Jump to content

DIY Drop Checker


corsar7

Recommended Posts

Ξερω χιλιο ειπωμενο το θεμα αλλα αφου το εφτιαξα ειπα να το μοιραστω.θα χρειαστουμε

1.ενα αδειο και καθαρο γυαλινο μπουκαλακι απο υγρο αναπληρωσης ηλεκτρονικου τσιγαρου(και να μην ατμιζετε εσεις ειναι τοσο μοδα που σιγουρα θα βρειτε)

2.ενα κοματακι αλφαδολαστιχο.εντελως τυχαια αυτο που ειχα εγω εφαρμοζε τοσο τελεια στο μπουκαλακι που δεν χρειαστηκε καν σιλικονη γιανστεγανοποιηση.

Οποτε κοστος μηδεν

Υγρο drop checker εννοειται diy

20161123_153809.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο...δεν ατμίζω ούτε καπνίζω αλλά μου έδωσες πολές ιδέες για χρήσεις για το μπουκαλακι απο το υγρό αναπλήρωσης!!!!

 

Άν μπορείς βάλε ένα μικρό βιντεάκι απο το drop checker σε "λειτουργία"... ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη πρακτική "πατέντα"!

Ωραίος!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Χιλιοειπωνενο παντως δεν νομιζω οτι ειναι...

Εγω πρωτη φορα το ακουω..

Πολυ ωραια!!!

 

Δεν το ξέρεις; Μετεξεταστέος και με τους κηδεμόνες σου αύριο, καλά βρε ήρθες σπίτι το πρωί αν μου το λεγες μαζί με το λίπασμα θα σου φτιαχνα και drop checker, δεν ήξερα ότι δεν έχεις ιδέα περί τούτου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Δεν το ξέρεις; Μετεξεταστέος και με τους κηδεμόνες σου αύριο, καλά βρε ήρθες σπίτι το πρωί αν μου το λεγες μαζί με το λίπασμα θα σου φτιαχνα και drop checker, δεν ήξερα ότι δεν έχεις ιδέα περί τούτου. 

χαχαχα....

Δεν μου χρειαζεται μαστροκωστα...

Οποτε δεν ειχα μπει ποτε στην διαδικασια να το ψαξω....

Απο υγρο οντως τι βαζουμε;

Να φτιαξω και εγω ενα να παιξω;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

χαχαχα....

Δεν μου χρειαζεται μαστροκωστα...

Οποτε δεν ειχα μπει ποτε στην διαδικασια να το ψαξω....

Απο υγρο οντως τι βαζουμε;

Να φτιαξω και εγω ενα να παιξω;

 

Εχω έτοιμο υγρό, όποτε θες περνάς και παίρνεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν βάλεις μεγαλύτερο (μακρύτερο) αλφαδολαστιχο, θα ανεβαίνει ψηλότερα στο σωμα του drop checker και μπορείς να βάλεις κσι περισσότερο υγρό.:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχω κρατήσει σε έγγραφο πως έφτιαξα υγρό ΚΗ 40 και μετά ΚΗ 4, θέλει νερό όσμωσης 1 λίτρο, μια ζυγαριά ακριβείας αυτή που φτιάχνουμε τα λιπάσματα και βάζουμε 1,2 γραμμάρια μαγειρικής σόδας, το ανακατεύουμε καλά και παίρνω με 10άρα σύριγγα 5 φορές από 10ml και τα ρίχνω σε μία κανάτα που έχω διαβαθμισμένη κι έχει ακριβώς 450ml νερό όσμωσης, λογικά άμα κάνετε τεστ ανθρακικής σκληρότητας ΚΗ θα δείξει το τεστ 4, αν δείξει κάτι διαφορετικό παίζετε με τα μείγματα, ή προσθέτετε νερό όσμωσης αν βγει μικρότερο το τεστ για παράδειγμα 3 ή προσθέτετε λίγο με σύριγγα απ το αρχικό διάλλυμα αν βγει μεγαλύτερο για παράδειγμα 5, ξανακάνετε το τεστ μέχρι να βγει ΚΗ=4, απ αυτό το υγρό παίρνουμε με σύριγγα μία ποσότητα 0,5ml και το βάζουμε στο diy drop checker και ρίχνουμε και 3 σταγόνες υγρό τεστ της ΑΡΙ, προσοχή μόνο της ΑΡΙ κάνει, κανένα άλλο τεστ pH δεν κάνει, αυτό λοιπόν σχεδόν αμέσως θα κάνει το υγρό μπλε μιας και διαβάζει λίγο διοξείδιο, αν το βάλουμε σε ενυδρείο που έχει το κατάλληλο διοξείδιο θα αλλάξει μετά από 2-3 ώρες και θα γίνει πράσινο, άμα έχουμε πολύ διοξείδιο θα δείξει προς το κίτρινο. Να σημειώσω πως στα diy drop checker μάλλον θέλει περισσότερο υγρό ΚΗ 4 άρα αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστεί και περισσότερες σταγόνες τεστ ph της ΑΡΙ ώστε να πάρει το μπλε χρώμα, η σωστή αναλογία πάντως για τα γυάλινα drop checker σαν το δικό μου που παίρνει 0,5ml είναι 3 σταγόνες υγρού ΑΡΙ.  

