Jump to content

3 νεκρες ντολαμπελες


puntakias22

Recommended Posts

καλησπερα!λογο οτι ειχα τριχια απο την οσμωση μαλλον που δεν ειχα παρει χαμπαρι.(tds 400) μου προτιναν την ντολαμπελα.και ξεκιναω.εχω χασει 3 ντολαμπελες.την πρωτη την πηρα καλοκαιρι.μεσα σε 2 μερες χαοποια προλαθηκε στο ενυδρειο.δεν την βρηκα ποτε.την δευτερη σεπτεμβρη.την παρακολουθουσα και πεθανε μετα απο μια βδομαδα.αυτην την εβγαλα εξω.η τριτη αντεξε 3 βδομαδες η οποια προλαβε και καθαρισε το ενυδρειο απο την τριχια που ειχα.οι μετρησεις σε αλατοτητα παντα ηταν αναμεσα 1026 με 1025.οι υπολοιπες περα των νιτρικων που ηταν καποτε 50 ηταν ολες μια χαρα.σε αυτη τη περιοδο των 4 μηνων εχω χασει αλλο ενα ψαρι.ενα γκοπυ βυθου.το κλασικο ασπρο το οποιο το ειχα κανενα 5μηνο.καποιος τι μπορει να φταιει???? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εδω φιλε μου τα πραγματα ειναι απλα.Μιλας για τον γνωστο μας λαγο ο οποιος απο μονος του ειναι δυσκολος θελει καλη προσαρμογη και φυσικα συνθηκες νερου.Ειναι ενα ζωντανο υπεροχο που μπορει να σου κατσει με την πρωτη ,μπορει να χρειαστει να δοκιμασεις πολλες φορες.Εγω τον δοκιμασα και μου εκατσε 14 μηνες και το ζωντανο πεθανε απο την πεινα πλεον.Μην απελπιζεσε και δες τα φωσφωρικα σου.Επισεις καλο ειναι να βγει γιατι βγαζει ενα μαυρο υγρο καθως λιωνει το οποιο ειναι τοξικο ξαι κανει ζημεια στο ενυδρειο.Τωρα το συγκεκριμενο goby εχει ενα καλο ,ειναι τρομερος εργατης μεν αλλα τα περισσοτερα δεν τρωνε,και αλλα τρωνε και παλι πεθαινουν.Χρειασεσε παλιο ενυδρειο ωριμο,με πολλα θρεπτικα μηπως και ταιζοντας εσυ σου κανει την χαρη να ανεβει και να φαει.Μην νομιζεις λιγα ενυδρεια εχουν.Αρα εγω δεν βλεπω να υπαρχει κανενα προβλημα στο ενυδρειο σου συμφωνα με αυτα που λες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επιδή κάποιος που δεν είναι σχετικός δεν μπορεί να καταλάβει....εννοούμε Dolabella Auricularia???

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Επιδή κάποιος που δεν είναι σχετικός δεν μπορεί να καταλάβει....εννοούμε Dolabella Auricularia???

Σωστα Δημητρη ,ενα εκπληκτικο ζωντανο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...