Jump to content

Καλώς σας ξαναβρήκα παιδια


ΤΟΥΛΚΙΑΣ

Recommended Posts

πριν 37 λεπτά, το μέλος ΤΟΥΛΚΙΑΣ έγραψε:

Ρε παιδιά αυτό τι ακριβώς κάνει;

IMG_0419.PNG

 

 

Είναι λάμπα αποστείρωσης UV.Την χρησιμοποιούμε για τον περιορισμό των ασθενειών, άλγης, κτλ.

Δεν είναι απαραίτητη αλλά καλό είναι να έχουμε μία για όποτε χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Είναι λάμπα αποστείρωσης UV.Την χρησιμοποιούμε για τον περιορισμό των ασθενειών, άλγης, κτλ.

Δεν είναι απαραίτητη αλλά καλό είναι να έχουμε μία για όποτε χρειαστεί...

Πρέπει να είναι πάντα μόνιμα σε λειτουργία η όχι;Γιατί αυτός από τον οποίο πήρα το ενυδρείο την έχει μόνιμα συνδεδεμένη στο εξωτερικό φίλτρο και προφανώς σε λειτουργία 

Έγινε επεξεργασία - ΤΟΥΛΚΙΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δέν υπάρχει "πρέπει"....μπορείς και να την έχεις συνέχεια ανοικτή αλλά δέν είναι απαραίτητο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Δέν υπάρχει "πρέπει"....μπορείς και να την έχεις συνέχεια ανοικτή αλλά δέν είναι απαραίτητο...

Καλό κάνει κακό δεν κάνει δηλαδή 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας.Αυτες είναι οι νέες κιχλιδες μου.ηρθαν πακέτο μαζί με το ενυδρείο...Εάν γνωρίζεται ονόματα μου λέτε 

 

 

 

 

IMG_0409.JPG

IMG_0412.JPG

IMG_0416.JPG

IMG_0418.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι συνχομπιστες.Επειδη δε βγαζω ακρη λιγο τα φωτα σας για το φωτισμο του ενυδρειου μου.Καθε ποτε πρεπει να αναβουν οι λαμπεσ?Και για ποση ωρα?Επισης καθε ποτε ταιζουμε?

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2016 at 7:05 ΜΜ, το μέλος ΤΟΥΛΚΙΑΣ έγραψε:

Παιδιά τα φώτα σας.Αυτες είναι οι νέες κιχλιδες μου.ηρθαν πακέτο μαζί με το ενυδρείο...Εάν γνωρίζεται ονόματα μου λέτε 

 

 

 

 

IMG_0409.JPG

IMG_0412.JPG

IMG_0416.JPG

IMG_0418.JPG

Ψαξε στα γενη των lampidochromis και των haplochromis και aulonacara...(με μικρη επιφυλαξη γιατι εχει περασει καιρος και δεν βοηθαν μερικες φωτος)..

Υπαρχει επισης ενα demansoni....

πριν 3 ώρες, το μέλος ΤΟΥΛΚΙΑΣ έγραψε:

Καλησπερα και παλι συνχομπιστες.Επειδη δε βγαζω ακρη λιγο τα φωτα σας για το φωτισμο του ενυδρειου μου.Καθε ποτε πρεπει να αναβουν οι λαμπεσ?Και για ποση ωρα?Επισης καθε ποτε ταιζουμε?

Ο φωτισμος ειναι αντικειμενικος και εξαρταται καθαρα απο τον χομπιστα..

8-11 ωρες ειναι πολυ καλα σε αυτο το ενυδρειο..

Το ποτε εξαταται απο το ποτε σε βολευει..

Πχ.εμενα μου αρεσει να ανοιγει μεσημερι και να κλεινει αργα το βραδυ..

Φιλοι και γνωστοι προτιμουν να τα ανοιγουν πρωι και το απογευμα να τα κλεινουν..

Και εχω και κατι "τρελους"που αρεσκονται σε φωτισμους τις μεταμεσονυχτιες ωρες...

3-4 φορες ταισμα στα συγκεκριμενα ειδη ειναι τελεια!!

Αλλα και λιγοτερες να ταιζεις ανα διαστηματα και να αμελεις να ταισρις μια χαρα θα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Στάθη πως μπορώ να το ασπρίζω λίγο το ενυδρείο.Εννοω από της λάμπες.Βλεπω ότι αυτές βγάζουν κίτρινο φως.Επισης μπορώ να βάλω μια άσπρη και μια μπλε λάμπα σε ένα τέτοιο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν λαμπες που βγαζουν πιο ψυχρο φως...

Μπλε λαμπα δεν θα σου προτεινα καλυτερα μια λαμπα τυπου grolux που θα τονισει τα μπλε και τα κοκκινα...

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν να κοιτάξω να τις αλλάξω.Το θέμα είναι ότι είμαι στο εξωτερικό και άντε να βγάλεις άκρη με τους Γερμανούς εδώ..

Link to comment
Share on other sites

Τι μαρκα ειναι το ενυδρειο..