 

Υ.Γ. Μόλις τα έβγαλα φωτό να τα δείτε, εννοείται όποιος θέλει μπορεί να έρθει να του δώσω, έχω μπόλικο. 

zSoOyGz.jpg?1

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Μπορει να ειναι χαζη αλλα εγω θα ρωτησω.

Σε ενυδρειο που δεν ειναι φυτεμενο το drop checher ειναι χρησιμο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Εχω κρατήσει σε έγγραφο πως έφτιαξα υγρό ΚΗ 40 και μετά ΚΗ 4, θέλει νερό όσμωσης 1 λίτρο, μια ζυγαριά ακριβείας αυτή που φτιάχνουμε τα λιπάσματα και βάζουμε 1,2 γραμμάρια μαγειρικής σόδας, το ανακατεύουμε καλά και παίρνω με 10άρα σύριγγα 5 φορές από 10ml και τα ρίχνω σε μία κανάτα που έχω διαβαθμισμένη κι έχει ακριβώς 450ml νερό όσμωσης, λογικά άμα κάνετε τεστ ανθρακικής σκληρότητας ΚΗ θα δείξει το τεστ 4, αν δείξει κάτι διαφορετικό παίζετε με τα μείγματα, ή προσθέτετε νερό όσμωσης αν βγει μικρότερο το τεστ για παράδειγμα 3 ή προσθέτετε λίγο με σύριγγα απ το αρχικό διάλλυμα αν βγει μεγαλύτερο για παράδειγμα 5, ξανακάνετε το τεστ μέχρι να βγει ΚΗ=4, απ αυτό το υγρό παίρνουμε με σύριγγα μία ποσότητα 0,5ml και το βάζουμε στο diy drop checker και ρίχνουμε και 3 σταγόνες υγρό τεστ της ΑΡΙ, προσοχή μόνο της ΑΡΙ κάνει, κανένα άλλο τεστ pH δεν κάνει, αυτό λοιπόν σχεδόν αμέσως θα κάνει το υγρό μπλε μιας και διαβάζει λίγο διοξείδιο, αν το βάλουμε σε ενυδρείο που έχει το κατάλληλο διοξείδιο θα αλλάξει μετά από 2-3 ώρες και θα γίνει πράσινο, άμα έχουμε πολύ διοξείδιο θα δείξει προς το κίτρινο. Να σημειώσω πως στα diy drop checker μάλλον θέλει περισσότερο υγρό ΚΗ 4 άρα αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστεί και περισσότερες σταγόνες τεστ ph της ΑΡΙ ώστε να πάρει το μπλε χρώμα, η σωστή αναλογία πάντως για τα γυάλινα drop checker σαν το δικό μου που παίρνει 0,5ml είναι 3 σταγόνες υγρού ΑΡΙ.  

 

Υ.Γ. Μόλις τα έβγαλα φωτό να τα δείτε, εννοείται όποιος θέλει μπορεί να έρθει να του δώσω, έχω μπόλικο. 

zSoOyGz.jpg?1

 

@Ρομποτής Κωνσταντίνος Δέν ανοίγεις ένα νέο θέμα με την παρασκευή όλων αυτών;Είναι πολύ χρήσιμο και θα βοηθηθούν πολλοί!

