Jump to content

το τζαμι στραβωσε!!!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Εχθες ολοκληρωσα την κατασκευη του νεου ενυδρειου μου (1μ χ 40εκ χ 52εκ). Κολησα τα τζαμια κανονικα τα αφησα 5 μερες να κολησει η κολλα καλα.εβαλα στηριγματα στις γωνιες και 2 τζαμακια 5 ποντους πλατος να συγκρατουν το μπροστα με το πισω. σημερα παρατηρησα οτι το μπροστα τζαμι ειχε κανει κοιλια στην μεση(πανω απο 7 χιλιοστα) και ετσι αδειασα το μισο ενυδρειο και επανηρθε στην φυσιολογικη θεση του. Ευτυχως ειχα φτιαξει μεταλικα τσερκια με μ8 βιδα που μπηκαν πανω και κατω και εξωτερικα των τζαμιων και το συγκρατησε απο το μπαμ. Εκοψα τζαμια (5 ποντους πλατος 5 χιλ παχος) και τα εβαλα κατα μηκος στο μπροστα και πισω τζαμι(στο πισω δεν εχει πιασει ακρη-ακρη γιατι εχει τα καλωδια και τους σωληνες απο τα φιλτρα).επισεις κατα πλατος εβαλα παλι τζαμια που πατουν στα μπροστα και πισω οπως και στην μεση το ιδιο . Λετε να ελυσα το προβλημα η θα εχω παλι τραβηγματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μπορείς να βάλεις φωτό από την κατασκευή?

 

Θα βοηθήσουν πολύ να σου πούμε ακριβώς άν και πού θέλει κόντρες, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι 5 χιλιοστα

πριν 26 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Μπορείς να βάλεις φωτό από την κατασκευή?

 

Θα βοηθήσουν πολύ να σου πούμε ακριβώς άν και πού θέλει κόντρες, κτλ.

φυσικα και επρεπε μαλιστα να εχω ηδη ανεβασει

εδω οπως ηταν πριν αν και δεν φαινεται σωστα αλλα θα παρεις μια γευση

DSCN1102.jpg
και εδω μετα την τροποποιηση

DSCN1113.jpg

DSCN1114.jpg

DSCN1115.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mixalis Pelekis έγραψε:

ειναι 5 χιλιοστα

φυσικα και επρεπε μαλιστα να εχω ηδη ανεβασει

εδω οπως ηταν πριν αν και δεν φαινεται σωστα αλλα θα παρεις μια γευση

DSCN1102.jpg
και εδω μετα την τροποποιηση

DSCN1113.jpg

DSCN1114.jpg

DSCN1115.jpg

 

Ωραίος!Το έσωσες...Μιά χαρά θα είσαι τώρα απλά μήν το γεμίσεις μέχρι πάνω για κανα 48ωρο....!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχω προβλημα λες?? μην το πλακωσω και το γεμισω κοντρες... παντως ευτυχως εβαλα τα τσερκια και δεν ειχα το μπαμ αν και πιστευα οτι το γυαλι δεν σκεβρωνει... ενυσχισα τις γωνιες χωρις να πιστευω οτι θα εχω τετοιο θεμα... αρα να ηρεμησω τωρα??

Link to comment
Share on other sites

ετσι ηταν πριν ανακαλυψω το προβλημα

DSCN1105.jpg

 

ευχαριστω για τις απαντησεις. εφυγαν πολλα κιλα πιεσης και αγχους

Έγινε επεξεργασία - Mixalis Pelekis
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα πλέον . Ωστόσο δεν μας είπες , τι πάχος έχουν τα τζάμια της γυαλας ; 

Ήταν η 1η σου κατασκευή ; 

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως τελαρο που εκανες επανω καλο ειναι να υπαρχει και στον πατο.Και 7 εκατοστα πλατος να τις εκανες ακομα καλητερα.Εκει που λες δεν οανε μεχρι πισω λογο καλωδιων κουνατα ποιο περα ,τερματισε την κοντρα και ξαναβαλτα.Μια χαρα θα καθησουν χωρις κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

το παχος της γυαλας ειναι 5 χιλιοστα. Τον πατο τον εχω κανει ετσι με τελαρο.

