Jump to content

το τζαμι στραβωσε!!!


Recommended Posts

Δεν υπαρχει καμμια κοντρα φιλαρακι αλιμονο!!..:sarcasm:

Συζητηση κανουμε οπως θα καναμε και αν ειμασταν μονοι μας...

Για να σου δωσω να καταλαβεις το σκεπτικο μου....

Στο ανουμπιας που εχω(180*60*65) που εχει και πανω και κατω κοντρες το γιαλι ειναι 11αρι...

Στην εφαρμογη αν το πατησεις με safe factor 2,5 τοσο σου το βγαζει..

Με 3 (που ειπα οτι χρησιμοποιω) στο βγαζει 12 αρι...

Και με 3.8 (που προτεινουν χωρις κοντρες) 14αρι!!!!!!

Με 4+ (που προτεινεις με κοντρες) 15αρι!!!!!!!

Και η εταιρια σου ξαναλεω με κοντρες φοραει 11αρι γιαλι...:turned:

 

Link to comment
Share on other sites

Στο καινούριο που έφτιαξα με διαστάσεις 100χ40χ42ύψος, πρέπει να βάλω safety factor 5 για να μου βγάλει 8άρι που έβαλα, αν βάλω 4safety factor μου βγάζει πάχος 7άρι, λογικά κόντρες στην πάνω πλευρά δεν είναι απαραίτητες για μένα έτσι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πιστεύω απαραίτητο πάντοτε. Εμένα είναι 80*30*40 και έχω χρησιμοποιήσει εξίσου 8άρι. Δεν έχω βάλει καμία κόντρα πάνω ή κάτω και δεν έχω κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. μετρησα τελικα το τζαμι με παχυμετρο και ειναι 6-αρι . Στον πατο εβαλα κοντρες περιμετρικα με 8-αρι τζαμι. απο πανω εβαλα 5-αρι και ελπιζω να κρατησει. εχουν περασει 15 ωρες απο το τελευταιο κολλημα. να βγαλω τους σφυχτηρες η να τους αφησω ακομα μεχρι το βραδυ? δεν σφυγγουν τα τζαμια απλα τα κρατανε στην θεση τους με μεταλικες γωνιες ακριβως στις 90 μοιρες 

 

edit:: τωρα πλεον απο 52 γινεται 47 μιας και το νερο θα κατεβει κατω απο τις κοντρες

Έγινε επεξεργασία - Mixalis Pelekis
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είσαι.Άσε τους σφυχτήρες και αλλο μεχρι να κολλήσουν καλα οι κόντρες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το safety factor που το έχουν κάνει ευαγγέλιο δεν θα το καταλάβω ποτέ μου. Που ξέρει αυτός τι προέλευσης είναι το τζάμι και τι ποιότητας είναι; Έχω δει 8αρι κινέζικο να σκεβρώνει σαν τσίχλα σε ενυδρείο 120 λίτρων.

Πως ξέρει πως είναι σχεδιασμένο το ενυδρείο,  και που και πόσες κόντρες θα μπουν;

Έχω φτιάξει και φτιάχνω ακόμα δεκάδες ενυδρεία πότε μου δεν συμβουλευτικά αυτή την σελίδα.

Ρωτάς τον τζαμά που γνωρίζει την ποιότητα τζαμιού και πράττεις ανάλογα

Έχω φτιάξει ενυδρείο 300 λίτρα με 5αρι τζάμι και το έχω στο μαγαζί μου κοντά στα 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.  Φωτογραφίες του υπάρχουν εδώ στο φόρουμ. Φυσικά δεν θα έφτιαχνα παρόμοιο ενυδρείο για κάποιον άλλο.

Για να μην μακρηγορούμε, στις διαστάσεις του φίλου μας για ενυδρείο χωρίς κόντρες θα γινόταν με τζάμι 10 χιλιοστών και με κόντρες στα 8 χιλιοστά. Για να μπορεί να κοιμάται ήσυχος το βράδυ.    

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος bouboulas έγραψε:

Αυτό με το safety factor που το έχουν κάνει ευαγγέλιο δεν θα το καταλάβω ποτέ μου. Που ξέρει αυτός τι προέλευσης είναι το τζάμι και τι ποιότητας είναι; Έχω δει 8αρι κινέζικο να σκεβρώνει σαν τσίχλα σε ενυδρείο 120 λίτρων.

