Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα ,θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες γτ ενώ κατά γενικότερη ομολογία οι δισκοι είναι τα πιο ενδιαφέροντα ψάρια γλυκου νερου (το καθένα είδος έχει την χάρη του ,όμως πιστεύω ότι οι δισκοι είναι από τα πιο ενδιαφέροντα ψάρια )στο φόρουμ υπάρχει μικρή κινητικότητα γύρω από τα ψαρια αυτά !Ευχαριστώ δέκτες όλες οι απόψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα 2 είναι ίσως οι βασικοί λόγοι , με μια γρήγορη σκέψη 

1ον απευθύνεται συνήθως σε χομπιστες που έχουν "περπατήσει" έστω και λίγο στο χόμπι , άρα χρειάζονται και λιγότερη βοήθεια , αν μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο . Δυστυχώς επίσης ο δίσκος έχει υπάρξει αντικείμενο έντονων αντιπαραθεσεων , πράγμα που κάνει πολλούς επιφυλακτικους στο να παρουσιάσουν τα ενυδρεία τους.

2ον και πιο βασικό μάλλον , η κρίση . Οι δίσκοι χρειάζονται μεγαλύτερα ενυδρεία , από τον μέσο όρο τουλάχιστον που βλέπουμε . Ο κόσμος μαζευτηκε στα έξοδα κ πολλά μεγάλα ενυδρεία έκλεισαν

:)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Για εμένα 2 είναι ίσως οι βασικοί λόγοι , με μια γρήγορη σκέψη 

1ον απευθύνεται συνήθως σε χομπιστες που έχουν "περπατήσει" έστω και λίγο στο χόμπι , άρα χρειάζονται και λιγότερη βοήθεια , αν μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο . Δυστυχώς επίσης ο δίσκος έχει υπάρξει αντικείμενο έντονων αντιπαραθεσεων , πράγμα που κάνει πολλούς επιφυλακτικους στο να παρουσιάσουν τα ενυδρεία τους.

2ον και πιο βασικό μάλλον , η κρίση . Οι δίσκοι χρειάζονται μεγαλύτερα ενυδρεία , από τον μέσο όρο τουλάχιστον που βλέπουμε . Ο κόσμος μαζευτηκε στα έξοδα κ πολλά μεγάλα ενυδρεία έκλεισαν

:)

+1000...

Παρολα αυτα πιστευω επειδη εχω την τυχη να συναναστρεφομαι σχεδον καθημερινα με καμμια δεκαρια  περιπου δισκαδες και ξερω και παρα πολλους που κραταν το συγκεκριμενο ειδος ψαριου οτι δεν λειπουν τοσο τα δισκαδικα οσο η διαθεση των συγκεκριμενων χομπιστων να συμετασχουν ενεργα σε φορουμ(εστιαζοντας στο πρωτο μερος της απαντησης του Δημητρη)...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Για εμένα 2 είναι ίσως οι βασικοί λόγοι , με μια γρήγορη σκέψη 

1ον απευθύνεται συνήθως σε χομπιστες που έχουν "περπατήσει" έστω και λίγο στο χόμπι , άρα χρειάζονται και λιγότερη βοήθεια , αν μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο . Δυστυχώς επίσης ο δίσκος έχει υπάρξει αντικείμενο έντονων αντιπαραθεσεων , πράγμα που κάνει πολλούς επιφυλακτικους στο να παρουσιάσουν τα ενυδρεία τους.

2ον και πιο βασικό μάλλον , η κρίση . Οι δίσκοι χρειάζονται μεγαλύτερα ενυδρεία , από τον μέσο όρο τουλάχιστον που βλέπουμε . Ο κόσμος μαζευτηκε στα έξοδα κ πολλά μεγάλα ενυδρεία έκλεισαν

:)

Τι εννοείς με τον όρο "έντονες ααντιπαραθέσεις".Σε σχέση με το σε ποιο είδος ανήκει κάθε ψάρι ;, τρόπος μεγαλώματος και ζευγαρώματος;,φάρμακα κτλ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Τι εννοείς με τον όρο "έντονες ααντιπαραθέσεις".Σε σχέση με το σε ποιο είδος ανήκει κάθε ψάρι ;, τρόπος μεγαλώματος και ζευγαρώματος;,φάρμακα κτλ;

Τα πάντα , ph,λίτρα , θερμοκρασία,συγκάτοικοι κτλπ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι που μπορεί να εγείρει αντιδράσεις; Η πολλή γνώση ορισμένων τους κάνει να νιώθουν ολίγον παντογνώστες και όταν συμμετέχουν σε θέματα δίσκων, γράφουν με ύφος χιλίων καρδιναλίων και με πολύ επικριτικό τρόπο.

