Jump to content

προσπαθεια πρωτη για φυτεμενο


Recommended Posts

co2 θα μου φερει ο αγιος βασιλης  τα χριστουγεννα  

μεχρι τοτε θα κρατησει η θα το εχω χασει?

εχω βαλει και μια ριζα στο γαριδαδικο μου και εκει ρισνω μονο εξελ και δεν εχει παθει τιποτα ειναι καταπρασινο

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ετσι ειναι το ενυδριο αυτην την στιγμη και σιγα σιγα δεχεται τα ψαρια 

μεσα εχει τωρα 1 ραμιρεζι 3sae και 2 πριστελα μπαλουν που θα φηγουν 

20161206_201041.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

ετσι ειναι το ενυδριο αυτην την στιγμη και σιγα σιγα δεχεται τα ψαρια 

μεσα εχει τωρα 1 ραμιρεζι 3sae και 2 πριστελα μπαλουν που θα φηγουν 

οσο για τις λαμπες ειναι 2 18watt μηπως πρεπει να βαλω ανακλαστιρες η εστω στην μια απο τις 2 και εαν ναι σε ποια

20161206_201041.jpg

ετσι ειναι το ενυδριο αυτην την στιγμη και σιγα σιγα δεχεται τα ψαρια 

μεσα εχει τωρα 1 ραμιρεζι 3sae και 2 πριστελα μπαλουν που θα φηγουν 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ποια φυτά θα έπρεπε να έρπονται και από πότε η ανάπτυξη προς τα πάνω προδίδει έλλειψη CO2 (όχι ότι δεν μπορεί να έχει)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό της φωτογραφίας Bacopa δεν είναι; Σωστά πάει προς τα επάνω. 

Link to comment
Share on other sites

36watt συνολικά και χωρίς ανακλαστήρες  είναι χαμηλός ο φωτισμός, τα φυτά σίγουρα θα πάνε προς τα πάνω αφού πάντα το φως ψάχνουν, τώρα τι ανάπτυξη θα έχουν αυτό είναι άλλη ιστορία. Το γρασιδάκι που έχεις βάλει στο κέντρο αναπτύσσεται ή μάλλον εξαπλώνεται με δρομείς, όσο πιο δυνατό φως τόσο μεγαλύτερη εξάπλωση, με χαμηλό φωτισμό δίνει περισσότερη δύναμη στο ύψος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρώτων στην φωτογραφία εγώ βλέπω μόνο αντανάκλαση από το φλας και κάτι πράσινα που δεν μπορώ να προσδιορίσω τι είναι και δεύτερον άλλο ο φωτισμός άλλο το CO2, εγώ ρώτησα γιατί ειπώθηκε ότι λόγο έλλειψης CO2 τα φυτά πάνε προς τα πάνω για αυτό ρώτησα. Τα φυτά πάνε προς τα πάνω λόγο έλλειψης φωτισμού και όχι λόγο έλλειψης CO2.

Η έλλειψη του CO2 δημιουργεί παρόμοια συμπτώματα όπως το κάλιο, απλά στην φωτογραφία βλέπω πως η κορυφές των φυτών είναι όμορφες και πράσινες χωρίς προβλήματα (άλλο αν δεν αρκεί ο φωτισμός και παίρνουν ύψος).

Θόδωρε σίγουρα η ανακλαστήρες θα βοηθήσουν και θα σου αυξήσουν το φως 60 - 100% (αναλόγως τους ανακλαστήρες και το καπάκι που έχεις, αν είναι μαύρο ή άσπρο)

 

Γενικά τα προβλήματα στο ενυδρείο τα λύνουμε σταδιακά προσθέτοντας ένα ένα από αυτά που μας λείπουν και παρατηρούμε την εξέλιξή του. Σε ένα ενυδρείο που δεν γνωρίζω αν τα φυτά προέρχονται από emers καλλιέργεια, αν τοCO2 επαρκή ή όχι και αν έχει επαρκές κάλιο, σίδηρο κτλ δεν τολμώ να κάνω διάγνωση απλός λέω τη μπορεί να είναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα 

εβαλα 3 καρδιναλειους την πεμπτη την παρασκευη εκανα αλλαγη νερου και ταισα καλα και εφηγα για σ/κ

γυρναω εχθες κυριακη και ταιζω μετα απο κανα 2ωρο παρατηρω ασπρα σημαδια και φανταστηκα οτι ειναι ικ ιτσ οπως το λενε και ξεκινησα θεραπεια exit αμεσως και εβαλα τον θερμοστατη στους 30

α)ταιζω σημερα?φωτα  κανονικα? εξελ δεν εριξα δεν ηξερα εαν πρεπει να ριξω αυριο?