Πως ξέρει πως είναι σχεδιασμένο το ενυδρείο,  και που και πόσες κόντρες θα μπουν;

 

 

 

Έχω φτιάξει και φτιάχνω ακόμα δεκάδες ενυδρεία πότε μου δεν συμβουλευτικά αυτή την σελίδα.

 

Ρωτάς τον τζαμά που γνωρίζει την ποιότητα τζαμιού και πράττεις ανάλογα

 

Έχω φτιάξει ενυδρείο 300 λίτρα με 5αρι τζάμι και το έχω στο μαγαζί μου κοντά στα 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.  Φωτογραφίες του υπάρχουν εδώ στο φόρουμ. Φυσικά δεν θα έφτιαχνα παρόμοιο ενυδρείο για κάποιον άλλο.

 

Για να μην μακρηγορούμε, στις διαστάσεις του φίλου μας για ενυδρείο χωρίς κόντρες θα γινόταν με τζάμι 10 χιλιοστών και με κόντρες στα 8 χιλιοστά. Για να μπορεί να κοιμάται ήσυχος το βράδυ.    

 

 

Είπες "μεγάλες" κουβέντες....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος bouboulas έγραψε:

Αυτό με το safety factor που το έχουν κάνει ευαγγέλιο δεν θα το καταλάβω ποτέ μου. Που ξέρει αυτός τι προέλευσης είναι το τζάμι και τι ποιότητας είναι; Έχω δει 8αρι κινέζικο να σκεβρώνει σαν τσίχλα σε ενυδρείο 120 λίτρων.

Πως ξέρει πως είναι σχεδιασμένο το ενυδρείο,  και που και πόσες κόντρες θα μπουν;

 

 

 

Έχω φτιάξει και φτιάχνω ακόμα δεκάδες ενυδρεία πότε μου δεν συμβουλευτικά αυτή την σελίδα.

 

Ρωτάς τον τζαμά που γνωρίζει την ποιότητα τζαμιού και πράττεις ανάλογα

 

Έχω φτιάξει ενυδρείο 300 λίτρα με 5αρι τζάμι και το έχω στο μαγαζί μου κοντά στα 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.  Φωτογραφίες του υπάρχουν εδώ στο φόρουμ. Φυσικά δεν θα έφτιαχνα παρόμοιο ενυδρείο για κάποιον άλλο.

 

Για να μην μακρηγορούμε, στις διαστάσεις του φίλου μας για ενυδρείο χωρίς κόντρες θα γινόταν με τζάμι 10 χιλιοστών και με κόντρες στα 8 χιλιοστά. Για να μπορεί να κοιμάται ήσυχος το βράδυ.    

 

Οτι ποιοτητας και να ειναι το τζαμι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οτι ποιοτητας και να ειναι το τζαμι;

Για τις διαστάσεις του ενυδρείου του  φίλου παραπάνω, ναι !

Συνήθως από μαγαζιά που πουλούν μόνο τζάμια δεν θα φας φόλα.

Αν τα πάρεις από πολυκατάστημα που πουλά από παιδικά παιχνίδια έως κουρευτικές μηχανές του γκαζόν, εκεί να διατηρείς τις επιφυλάξεις σου…….

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και με εχετε αγχωσει με το 8-αρι και την κακη επιλογη του 6-αριου , εχω γεμισει απο χθες το ενυδρειο και δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα. ολα κυλουν ομαλα. θα κανω και μια μικρη παρουσιαση στην αντιστοιχη κατηγορια, το επιπλο ειναι φτιαγμενο στο χερι και σκοπος ηταν να φαινεται παλιακο να ταιριαζει με το δωματιο.

 

DSCN1125.jpg

 

ευχαριστω και παλι γα τις απαντησεις αλλα και για τα μαθηματα για το επομενο setup :D:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δέν πειράζει...πιστεύω θα είσαι εντάξει...

 

Αναμένουμε παρουσίαση....και φυσικά όπως είπες όλοι μαθαίνουμε...όλοι κάνουμε λάθη, γιαυτό και μαζευτήκαμε εδώ να βοηθάμε ο ένας τον άλλο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...