Jump to content

Σωστη βιολογια ενος νεου ενυδρειου


Recommended Posts

Γεια σας παιδια.Ειμαι νεος σε αυτο το χομπι και εχω να κανω μια ερωτηση.Μετα απο δυο 24ωρα  εριξα το υγρο για τα βακτηρια και δεν θολωσε καθολου το νερο ετσι οπως μου ειχαν πει στο pet.Εχω κανει κανονηκα αντιχλωριαση.Υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Μπορείς να μας περιγράψεις ακριβώς το ενυδρείο, πώς το έστησες τί φίλτρο και υλικά έχεις αλλά και άν έχεις βάλει ψάρια μέσα?

 

Δέν είναι απαραίτητο να θολώσει μιάς και τo bacterial bloom γίνετε υπό ορισμένες συνθήκες

 

Διάβασε λίγο εδώ:

 

Προτείνω να πάρεις άμεσα μπόλι από κάποιον χομπίστα ειδικά στην περίπτωση που έχεις βάλει ψάρι...

 

Συστήνω ψυχραιμία και όχι βιαστικές κινήσεις και είμαστε εδώ να βοηθήσουμε.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχηκα θα σου πω πως δεν εχω βαλει ψαρια. Το ενυδριο ειναι στα 55lt και το φιλτρο ειναι sera precision fil 60. Εχω υπομονη να περιμενω να γινει ενα σωστο περιβαλλον!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος barberis έγραψε:

Αρχηκα θα σου πω πως δεν εχω βαλει ψαρια. Το ενυδριο ειναι στα 55lt και το φιλτρο ειναι sera precision fil 60. Εχω υπομονη να περιμενω να γινει ενα σωστο περιβαλλον!

 

Χωρίς όμως κάποιας πηγής αμμωνίας (ψάρι,τροφή,κα) τα απονιτροποιητικά βακτήρια δέν πολλαπλασιάζονται και στην ουσία δεν ολοκληρώνεται ο "κύκλος του αζώτου".

Προτείνω να πάρεις μπόλι απο κάποιο μέλος και παράλληλα να αρχίσεις με κάποιο ψάρι ή τροφή, ελάχιστο τάισμα και καθημερινές αλλαγές και μετρήσεις.

 

Άν δεν βρείς μπόλι απο κάποιο μέλος κοντά σου μπορώ να σου στείλω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Χωρίς όμως κάποιας πηγής αμμωνίας (ψάρι,τροφή,κα) τα απονιτροποιητικά βακτήρια δέν πολλαπλασιάζονται και στην ουσία δεν ολοκληρώνεται ο "κύκλος του αζώτου".

Προτείνω να πάρεις μπόλι απο κάποιο μέλος και παράλληλα να αρχίσεις με κάποιο ψάρι ή τροφή, ελάχιστο τάισμα και καθημερινές αλλαγές και μετρήσεις.

 

Άν δεν βρείς μπόλι απο κάποιο μέλος κοντά σου μπορώ να σου στείλω.

Δημήτρη δεν μπορεί να στρώσει με βακτήρια του εμποριου και υπομονή;;; Χωρίς μπολι και ψάρι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Δημήτρη δεν μπορεί να στρώσει με βακτήρια του εμποριου και υπομονή;;; Χωρίς μπολι και ψάρι;

Φυσικά αλλά τα βακτήρια θα πρέπει να τρέφονται οπότε μπορεί να ρίχνει τροφή να σαπίζει για να μήν βάζει καθαρή αμμωνία που είναι δηλητήριο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Φυσικά αλλά τα βακτήρια θα πρέπει να τρέφονται οπότε μπορεί να ρίχνει τροφή να σαπίζει για να μήν βάζει καθαρή αμμωνία που είναι δηλητήριο....

 

Γιατί αυτό αφού ένας απ τους τρόπους στρωσίματος είναι με αμμωνία; Εγώ τώρα στρώνω το 40λιτρο με καθαρή αμμωνία, δεν θα πρεπε; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε είναι μεγάλη συζήτηση...η καθαρή αμμωνία είναι ένα απο τα υςχηρότερα δηλητήρια στην φύση...για πιό λόγο να την βάζουμε σε ένα σύστημα που θα φιλοξενήσει ζωντανά...φυσικά και αυτός είναι ένας τρόπος αλλα δέν νομίζω ότι μπορούμε να τον προτείνουμε ειδικά σε αρχάριους....υπάρχουν και πιο ευκολοι τρόποι... ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Φυσικά αλλά τα βακτήρια θα πρέπει να τρέφονται οπότε μπορεί να ρίχνει τροφή να σαπίζει για να μήν βάζει καθαρή αμμωνία που είναι δηλητήριο....