μεχρι ποτε θα αφησω στους 30 την θερμοκρασια?

να ριχνω τα ζουμια για τα φυτα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην δουλεια θα γυρισω στης 11+ σπιτι θα βαλω

 

Link to comment
Share on other sites

Ευαίσθητα ψαράκια ...

 

Καλύτερα να συμπληρώσεις την :

 

 
σε ένα νέο θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

καλησπερα 

εβαλα 3 καρδιναλειους την πεμπτη την παρασκευη εκανα αλλαγη νερου και ταισα καλα και εφηγα για σ/κ

γυρναω εχθες κυριακη και ταιζω μετα απο κανα 2ωρο παρατηρω ασπρα σημαδια και φανταστηκα οτι ειναι ικ ιτσ οπως το λενε και ξεκινησα θεραπεια exit αμεσως και εβαλα τον θερμοστατη στους 30

α)ταιζω σημερα?φωτα  κανονικα? εξελ δεν εριξα δεν ηξερα εαν πρεπει να ριξω αυριο?

μεχρι ποτε θα αφησω στους 30 την θερμοκρασια?

να ριχνω τα ζουμια για τα φυτα?

ευχαριστω

Εγω προσωπικα δεν θα αλλαζα τπτ απο τις ρουτινες μου εκτος απο την χρηση του εξελ...

Αυτο (το εξελ) θα το αποφευγα κατα την διαρκεια της θεραπειας και για κανα δυο μερες μετα...

Κατεβασε την θερμοκρασια σου στα επιπεδα που την ειχες μην ταλαιπωρεις φυτα και ψαρια...

Το εχιτ δεν χρειαζεται ανεβασμα θερμοκρασιας...

Εκτος απο την ουρα ειδες σημαδια και πουθενα αλλου γιατι μπορει να μην ηταν ικ;

Οπως και να εχει ομως αφου ξεκινησες ολοκληρωσε την θεραπεια...;)

 

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως για τα συγκεκριμένα ψάρια που όπως ο φίλος λέει ότι είναι ευαίσθητα το χω ξανά ακούσει, πριν ασχοληθώ σοβαρά με το ενυδρείο όταν έκανα του κόσμου τις πατατιές και φυσικά δεν είχα ούτε καν αληθινά φυτά μέσα, δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα η ομάδα των συγκεκριμένων ψαριών και τα είχα πάνω από δύο χρόνια μέσα, με αλλαγές νερού κάθε 8 μήνες, παρόλα αυτά τα χασα μόνο όταν χάλασε το θερμαντικό σώμα και δεν το πήρα χαμπάρι, θέλω να πω ότι εγώ προσωπικά μαζί με τα cherry barb τα θεωρούσα ψάρια σκυλιά, αντιθέτως ας πούμε απ τα lemon tetra που ενίοτε και χωρίς λόγο έβλεπα που και που κι από ένα στην επιφάνεια. Ελπίζω φίλε μου να ξεμπλέξεις γρήγορα χωρίς απώλειες. 

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα θεμα στις ασθενιες και θα ακολουθεισω την σημβουλη του σταθη για την θερμοκρασια ευχαριστω ολους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παρατηρώ ότι τα ψάρια αναπνέουν λίγο γρήγορα. Ανοιγοκλείνουν το στόμα .έκανα ένα τεστ με στιχάκι και ειναινολα καλά.Μήπως θέλουν οξυγόνο? Να βάλω την αεραντλια?

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2016 at 11:48 ΠΜ, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Μου κάνει εντύπωση πάντως για τα συγκεκριμένα ψάρια που όπως ο φίλος λέει ότι είναι ευαίσθητα το χω ξανά ακούσει, πριν ασχοληθώ σοβαρά με το ενυδρείο όταν έκανα του κόσμου τις πατατιές και φυσικά δεν είχα ούτε καν αληθινά φυτά μέσα, δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα η ομάδα των συγκεκριμένων ψαριών και τα είχα πάνω από δύο χρόνια μέσα, με αλλαγές νερού κάθε 8 μήνες, παρόλα αυτά τα χασα μόνο όταν χάλασε το θερμαντικό σώμα και δεν το πήρα χαμπάρι, θέλω να πω ότι εγώ προσωπικά μαζί με τα cherry barb τα θεωρούσα ψάρια σκυλιά, αντιθέτως ας πούμε απ τα lemon tetra που ενίοτε και χωρίς λόγο έβλεπα που και που κι από ένα στην επιφάνεια. Ελπίζω φίλε μου να ξεμπλέξεις γρήγορα χωρίς απώλειες. 