Αν ειναι juwel τοτε χρειαζεσαι μια high lite day (ψυχρη) για πισω και μια high lite color(τυπου grolux ) για μπροστα...

Link to comment
Share on other sites

Η high lite day θα σου "ασπρισει"το ενυδρειο και η high lite color θα τονισει το μπλε και το κοκκινο...

Διαλεγεις και παιρνεις μονες τους ή σε συνδιασμο!!;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Juwel Leuchtstoffröhren T5 High-Lite Color + Day 1047mm/ 54 W, 36 €
Είναι καλή η τιμή ρε παιδιά;Κανα 30€ θα μου της αφήσει 
Έγινε επεξεργασία - ΤΟΥΛΚΙΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος ΤΟΥΛΚΙΑΣ έγραψε:

Προσεξε να ειναι οι σωστες διαστασεις!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Προσεξε να ειναι οι σωστες διαστασεις!!

Ναι είναι οκ.Αναφερει μέσα ότι ταιριάζουν για Vision 260.Ποσο έχουν καινούργιες αυτές άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Καποια ψαρακια είναι ακαταλληλα για το ενυδρειο σου,καποια αλλα είναι ασυμβατα μεταξυ τους,Γενικα όλα τα ψαρακια σου είναι με λαθος συνθεση.Κοιτα να φτιαξεις την ψαροσυνθεση σου.Θα στα πουν καλυτερα οι φιλοι από αφρικη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ifestos έγραψε:

Καποια ψαρακια είναι ακαταλληλα για το ενυδρειο σου,καποια αλλα είναι ασυμβατα μεταξυ τους,Γενικα όλα τα ψαρακια σου είναι με λαθος συνθεση.Κοιτα να φτιαξεις την ψαροσυνθεση σου.Θα στα πουν καλυτερα οι φιλοι από αφρικη.

Ισχυει!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα αυτό.Δυστηχως κάποια πρέπει να φύγουν.Το θέμα είναι πως θα την φτιάξω την ψαροσυνθεση μου από την στιγμή που δεν έχω ιδέα από αυτά τα ψάρια.Οπως είπα και πιο πριν τα "φορτώθηκα" κατά κάποιο τρόπο...Αύριο θα προσπαθήσω να σας ανεβάσω φωτό ξεχωριστά το καθένα για να με βοηθήσετε 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά όσες μπόρεσα να βγάλω έβγαλα.Δωστε βοήθεια ποιες πρέπει να φύγουν και ποιες ταιριάζουν.

IMG_0432.JPG

IMG_0433.JPG

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τουλκια μήπως να ξεκιναγες ενα νέο θέμα στις κιχληδες Αφρικής !

Πάμε για 3 σελίδες στο καλωσόρισμα :)

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι οι αφρικανοι ρε παιδια;;

Εχει περασει καιρος αλλα...

πριν 15 ώρες, το μέλος ΤΟΥΛΚΙΑΣ έγραψε:

Λοιπόν παιδιά όσες μπόρεσα να βγάλω έβγαλα.Δωστε βοήθεια ποιες πρέπει να φύγουν και ποιες ταιριάζουν.

IMG_0432.JPG

IMG_0433.JPG

Στην πρωτη ειναι καποιο ειδος..

https://www.google.gr/search?q=haplochromis&client=ms-android-samsung&prmd=ivn&tbm=isch&tbo=u&source=univ&fir=LMwaatlPiwJl6M%3A%2C93D7Xjk0yS79NM%2C%2Fm%2F02qpb3z%3BFk5Y7hV7ISJ7-M%3A%2ClfKGeLTHi3otNM%2C_%3BRdYmzwaOEM90WM%3A%2CxqG0_yOvgEXQtM%2C_%3BhQQv5B4WoHAVhM%3A%2CC6SLukUGmY5dlM%2C_%3Bg8C-VmqMIBZ2DM%3A%2CfuKKwXTkZ97mGM%2C_%3B59SHqZLpNm7F-M%3A%2C106uzekZY97yRM%2C_%3BbM6UsmZRPw2gIM%3A%2Cbk-vUnTR8oVGSM%2C_%3BhjzdeOEw_mxFGM%3A%2COsZhQUgaflBszM%2C_%3B-WxG4JunYjdHHM%3A%2CPSLzm494BQFFwM%2C_%3BbfrWf97dI7ZH7M%3A%2CL5h00uHyRl395M%2C_%3BgGBnkvmXKBo3fM%3A%2C23BOG2t5qg9VHM%2C_&usg=__4O4KChrLZTWhWA956kQtninjFN8%3D&sa=X&ved=0ahUKEwiPv8eJ4tjQAhWC2hoKHTefCF0Q420ITQ&biw=360&bih=560#tbm=isch&q=haplochromis+livingstonii

Και στην δευτερη μαλλον (δεν ειμαι σιγουρος)καποιο ειδος...

http://www.cichlid-forum.com/articles/ob_peacock.php

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...