Οκ. Εγώ όμως τα ενυδρεία μου που τα έστρωσα με βακτήρια του εμπορίου και χωρίς ψάρια;;(περιμένοντας φυσικά μπόλικο καιρό).

Θέλω να πω οτι δεν είναι μονόδρομος το στρώσιμο με κάποια μορφή αμμωνίας. 

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πιο σκεύασμα χρησιμοποίησες και δέν ξέρω τις οδηγίες χρήσης....

 

Όλοι αυτοί οι τρόποι είναι σωστοί, απλά η καθαρή αμμωνία είναι επικύνδυνη στα χέρια ενός νέου χομπίστα....

 

Όταν είχαμε ρωτήσει τον Dr. Ron Shimek για την άποψη του πάνω σε αυτό σε συνέντευξη για το περιοδικό του πσφε ήταν αυτός που είχε χρησιμοποιήσει την φράση περί δηλητηρίου και γιατί να το βάζουμε μόνοι μας στα συστήματα μας....οπως και επίσης τον είχα ρωτήσει τί είναι τα βακτήρια που μας πουλάνε οι εταιρίες...είναι πραγματικά ή μας δουλεύουν;Και οι απάντηση του ήταν πως είναι πραγματικά βακτήρια και πως μια χαρά κάνουν την δουλειά τους....Συμπληρωματικά τον είχα ρωτήσει μα καλά πως ζούν στο μπουκαλάκι..;;;...η απάντηση του ήταν ότι τα βακτήρια σχεδόν δέν πεθαίνουν ποτέ.απλά όταν δεν βρίσκουν περιβάλλον που μπορεί να αναπτυχθούν (πηγή αμμωνίας,νιυμτρικών), ενθυλακόνονται, μπαίνουν δηλαδή σε λήθαργο μέχρι να βρούν και πάλι τις σωστές συνθήκες....

 

Και φυσικά δέν λέμε τρέξτε με κλειστά τα μάτια και αγοράστε ότι μπουκαλάκι μας πουλανε τα μαγαζιά και υπόσχετε στρώσιμο...

 

όπως είπε και ο Shimek απονητροποιητικά βακτήρια υπάρχουν παντού γύρω μας!!!ακόμα και μιά χούφτα χώμα να πάρουμε και να ρίξουμε στο ενυδρείο περιέχει βακτήρια που θα αποικίσουν στο φίλτρο μας!Είναι στο "χέρι" μας και στην δική μας κρίση άν θα δώσουμε 20ευρα ή αν θα χρησιμοποιήσουμε άλλο τρόπο....

 

Φυσικά την συγκεκριμένη άποψη που εκφράζουμε σαν φόρουμ κάποιοι την χρησιμοποίησαν σαν σημαία ότι εμείς εδω προωθούμε τις εταιρίες γιαυτό και δεν είμαστε υπέρ της αμμωνίας....η γνωστή διαμάχη ολυμπιακός παναθηναικός ή αθήνα θεσσαλονίκη κ.ο.κ.

 

Όλοι οι τρόποι μπορεί να χρησιμοποιηθούν και όλοι θα μας φτασουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα, κάποιοι γρηγορότερα κάποιοι αργότερα....όποιος θέλει μπορεί να δίνει λεφτά για ματζούνια, άλλος για αμμωνία και αλλος να παίρνει μπόλι, είτε απο κάποιον χομπίστα είε απο μια χουφτα χώμα όπως μας είχε πεί ο μεγάλος Dr. Ron Shimek

 

Προσωπικά στρώνω μονο με μπόλι....είναι το ποιο ανέξοδο και ασφαλές (εφ όσον γνωρίζουμε την προέλευση του)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2016 at 7:55 ΜΜ, το μέλος barberis έγραψε:

Εγω εβαλα βακτηρια με σκευασμα, απλα καταλαβα οτι και αυτα θα πρεπει να τραφουν με καποιο τροπο αλλιως πως θα αναπτυχθουν!Ενα ανθεκτικο ψαρι ειναι καλη λυση?