 

Πολλά ψάρια είανι ευαίσθητα κυριώς κατά το πρώτο διάστημα εισαγωγής τους στο νέο ενυδρείο. Την περίοδο προσαρμογής δηλαδή. Αν σε αυτό το διαστημα κατι δεν κάνεις καλά ή κάτι δεν είναι εντάξει στο ενυδρείο σου ή στρεσαριστούν πολύ τα ψάρια μπορεί πολύ εύκολα να τα χάσεις είτα από ick είτε από κάτι άλλο. Όταν προσαρμοστούνε και μετά αποκοτουν συνήθως αξιοπρόσεκτες αντοχές. Εντως κάποιων φυσιολογικών ορίων φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

Καλησπέρα παρατηρώ ότι τα ψάρια αναπνέουν λίγο γρήγορα. Ανοιγοκλείνουν το στόμα .έκανα ένα τεστ με στιχάκι και ειναινολα καλά.Μήπως θέλουν οξυγόνο? Να βάλω την αεραντλια?

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Θερμοκρασία; Αναταραχή νερού; Μόνο αναπνέουν γρήγορα ή ανεβαίνουν και στην επιφάνεια;

Τα στικάκια δεν ίναι ασφαλείς μέτρηση μπορεί και να μη δείχνουν σωστά. Τι μέτρησες με το στικάκι;

Αν θέλεις βάλε αεραντλία και δες αν υπάρχει αλλαγή. Κακό στα ψαράκια δε προκειται να κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συνονόματε Θόδωρε, το ενυδρείο σου κατά τη γνώμη μου έχει αρκετά προβλήματα ως προς την σύνθεση των ψαριών σου.

 

Τα cardinal tetra είναι ψάρια που τους αρέσει το κοπάδι. Εκεί νιώθουν άνετα και ασφαλή και εκεί θα δείξουν τα χρώματα και τον χαρακτήρα τους. Εγώ θα πρόθετα ακόμα μια εξάδα ή ακόμα περισσότερα αν ήθελα να κρατήσω μόνο ένα κοπαδόψαρο στο ενυδρείο μου. Διαβασε το προφίλ του: Paracheirodon axelrodi

 

Τα SAE είναι δυστυχώς από εκείνα τα ψαράκια που σπάνια απολαμβάνουν στα ενυδρεία μας τις συνθήκες που χρειάζονται. Είτε σε λίτρα νερού είτε σε μέγεθος ομάδας. Στη δική σου περίπτωση ο αριθμός των τριών ατόμων είναι ο ελάχιστος δυνατός για να υπάρχει κάποια πιθανότητα τα ψαράκια να βρουν κάποια ισορροπία στο ενυδρείο. Όμως τα λίτρα σου είναι λίγα για τα SAE. Επίσης με τον ζωηρό χαρακτήρα τους, τους καυγάδες τους και τις απότομες κινήσεις τους μπορεί και να στρεσάρουν τα ραμιρέζι σου. Και στρες στα ψάρια ξέρεις τι σημαίνει...  Διαβασε το προφίλ του: SAE

 

Αν είδα καλά σε άλλο σου θέμα είδα πως έχεις ph 6,4. Πώς το πετυχαίνεις αυτό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχω σκοπο τους καρδιναλιους να τους κανω 10 εαν μπορω να βαλω και αλλα τοτε θα βαλω 

και θα μπουν ακομα 5 ραμιρεζι 1 αρσενικο και 4 θυληκα

τωρα για τα σαε εαν δω κατι περιεργο τοτε μαλλον θα τα απομακρηνω

απλα τα βαζω λιγα λιγα τα ψαρια μεσα αυτες τις μερες θα μπουν και αλλα 

μαλλον ο αγιος βασιλης θα ερθει σημερα με το co2 

θα ερθουν ακομα 5-6 φυτα σημερα και θα μπει και το εξωτερικο φιλτρο σημερα

κανα 2-3 πετρες 

εργοταξιο θα γινει σημερα:construction:

Link to comment
Share on other sites

Θεόδωρε με το καλό τα στησίματα και οι νέοι κάτοικοι. Στα ραμιρέζι τελικά θα κρατήσεις το ζευγάρι που θα βγει, αφού τα παραπάνω ψάρια θα αποτελέσουν αιτία συγκρούσεων και προβλημάτων. Θα συμφωνήσω επίσης με το @theodor72 για τα sae.

Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν μπορουν να συμβιωσουν ολλα μαζι?

μολις βγει ενα ζευγαρι μετα θα πεφτει ξυλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...