 

Αυτό και μόνο, αν είχα δίσκους, θα με έκανε να αναζητήσω βοήθεια σε κάποιο forum του εξωτερικού. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Να πω κάτι που μπορεί να εγείρει αντιδράσεις; Η πολλή γνώση ορισμένων τους κάνει να νιώθουν ολίγον παντογνώστες και όταν συμμετέχουν σε θέματα δίσκων, γράφουν με ύφος χιλίων καρδιναλίων και με πολύ επικριτικό τρόπο.

 

Αυτό και μόνο, αν είχα δίσκους, θα με έκανε να αναζητήσω βοήθεια σε κάποιο forum του εξωτερικού. 

 

 

Και για ποίο λόγο... θα αποδεχόσουν με ευκολία, την άποψη τους; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... θα την διάβαζες, απλά για να την διαβάσεις.

Να το θέσω αλλιώς... γιατί πιστεύεις ότι... αυτοί γνωρίζουν, κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε το αρχικό μου ποστ, είναι αρκετά ξεκάθαρο, δεν μίλησα για έλλειψη γνώσεων. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος ζητάει (ενδιαφέρεται πραγματικά για) βοήθεια... παίρνει από την γνώση, αυτού που του απαντάει... όχι από το ύφος του κειμένου, που μπορεί να ΜΗΝ του αρέσει.- 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kkgr έγραψε:

Να πω κάτι που μπορεί να εγείρει αντιδράσεις; Η πολλή γνώση ορισμένων τους κάνει να νιώθουν ολίγον παντογνώστες και όταν συμμετέχουν σε θέματα δίσκων, γράφουν με ύφος χιλίων καρδιναλίων και με πολύ επικριτικό τρόπο.

 

Αυτό και μόνο, αν είχα δίσκους, θα με έκανε να αναζητήσω βοήθεια σε κάποιο forum του εξωτερικού. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Τι εννοείς με τον όρο "έντονες ααντιπαραθέσεις".Σε σχέση με το σε ποιο είδος ανήκει κάθε ψάρι ;, τρόπος μεγαλώματος και ζευγαρώματος;,φάρμακα κτλ;

 

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Τα πάντα , ph,λίτρα , θερμοκρασία,συγκάτοικοι κτλπ 

Κραταει χρονια αυτη η κολωνια....

Αν συνεχισω να ψαχνω θα βρω θεματα απο τοτε που ξεκινησε το φορουμ...

Και φιλε μου @kkgr ολοι μα ολοι ακομα και αυτοι που ποτε δεν ειχαν δισκους στο ενυδρειο τους μιλανε με υφος επικριτικο μαζι και η αφεντομουτσουναδα μου μεσα....

Αυτος ομως δεν ειναι λογος για να μην συμετασχεις σε μια συζητηση και να ζητησεις βοηθεια...

Αυτο αυτοματα  κανει καποιον ολιγον φυγοπονο...

Οταν καποιος εχει αποψη και γνωμη τεκμηριωμενη κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει τπτ να τον "φοβησει"...

Και πιστεψε με τις μεγαλυτερες αληθειες (για τα συγκεκριμενα ψαρια) οπως και τις μεγαλυτερες μπαρουφες τις εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου....

Εδω τουλαχιστον παλι καλα υπαρχουν και μερικοι  με ιδιαιτερες γνωσεις που με υφος 1000 καρδυναλιων βαζουν καποιες κοκκινες γραμμες(και δεν αναφερομαι σε εμενα)....

