Jump to content

Εντελώς άσχετος!!sos


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 200 ΛΙΤΡΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ 3 ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΚΙ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΟΣ ΓΛΥΦΤΗΣ!!ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΡΙΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ,ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΣ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ 1/3 ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΗΣΑΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΝ ΚΙΧΛΙΔΩΝ!!ΟΜΩΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΚΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΑΡΚΑΣ SERA ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.1.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ??2.ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΟΙ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΤΡΟ?ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ 2-3 ΜΕΡΕΣ!!3.ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΗΤΑΝ ΨΙΛΟΑΣΧΕΤΟΣ,ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.
Το φιλτρο οταν το εβαλες μπροστα ειχε νερο μεσα; τι ακριβως προβλημα παρουσιαζει;

Υ.Γ. Θα σε παρακαλεσω να γραφεις με πεζα γραμματα και οχι με κεφαλαια!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε το φίλτρο με νερό.

Ανοιγόκλεισε το ρεύμα του 3-4 φορές και θα κυκλοφορήσει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι εσενα φιλε μου.Ναι,το φιλτρο το γεμιζαμε νερο,ρουφαγαμε με την μια σωληνα,αυτην της εισοδου και μολισ ξεκιναγε η ροη σταματουσε.Απο οτι καταλαβαμε δεν ξαναγεμιζε το φιλτρο!!Το ξαναγεμιζαμε,ρουφαγαμε παλι και ακριβωσ το ιδιο.Το καναμε 5-6 φορες αλλα παντα καταληγαμε στο ιδιο!

 

Link to comment
Share on other sites

kkgr Το φιλτρο δειχνει να δουλευει,θελω να πω κανει τον ηχο,το θεμα ειναι πωσ το καναμε 5-6 φορες αλλα δεν πηρε!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπερδεψατε την είσοδο με την έξοδο(συνδεσατε τους σωληνες λαθος)?

 

Ειναι λιγο αναποδα τα πραγματα στα φίλτρα, το IN ειναι η είσοδος  του νερου στο φίλτρο αλλα η Εξοδος του νερου απο το ενυδρειο

οποτε το OUT ειναι η εξοδος απο το φιλτρο ομως η είσοδος στο ενυδρείο,

 

Τα εχω μπερδεψει και εγω μια φορα

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

tropicana Οπως το πηραμε απο το σπιτι του ετσι το βαλαμε και στο δικο μου!Για να καταλαβεις οταν ειδαμε κι αποειδαμε,βγαλαμε το καπακι του φιλτρου το βαλαμε απευθειας  στο ενυδρειο ρουφηξα νερο απο την εισοδο και δουλευε μια χαρα.Καταληξαμε λοιπον στο συμπερασμα οτι η εξοδος λειτουργει κανονικα,η εισοδος κατι εχει.Κανουμε κατι λαθοσ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος tropicana έγραψε:

Μηπως μπερδεψατε την είσοδο με την έξοδο(συνδεσατε τους σωληνες λαθος)?

Αυτό ακριβώς. Και εφόσον δεν τα έχετε μπερδέψει θα πρέπει να αδειασετε το φίλτρο να το κουμπωσεις κ να βάλεις το στόμα σου στην σωλήνα της εξόδου ρουφωντας όχι σαν να πίνεις γάλα. Λίγο δυνατά  και να ακούσεις ότι το φίλτρο γεμίζει. Όλα αυτά χωρίς να είναι στο ρεύμα. Έπειτα τοποθετεις κ τη σωλήνα της εξόδου περιμένεις το φίλτρο να γεμίσει βλέπεις ότι το νερό θα περάσει στη σωλήνα της εξόδου κ μπορεί να μη βγει το νερό λόγω ίδιου ύψους με την σωλήνα της εισόδου.  Έπειτα το βάζεις στη πρίζα. Κ άνευ παρεξηγησεως επειδή λες αρχάριος το φίλτρο να είναι κάτω από το ενυδρείο όχι στο ίδιο ύψος 

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο αναποδα τα πραγματα στα φίλτρα, το IN ειναι η είσοδος  του νερου στο φίλτρο αλλα η Εξοδος του νερου απο το ενυδρειο

οποτε το OUT ειναι η εξοδος απο το φιλτρο ομως η είσοδος στο ενυδρείο,τ α εχω μπερδεψει και εγω μια φορα.