πριν 37 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Εκει που λες δεν οανε μεχρι πισω λογο καλωδιων κουνατα ποιο περα ,τερματισε την κοντρα και ξαναβαλτα.Μια χαρα θα καθησουν χωρις κανενα θεμα.

ετσι θα το κανω

ευχαριστω παιδες. σε 3-4 μερες θα βαλω σιγα σιγα νερο και θα στειλω αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Ναί...θα έπρεπε τουλάχιστον 6αρια...

Link to comment
Share on other sites

καλά το βλέπω και γώ ..

 

φίλε μου θα ανοίξεις ένα θέμα στο http://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/217-ενυδρεία-μελών/

 

να μας γράψεις και 2 παραπάνω πραγματάκια για το ενυδρείο σου? :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Δες λες 8αρια?

 

Ναί για να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο θες 8αρια...6αρια είναι το μινιμουμ.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τον τζαμα ρωτησα για το παχος και μου εδωσε αυτα.(μπορει να ειναι και 6αρι με το ματι οπως τα βλεπω τα βλεπω για 5 παντως) μου ειπε οτι αυτος με τετοια το φτιαχνει.

πριν 41 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

φίλε μου θα ανοίξεις ένα θέμα στο http://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/217-ενυδρεία-μελών/

 

να μας γράψεις και 2 παραπάνω πραγματάκια για το ενυδρείο σου?

θα ανοιξω ενα thread για παρουσιαση μολις τελειωσω με τα τρεχαματα.

απλα ειναι ψιλοαδειο ακομα και δεν εχω και πολυ καλα ψαρια μεσα και για αυτο δεν εχω ανεβασει ακομα. αλλα θα ανεβασω σε 3-4 μερες που θα το στησω και θα ανεβασω και φωτο απο την κατασκευη του επιπλου αν ενδειαφερεστε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι η βασική παράμετρος ειναι το ύψος !

52 εκ με 5αρι τζαμί ειναι άκρος επικίνδυνο . Ποσο μάλλον χωρίς κόντρες !

και οταν λεμε κόντρες πανω κάτω !

Αν δεν εχεις ξανακάνει μόνος σου τέτοια κατασκευή έπραξες Λόττο που δεν έγινε ζημιά !

Προσοπικα θα το έβγαζα το νερό και θα το έκανα με δυο τελάρα πανω κάτω !

Αν θα ήθελα πραγματική ασφάλεια θα άλλαζα και τα τζάμια σε 8αρια !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, stathis spithas said:

Εγω συνηθως χρησιμοποιω αυτο για να δω πιο παχος τζαμιου ειναι πιο ασφαλες....

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Με τι Safety Factor?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Διονυση. Το θεωρώ πολύ επικίνδυνο με αυτό το πάχος τζαμιού. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Με τι Safety Factor?

3 συνηθως...

Αναλογως αν χρησιμοποιω κοντρες...

Αν δεν χρησιμοποιω παω και πιο πανω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

3 συνηθως...

Αναλογως αν χρησιμοποιω κοντρες...

Αν δεν χρησιμοποιω παω και πιο πανω....

Επειδη το εχω δουλεψει και το εχω δει στην πραξη αυτο το εργαλειο,safety factor 3 ειναι λαθος.4 το λιγοτερο (rimless ή οχι) Το ακολουθησα πιστα και κατεληξα να εχω 4 χιλιοστα κουρμπα στην μεση και να κανω οτι εκανε ο φιλος με ψαρια μεσα.Κατεβασα την σταθμη και κολαγα κοντρες ψηλα.