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν στο λυκειο ολα τα αγορια ειχαν παρει ολα τα κοριτσια κ του διπλανου λυκειου.οταν πηρα R6 κ για μια 10 ετια πηγαινα με την ταυτοτητα στο στομα οι πιο πολλοι ειχαν εξατμηση του duhan, το rossi τον ειχαν για πλακα κ μαθανε πως να στριβει ο foggarty.παιζω μπασκετ 35 χρονια σ οποια παρεα παω οι μισοι εχουν ταπωσει Τον γκαλη σ μονο κ μαθανε αμυνα στον διαμαντιδη.αυτο ισχυει κ με το χομπι μας το μυστικό για μενα ειναι να μιλάς μ τα σωστα ατομα κ αν καποιος ειναι 30 χρονια στο χομπι πετρινα χρονια κτλ αλλα δεν μπορει η να μου μεταδωσει η εγω, δεν πιανω τα πως τα λεει θα παω σ αυτον που κανει το χομπι 20 χρονια κ θα καταλαβω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν στο λυκειο ολα τα αγορια ειχαν παρει ολα τα κοριτσια κ του διπλανου λυκειου.οταν πηρα R6 κ για μια 10 ετια πηγαινα με την ταυτοτητα στο στομα οι πιο πολλοι ειχαν εξατμηση του duhan, το rossi τον ειχαν για πλακα κ μαθανε πως να στριβει ο foggarty.παιζω μπασκετ 35 χρονια σ οποια παρεα παω οι μισοι εχουν ταπωσει Τον γκαλη σ μονο κ μαθανε αμυνα στον διαμαντιδη.αυτο ισχυει κ με το χομπι μας το μυστικό για μενα ειναι να μιλάς μ τα σωστα ατομα κ αν καποιος ειναι 30 χρονια στο χομπι πετρινα χρονια κτλ αλλα δεν μπορει η να μου μεταδωσει η εγω, δεν πιανω τα πως τα λεει θα παω σ αυτον που κανει το χομπι 20 χρονια κ θα καταλαβω.

χαχα επικό ποστ, πολλά like!

Εγώ εντοπίζω έναν λόγο που μπορεί να μην υπάρχει συμμετοχή, το αν είναι σωστό ή όχι εξετάζεται.
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Οταν ημουν στο λυκειο ολα τα αγορια ειχαν παρει ολα τα κοριτσια κ του διπλανου λυκειου.οταν πηρα R6 κ για μια 10 ετια πηγαινα με την ταυτοτητα στο στομα οι πιο πολλοι ειχαν εξατμηση του duhan, το rossi τον ειχαν για πλακα κ μαθανε πως να στριβει ο foggarty.παιζω μπασκετ 35 χρονια σ οποια παρεα παω οι μισοι εχουν ταπωσει Τον γκαλη σ μονο κ μαθανε αμυνα στον διαμαντιδη.αυτο ισχυει κ με το χομπι μας το μυστικό για μενα ειναι να μιλάς μ τα σωστα ατομα κ αν καποιος ειναι 30 χρονια στο χομπι πετρινα χρονια κτλ αλλα δεν μπορει η να μου μεταδωσει η εγω, δεν πιανω τα πως τα λεει θα παω σ αυτον που κανει το χομπι 20 χρονια κ θα καταλαβω.

:hehe:bowdown::hehe......

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Καλησπέρα ,θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες γτ ενώ κατά γενικότερη ομολογία οι δισκοι είναι τα πιο ενδιαφέροντα ψάρια γλυκου νερου (το καθένα είδος έχει την χάρη του ,όμως πιστεύω ότι οι δισκοι είναι από τα πιο ενδιαφέροντα ψάρια )στο φόρουμ υπάρχει μικρή κινητικότητα γύρω από τα ψαρια αυτά !Ευχαριστώ δέκτες όλες οι απόψεις!!!

Το να πεις ότι σε ενδιαφέρουν εσένα προσωπικά οι δίσκοι είναι σεβαστό το να θέλεις να περάσεις έμμεσα και άθελα σου ίσος το μήνυμα ότι οι δίσκοι είναι τα ποιο ενδιαφέρων ψάρια στο χόμπι μας τότε εγώ συμπεραίνω ότι δεν γνωρίζεις το χόμπι μας καλά και επι της ουσίας και γενικά όσοι υποστηρίζουν αυτό, δεν τον γνωρίζουν και δεν το λέω επικριτικά ούτε ειρωνικά. Στο χόμπι μας δεν υπάρχει κανένα ψάρι που να είναι ποιο ενδιαφέρων από το άλλο. Στο χόμπι μας υπάρχει μόνο το προσωπικό μας γούστο και οι προσωπικές μας αγάπες και τίποτα άλλο.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος kkgr έγραψε:

Να πω κάτι που μπορεί να εγείρει αντιδράσεις; Η πολλή γνώση ορισμένων τους κάνει να νιώθουν ολίγον παντογνώστες και όταν συμμετέχουν σε θέματα δίσκων, γράφουν με ύφος χιλίων καρδιναλίων και με πολύ επικριτικό τρόπο.