 

Αν τα λαστιχα ειναι σωστα και οι βαννες ανοιχτες τοτε μαλλον θελει λιγο μεχρι να βγει ο αερας και να αρχισει η ροη, δοκιμασε να κουνας το φιλτρο δεξια και αριστερα να βγαινει ο αερας και να περνει νερο

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που επεμβαινω μήπως έχουν πάρει αέρα οι σωληνες;Γτ εάν έχουν πάρει θα αργήσει ανάλογα με τον αέρα που έχουν οι σωλήνες να ολοκληρωθεί η ροή 

Έγινε επεξεργασία - Στυλιανός
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

το φίλτρο να είναι κάτω από το ενυδρείο όχι στο ίδιο ύψος 

 

Αυτο ναί, διοτι η αντλια του φιλτρου απλα βοηθαει στο να επιστρεψει το νερο στο ενυδρείο, η ροη δημιουργείτε καθως το νερό τρεχει απο το ενυδρείο προς το φίλτρο με την βαρυτητα. Ο καδος του φιλτρου γεμιζει με νερο και απο τον αλλο σωληνα βγαινει ο αέρας, οταν πλεον θα δεις οτι οι σωληνες σου δεν εχουν πλεον αερα μεσα τοτε θα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Αυτό ακριβώς. Και εφόσον δεν τα έχετε μπερδέψει θα πρέπει να αδειασετε το φίλτρο να το κουμπωσεις κ να βάλεις το στόμα σου στην σωλήνα της εξόδου ρουφωντας όχι σαν να πίνεις γάλα. Λίγο δυνατά  και να ακούσεις ότι το φίλτρο γεμίζει. Όλα αυτά χωρίς να είναι στο ρεύμα. Έπειτα τοποθετεις κ τη σωλήνα της εξόδου περιμένεις το φίλτρο να γεμίσει βλέπεις ότι το νερό θα περάσει στη σωλήνα της εξόδου κ μπορεί να μη βγει το νερό λόγω ίδιου ύψους με την σωλήνα της εισόδου.  Έπειτα το βάζεις στη πρίζα. Κ άνευ παρεξηγησεως επειδή λες αρχάριος το φίλτρο να είναι κάτω από το ενυδρείο όχι στο ίδιο ύψος 

ΑΑΑΑΑ!!.Κατσε,εμεις γεμισαμε το φιλτρο με νερο μεχρι πανω το βαζαμε μπροστα και ρουφουσαμε δυνατα κι αυτο αδειαζε μεχρι την μεση καιμετα δεν ανακυκλωνε!!Δηλαδη το φιλτρο πρεπει να ειναι αδειο κι εκτοσ πριζας να ρουφηξουμε ωστε να κανει μονο του την γεμιση και μετα να μπει στην πριζα??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αν μου λες ότι ρουφουσατε και αδειαζε τότε προφανώς η σωλήνα της εισόδου σου δεν θα ήταν μέσα στο νερό 

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Σωστά 

Οκ.Θ α δοκιμασω κι αυριο.Και κατι αλλο.Οντως υπαρχει πιθανοτητα να αντεξουν οι αφρικανες μετα απο τοση ταλαιπωρια!!?

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι ψαράκια ιδιαίτερα σκληρά. Καλό είναι να σου απαντήσουν γνώστες σε αυτό το είδος. Αλλά αν δεν βάλεις φίλτρο σίγουρα να βάλεις αεραντλία να δουλεύει αυτό το διάστημα 

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος tropicana έγραψε:

Ειναι λιγο αναποδα τα πραγματα στα φίλτρα, το IN ειναι η είσοδος  του νερου στο φίλτρο αλλα η Εξοδος του νερου απο το ενυδρειο

οποτε το OUT ειναι η εξοδος απο το φιλτρο ομως η είσοδος στο ενυδρείο,τ α εχω μπερδεψει και εγω μια φορα.

 

Αν τα λαστιχα ειναι σωστα και οι βαννες ανοιχτες τοτε μαλλον θελει λιγο μεχρι να βγει ο αερας και να αρχισει η ροη, δοκιμασε να κουνας το φιλτρο δεξια και αριστερα να βγαινει ο αερας και να περνει νερο

 

Οταν λες οι βανες ανοιχτες τι εννοεις??Βανες λες τους στυπιοθλιπτες??

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι ψαράκια ιδιαίτερα σκληρά. Καλό είναι να σου απαντήσουν γνώστες σε αυτό το είδος. Αλλά αν δεν βάλεις φίλτρο σίγουρα να βάλεις αεραντλία να δουλεύει αυτό το διάστημα 

Αεραντλια εχω βαλει απο το πρωι!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σίγουρα θα βοηθήσει πάντως αν δεν έχεις βάλει επίσης σε κανένα βαρελακι η μεγάλο κουβά νεράκι με αντιχλωριο κ φρόντισε να το έχεις στον ίδιο χώρο για να μην υπάρχει απόκλιση θερμοκρασιας, τουλάχιστον το πρωί να τους αλλάξεις λίγο από το νερό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Αυτό σίγουρα θα βοηθήσει πάντως αν δεν έχεις βάλει επίσης σε κανένα βαρελακι η μεγάλο κουβά νεράκι με αντιχλωριο κ φρόντισε να το έχεις στον ίδιο χώρο για να μην υπάρχει απόκλιση θερμοκρασιας, τουλάχιστον το πρωί να τους αλλάξεις λίγο από το νερό 

