 φορες εξω απο το ενυδρειο και την γλιτωσε τρις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα δύο Yellow Wrasse ώσπου το ένα πηδειξε έξω ! Κριμα ηταν ταιριαστό ζευγάρι.  Μόλις πήρα ένα Hoeven's Wrasse , και όλα καλά,τρώει τα πάντα δεν τσακώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ιδιαιτερο ψαρι ,πες συμπεριφορα του απεναντι στα κοραλια ,γαριδες,σαλιγκαρια.

Προς το παρον ολα καλα. Δεν εχει ενοχλησει τιποτα οσο τον παρακολουθω! Απλα τρωει σαν ζωον (ειναι ουτως ή αλλως) και τσιμπαει αλγες κλπ απο τα βραχια.

Θα ενημερωνω, τον εχω μονο δυο μερες!
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος sailor247 έγραψε:

halichoeres melanurus,halichoeres chrysus,cirrhilabrus flavidorsalis,cirrhilabrus excuisitus,γιατρο.Τα δυο cirrhilabrus μονο τσακωνονται συνεχως.Τον γιατρο τον εχω βρει 3 φορες εξω απο το ενυδρειο και την γλιτωσε τρις

 

πριν 8 ώρες, το μέλος topgun έγραψε:

Είχα δύο Yellow Wrasse ώσπου το ένα πηδειξε έξω ! Κριμα ηταν ταιριαστό ζευγάρι.  Μόλις πήρα ένα Hoeven's Wrasse , και όλα καλά,τρώει τα πάντα δεν τσακώνονται.

 

 

και εμένα 2 φορές πήδηξε έξω το Cirrhilabrus lubbocki άλλα το πρόλαβα κατά τύχει .! μετά αγόρασα ένα  κομμάτι Luvers και ησύχασα .....

 

Link to comment
Share on other sites

μόνο chrysus φοβερός στη δουλειά του έχει κάνει δύο τρεις απόπειρες αποδράσεις αλλά τις δύο τον σταμάτησε το maxspect και την άλλη έπεσε έξω ευτθχως ήμουν εκεί και τον έσωσα !!! καθοολου επιθετικός ψιλο φοβάται ακόμα όταν πλησίαζω

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια βδομαδα με τον bird wrasse...
Σιγουρα σκότωσε τα boxer crab.. ψάχνω την blood red γαρίδα... τον ειδα να γευεται ένα sea star...
Και η επομενη ερωτηση ειναι.. πως τον πιανεις ωστε να τον βγαλω απο το ενυδριο;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Manoskap έγραψε:

Μια βδομαδα με τον bird wrasse...
Σιγουρα σκότωσε τα boxer crab.. ψάχνω την blood red γαρίδα... τον ειδα να γευεται ένα sea star...
Και η επομενη ερωτηση ειναι.. πως τον πιανεις ωστε να τον βγαλω απο το ενυδριο;;;

Σου εχω απαντησει στο θεμα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 μέρες, εκτός απο το μελανούρο, απέκτησα κι ένα Lyretail Wrasse (Thalassoma lunare).

 

Διάβασα και διάφορα άσχημα πράγματα γι αυτό το ψάρι, ότι τρώει κοράλλια, είναι επιθετικό και σκοτώνει...Δεν ξέρω τι από αυτά είναι αλήθεια αλλά το ψάρι που έχω είναι υπέροχο.

Είναι πολύ όμορφο με χαρακτηριστική μούρη, ζωηρό, κινητικό, τρώει τα πάντα και δεν ενοχλεί τίποτα, ούτε άλλα ψάρια, ούτε κοράλλια, ούτε σαλιγκάρια. Ακόμα κι ένα μικρό rainfordi που έχω κολυμπάνε μαζί. Ο μελανούρος στην αρχή το ψιλοκυνήγησε αλλά τωρα τα πάνε μια χαρά. Και είναι σε καλό μέγεθος, γύρω στους 7 πόντους.

Το μόνο "κακό" που κάνει είναι ότι κλέβει το φαγητό απο τις ανεμώνες και τώρα τον απομακρύνω όποτε τις ταϊζω.

Ισως παίζει ρόλο ότι τα άλλα ψάρια προϋπήρχαν στο ενυδρείο. Αυτό που με ανησυχεί λίγο είναι ότι μεγαλώνει πολύ, αλλά μεχρι τότε ίσως και να έχω αλλάξει ενυδρείο!

p-39133-Lyretail-Wrasse.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2016 at 11:27 ΜΜ, το μέλος teoxan έγραψε:

Εδω και 10 μέρες, εκτός απο το μελανούρο, απέκτησα κι ένα Lyretail Wrasse (Thalassoma lunare).

 

Διάβασα και διάφορα άσχημα πράγματα γι αυτό το ψάρι, ότι τρώει κοράλλια, είναι επιθετικό και σκοτώνει...Δεν ξέρω τι από αυτά είναι αλήθεια αλλά το ψάρι που έχω είναι υπέροχο.

Είναι πολύ όμορφο με χαρακτηριστική μούρη, ζωηρό, κινητικό, τρώει τα πάντα και δεν ενοχλεί τίποτα, ούτε άλλα ψάρια, ούτε κοράλλια, ούτε σαλιγκάρια. Ακόμα κι ένα μικρό rainfordi που έχω κολυμπάνε μαζί. Ο μελανούρος στην αρχή το ψιλοκυνήγησε αλλά τωρα τα πάνε μια χαρά. Και είναι σε καλό μέγεθος, γύρω στους 7 πόντους.

Το μόνο "κακό" που κάνει είναι ότι κλέβει το φαγητό απο τις ανεμώνες και τώρα τον απομακρύνω όποτε τις ταϊζω.

Ισως παίζει ρόλο ότι τα άλλα ψάρια προϋπήρχαν στο ενυδρείο. Αυτό που με ανησυχεί λίγο είναι ότι μεγαλώνει πολύ, αλλά μεχρι τότε ίσως και να έχω αλλάξει ενυδρείο!

p-39133-Lyretail-Wrasse.jpg

Δεν θα μεγαλωσει οσο φανταζεσε,πολυ ομορφο και ιδιαιτερο ψαρι,μεγεις Θοδωρη,και το νου ου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...