 

Αυτό και μόνο, αν είχα δίσκους, θα με έκανε να αναζητήσω βοήθεια σε κάποιο forum του εξωτερικού. 

λογικό είναι να εγείρει αντιδράσεις όταν έμμεσα κατηγορείς τους Έλληνες δισκάδες ποιο υπερόπτες σε σχέση με τους ξένους.

Το να υπάρχουν κάποιοι είναι λογικό αλλά δεν είδα πουθενά να υπερτερούν στους παντογνώστες οι Έλληνες έναντι των ξένων. Στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι ξένοι και Έλληνες. 

 

Γενικά έχουμε Έλληνες χομπιστες και ποστ διαμάντια, και άρθρα ρουμπίνια και δυστυχώς κατά καιρούς βλέπω να μου ανεβάζουν κάποια μέλη άρθρα, ή αποσπάσματα από φόρουμ, η προφίλ φυτών-ψαριών παρμένα από ξένες σελίδες που υστερούν, η και έχουν λάθος, η της ίδιες πληροφορίες σε σχέση με τα Ελληνικά αλλά η ξενομανία μας κάνει να πιστεύουμε ως ορθό ότι είναι γραμμένο στα αγγλικά.

Δεν κατηγορώ ούτε σνομπάρω τα ξένα άρθρα-ποστ-προφίλ, αλλά προτού πάτε στα ξένα ρίξτε πρώτα και μια ματιά στα Ελληνικά και αν δεν βρήτε αυτά που θέλετε τότε πηγαίνετε και στα ξένα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kkgr έγραψε:


χαχα επικό ποστ, πολλά like!

Εγώ εντοπίζω έναν λόγο που μπορεί να μην υπάρχει συμμετοχή, το αν είναι σωστό ή όχι εξετάζεται.

 

Αυτό να σου πω την αλήθεια και εγώ μπορεί να το έχω αισθανθεί κάποιες φορές και θα συμφωνήσω και με τον προλαλήσαντα μιας και εγω είμαι καινούριο μέλος σαφώς οπότε λογικό είναι ότι πέρα απο το διάβασμα κάποιος όταν έχει κάποια εμπειρία καλό είναι να βοηθήσει κάποιον άλλο. Εγώ εντάξει επειδή έχω μια γνώση σε σχέση με τα χρυσόψαρα μιας και τέτοια είχα πάντοτε ψάχνω να βοηθήσω κάποιον. Και γενικά σε κάποιον που σαφώς γνωρίζω κάτι. Αλλιώς δεν γράφω κάτι για να το γράψω. Αλλά σίγουρα κατά ένα μέρος πάντοτε παίζει ρόλο και ο τρόπος που θα το διατυπώσεις και σαφώς μετράει. Και σαν παθών πολλές φορές η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πάντοτε νόημα μόνο να προτείνουμε σε κάποιον υπό ιδανικές συνθήκες τι θα μπορούσε να γίνει και τι και πως αλλά πως με τα υπάρχοντα μέσα και συνθήκες θα προσπαθήσει να κάνει κάτι. Οπότε αμφότεροι χάνουν την επικοινωνία και καθείς θεωρεί πως τελικά ο άλλος δεν είχε σωστό τρόπο και καικαι. Και επειδή δεν θέλω να σου χαλάσω το post σου απο δίσκους δεν έχω εμπειρία οπότε ας μιλήσουν οι γνώστες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Αλλά σίγουρα κατά ένα μέρος πάντοτε παίζει ρόλο και ο τρόπος που θα το διατυπώσεις και σαφώς μετράει. Και σαν παθών πολλές φορές η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πάντοτε νόημα μόνο να προτείνουμε σε κάποιον υπό ιδανικές συνθήκες τι θα μπορούσε να γίνει και τι και πως αλλά πως με τα υπάρχοντα μέσα και συνθήκες θα προσπαθήσει να κάνει κάτι. Οπότε αμφότεροι χάνουν την επικοινωνία και καθείς θεωρεί πως τελικά ο άλλος δεν είχε σωστό τρόπο και καικαι.