 

Έγινε επεξεργασία - barberis
Link to comment
Share on other sites

Αφού ακολούθησες τον τρόπο με σκευάσματα θα σοφ πρότεινα να ακολουθήσεις τις οδηγίες που γράφει αυτό και αν θές κάτι καλύτερο να πάρεις μπόλι και μετά το πρώτο ψαράκι με καθημερινές μετρήσεις και συντηριτικό ταισμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιας και προέκυψε θέμα με το μεγάλο αναγκαστικά μπολιάστηκε το μικρό, μετά όμως από 3 μέρες είπα για να δω αν είναι έτοιμο να ρίξω αμμωνία και στο 24ωρο δεν είχαν μηδενίσει νιτρώδη και αμμωνία, τώρα άμα είναι να μη ρίξω άλλη αμμωνία τι να κάνω να ρίξω τροφή σε τούλι και να την αφήσω για 2-3 μέρες και μετά να ξανά κάνω μέτρηση; 

Link to comment
Share on other sites

Άστην και κανε μέτρηση....τα νιτροσομονας,νοτρομπακτερ και νιτροσπιρα πολλαπλασιάζονται με απίστευτους ρυθμούς...οπόε αργά η γρήγορα εφ όσον εχεις αμμωνία και νιτρώδη θα αποικήσουν το φίλτρο και το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ για να προβληματιστούμε λίγο....

 

http://195.134.76.37/chemicals/chem_ammonia.htm

 

Μπορείς να πάς κατευθίαν στο : Τοξικότητα της αμμωνίας, υγιεινή και ασφάλεια εργαζομένων

 

Αν κάποιος την εισπνεύσει τί κάνουμε;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ ένα αναλυτικό άρθρο για τον κύκλο ζωής τον Nitrosomonas και Nitrobacter...

 

http://www.bioconlabs.com/nitribactfacts.html

 

Σε ιδανικές συνθήκες τα nitrosomonas διπλασιάζονται σε αριθμό σε 7 ώρες και τα nitrobacter σε 13..... :)

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω την αποψη μου. Παντα αφηνω το ενυδρειο να στρωνει μονο του. Γυρω στις 40 μερες και το ενυδρειο ειναι ετοιμο. Ουτε ματζουνια ουτε αμμωνιες. Λιγο υπομονη χρειαζεται και μετρησεις. Αν θελει ο καθενας μπορει να χρησιμοποιησει και κανα βακτηριο ετσι για να εχει το κεφαλι του ησυχο.
Επισης οταν ειχαμε ρωτησει το Dr. Untergasser στο σεμιναριο της sera για την τροφη σε δυχτακι ειχε απαντησει πως φυσικα και ειναι μια πηγη αμμωνιας αλλα οχι μονο. Η αποσυνθεση των τροφων εκτος απο αμμωνια μπορει να παραγει και σαπρομυκητες, παρασιτα και βακτηρια οχι και τοσο καλα για το ενυδρειο μας.
Επισης ειχε πει, πως η πιο πιθανη μεταδοση μιας ασθενειας ειναι απο κατι ξενο στο δικο μας ενυδρειο και ειχε αναφερει ως χαρακτηριστικο παραδειγμα πως οταν βαζει καινουριο ψαρι μεσα στο ενυδρειο του σποστειρωνει μεχρι και τις αποχες! Γιαυτο διαφωνω και με το μπολι.
Φυσικα ο καθενας μπορει να πραξει κατα το δοκουν και να παρει την αποφαση για το ενυδρειο του!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα μέτρηση μετά από 30 ώρες που είχα βάλει αμμωνία και τα αποτελέσματα: αμμωνία 0, νιτρώδη 1.0, το μεσημέρι 24 ώρες μετά τη δόση αμμωνίας ίση με 1.5ppm ήταν:

αμμωνία 0.25 και νιτρώδη 2.0mg/lt, θεωρώ ότι έχει στρώσει απλά δεν ήταν έτοιμο για τόση δόση αμμωνίας αφότου βγήκαν τα ψάρια και μη ξεχνάμε ότι έβγαλα το μισό βιολογικό υλικό που ήταν του εξωτερικού κι έχει μείνει με 1 λίτρο mini siporax, δεν θα βάλω αμμωνία σήμερα και θα κάνω κι αύριο πρωί μέτρηση, αν δω ότι μηδένισαν θα κάνω μεγάλη αλλαγή και θα βάλω το μονομάχο που με περιμένει στο σπίτι φίλου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή μπορείς να μου αναλύσεις λίγο το "δεν κάνω τίποτα μονο μετρήσεις";

 

επίσης φοβάσαι την τροφή σαν πηγή αμμωνίας και μιλάς για αποστείρωση που τεχνικά είναι αδύνατη σε πραγματικές συνθήκες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Μόλις έκανα μέτρηση μετά από 30 ώρες που είχα βάλει αμμωνία και τα αποτελέσματα: αμμωνία 0, νιτρώδη 1.0, το μεσημέρι 24 ώρες μετά τη δόση αμμωνίας ίση με 1.5ppm ήταν:

αμμωνία 0.25 και νιτρώδη 2.0mg/lt, θεωρώ ότι έχει στρώσει απλά δεν ήταν έτοιμο για τόση δόση αμμωνίας αφότου βγήκαν τα ψάρια και μη ξεχνάμε ότι έβγαλα το μισό βιολογικό υλικό που ήταν του εξωτερικού κι έχει μείνει με 1 λίτρο mini siporax, δεν θα βάλω αμμωνία σήμερα και θα κάνω κι αύριο πρωί μέτρηση, αν δω ότι μηδένισαν θα κάνω μεγάλη αλλαγή και θα βάλω το μονομάχο που με περιμένει στο σπίτι φίλου. 

 

Συμφωνώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Δεν ξέρω πιο σκεύασμα χρησιμοποίησες και δέν ξέρω τις οδηγίες χρήσης....

 

Όλοι αυτοί οι τρόποι είναι σωστοί, απλά η καθαρή αμμωνία είναι επικύνδυνη στα χέρια ενός νέου χομπίστα....

 

Όταν είχαμε ρωτήσει τον Dr. Ron Shimek για την άποψη του πάνω σε αυτό σε συνέντευξη για το περιοδικό του πσφε ήταν αυτός που είχε χρησιμοποιήσει την φράση περί δηλητηρίου και γιατί να το βάζουμε μόνοι μας στα συστήματα μας....οπως και επίσης τον είχα ρωτήσει τί είναι τα βακτήρια που μας πουλάνε οι εταιρίες...είναι πραγματικά ή μας δουλεύουν;Και οι απάντηση του ήταν πως είναι πραγματικά βακτήρια και πως μια χαρά κάνουν την δουλειά τους....Συμπληρωματικά τον είχα ρωτήσει μα καλά πως ζούν στο μπουκαλάκι..;;;...η απάντηση του ήταν ότι τα βακτήρια σχεδόν δέν πεθαίνουν ποτέ.απλά όταν δεν βρίσκουν περιβάλλον που μπορεί να αναπτυχθούν (πηγή αμμωνίας,νιυμτρικών), ενθυλακόνονται, μπαίνουν δηλαδή σε λήθαργο μέχρι να βρούν και πάλι τις σωστές συνθήκες....

 

Και φυσικά δέν λέμε τρέξτε με κλειστά τα μάτια και αγοράστε ότι μπουκαλάκι μας πουλανε τα μαγαζιά και υπόσχετε στρώσιμο...

 

όπως είπε και ο Shimek απονητροποιητικά βακτήρια υπάρχουν παντού γύρω μας!!!ακόμα και μιά χούφτα χώμα να πάρουμε και να ρίξουμε στο ενυδρείο περιέχει βακτήρια που θα αποικίσουν στο φίλτρο μας!Είναι στο "χέρι" μας και στην δική μας κρίση άν θα δώσουμε 20ευρα ή αν θα χρησιμοποιήσουμε άλλο τρόπο....

 

Φυσικά την συγκεκριμένη άποψη που εκφράζουμε σαν φόρουμ κάποιοι την χρησιμοποίησαν σαν σημαία ότι εμείς εδω προωθούμε τις εταιρίες γιαυτό και δεν είμαστε υπέρ της αμμωνίας....η γνωστή διαμάχη ολυμπιακός παναθηναικός ή αθήνα θεσσαλονίκη κ.ο.κ.

