Jump to content

Σωστη βιολογια ενος νεου ενυδρειου


Recommended Posts

Όχι φιλέ, είσαι ειρων και προκλητικός και αγενής και μάλλον ελαφρος άσχετος με το θέμα.

Και στην τελική είσαι ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΣ του φόρουμ....

Άντε ρε Χρήστο μίλα. Μίλα, εσύ που ξέρεις κάτι παραπανω, μίλα! Φωνη εχεις, βήμα εχεις, μην μένεις στις ατάκες του τύπου "άλλος ένας που έστρωσε με ψάρια, χωρίς να το ξέρει"!

Αφού όλοι έτσι στρωνουμε!

:bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 15 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

τελευταία διαβάζω για την θεωρία που το ενυδρείο στρώνει μόνο του!!!  χωρίς τίποτα έτσι απλά βάζουμε νερό, έρχονται τα βακτήρια πολλαπλασιάζονται κάργα σε καμιά σαρανταριά μέρες και είμαστε οκ να βάλουμε μέσα ψαράκια.
Μένει να ακούσω και για το κοκαλάκι της νυχτερίδας.

...λένε αν το βάλεις μέσα μετά μπορείς να βάλεις έως και καρχαρία και μάλιστα δυμετρο...:hehe

 

Ρε παιδιά απο το τίποτα δεν μπορεί να γίνει κάτι, έγραψα και ποιο πάνω ότι όντος στο ενυδρείο μας έχουμε βακτήρια που έρχονται με τα διάφορα καλούδια που βάζουμε στο ενυδρείο αλλά και με τον αέρα μπορούν να έρθουν, αλλά είναι τόσα λίγα που στην ουσία είναι σαν να μην έχουμε. Δηλαδή θέλω ένας να με εξήγησή απο τη θα τραφούν τα βακτήρια αυτές της σαράντα μέρες και θα πολλαπλασιαστούν τόσο ώστε ώστε να μας καλύπτουν πλήρες.
Μήπως ο αέρα έχει τόσα βακτήρια που σε σαράντα μέρες θα εναποθέσει ένα ικανό αριθμό βακτήριον που βρίσκονται σε αδράνεια ώστε μόλις βάλουμε τα ψάρια μέσα θα αναστηθούν και θα πιάσουν δουλειά;
Αν ήταν έτσι δεν θα θέλαμε φίλτρο ο αέρας θα έφερνε συνέχεια νέα βακτήρια και όλα θα ήταν μια χαρά, ιδιαίτερα σε ένα χρόνο θα τιγκάριζε το ενυδρείο με βακτήρια και θα βγαίναν στον γιακά για τσάρκα.

 

Θέλω, επαναλαμβάνω, να βγει ένας και να με πει πως στο καλό πολλαπλασιάζονται τα βακτήρια χωρίς τροφή, ή τέλος πάντων τη τρώνε βιάγκρα και πολλαπλασιαζωνται;
Όλοι ξέρετε τον κύκλο του αζώτου ξέρετε τη θέλουν να φάνε τα βακτήρια και πως πολλαπλασιάζονται νομίζω δεν πρέπει να τα γράψω γιατί θα καταντήσω ακόμη περισσότερο γραφικός απο όσο είμαι.

 

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ενυδρείο που να στρώνει μόνο του χωρίς πυγή τροφής τελεία και παύλα .-
Αυτό το είδος στρωσίματος που αναφέρεται, ή αυτήν την θεωρία, πέστε την όπως θέλετε είναι απλά στρώσιμο με ψάρια πως να το κάνω ποιο λιανά ρε παιδιά δεν είμαι κανένας φιλόλογος η ρήτορας ώστε να έχω την χάρη της πένας. Αλλα 8 ψαράκια σε 500 λίτρα ξέρετε τη μικρές απεκκρίσεις έχουν; Μέχρι να επιβαρυνθεί το ενυδρείο με αμμωνία θα έχουν πολλαπλασιαστή τα βακτήρια και θα έχουν πάση δουλειά. Ο φίλος άθελα του ''έπιασε'' το μυστικό στρωσίματος με ψάρια το οποίο είναι να βάλουμε στην αρχή πάντοτε λίγα ψάρια.

 

και για να μην γράφω όλο τα ίδια κάνω αντιγραφή και επικόλληση κάποιον παλιότερων ποστ απο εμένα και την irinichan που είναι ιχθυολόγος περί του στρωσίματος με ψάρια και την επιβάρυνση του νερού έτσι για να πάρετε μια ιδέα. 

 

ότι είχα να γράψω για το θέμα αυτό το έγραψα και απο δικιά μου πλευράς το εξάντλησα αρκετά απο εδώ και πέρα ότι και να γράφω θα είναι απλά μια επανάληψη διαφορετικά διατυπωμένη.

ζητώ συγνώμη για το ύφος του κειμένου και δεν έχω σκοπό να θίξω, να ειρωνευτώ ή να μειώσω κάποιον.:bow:

 

Εγω προσωπικα( αν και καμμια φορα νευριαζω με την αμεσοτητα και τον τροπο που απαντας) ανετα θα διαβαζα καμμια δεκαρια σελιδες ακομα γραμμενες απο εσενα...

Να πω την αληθεια αυτο περιμενα κιολας!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Άντε ρε Χρήστο μίλα. Μίλα, εσύ που ξέρεις κάτι παραπανω, μίλα! Φωνη εχεις, βήμα εχεις, μην μένεις στις ατάκες του τύπου "άλλος ένας που έστρωσε με ψάρια, χωρίς να το ξέρει"!

Αφού όλοι έτσι στρωνουμε!

:bow:

+1.000.000

Μα να πρεπει να χρησιμοποιησουμε οτι τεχνασμα γνωριζουμε για να  "τσιγκλισουμε" και να δουμε ενα ποστ της προκοπης!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εγω προσωπικα( αν και καμμια φορα νευριαζω με την αμεσοτητα και τον τροπο που απαντας)...

Που να μιλήσουμε και πρόσωπο με πρόσωπο θα με πετάξεις καμιά καρέκλα στο τέλος…:hocky:

Γνωρίζω πως δεν έχω την καλύτερη γραφίδα αλλά γενικά στο φόρουμ πρέπει να κοιτάμε την οσία των κομμένων και όχι τον τρόπο που γράφονται. Δεν αντιλέγω ο άμορφος τρόπος είναι ποιο σωστός και ποιο πιστικός, απλά ποιο κόσμιος, αλλά αν γράφαμε μόνο αυτοί που κατέχουν αυτόν τον τρόπο γραφείς σίγουρα το ΑΖ δεν θα ξεπερνούσε το ένα εκατομμύριο ποστ  και ο Χάσκυ θα ήταν τώρα λυπημένος, για αυτό αρκετές φορές ζητώ συγνώμη εκ τον προτέρων γιατί με αυτά που γράφω νευριάζω ακόμη και εγώ.  :ranting2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλα να κοψεται λιγο τους καφεδες.

Πλακα κανω και εγω πολους πινω.χα χα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Απλα να κοψεται λιγο τους καφεδες.

Πλακα κανω και εγω πολους πινω.χα χα

Το θεμα δεν ειναι να κοψουμε τους καφεδες...

Το θεμα ειναι να μην αρχισουμε τα ναρκωντικα με οτι διαβαζουμε!!:hehe:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...