Jump to content

Recommended Posts

Μετά από 14 χρόνια παλιο-αφρικανοί ήρθα ξανά στα λιμέρια σας.... :)

 

πρόσφατα και ενώ ήμουν σε ένα μαγαζί με τον @south είδα κάτι πανέμορφα κριμπένσις και μάλιστα χωρισμένα τα αρσενικά από τα θηλυκά και δέν άντεξα....

 

πήρα λοιπόν ένα ζευγάρι και ήδη έχω "χάσει" την θηλυκιά η οποία μάλλον φυλάει σε μία σπηλιά τα πρώτα της αβγά!!!! :D

 

Θα σας ενημερώσω με την εξέλιξη!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Φοβερα ψαρακια Δημητρη και μ αρεσει που ο βιοτοπος τους θυμιζει Ν.Αμερικη!

Αναμενουμε φωτο.....

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην έφευγες μακρυά από τον Αμαζόνιο . . . Πήγες στο αρχαίο αδερφάκι ! :D

Υπέροχα ψαράκια , θέλω φώτο την κοιλίτσα της θηλυκιας :D

Link to comment
Share on other sites

όλες οι θηλυκές στο μαγαζί ήταν έτοιμες να εκραγούν με κατακόκκινες/μώβ κοιλίτσες!

 

Γιαυτό και πήρα γιατί ήταν πράγμα πρωτόγνωρο για ελληνικό μαγαζί...είχε πάρα πολλές οπότε φαντάζομαι θα έχουν μείνει και άλλες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Δημητρη! Καλα εκανες και τα πηρες αφου τα ειδες ομορφα.Δειξε μας και εμας ομως καμια φωτογραφια..

Ειναι ωραια ψαρια για φυτεμενο,ευκολα στην αναπαραγωγη και με το ιδιαιτερο ταπεραμεντο της κιχλιδας.Θα επρεπε να ειναι απο τις πρωτες επιλογες για ενυδρειο τα κριμπενσις.

Τα εχεις σε "σαλονατο" ενυδρειο με διακοσμηση κτλ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Μπραβο Δημητρη! Καλα εκανες και τα πηρες αφου τα ειδες ομορφα.Δειξε μας και εμας ομως καμια φωτογραφια..

Ειναι ωραια ψαρια για φυτεμενο,ευκολα στην αναπαραγωγη και με το ιδιαιτερο ταπεραμεντο της κιχλιδας.Θα επρεπε να ειναι απο τις πρωτες επιλογες για ενυδρειο τα κριμπενσις.

Τα εχεις σε "σαλονατο" ενυδρειο με διακοσμηση κτλ?

 

 

Ναί είναι υπέροχα και παλιά όπως τα λές τα προτείναμε πάντα για μικρά και φυτεμένα ενυδρεία....

 

είναι σε ενυδρείο χωρίς φώτα μαζί με κάτι 'ιδιαίτερα' πλέκο.... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι!!!

Αγαπημένα ψάρια και προσφέρουν όλες τις χαρές του χόμπυ, με γέννες και τρομερές συμπεριφορές..

Αναμένουμε φωτογραφίες Δημήτρη!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έφερναν τα μαγαζιά και αλλα είδη του ίδιου γέννους!Είναι καταπληκτικά ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/15/2016 at 11:01 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Ναί είναι υπέροχα και παλιά όπως τα λές τα προτείναμε πάντα για μικρά και φυτεμένα ενυδρεία....

 

είναι σε ενυδρείο χωρίς φώτα μαζί με κάτι 'ιδιαίτερα' πλέκο.... ;)

 

Τι δουλεια εχουν μωρε αυτα τα ψαρακια με τους δουλους; χαχαχααχχαχααχαχαχααα  :P

Link to comment
Share on other sites

Τους εχουν βαλει και δουλεύουν....αχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Εγινε καμια γεννα Δημητρη?

 

Τις φωτογραφιες ακομα τις περιμενουμε...

Link to comment
Share on other sites

αργούν οι φωτό ακόμα....μετά το ξεστήσιμο και στήσιμο των ενυδρείων.... ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Τιμη μας που ξαναρθες στα...λημερια μας,χαχαχα!Αναμενουμε κ καμια φωτο με την πρωτη ευκαιρια.Εχει στο φορουμ προφιλ γι αυτα τα ψαρακια?Βασικα το ph που ειναι ικανοποιητικο για την διαβιωση τους ποιο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα ψάρια και η ευρήτερη οικογένεια τους είναι πανέμορφα και είναι κρίμα που δέν έρχονται όπως παλιά και άλλα είδη Pelvicachromis....πχ. Trasvestitus, Taeniatus, Subocellatus κτλ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τα συγκεκριμένα ψάρια και η ευρήτερη οικογένεια τους είναι πανέμορφα και είναι κρίμα που δέν έρχονται όπως παλιά και άλλα είδη Pelvicachromis....πχ. Trasvestitus, Taeniatus, Subocellatus κτλ...

Για να έρθουν Δημήτρη πρέπει να υπάρχει και ζήτηση . ...Σίγουρα είναι θέμα της κρίσης , αλλά όχι μόνο . Ο κόσμος τρέχει στα ίδια τα γνωστά και αμέτρητα πανέμορφα ψάρια μένουν στα αζήτητα . :(

 

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω εν μέρει ειδικά για τα Pelvicachromis...τα Taeniatus ή τα Tranvestitus που ανέφερα κοστίζουν ελάχιστα παραπάνω από τα κριμπένσις οπότε δέν υπάρχει δικαιολογία.....1 στις 20 αντί για κριμπένσις να ερχόταν κάτι τέτοιο....έλεος πιά....έχουμε βρεί την καραμέλα της κρίσης και βλέπουμε ψαρια μόνο με προπαραγγελείες και ζούμε σάν χομπίστες με ότι 'ψίχουλα' μας πετάξουν....δέν είμαστε γερμανία ή αγγλία που σου ξεχωρίζουν ζευγάρι τέτρα αλλά ΕΛΕΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα το ξέρω ότι τα ψάρια που αναφέρεις στοιχίζουν όσο γκαμπυ ! Σε κάποια είδη γενικά αναφέρθηκα , αλλά κυρίως το ίδιο λέω , εμείς φταίμε που δεν ψάχνουμε παρακάτω,ότι δούμε γίνεται μόδα και αυτό ίσχυε και στις καλές εποχές 

Link to comment
Share on other sites

@DIMITRIOS Δέν πάμε να παίξουμε κανένα τζόκερ????Tranvestitus!!!!!!Ήδη έκλεισα ένα ζευγάρι!!!!!!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

@DIMITRIOS Δέν πάμε να παίξουμε κανένα τζόκερ????Tranvestitus!!!!!!Ήδη έκλεισα ένα ζευγάρι!!!!!!

 

 

:0 αν είναι δυνατόν και τόσο άμεσα μάλιστα!!! :0:0

@@@@@ την μετακόμισή μου μ'εσα,τους αφιερωνα ενα 60αρι...!

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

:0 αν είναι δυνατόν και τόσο άμεσα μάλιστα!!! :0:0

@@@@@ την μετακόμισή μου μ'εσα,τους αφιερωνα ενα 60αρι...!

 

 

Πάρε και στα κρατάω εγώ ή κάποιος άλλος....είναι κρίμα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχαχ σε λίγο θα καταλήξω να έχω περισσότερα αφρικάνικα άν μετρήσω και τα κίλλι.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...