Τους εβαλα χλιαρο νερο,δουλευει κι ο θερμοστατης στους 28 βαθμους.Τωρα τα υπολοιπα που μου εγραψες με αντιχλωριο φαντασου πως μου ακουγονται κινεζικα!!Ειμαι εντελως ασχετος και το κακο ειναι πως κι αυτος που τα ειχε δεν σκαμπαζε και πολλα!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GARD83 έγραψε:

Τους εβαλα χλιαρο νερο,δουλευει κι ο θερμοστατης στους 28 βαθμους.Τωρα τα υπολοιπα που μου εγραψες με αντιχλωριο φαντασου πως μου ακουγονται κινεζικα!!Ειμαι εντελως ασχετος και το κακο ειναι πως κι αυτος που τα ειχε δεν σκαμπαζε και πολλα!!

 

Ναι σε καταλαβαίνω. Το αντιχλώριο πρέπει να το ρίχνεις διότι και για τα ψαράκια δεν κάνει καλό αλλά και γενικά στο ενυδρείο σου δεν μπορείς να βάζεις νερό χωρίς αντιχλώριο γιατί καταστρέφεις και την βιολογία του. Έχει πολλούς χρήσιμους οδηγούς εδώ πέρα που θα σε βοηθήσουν αν θέλεις να ασχοληθείς με το "σπορ" . Αντιχλώριο μπορείς να αγοράσεις είτε πχ το Prime της seachem είτε το Aquatan της sera. Γενικά φαντάζομαι έχει αρκετές εταιρίες με κάποιο ανάλογο σκέυασμα. Τώρα για την συγκεκριμένη θερμοκρασία δεν μπορώ να σου πω αν είναι σωστή ή όχι πάντως λίγο υψηλή μου φαίνεται 28. Αλλά γενικά και ότι και αν κάνεις να αποφεύγεις απότομες αλλαγές θερμοκρασίας στις αλλαγές σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Ναι σε καταλαβαίνω. Το αντιχλώριο πρέπει να το ρίχνεις διότι και για τα ψαράκια δεν κάνει καλό αλλά και γενικά στο ενυδρείο σου δεν μπορείς να βάζεις νερό χωρίς αντιχλώριο γιατί καταστρέφεις και την βιολογία του. Έχει πολλούς χρήσιμους οδηγούς εδώ πέρα που θα σε βοηθήσουν αν θέλεις να ασχοληθείς με το "σπορ" . Αντιχλώριο μπορείς να αγοράσεις είτε πχ το Prime της seachem είτε το Aquatan της sera. Γενικά φαντάζομαι έχει αρκετές εταιρίες με κάποιο ανάλογο σκέυασμα. Τώρα για την συγκεκριμένη θερμοκρασία δεν μπορώ να σου πω αν είναι σωστή ή όχι πάντως λίγο υψηλή μου φαίνεται 28. Αλλά γενικά και ότι και αν κάνεις να αποφεύγεις απότομες αλλαγές θερμοκρασίας στις αλλαγές σου

Σε ευχαριστω πολυ.Θ α δω κι αυριο τι θα γινει με το φιλτρο και θα ξαναγραψω!!Φυσικα και θελω να ασχοηθω με το σπορ.Γι'αυτο γραφτηκα στο aquazone για να μαθω πραγματα και να εχω το ενυδρειο στις σωστες συνθηκες.Και παλι σε ευχαριστω,καληνυχτα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό βράδυ και σε εσένα. Εδώ μπορείς να διαβάσεις αρκετά πράγματα που θα σε βοηθήσουν στο να σου λύσουν τις απορίες που και εγώ είχα όντας αρχάριος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο νέο;Δούλεψε το φίλτρο;

 

Διάβασε το λίνκ που σου έδωσε ο @AquaNewbie!!!!

Link to comment
Share on other sites

@GARD83 Σε ποια περιοχή είσαι; Αν βολέψει μήπως έρθω να ρίξω μια ματιά, φοβάμαι ότι είναι κάτι απλό και είναι κρίμα να μείνουν τα ψαράκια έτσι.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

@GARD83 Σε ποια περιοχή είσαι; Αν βολέψει μήπως έρθω να ρίξω μια ματιά, φοβάμαι ότι είναι κάτι απλό και είναι κρίμα να μείνουν τα ψαράκια έτσι.

Ναι μοιαζει απλα θεμα "αερα"...

Ριξε μια ματια μηπως εχει σπασει και το αξονακι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...