Jump to content

αγορά PH-Μετρου


Recommended Posts

Λέω να αγοράσω ένα ηλεκτρονικό Ph μετρο. Βγαίνουν πιο οικονομικά απο τα κλασικά υγρά τεστ και μου φαίνονται αρκετά αξιόπιστα. Εχετε δοκιμάσει εσείς?

Εχω βρει στο ebay κ λέω να αγοράσω ένα απτα αυτά (Αν κ για ίδια τα βλέπω). Πώς σας φαίνονται?

 

http://www.ebay.com/itm/Digital-pH-Meter-Tester-Hydroponic-Aquarium-Pool-Water-/131898614095?hash=item1eb5c5214f:g:AsQAAOSwdzVXoygc

 

http://www.ebay.com/itm/Digital-LCD-PH-Meter-TDS-TEMP-tester-Aquarium-Pool-Spa-Hydroponic-Water-Quality-/161834174628?hash=item25ae1188a4:g:trEAAOSwKIpWAPGu

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιω εδω και κανενα χρονο,μια χαρα δουλευει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έχω, έχω καταλάβει μερικά πράγματα με τα οποία πρέπει να συμβιβαστείς μαζί του. Καταρχήν μην κάνεις το λάθος και φτιάξεις τα υγρά καλιμπραρίσματος και μετά τα πετάξεις, εγώ πήρα δύο δοχεία που κλείνουν αεροστεγώς με δύο καπάκια και έφτιαξα τα υγρά και τα έχω μόνιμα ανά πάσα στιγμή να καλιμπράρω. Να αγοράσεις άλλο ένα μικρό δοχείο στο οποίο να έχεις μόνιμα νερό όσμωσης ή απιονισμένο ώστε μετά από κάθε χρήση να το ξεπλένεις και μετά να το σκεπάζεις. Το νερό αυτό καλό είναι να το αλλάζεις κάθε 15 μέρες. Επίσης καλό είναι να κάνεις καθημερινές μετρήσεις με το ηλεκτρονικό, αν το αφήσεις αρκετές μέρες και στεγνώσει θα θέλει πάλι καλιμπράρισμα. Απ τη στιγμή που κάνω καθημερινές μετρήσεις έχω δύο μήνες να το καλιμπράρω. Καλό θα είναι να έχεις και υγρό τεστ και μία φορά στο μήνα να το διασταυρώνεις και μ αυτό, τριπλή ασφάλεια γαρ. Πάντα όμως να υπάρχει κι ένα drop checker αν πρόκειται για φυτεμένο. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι προυγούμενοι, καλό ξέπλυμα και σωστή αποθήκευση χωρίς να στεγνώνει και θα είσαι μιά χαρά...

 

Στα πεχάμετρα έχω καταλήξει ότι πρέπει να μας νοιάζει μόνο το πρώτο δεκαδικό καθώς οτιδήποτε πέρα αυτού είναι ανακριβές....

 

Συγκεκριμένα στην πρόσφατη αποστολή στην βραζιλία το δικό μου (Hanna Combo PH/TDS) μέτραγε στο 1/5 του χρόνου από Hanna εργαστηρίου που είχαμε μαζί μας (~1000€) και οι διαφορές τους ήταν στο δευτερο δεκαδικό και τα δύο μέτραγαν πολυ καλύτερα από ένα τρίτο (δέν θημάμαι μάρκα) της τάξης των 2000€+ που είχε η ομάδα των γεωλόγων που ήταν μαζί μας και ήταν ολοκαίνουργιο και καλυμπραρισμένο 10ώρες πρίν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok. Οπότε σωστή αποθήκευση και καθάρισμα και να μην το αφήνω να στεγνώνει (κάνοντας καθημερινές μετρήσεις ας πούμε). Αυτό με τα υγρά καλιμπραρίσματος το κάνουμε γιατί μετά πού να βρίσκουμε άλλα έτσι? Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας..

Θα το προχωρήσω στην αγορά του και θα έχω κ κανένα υγρό τεστ για να συγκρίνω πού κ πού.

Link to comment
Share on other sites

Για καλιμπραρισμα υπαρχει κ αυτο. Με μια αναζητηση στο google "buffer ph 7"  το βρισκεις ευκολα και ειναι κ φτηνο. Αλλα καλο ειναι να παρεις και το buffer ph4 για ακριβεστερη βαθμονόμηση.essentials-ph-buffer-7.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοειτε με το να μην στεγνωσει???

 

Οταν το ξεπλενουμε μετα δεν το αφηνουμε να στεγνωσει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τι εννοειτε με το να μην στεγνωσει???

 

Οταν το ξεπλενουμε μετα δεν το αφηνουμε να στεγνωσει?

 

 

Φυσικά και όχι!!!!Έτσι χαλάνε πιό εύκολα και ξεκαλιμπράρονται πιό σύντομα...γιαυτό π.χ. οι εταιρίες έχουν υγρό αποθήκευσης και όπως είπε ο @Ρομποτής Κωνσταντίνος με νερό από RO/DI είσαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τι εννοειτε με το να μην στεγνωσει???

 

Οταν το ξεπλενουμε μετα δεν το αφηνουμε να στεγνωσει?

 

Εγώ μόλις το ξεπλένω στο κυπελάκι με το νερό της Α.Ο. το καπακώνω χωρίς να το τινάξω ή να το σκουπίσω, έτσι κρατάει και δύο μέρες αν δε θες να κάνεις μέτρηση καθημερινά. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω κάνει ποτέ ετσι !