ΑΥΤΟ!!!
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:


χαχα επικό ποστ, πολλά like!

Εγώ εντοπίζω έναν λόγο που μπορεί να μην υπάρχει συμμετοχή, το αν είναι σωστό ή όχι εξετάζεται.

Πες τον λοιπόν τον λόγο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Τον έγραψα βρε στην αρχική μου δημοσίευση!

Α ναι σωστά. Το διάβασα τώρα .

Εγώ νομίζω ότι είναι πιο απλό το θέμα.

Είναι λίγα τα ενυδρεία με δίσκους, λόγω των προδιαγραφών που πρέπει να έχουν. Οι χομπίστες που τα επιλέγουν είναι σε μεγάλο βαθμό έμπειροι και κατασταλαγμένοι.

Αρα, ψάρια ευαίσθητα, ακριβα, με απαιτήσεις και μεγάλα ενυδρεία είναι λίγα. Χομπίστες με εμπειρία κτλ κτλ δεν έχουν την ανάγκη-διαθεση-ορεξη για κουβέντα....

Να γιατί είναι μικρή ή κίνηση....

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ... κάποτε ήταν ακριβοί (έναν μισθό για κάθε ψάρι ήθελα) τώρα... 20ευρα να έχεις, να σκοτώνεις.

Επιτρέψτε μου 2 λόγια ακόμα...

Όταν πήγαινα στο γυμνάσιο κάποιοι συμαθητές μου είχαν ανακαλύψει το "λυσάρι"... εγώ δυστυχώς όχι. Αργότερα οι εξετάσεις έγιναν τύπου "προπό" (όπως συνήθιζα να λέω)... σου δίνω 3 απαντήσεις για το ερώτημα, βρες ποίο από τα 3 είναι το σωστό.

Όποιος νομίζει ότι αυτοί κάτι έμαθαν... θεωρώ ότι πλανάται.

Κάτι παρόμοιο γίνεται πλέον και με το ενυδρείο (αφού υπάρχει το διαδίκτυο)... έχω πρόβλημα... κάνε αυτό... και προσωπικά ΔΕΝ θεωρώ ότι σημαίνει... έμαθες.

Και μια παροιμία... "όσα ΔΕΝ φτάνει η αλεπού... τα κάνει κρεμαστάρια".

ΚΑΛΗ εβδομάδα.-

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μη πάρω θέση. Τα έχω γράψει και σε άλλα posts.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ... κάποτε ήταν ακριβοί (έναν μισθό για κάθε ψάρι ήθελα) τώρα... 20ευρα να έχεις, να σκοτώνεις.

Επιτρέψτε μου 2 λόγια ακόμα...

Όταν πήγαινα στο γυμνάσιο κάποιοι συμαθητές μου είχαν ανακαλύψει το "λυσάρι"... εγώ δυστυχώς όχι. Αργότερα οι εξετάσεις έγιναν τύπου "προπό" (όπως συνήθιζα να λέω)... σου δίνω 3 απαντήσεις για το ερώτημα, βρες ποίο από τα 3 είναι το σωστό.

Όποιος νομίζει ότι αυτοί κάτι έμαθαν... θεωρώ ότι πλανάται.

Κάτι παρόμοιο γίνεται πλέον και με το ενυδρείο (αφού υπάρχει το διαδίκτυο)... έχω πρόβλημα... κάνε αυτό... και προσωπικά ΔΕΝ θεωρώ ότι σημαίνει... έμαθες.

Και μια παροιμία... "όσα ΔΕΝ φτάνει η αλεπού... τα κάνει κρεμαστάρια".

ΚΑΛΗ εβδομάδα.-

   Νίκο μου μαζί σου. Αλλά επέτρεψε μου να πω ότι και τα 20€ σήμερα είναι πολλά για "σκότωμα".

Γι' αυτό μιλησα για συνειδητοποιημενους χομπίστες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος PanaGreco έγραψε:

Καλύτερα να μη πάρω θέση. Τα έχω γράψει και σε άλλα posts.

Έξυπνος τρόπος να μην πάρεις θέση στην συζήτηση με το να πάρεις θέση. :) 

 

ΥΓ

ένας που πραγματικά δεν θέλει να πάρει θέσει απλά δεν γράφει τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...