Jump to content

τι καβουρας ειναι???


Recommended Posts

τον βρήκα στο πύργο υπερχείλισις σήμερα, τι καβούρι είναι???

 

DSCF2834.JPG

DSCF2831.JPG

Link to comment
Share on other sites

έχει γυαλιστερό κέλυφος και τα ποδιά του είναι χνουδωτά...

 

Link to comment
Share on other sites

Αν οι δαγκανες του ειναι στις ακρες πλατιες,καπως σαν κουταλακια δηλαδη,αφησε τον να σου τρωει τις αλγες.

Αν οι δαγκανες του ειναι μυτερες,ριξε τον στο σαμπ αν εχεις.Αν δεν εχεις,αν ψαρευεις,κανε τον δολωμα για τσιπουρες :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η δάγκανες του είναι πλακέ! τον έβλεπα αρκετό καιρό μέσα στο ενυδρειο μου και έτρωγε το βράδυ κομμάτια  κοραλινης δεν μου είχε πειράξει κανένα από τα κοράλλια μου.!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση τέτοιο καβούρι αλλά αρκετά μεγαλύτερο σε μέγεθος να τρώει μικρά ψαράκια; Έχω χάσει τρεις φορές μανδαρίνους χωρίς προφανή αιτία, 2-3 μέρες αφού τους βάλω μέσα. Μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει τι γίνεται, θεωρώ όμως βασικό "ύποπτο" ένα τέτοιο κάβουρα. Δεν είμαι όμως σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Παιδιά υπάρχει περίπτωση τέτοιο καβούρι αλλά αρκετά μεγαλύτερο σε μέγεθος να τρώει μικρά ψαράκια; Έχω χάσει τρεις φορές μανδαρίνους χωρίς προφανή αιτία, 2-3 μέρες αφού τους βάλω μέσα. Μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει τι γίνεται, θεωρώ όμως βασικό "ύποπτο" ένα τέτοιο κάβουρα. Δεν είμαι όμως σίγουρος.

 

 

Μπορεί να έχεις και κάποιον άλλο 'περίεργο' κάτοικο...φακός και ψάξιμο όταν είναι κλειστά τα φώτα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Μπορεί να έχεις και κάποιον άλλο 'περίεργο' κάτοικο...φακός και ψάξιμο όταν είναι κλειστά τα φώτα....

Το μόνο περίεργο, αν μπορώ να το πω έτσι, που βρίσκω με φακό και κλειστά φώτα, είναι αρκετοί πολυχαίτες. Κάποιοι από αυτούς είναι λίγο μεγάλοι. Όχι βέβαια τίποτα τέρατα. Κάτι άλλο περίεργο δεν έχω δει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Το μόνο περίεργο, αν μπορώ να το πω έτσι, που βρίσκω με φακό και κλειστά φώτα, είναι αρκετοί πολυχαίτες. Κάποιοι από αυτούς είναι λίγο μεγάλοι. Όχι βέβαια τίποτα τέρατα. Κάτι άλλο περίεργο δεν έχω δει. 

wrasse εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι Νίκο μου, λόγο 

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

wrasse εχεις?

Όχι Νίκο μου λόγο bb δεν έχω βάλει wrasse. Δεν ξέρω αν υπάρχουν wrasseάκια που να κάνουν σε bb αν έχει μπόλικο βράχο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Το six line μπορεις Λουκα ανετα.

Αν και λίγο τσαμπουκάς, θα πάω να πάρω ένα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Αν και λίγο τσαμπουκάς, θα πάω να πάρω ένα.

Το είχα και το χάρισα Λουκά. Μου σκότωσε μια σαλιάρα μια γαρίδα pepermint και η τελευταία του ήταν όταν έπιασε το κλοουνάκι από το πλαϊνό φτεράκι και το μπήσταγε στην άμμο. Πήγε με την μια στο sump και την άλλη μέρα δόθηκε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Το είχα και το χάρισα Λουκά. Μου σκότωσε μια σαλιάρα μια γαρίδα pepermint και η τελευταία του ήταν όταν έπιασε το κλοουνάκι από το πλαϊνό φτεράκι και το μπήσταγε στην άμμο. Πήγε με την μια στο sump και την άλλη μέρα δόθηκε.

Λευτερη εχεις δικιο δεν ειναι αγιος οσο μποι του λειπει αλλα κανει δουλεια ομως.

Ρε σε μονομαχο επεσες??

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Λευτερη εχεις δικιο δεν ειναι αγιος οσο μποι του λειπει αλλα κανει δουλεια ομως.

Ρε σε μονομαχο επεσες??

Νίκο είχα πέσει σε παλιοχαρακτήρα. Είχε μπει αρκετές φορές στο πειθαρχείο (sump) ηρεμούσε για λίγο μετά την επιστροφή στο ενυδρείο και μετά πάλι τα ίδια.

Ήταν πιστεύω θέμα χαρακτήρα ψαριού αλλά δεν το ρισκάρω να ξαναβάλω. Άδειασα το ενυδρείο να το πιάσω τελευταία φορά γιατί μάλλον την είχε μάθει την παγίδα από τις άλλες φορές που το είχα πίάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι αυτός (έτσι μου φαίνεται από τη φωτογραφία σου), τότε είναι του γένους Mithraculus, πρώτο "ξαδερφάκι" του γνωστού Mithraculus sculptus. Και όπως και ο ξάδερφος, είναι παμφάγο.

mythrax6.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος timor έγραψε:

Εάν είναι αυτός (έτσι μου φαίνεται από τη φωτογραφία σου), τότε είναι του γένους Mithraculus, πρώτο "ξαδερφάκι" του γνωστού Mithraculus sculptus. Και όπως και ο ξάδερφος, είναι παμφάγο.

mythrax6.jpg

 

Άν είναι αυτός ή το ξαδερφάκι του, τότε σε καμία περίπτωση δεν έχει πλακέ δαγκάνες, σε καμία περίπτωση δεν τρώει άλγη και πρέπει να απομακρυνθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος timor έγραψε:

Μωρέ άλγη τρώει, όπως και όλα τα άλλα!!!! ;)

Χαχαχαχα αλγη χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος timor έγραψε:

Εάν είναι αυτός (έτσι μου φαίνεται από τη φωτογραφία σου), τότε είναι του γένους Mithraculus, πρώτο "ξαδερφάκι" του γνωστού Mithraculus sculptus. Και όπως και ο ξάδερφος, είναι παμφάγο.

mythrax6.jpg

Το δικό μου πάντος είναι σίγουρα αυτό. Μόλις χθες άλλαξε πάλι εξωσκελετό. Δεν μπορώ να το πιάσω με τίποτα. Το κόλπο με το ποτήρι και τη γαρίδα δεν πιάνει. Είναι ικανό να φάει ψαράκια αυτό το καβούρι; Να αναφέρω πάντος ότι τα μοναδικά ψάρια που εξαφανίζονται είναι οι μανδαρίνοι. Όλα τα άλλα μικρόψαρα που έχω (clown, damsel, anthias) είναι μια χαρά. Τους μανδαρίνους τους χάνω 2-3 μέρες αφού μπουν στο ενυδρείο. Κοπίποδα έχω άπειρα και δεν νομίζω ότι πεθαίνουν από πείνα και κανένα ψάρι δεν ασχολείται μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τρώει!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπλέξει άσχημα με το αυτό το πράγμα. Καμιά άλλη ιδέα εκτός από το ποτήρι και τη γαρίδα  για το πως θα το βγάλω υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...