Jump to content

προσπαθεια πρωτη για φυτεμενο


Recommended Posts


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80χ38χ40
Συνολικά Λίτρα:125
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: (δεν τα ξερω καλα τα ονοματα οποτε οπως μπορω)ανουμπια νανα,ανουμπια(οχι νανα χαχαχχα)μοντε καρλο
Ψάρια:θα μπουν ραμιρεζι 2 χαρεμια 4 κορυ και μαλλον  algae eater
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:βαμενω μαυρο
Πέτρες:
Ξύλα:ναι 2 δεν τα ξερω τα πηρα απο δευτερο χερι
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:fluval stratum  και λευκη αμμο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): :τ5 nature 28watt 1800lumen 4100kelvin και t5 colour 28watt 1700lumen 6400 kelvin
Διάρκεια φωτισμού:για αρχη 6 

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:εσωτερικο της juvel  αλλα σκεφτομαι να βαλω ενα εξωτερικο πειτε μου μια γνωμη για τον αν πρεπει
Θέρμανση/ Ψύξη:της juvel  εναν 150 βατ
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

τωρα για λιπανση και για co2  εχω παρεi Seachem Flourish Excel Seachem Flourish Potassium  Seachem Flourish Iron     Seachem Flourish    και ενα trace  δεν ειαμαι σπιτι ειαμαι στην δουλεια και δεν τα εχω μπροστα μου

το βραδυ θα ριξω βακτηρια και ιχνοστοιχεια 

co2 δεν προβλεπετε  να παρω τουλαχιστον τωρα

οτιδηποτε εχω κανει λαθος παρακαλω διορθοστε τωρα παλευω να τα μαθω και οτι μου λενε στο μαγαζι που παω και ψωνιζω

θα ηθελα να με βοηθεισετε λιγο μετα φυτα και το που να τα βαλω οπως θα δειτε στην φωτο μαλλον τα εχω βαλει λαθος και ειναι μονο 2 φαντασου χαχαχ

η πετρα ειναι μονο μεχρι να μουλιασουν τα ξυλα

 

20161117_140817.jpg

20161117_140823.jpg

20161117_140830.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ όμορφο αλλά τις ανούμπιες πρέπει να τις δέσεις πάνω στα ξύλα σου. Δεν φυτεύονται θα σαπίσουν. Μπράβο σου πάντως σαν γενική εικόνα είναι όμορφο. Αν και επειδή και εγώ παθών είμαι να ξέρεις η άσπρη πέτρα δεν θα μείνει για πολύ άσπρη

 

Επίσης για τις ρίζες πάνω μπορείς να προτιμήσεις και αυτές τις ανούμπιες είναι πιο όμορφες σαν αποτέλεσμα.

Επίσης μπορείς να πάρει και moss

Ακόμη καλό είναι που έχεις πάρει την σειρά της seachem αλλά πιστεύω πέρα απο το flourish και το iron για τα συγκεκριμένα φυτά δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Επίσης αναλόγως τις ποσότητες σου που πρέπει να ρίχνεις διαίρεσε τις δια 6 ημέρες ούτως ώστε να ρίχνεις τις ανάλογες ποσότητες καθημερινά

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη αν βάλεις corydoras ξεχνάς αυτό το λευκό σχέδιο που έχεις κάνει με την άμμο καθότι τα κόρυ ανακατεύουν τον βυθό σου. Και νομίζω ότι η κοκομετρία του stratum δεν είναι η κατάλληλη για αυτά τα ψαράκια. Μπορείς να πάρεις και απο εδώ πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

na se kala  σε ευχαριστω 

σκεφτομουν να βαλω moss στην αριστερη ριζα στο κορμο στην αρχη  του για να το γεμισω καπως να μην ειναι γυμνο

εχεις να μου προτηνεις και κατι για να βαλω στην πισω πλευρα  Limnophila aquatica αυτο σκεφτομαι για μια γωνια πισω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας και με αυτό που είναι της ίδιας οικογένειας και πιο εύκολο.

Ακόμη μπορείς και αυτό

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα....

Μονο η πετρα δεν μου αρεσει εκει που θες να την τοποθετησεις πιστευω οτι οι ριζες απο μονες τους φτιαχνουν πολυ ωραιο "στησιμο"...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι για να κρατάει τίς ρίζες κάτω;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Μήπως είναι για να κρατάει τίς ρίζες κάτω;;;

 

Εγώ αυτό σκέφτηκα γιαυτό δεν έγραψα κάτι....