 

Όλοι οι τρόποι μπορεί να χρησιμοποιηθούν και όλοι θα μας φτασουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα, κάποιοι γρηγορότερα κάποιοι αργότερα....όποιος θέλει μπορεί να δίνει λεφτά για ματζούνια, άλλος για αμμωνία και αλλος να παίρνει μπόλι, είτε απο κάποιον χομπίστα είε απο μια χουφτα χώμα όπως μας είχε πεί ο μεγάλος Dr. Ron Shimek

 

Προσωπικά στρώνω μονο με μπόλι....είναι το ποιο ανέξοδο και ασφαλές (εφ όσον γνωρίζουμε την προέλευση του)

 

:bow::bow::bow:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο, η αποσύθεση της τροφής ΜΠΟΡΕΙ να ΕΥΝΟΗΣΕΙ την ανάπτυξη σαπρομυκητων ΜΟΝΟ εφ όσον υπάρχουν στο περιβάλλον του ενυδρείου (στήλη νερου, διακοσμος) οι σπόροι και φυσικά οι κατάλληλες συνθήκες να αναπτυχθούν...

Για τα παράσιτα κάνεια τραγικό λάθος καθώς τα παράσιτα είναι οργανισμός που δεν δημιουργούνται έτσι με το σάπισμα και φυσικά ΚΑΚΑ βακτήρια υπάρχουν παντου γύρω μας...

 

Ημουν και εγώ στον ουντεγκάσερ και εγω έκανα την ερωτηση για την αμμωνία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαινεις Δημητρη και θες να αναλυσω; Αφηνω το ενυδρειο γυρω στον μηνα και κατι και τρεχει μονο του.
Τα περαιτερω ειναι απλα αναδιατυπωση του Untergasser, το αναφερω κιολας. Οποτε γιατι να κανω τραγικο λαθος; Αν και νομιζω ειναι λογικο οταν κατι σαπιζει να δημιουργουνται σαπρομυκητες.
Οσον αφορα το μπολι, ειναι καθαρα προσωπικη αποψη. Οτι ενυδρειο και να ειναι δεν το εμπιστευομαι γιατι δεν ξερω τι θα φερει μαζι του. Πχ το ενυδρειο μου ειναι απολυτα υγιες ( ετσι νομιζω ) και ξαφνικα πεθαινει ενα ψαρακι. Δεν ξερω γιατι και πως. Αν εχω δωσει μπολι σε καποιον;

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίαααα....παμε να μου το κάνεις νιανια γιατί δεν το καταλαβαίνω και πιστεύω ότι μπερδεύεις και τα υπόλοιπα μέλη μιας και πουθενα στην βιβλιογραφία ελληνική και ξένη αλλά και ούτε σε ελληνικό φόρουμ εδώ αλλά πιςτεύω ούτε και αλλού έχει γραφτεί ποτέ το...."βαλτε νερο στο ενυδρείο και σε 40 μέρες βάλτε ψάρι"...μπορείς να μου αναλύσεις πως ακριβώς το κάνεις, που ξέρεις μπορεί η δική σου μέθοδος να είναι καλύτερη και να γλυτώσουμε απο ματζούνια αμμωνίες και μπόλια....

 

Επίσης θα πρέπει να μας πείς και πόσα διαφορετικά ενυδρεία έχεις στρώσει με αυτόν τον τρόπο...1....10....100?

Link to comment
Share on other sites

Διακρινω ειρωνια και δεν μου αρεσει Δημητρη! Αλλα θα στο κανω πιο νιανια αν και το χω ξαναπει και σε αλλα θεματα. Η αμμωνια ειναι η χημικη ενωση αζωτου και υδρογονου! Στοιχεια τα οποια ειναι αφθονα στον αερα, στο νερο κτλ κτλ. Λογικο οτι θα υπαρξει πηγη αμμωνιας στο νερο; παμε παρακατω. Νερο, ζωντανο στοιχειο με πληθωρα μικροοργανισμων. Οπως ειπες κι εσυ απονιτροποιητικοι παραγοντες και βακτηρια υπαρχουν μεχρι και σε μια χουφτα χωμα! Λογικο να δημιουργηθουν και οι αποικειες υπο καταλληλες συνθηκες;
3 ενυδρεια εχω στρωσει ετσι.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...