Jump to content

προσπαθεια πρωτη για φυτεμενο


Recommended Posts

αληθεια ειναι οτι ειναι το πρωτο μου ενυδρειο που προσπαθω να φτιαξω.και αληθεια ειναι οτι αλιως το ειχα φανταστει και αλιως εγινε-γινετε

εαν το εφτιαχνα τωρα ειναι σιγουρο οτι θα το εκανα διαφορετικα.εγω το ειχα φανταστει με τουλαχιστον 2 χαρεμια ραμιρεζι μεσα να κολημπουν και να γεμιζουν χρωμα τα καταπρασινο περιβαλον

τελικα ενα και μονο ζευγαρι ραμιρεζι μπηκε και μαλλον ειναι αρκετο τωρα για το κατα πρασινο εχω καποιες δυσκολιες αλλα πιστευω οτι καποια στιγμη θα το καταφερω να το φερω στα μετρα μου

με ευχαριστησε το γεγονος οτι τα κορυ θα μπορεσουν να μπουν διοτι μου αρεσουν πολλη

εχθες ειχα παει για αγορες πηρα αλλα 5 καρδιναλιους και ενα sp3 (μεσα στην σακουλα με το sp3 ειχα και ακομα ενα ψαρακι δεν ξερω τι ειναι δωρο απο το μαγαζι) το κακο ειναι οτι ενω πηγα σε 2 μαγαζια μεγαλα  pet shop δεν βρηκα drop checker και ρωτησα για ανακλαστηρες και που ειπε οτι μπορω να βρω και ποιο φτηνους απο αυτους που ειχε

ερωτηση που?ξερει κανεις που?και να παρω και για τις 2 λαμπες η μονο για την μια που ειναι  για τα φυτα

και αλλη μια ερωτηση τα βεντουζακια ξεκολανε συνεχεια υπαρχει κανα κολπο?

εβαλα και φοτο απο το sp3 και απο το δωρο ειανι αυτο το πορτοκαλι σιγουρα ειναι κοπαδοψαρο και αυτο αλλα πιο?

20170103_234533.jpg

20170103_234524.jpg

20170103_234622.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε ναι κορυντορακια και κομματια με αμμο!!

Μονο ετσι το ψαρι θα βγαλει οτι εχει!!

Τα εχω δει με υποστρωματα και ειναι "λειψα".....

Οσο για τους μυθους γιαυτο υπαρχουν για να καταριπτονται...:D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη drop checker μπορεις να παραγγειλεις απο e-bay...

http://www.ebay.com/bhp/drop-checker

Ή να ψησεις τον φιλο μας @Ρομποτής Κωνσταντίνος να σου φτιαξει ενα....:D

Ανακλαστηρες μπορεις να βρεις σε μαγαζια με λαμπες και να τους κοψεις στο μεγεθος που θελεις....

Χρειαζεται λιγο ψαξιμο για το ποια μαγαζια φερνουν...

Εκει θα βρεις και λαμπες για φυτα σε πολυ καλυτερη τιμη (συνηθως)απο τα pet shop..

Τα βεντουζακια αν ειναι καθαρο το γιαλι και τα πιεσεις τελειως μεσα δυσκολα ξεκολανε(τουλαχιστον αυτα που εχω εγω)...

Link to comment
Share on other sites

Drop checker όπως σου λέει ο Στάθης από πάνω.  Εγώ συγκεκριμένα είχα πάρει αυτό:

http://www.ebay.com/itm/Aquatic-CO2-Glass-Drop-Checker-PH-Long-Term-Momitor-Fish-Tank-Test-CO2-Kit-Set-/322148888784?var=&hash=item4b0191f0d0

Επίσης μπορείς να φτιάξεις μόνος σου κάτι τέτοιο:

 

Το πορτοκαλί δε φαίνεται και πολύ καλά σε αυτή τη φωτό.  Αν μπορείς να ανεβάσεις καμία καλύτερη... Αν και οι πιο έμπειροι μπορεί να βοηθήσουν και με αυτή!!!

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Χρήστος said:

Σίγουρα κάνουν όλοι οι βυθοί όπου τα ψάρια δεν μπορούν να τραυματιστούν. Αλλά κακά τα ψέματα, αν δεν βλέπεις το παιχνίδι που κάνουν τα κορυ στην άμμο δεν έχει γούστο για αυτό τον λόγο για εμένα δεν υπάρχει καταλληλότερος βυθός εκτός από την άμμο.

