Jump to content

Στήσιμο καραντίνας θαλασσινού


Recommended Posts

Αφορμή για να στήσω μια μόνιμη καραντίνα για το ενυδρείο είναι η παραλαβή σε λίγες μέρες ενός ευαίσθητου οργανισμού που προτιμώ να μπεί πρώτα σε ένα άλλο ενυδρείο προτού διαπιστώσω ότι είναι ασφαλές να μπεί στο κανονικό ενυδρείο.

 

Διαβάζοντας μάλιστα και σε φόρουμ του εξωτερικού διαπίστωσα ότι η συντριπτική πλειοψηφία διατηρεί μόνιμα ενα τέτοιο ενυδρείο, και μάλιστα το θεωρούν σαν βασικό και απαραίτητο εξοπλισμό πριν ξεκινήσουν το στήσιμο του κανονικού ενυδρείου.

 

Δεν ξέρω πόσοι απο μας  έχουμε ενυδρεία-καραντίνα αλλά σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να είχα γλυτώσει παλιά πολλές ταλαιπωρίες και θανάτους ζωντανών αν το είχα.

 

Εχω ενα ενυδρειάκι 30 λίτρα, θα το γεμίσω με νερό του ενυδρείου και ενα μικρό εσωτερικό φιλτράκι με άνθρακα και αντιφώσφορο. Φως δεν έχω αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται, ούτε σκέφτομαι να βάλω βράχο ή αραγωνίτη.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να μπεί, εκτός απο το φώς; Για πείτε καμιά ιδέα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά τα λές...ο άνθρακας στην καραντίνα δεν έχει νόημα παρά μόνο για να τραβήξεις καπια θεραπεία...αλλα ο σκοπος της καραντίνας είναι μολις βγάλεις ενα ψαρι απο εκεί να αποστειρώνεται και παλι απο την αρχή....

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα, δηλαδή όποτε τελειώνει μια καραντίνα κάποιου ψαριού ή άλλου ζωντανού πρέπει το νερό να ανανεώνεται απο την αρχή πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Ναι κατάλαβα, δηλαδή όποτε τελειώνει μια καραντίνα κάποιου ψαριού ή άλλου ζωντανού πρέπει το νερό να ανανεώνεται απο την αρχή πάλι.

 

Αυτό θα ήταν το ιδανικό....κάπιοι έχουν μόνιμες καραντίνες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...