Link to comment
Share on other sites

ναι 

ναι ειναι μονο για να τις κραταει κατω σε λιγες μερες θα βγει

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

ναι 


ναι ειναι μονο για να τις κραταει κατω σε λιγες μερες θα βγει

 

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

ναι 


ναι ειναι μονο για να τις κραταει κατω σε λιγες μερες θα βγει

 

Παρανοησα..

Οποτε μια χαρα!

Ετοιμαζεται ενα πολυ ομορφο ενυδρειο!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

διαβασα κατι και με εβαλε σε σκεψεις 

λοιπον εχω εσωτερικο φιλτρο της juvel και το γεμιζω ετσι

πουγκι με μακαρονι,σφουγγαρι μπλε η πρασινο δεν θημαμε το χρωμα τωρα και μετα βαζω μαυρο σφουγγαρι το αφαιρω μολις καθαρισει το νερο και στο τελος πανω βαζω ενα σαν βαμβακι

σωστωςςςςςςς  η εχω κανει πατατα

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως πως είναι η ροή του φίλτρου σου. Σκέψου με το που μπαίνει το νερό πρέπει να βρίσκεται το προφίλτρο κοινώς αυτό το μπλέ που λένε που έχει χοντρούς πόρους και συγκρατεί τα χοντρά του ενυδρείου. Έπειτα βάζεις το βιολογικό σου. Μετά βάζεις το σφουγγάρι σου το άπρο που συνήθως είναι πιο λεπτό και τέλος το μαύρο που λες το οποίο το βάζεις για 1-2 εβδομάδες και μετά το βγάζεις μιας και είναι προληπτικά επειδή είναι η αρχή του και συγκρατεί τυχών ουσίες επικίνδυνες. Κοινώς άνθρακας.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οποτε τα εχω βαλει λαθος

αλλα αυτο που λες ασπρο ειναι πολλη λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ποιο είναι το φίλτρο σου εγώ απλώς απάντησα με το πως πρέπει να μπουν. Ναι το λεπτό είναι αυτό που πάει προς την έξοδο του φίλτρου σου. Δες προς τα που είναι η ροή. Εσύ θες να μαζέψεις την χοντρή βρωμιά στο προφίλτρο. Να περάσει έπειτα το νερό στο βιολογικό σου υλικό δίνωντας τροφή σε τυχόν αποικίες αλλά και δημιουργώντας νέες και έπειτα το λευκό ναι μεν λες πιο λεπτό αλλά θα πρόσεξες δεν έχει την ίδια διαπερατότητα καθώς σκοπός του είναι να συγκρατήσει μικρότερους ρύπους για να μην κυκλοφορήσουν ξανά στο ενυδρείο σου. Δες πως είναι η ροή σου και ακολούθησε την σειρά που σου είπα

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

διαβασα κατι και με εβαλε σε σκεψεις 

λοιπον εχω εσωτερικο φιλτρο της juvel και το γεμιζω ετσι

πουγκι με μακαρονι,σφουγγαρι μπλε η πρασινο δεν θημαμε το χρωμα τωρα και μετα βαζω μαυρο σφουγγαρι το αφαιρω μολις καθαρισει το νερο και στο τελος πανω βαζω ενα σαν βαμβακι

σωστωςςςςςςς  η εχω κανει πατατα

 

πριν 10 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Αναλόγως πως είναι η ροή του φίλτρου σου. Σκέψου με το που μπαίνει το νερό πρέπει να βρίσκεται το προφίλτρο κοινώς αυτό το μπλέ που λένε που έχει χοντρούς πόρους και συγκρατεί τα χοντρά του ενυδρείου. Έπειτα βάζεις το βιολογικό σου. Μετά βάζεις το σφουγγάρι σου το άπρο που συνήθως είναι πιο λεπτό και τέλος το μαύρο που λες το οποίο το βάζεις για 1-2 εβδομάδες και μετά το βγάζεις μιας και είναι προληπτικά επειδή είναι η αρχή του και συγκρατεί τυχών ουσίες επικίνδυνες. Κοινώς άνθρακας.

Οπως σου ειπε ο @AquaNewbie...

Ετσι εχω και εγω το εσωτερικο μου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε Θοδωρή και από μένα.

Αν και οι υπόλοιποι στα έγραψαν μια χαρά να συμπληρώσω και εγώ μερικά πράγματα.