Μπορεί στην φύση να ζουν σε πετρώδη μέρη αλλά σίγουρα υπάρχουν σημεία που μπορούν να χώσουν την μουσούδα τους.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα Χρήστο!!!  Το παιχνίδι των κορυ με την άμμο ειναι πραγματικά πανέμορφο.:bigemo_harabe_net-64:

13 hours ago, Χρήστος said:

 

 

Παλιότερα έθαβα τροφή μέσα στην άμμο και μόλις την μυρίζονταν έκαμναν πανήγυρη πολύ πλάκα να τα βλέπεις να σκάβουν για τροφή να βουτούν κυριολεκτικά μέσα στην άμμο και μετά να την ''μασουλούν'' με όρεξη. Ενώ όταν ήθελαν να την αράξουν την άραζαν πάνω σε έναν σχιστόλιθο και όχι στην άμμο.

 

Μόλις μου έδωσες μια πολυ ωραία ιδέα.  Θα αρχίσω να τους θαβω την τροφή στην άμμο...:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την εκανα την μεγαλιωδη βλακια μου και τωρα ειμαι πολλη στεναχωρημενος

εχθες εκανα μια αλλαγη νερου καιμετα το βραδυ μπερδεψα την μπριζα του φιλτρου με του co2

 με αποτελεσμα απο εχθες στις 12 χωριςφιλτρο και με το co2 ανοιχτο.

μπηκα στο σπιτι πριν μια ωρα και ειναι ολα ανασκελα και μερικα χαροπαλεβουν 

εκλεισα το co2 ανοιξα φιλτοκαι αεραντλια

και περιμενω να δω εαν συνελθει κανενα 

υπαρχει να κανω και τιποτα αλλο? η πανε ολα?

ειμαι για να βαζω τα κλαματα 

μονο το sp3 βλεπω να μην εχει παθει τιποτα

θα πηδηχτο απο το παραθυρο

Link to comment
Share on other sites

τα ραμιρεζι ειναι ξαπλα και βαριανασενουν

3 καρδιλαλιοι κολημπανε ξανα και ενα σαε 

ολα τα αλλα πανε

 

Link to comment
Share on other sites

Ουπς....

Ατυχία....

Γραψε πάνω στα καλώδια η κάνε κάτι μα ξεχωρίζουν οι πρίζες...

Link to comment
Share on other sites

σώθηκε κανένα ψαράκι?

 

εγώ μια φορά την είχα κάνει με το co2 (μάλλον υπερβολική παροχή ) . αλλα το έσβησα έγκαιρα , τα ψάρια μου ήταν στο βυθό και εμένα αλλά πήρα το ποτιστήρι και άρχισα να ξαναπεταω το νερό μέσα για κάνα τέταρτο, τελικά δεν είχα απώλειες

Link to comment
Share on other sites

σωθηκαν 4 καρδιναλιοι 2 πριστελα το ραμιρεζι το θυληκο το οποιο μαλλον οτι εμεινε μονο του εχει δειξει τελικα τα χρωματα του εντονα και φουλ

το αγνωστο ψαρακι και το sp3

παρατηρησα οτι τωρα με το co2 τα φυτα δινουν μποι αμεσως μια χαρα 

θα δωσω μια ευκειρια ακομα στο μοντε καρλο θα το κουρεψω σρατιωτικα  ενα κοματι για να δω  πως θα δωσει τωρα με το co2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

εβαλα την daylight λαμπα μπροστα και την  colour  πισω με ανακλαστηρα 

καθως ειδα οτι τα πισω φυτα εχω μεγαλωνουν στην βαση τους τα φυλλα πιανουν κατι σαν καφε σκονη επανω

θεωρω οτι ειναι ανεπαρκες το φως

το εβαλα και θα δουμε με τον καιρο

εαν νομιζει καποιος οτι εκανα λαθος ασ πει την αποψη του

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει δεν μπορω να βρω μια ισοροπια στο ενυδρειο μου

αφου εβαλα τον ανακλαστιρα ειδα τα φυτα τα πισω να μεγαλωνουν και αυτα που επρεπε ειχαν αρχισει να κοκκινιζουν  ομως εχω μια μος στην μεση και αυτη επιασε τριχωειδης αλγη αμεσως

δεν ξερω τι να κανω εβγαλα τον ανακλαστηρα και βλεπουμε

το φιλτρο δεν μου κανει πολλη αναταραξει νερου και εχω μονιμος ενα φιλμ στο νερο επανω

τωρα εκανα μια πατεντα  και θα δουμε 

μηπως δεν ριχνω σωστα τα ματζουνια(ποτασιουμ φλουρισ τρεις ιρον)

βλεπω το γαριδαδικο που δεν ριχνω τιποτα (εξελ μονο και αυτο οχι καθε μερα)και παει τρενο δεν εχει ουτε ενα καφε επανω στα φυλλα

μηπως παιζει ρολο και το ειδος των φυτων δλδ καποια δεν πανε μαζι εχουν τελιως διαφορετικες απαιτησεις?

μηπως περπει να τα βγαλω αυτα που βλεπω να εχουν προβλημα και να παρω νεα φυτα?

