Jump to content

Εντελώς άσχετος!!sos


Recommended Posts

Αφησε την αλγη που υπαρχει επανω στις πετρες, το ενυδρειο φαινεται ποιο φυσικο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχει πάρα πολύ πέτρα μέσα το ενυδρείο,πολύ μεγάλα κομμάτια και εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους...

Επίσης κάποιες πέτρες φαίνεται ή ακουμπάνε στα πλαινά τζάμια ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος tropicana έγραψε:

Ωραίο ενυδρείο , μπράβο.

Αν θελεις πες μας τι εχει μεσα το φιλτρο σου εκτος απο σφουγγάρι, πχ κεραμικά που μοιαζουν με κοφτό μακαρόνι τα γνωστα σε ολους εδω μέσα ως Siporax

ή άλλα υλικα τα οποία είδες εσυ. Ετσι να παρουμε μια ιδέα, γιατι η βιολογία/Υγεία του ενυδρείου εξαρτάται απο το φίλτρο. Στα υλικά αυτα ΄΄αράζουν΄΄ τα ωφέλιμα

βακτήρια τα οποία καθαριζουν το νερο απο τις βλαβερες ουσίες οπως πχ Αμμωνια.

καλησπερα φιλε μου.Το φιλτρο εχει μακαρονια στο κατω ''καλαθακι'' και στο πανω εχει ανθρακα και υαλοβαμβακα.Μου ειπαν πως ο ανθρακας δεν χρειαζεται!!Το φιλτρο ειναι cera!

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Σαν να έχει πάρα πολύ πέτρα μέσα το ενυδρείο,πολύ μεγάλα κομμάτια και εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους...

Επίσης κάποιες πέτρες φαίνεται ή ακουμπάνε στα πλαινά τζάμια ??

Καλησπερα,οντως.Σημερα αφαιρεσα τα 2/3 των πετρων απο μεσα και τωρα δεν ακουμπανε πανω στο τζαμι.Ερωτηση.Το ενα απο τα τεσσερα ψαρακια οσο το παρακολουθω παει πανω κατω κατακορυφα.Αληθευει οτι ειναι δειγμα στρεσ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος GARD83 έγραψε:

καλησπερα φιλε μου.Το φιλτρο εχει μακαρονια στο κατω ''καλαθακι'' και στο πανω εχει ανθρακα και υαλοβαμβακα.Μου ειπαν πως ο ανθρακας δεν χρειαζεται!!Το φιλτρο ειναι cera!

Ποσα καλαθια εχεις? 

Μπορεις μηπως να μας πεις πιο μοντελο ειναι? Εγω εχω 3 καλαθια και τα ειχα στησει λαθος, μου ειπαν τα παιδια εδω  να βαλω πρωτο πρωτο το σφουγγάρι απο πανω το βαμβακι και μετα τα μακαρονια και οτι αλλο βιολογικό υλικο εχω, καθως το εκανα ετσι ειναι πιο καθαρο το ενυδρείο και καλύτερη η ποιότητα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tropicana έγραψε:

Ποσα καλαθια εχεις? 

Μπορεις μηπως να μας πεις πιο μοντελο ειναι? Εγω εχω 3 καλαθια και τα ειχα στησει λαθος, μου ειπαν τα παιδια εδω  να βαλω πρωτο πρωτο το σφουγγάρι απο πανω το βαμβακι και μετα τα μακαρονια και οτι αλλο βιολογικό υλικο εχω, καθως το εκανα ετσι ειναι πιο καθαρο το ενυδρείο και καλύτερη η ποιότητα του νερου.

Γεια σου φιλε μου.Ειναι σερα bioactive 250.Κοιτα,στο κατω κατω εχω μακαρονια και στο πανω πρωτα ανθρακα και απο πανω υαλοβαμβακα

Link to comment
Share on other sites

On 22.11.2016 at 9:02 ΜΜ, το μέλος GARD83 έγραψε:

Γεια σου φιλε μου.Ειναι σερα bioactive 250.Κοιτα,στο κατω κατω εχω μακαρονια και στο πανω πρωτα ανθρακα και απο πανω 

 

Το φιλτρο αυτο φιλτράρει 700/ωρα

Και ειναι για ενυδρεία μεχρι 250 λιτρα.

Η ροη του ειναι απο πανω προς τα κατω οπότε σωστα εβαλες το μακαρονι κατω, τον ανθρακα βγαλτον γιατι μονο κακο μπορει να κανει σε αυτη την φαση.

Ανθρακα χρησιμοποιεις μετα απο θεραπεια για την αφαιρεση φαρμακων απο το νερό καθως και οταν το νερο μυριζει η εχει χρωματιστει.

Πηγαινε παρε μπλε σφουγγαρι χοντρο ενυδρείακο ( με το μετρο, ειναι πολυ οικονομικά σε σχεση με τα ετοιμα της Sera ) Κοψε ενα κομματι στις διαστασεις του καλαθιού  ( να μην εχει κενα δεξια και αριστερά και βαλτο στην θεση του ανθρακα, απο πανω του αν θελεις βαλε υαλοβάμβακα ( υπαρχει και σ αυτο χυμα πολυ οικονομικο.)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GARD83

Όλα καλά με το φίλτρο??

Έχεις μέρες να μας γράψεις για το ενυδρείο σου και την πορεία του και είναι πολύ σημαντικό να κινηθούμε σωστά τώρα που είμαστε στην αρχή ....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.Εχω γραψει σε αλλα ποστ για αλλα θεματα.Ολα μια χαρα φιλε μου.Σημερα πηγα νερο σε ενα pet shop για τεστ και ηταν ολα μια χαρα!!Σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου

20161201_001439.jpg

Έγινε επεξεργασία - GARD83
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος GARD83 έγραψε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.Εχω γραψει σε αλλα ποστ για αλλα θεματα.Ολα μια χαρα φιλε μου.Σημερα πηγα νερο σε ενα pet shop για τεστ και ηταν ολα μια χαρα!!Σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου

20161201_001439.jpg

 

20161201_001455.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GARD83 έγραψε:

 

20161201_001501.jpg

Αυτο ειναι.Οι φωτο δεν ειναι καλες,το αδικουν.Απο κοντα ειναι πολυ πιο ωραιο!Σιγα σιγα θα βαζω κι αλλα πραγματακια.Σημερα πηρα και το πρωτο μου ψαρι.Ενα labidochromous λιγο μεγαλουτσικο για να μην του την πεσουν τα αλλα που ειναι χρονια μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...