Επειδή το όλο στήσιμο του ενυδρείου σου στηρίζεται οπτικά στην όμορφη διχρωμία που έχεις φτιάξει, είναι λανθασμένη επιλογή να βάλεις cory, που τους αρέσει να σκάβουν, και πολύ γρήγορα θα ανακατέψουν την άμμο. Άσε που θα ξηλώσουν και το monte carlo.

Να ξέρεις επίσης ότι θα αντιμετωπίσεις αρκετές δυσκολίες ακόμα και στη συντήρηση του ενυδρείου για να διατηρηθεί το σχέδιο του βυθού σου. Πολύ προσοχή όταν κάνεις σκούπα (αν κάνεις), πολύ προσοχή όταν προσθέτεις νερό, πολύ προσοχή όταν φυτεύεις και ξεφυτεύεις, και γενικά πιστεύω (από προσωπική εμπειρία) ότι δύσκολα θα διατηρηθεί για πολύ καιρό.

Από λιπάσματα στην αρχή και εφόσον υπάρχει ενεργός άνθρακας (έστω και με τη μορφή σφουγγαριού) , δεν θα έβαζα τίποτα μιας και δεσμεύονται από αυτόν.

Επίσης για τα συγκεκριμένα φυτά πιστεύω πως αρκεί λίγο γενικό λίπασμα.

Θέλει προσοχή η αρχή για να μην ξεκινήσεις με άλγες.

Οι moss θα το ανεβάσουν οπτικά στο φουλ.

Το φως που βγάζει η λάμπα μου φαίνεται λίγο μπλε, ή με γελούν τα μάτια μου?

Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν το έχεις γεμίσει με νερό έως επάνω?

Αυτά.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

oxi δεν ειναι μπλε και σημερα πηρα νεες λαμπες θα γραψω αυριο τι ειναι ακριβως μιας και ειμαι στην δουλεια τωρα

νερο δεν εχω βαλει μεχρι επανω γιατι ολο βουταω τα χερια μεσα για να βαλω φυτα και τους αλλαζω και θεση και επειδη ειμαι ακομα στο φτιαξιμο δεν το εχω γεμισει μεχρι επανω για να μην τρεχει εξω νερο.μολις βγαλω και το βραχο και κατασταλαξω με τα φυτα θα ερθει εκει που πρεπει το νερο

σιγουρα με την μοςς θα δειξει πιο ωραιο απλα περιμενω να μουλιασουν τα ξυλα και μετα να βαλω 

τωρα μετα κορυ μαλλον θα τα αφησω να κανουν οτι θελουν μες στο ενυδριο μιας και τα εχω ερωτα μεγαλο χαλαλι τους

πιστευω οτι το λευκο μερος θα κρατησει λιγους μηνες 

ερωτηση οταν λες Θέλει προσοχή η αρχή για να μην ξεκινήσεις με άλγες. τι πρεπει να προσεξω κυριως?

ποσα κορυ μπορω να βαλω στα λιτρα μου (πιστευω οτι 4 ειναι  καλα)

υπαρχει καποιο πλεκο που να μην μεγαλωνη τοσο?για να βαλω 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τα παιδια και για το θεμα του φιλτρου θα το φτιαξω αμεσα

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα οι λαμπες αλαξαν και μπηκαν,

sera 18w plant color 4900k

arcadia 18w fresh water 7500k

eimai ok  λετε

20161119_074103.jpg

20161119_074127.jpg

20161119_074020.jpg

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω ενα θεμα με το θερμανστη ενω τον εχω στους 16 εχω φτασει στους 29-30 βαθμους τον εβγαλα οφ και τωρα εχω 22-23 ειναι καλα?

μαλλον εχει παθει κοκομπλοκο και παω για αλλον 

τι λετε 150 η200

orca_share_media1479586846644.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

τωρα εχω ενα θεμα με το θερμανστη ενω τον εχω στους 16 εχω φτασει στους 29-30 βαθμους τον εβγαλα οφ και τωρα εχω 22-23 ειναι καλα?

μαλλον εχει παθει κοκομπλοκο και παω για αλλον 

τι λετε 150 η200

orca_share_media1479586846644.jpeg

Ο 150αρης θα ειναι μια χαρα στα λιτρα σου αφου απο μονο του το σπιτι απο οτι φαινεται ειναι ζεστο....

Οι λαμπες που αναφερες ειναι για φυτεμενο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...