και το καπάκι να βάλω μετα απο μερικές μέρες θα στεγνώσει !

εσυ Μιχάλη που έχουμε το ίδιο το εχεις βρεγμένο ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Δεν το εχω κάνει ποτέ ετσι !

και το καπάκι να βάλω μετα απο μερικές μέρες θα στεγνώσει !

εσυ Μιχάλη που έχουμε το ίδιο το εχεις βρεγμένο ;

 

Μα γι αυτό λέω ότι καλό είναι να κάνεις καθημερινές άντε μέρα παρά μέρα μετρήσεις για να μην προλαβαίνει να στεγνώνει, ειδάλλως θα θέλει καλιμπράρισμα. Επίσης κάτι άλλο να επισημάνω που έχω παρατηρήσει, μόλις το καλιμπράρετε μην πάρετε μέτρηση παρά την άλλη μέρα, σαν να το επηρρεάζει το υγρό καλιμπραρίσματος και μου δείχνει Ph κάτω από 5 κι αργεί να ανεβάσει μέχρι εκεί που είναι το σωστό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν θέλω να κάνω μετρήσεις κάθε μέρα ;;;

Δεν υπαρχει κάτι άλλο να κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Και αν δεν θέλω να κάνω μετρήσεις κάθε μέρα ;;;

Δεν υπαρχει κάτι άλλο να κάνω ;

 

Το hanna που εχω, στο καπάκι του στην θέση του ηλεκτροδίου έχει ένα σφουγγαράκι και σχηματίζει και ένα είδος "ποτηριού" οπου το γεμίζεις υγρό αποθήκευσης και μένει υγρό για μήνες εφ όσον το τοποθετήσεις κάθετα... ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Το hanna που εχω, στο καπάκι του στην θέση του ηλεκτροδίου έχει ένα σφουγγαράκι και σχηματίζει και ένα είδος "ποτηριού" οπου το γεμίζεις υγρό αποθήκευσης και μένει υγρό για μήνες εφ όσον το τοποθετήσεις κάθετα... ;)

Ότι πληρώσεις περνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Δεν το εχω κάνει ποτέ ετσι !

και το καπάκι να βάλω μετα απο μερικές μέρες θα στεγνώσει !

εσυ Μιχάλη που έχουμε το ίδιο το εχεις βρεγμένο ;

Εγω δεν κανω τιποτα απολυτως απο αυτα και παρ'ολα αυτα δουλευει μια χαρα :P

Βουταω μεσα,περιμενω να σταθεροποιηθει και βλεπω τι γραφει.Μετα το τιναζω καλα να φυγει το νερο απο το ηλεκτροδιο και το καπακωνω.Ουτε ξεπλυμα με οσμωση ουτε τιποτα.Δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα αυτο κανμω εγω.Παντως μια χαρα μετραει ακομη και σημερα και δεν εχω καλυμπραρει ποτε.

 

Τι σας πω ρε παιδια,δεν ξερω και εγω παρακολουθω την κουβεντα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Εγω δεν κανω τιποτα απολυτως απο αυτα και παρ'ολα αυτα δουλευει μια χαρα :P

Βουταω μεσα,περιμενω να σταθεροποιηθει και βλεπω τι γραφει.Μετα το τιναζω καλα να φυγει το νερο απο το ηλεκτροδιο και το καπακωνω.Ουτε ξεπλυμα με οσμωση ουτε τιποτα.Δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα αυτο κανμω εγω.Παντως μια χαρα μετραει ακομη και σημερα και δεν εχω καλυμπραρει ποτε.

 

Τι σας πω ρε παιδια,δεν ξερω και εγω παρακολουθω την κουβεντα..

 

Αχαχχαχαχα κύριε εκπαιδευτά τί πεχά είναι αυτό;;;Τι θές να είναι;;;Αφού δέν καλυμπράρεις, μετράς στο γάμο του καραγκιόζη....αχαχαχχαχαχαχαχχα.....κλαίίίωωωωωω!!!!

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχαχαχαχα!

 

Το δικο μου το εργαλειο δουλευει το ιδιο καλα και στεγνο και βρεγμενο :matrix:

Στην επομενη συναντηση εγω λεω να φερετε ολοι τα Phμετρα μαζι με υγρα να μετρηθουμε να δουμε τι γινεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το εχω μονιμα μεσα στο ενυδρειο να βλεπω ανα πασα στιγμη το ph αλλα και να διατηρειται υγρο , λετε να υπαρχει θεμα?

(εκτος απο την μπαταρια)

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

Αν το εχω μονιμα μεσα στο ενυδρειο να βλεπω ανα πασα στιγμη το ph αλλα και να διατηρειται υγρο , λετε να υπαρχει θεμα?

(εκτος απο την μπαταρια)

 

 

Ναί τα "φτύνουν" αμέσως....γιαυτό και τα μόνιμα είναι ποιό ακριβά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Αχαχαχαχαχαχαχα!

 

Το δικο μου το εργαλειο δουλευει το ιδιο καλα και στεγνο και βρεγμενο :matrix:

Στην επομενη συναντηση εγω λεω να φερετε ολοι τα Phμετρα μαζι με υγρα να μετρηθουμε να δουμε τι γινεται.

Μην ξεχνάς ομως με ποιον το καλιμπραρισες!!!!

Πες τα και στους άλλους :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θυμαμαι αλλα θελω να το ξεχασω..

Γελαγανε και οι πετρες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...