 

Παντως το υψος ειναι το πιο σημαντικο για την αντοχη οπως λεει και ο Δυονισης γιατι αλλαζει την στατικη πιεση σε συνδυασμο με τα συνολικα λιτρα (τις υπολοιπες διαστασεις).

Επισης ενα ενυδρειο πρεπει να ειναι σε θεση οχι μονο να γεμισει και να μην τρεχει αλλα να ανταπεξελθει και σε σεισμο (στην Ελλαδα ζουμε) και να αντεξει καποιο  πιθανο ιπταμμενο αντικειμενο (απο παιδια πχ) δεν μιλαω φυσικα για σφυρι ή πετρα.Το πιο απλο,να στηριχτει με τα χερακια του καποιο παιδι στο τζαμι,που δεν θα φτανει,για να χαζεψει τα ψαρακια.

Προσωπικα για να κοιμαμαι ησυχος θα το ξαναεφτιαχνα με μεγαλυτερο παχος τζαμιου και κοντρες πανω κατω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Επειδη το εχω δουλεψει και το εχω δει στην πραξη αυτο το εργαλειο,safety factor 3 ειναι λαθος.4 το λιγοτερο (rimless ή οχι) Το ακολουθησα πιστα και κατεληξα να εχω 4 χιλιοστα κουρμπα στην μεση και να κανω οτι εκανε ο φιλος με ψαρια μεσα.Κατεβασα την σταθμη και κολαγα κοντρες ψηλα.

 

Παντως το υψος ειναι το πιο σημαντικο για την αντοχη οπως λεει και ο Δυονισης γιατι αλλαζει την στατικη πιεση σε συνδυασμο με τα συνολικα λιτρα (τις υπολοιπες διαστασεις).

Επισης ενα ενυδρειο πρεπει να ειναι σε θεση οχι μονο να γεμισει και να μην τρεχει αλλα να ανταπεξελθει και σε σεισμο (στην Ελλαδα ζουμε) και να αντεξει καποιο  πιθανο ιπταμμενο αντικειμενο (απο παιδια πχ) δεν μιλαω φυσικα για σφυρι ή πετρα.Το πιο απλο,να στηριχτει με τα χερακια του καποιο παιδι στο τζαμι,που δεν θα φτανει,για να χαζεψει τα ψαρακια.

Προσωπικα για να κοιμαμαι ησυχος θα το ξαναεφτιαχνα με μεγαλυτερο παχος τζαμιου και κοντρες πανω κατω.

3.8 δεικτη ασφαλειας προτεινουν...

Χωρις κοντρες!!

Το 4+ειναι πολυ...

Μην παμε και σε υπερβολες!!

Αν το κανουμε υπερβολικα βαρυ λειτουργει αναποδα..

Δεν παει να πει οτι αν κολλησουμε 40 λιτρα ενυδρειο με 10αρι γιαλι θα ζησει για παντα ή οτι ειναι πιο ασφαλες απο οτι αν το κολλησουμε με 6αρι.

Εχω κολλησει ενυδρεια αρκετα..

Οι πανω κοντρες δεν ειναι αναγκαιες..

Μονο οπως ειπες σε ψηλα ενυδρεια..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Σταθη μου δεν σου παω κοντρα,την γνωμη μου λεω.

Το 4 ακολουθησα χωρις κοντρες,και δεν μπορουσα να κοιμηθω.Οι διαστασεις μου ηταν 70χ35χ40 με 6 mm γυαλι.Πηγα μια μερα στην συναντηση,γυρισα και ειδα μια κοιλια 4 χιλιοστα.Δεν μπορουσα να κοιμηθω.

 

Προσωπικα επισης πιστευω οτι σε μικρα τζαμια πιο σημαντικες ειναι οι επανω κοντρες,κατω τα κραταει περιμετρικα ο πατος.Επανω ειναι ενωμενα μονο στις γωνιες.

Βεβαια οπως πολυ σωστα λες δεν θελει και υπερβολες!

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...