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρη η εμπειρια μου με τα φυτα αλλα θα σου πω την γνωμη μου...

Βαλε πισω την daylight και μπροστα την color που πιανει σε πιο χαμηλα φυτα....

Οι ανακλαστηρες παντα βοηθουν μην τους βγαζεις...

Η μοςς πιανει ευκολα αλγη σαν φυτο και τωρα τελευταια εχει και η δικια μου....

Αναταραξη στην επιφανεια ειναι ευκολο να κανεις αν τοποθετησεις σωστα την εξοδο...

Οντως το καθε φυτο εχει καποιες ιδιαιτεροτητες αλλα αυτα θα τα βρεις στην πορεια...

Μην βγαλεις φυτα...

Προσπαθησε να δεις γιατι δεν πηγαινουν...

Αυτα απο μενα...:D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβαζωντας λιγο για τις αλγες διαπιστωσα αυτο.

στο ενυδειο μου εχω απο ολες χαχαχαχχα δυστηχως ναι

κατι στο οποιο δεν ειχα δωσει σημασια αλλα τελικα παιζει ρολο ειναι οτι δεν μπορω να ρυθμισω σωστα το co2 καθε φορα που αναβει ριχνει και διαφορετικες φυσαλιδες ανα λεπτο

το γιατι ακομα ερευνατε

σκεφτομαι να το αφηνω συνεχεια ανοιχτο θα ηθελα να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω 

δεν μπορω να βρω μια ισοροπια τα φυλλα στα φυτα εχουν πιασει (νομιζα βρομα) καφε Διατομικη αλγη μαλλον η μοςς εχει τριχωειδης αλγη και τωρα βλεπω και greeen spot στο τζαμι

μαλλον εχει να κανει με τον  φωτισμο νομιζω

τι να κανω?

πιο συχνες αλλαγες για λιγο καιρο?

να σταματησω να ριχνω ματζουνια?

η να το διαλησω και να κανω ενα αφρικανικο?:sword::bigemo_harabe_net-117:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια ανανεωση εχω σταματησει τα ματζουνια πεταξα καποια φυτα

και οι αλγες μειωθεικαν

θα δουμε με υπομονη  

20170202_223722.jpg

20170202_223729.jpg

20170202_223717.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αναβω λιγο την αεραντλια καθε μερα και θολωνει αμεσως το νερο

Link to comment
Share on other sites

γιατι ομως...μετα απο τοσο καιρο δεν θα επρεπε να θολωνει....εχεισ σιφοναρει καθολου τον βυθο?

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είναι καλά πλυμένος ο βυθός, βάλε την πέτρα της αεραντλίας σ ένα κορμό ή κάπου πιο ψηλά να μην πατάει στο βυθό για να μη σου σηκώνει βρωμιά.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Προφανώς δεν είναι καλά πλυμένος ο βυθός, βάλε την πέτρα της αεραντλίας σ ένα κορμό ή κάπου πιο ψηλά να μην πατάει στο βυθό για να μη σου σηκώνει βρωμιά.

ετσι το εχω αλλα σηκωνη θολουραδεν ξερω τι φτεει

 

On 9/2/2017 at 10:14 ΜΜ, το μέλος noa1978 έγραψε:

γιατι ομως...μετα απο τοσο καιρο δεν θα επρεπε να θολωνει....εχεισ σιφοναρει καθολου τον βυθο?

 

καθε φορα που κανω αλλαγη νερου σιφοναρω μαλλον θα θελει και αλλο

Link to comment
Share on other sites

Που εχεις βαλει την αεραντλια; Εννοω το μηχανισμο που δουλευει οχι την αεροπετρα, μηπως εχει πολυ σκονη εκει που τραβαει και στη ριχνει στο ενυδρειο;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

μην γραφεις τετοια και τα δει η γυναικα μου και αρχισει να μου τα ξεσκονιζεινκαι τα κανει ανω κατω ολα.χαχαχαχαχαχαχχα

την εχω πανω στο φιλτρο μεσα στο ντουλαπι

Link to comment
Share on other sites

παντως τα φυτα συνεχειζουν να τραβανε ζορια καποια φυλα τα κατω κατω χαλανε καποια εχουν αλγη τα χρωματα δεν ειναι σωστα  και γενικα δεν υπαρχει μια ισσοροπια σωστη μεσα στο ενυδριο

πιστευω οτι μεγαλο προβλημα ειναι ο φωτισμος.σκεφτομουν να παρω ενα αλλο φωτιστικο καλλητερο αλλα επειδη εχω αρχισει το ψηστιρι στην γυναικα για ενα μεγαλητερο λεω να κανω υπομονη μεχρι το καλοκαιρι

ετσι και αλιως το χομπι αυτο ειναι τις υπομονης :bigemo_harabe_net-117::hehe

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...