 

Πολλά μπράβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εγώ τη συνταγή απ αλλού την έχω πάρει απλά την τροποποίησα ως προς τις δοσολογίες ώστε να μη χαλάω πολύ νερό όσμωσης, άμα θες ελεύθερα μπορείς να το πάρεις από δω και να το κάνεις καινούριο θέμα γιατί μ αυτά δεν τα πάω καλά εγώ. 

 

Υ.Γ. Δώσε μου λίγο χρόνο να το φτιάξω σε έγγραφο και να το βάλω ως θέμα, απλά υπομονή γιατί έχω και καιρό να ασχοληθώ με την παρασκευή του με τόση ποσότητα που έφτιαξα. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι γιατί να ανοίξω νέο θέμα; Αφού υπάρχει ο τίτλος που έβαλε ο φίλος @corsar7, υπάρχει ο τρόπος για το diy μπουκαλάκι κι υπάρχει κι η συνταγή μου, (κλεμμένη για να μαστε σωστοί κι απλά τροποποιημένη) γιατί δεν το κάνουμε υπόμνημα όπως είναι στην κατηγορία με τα φυτεμένα; Καθαρίζετε οι mods τα περιττά σχόλια κι είναι έτοιμο, τι λέτε κι εσείς; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Τώρα που το σκέφτομαι γιατί να ανοίξω νέο θέμα; Αφού υπάρχει ο τίτλος που έβαλε ο φίλος @corsar7, υπάρχει ο τρόπος για το diy μπουκαλάκι κι υπάρχει κι η συνταγή μου, (κλεμμένη για να μαστε σωστοί κι απλά τροποποιημένη) γιατί δεν το κάνουμε υπόμνημα όπως είναι στην κατηγορία με τα φυτεμένα; Καθαρίζετε οι mods τα περιττά σχόλια κι είναι έτοιμο, τι λέτε κι εσείς; 

 

Ναί ετσι θα το φτιαξουμε... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία διόρθωση όμως να την προλάβουμε, εγώ στο δικό μου drop checker χωράει μόνο 0,5ml νερό ΚΗ=4 και θέλει μία άντε δύο σταγόνες απ το υγρό τεστ ph της ΑΡΙ, άλλα drop checker είναι πιο μεγάλα και τα diy σίγουρα θα χρειαστούν περισσότερα, υπολογίστε ότι υγρό τεστ ΑΡΙ θέλει περίπου λίγο παραπάνω απ τα ml που χωράει το μπουκαλάκι, κατά προσέγγιση το 1ml θέλει δύο σταγόνες, τα 5ml 6-7 σταγόνες, όσο πιο πολύ υγρό τεστ ph API ρίχνετε τόσο πιο έντονα φαίνεται το χρώμα αλλά μη το παρακάνετε γιατί άμα σκουρύνει πολύ θα είναι δισδιάκριτο ως προς το φόντο για να καταλάβουμε το ακριβές χρώμα του, βασικά αυτό το στάδιο θέλει πειραματισμό αλλά υγρό έχετε άφθονο οπότε θα το βρει ο καθένας μόνος του. Επίσης μη ξεχνάμε ότι το drop checker το τοποθετούμε αντίθετα κι απέναντι απ τον διαχυτήρα και σε ύψος 15 εκατοστά απ την επιφάνεια του νερού. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εκατσα κι έφτιαξα ένα έτσι στα πεταχτά μιας και θα περάσει ο φίλτατος @stathis spithas να το πάρει, στο συγκεκριμένο έριξα 10ml ΚΗ=4 κι 6 σταγόνες pH test api, μόλις πριν 5 λεπτά το έβαλα να δούμε πόσο χρόνο θα πάρει να γίνει πράσινο. Το μπουκαλάκι είναι απ τα σαμπουάν ξενοδοχείων και το λάστιχο απλό αλφαδολάστιχο 10άρι που μπήκε πολύ δύσκολα και πολύ σφηνωτά αλλά είναι ιδανικό γιατί δε χρειάζεται σιλικόνες ή κάτι άλλο για τη στεγανότητα. 

 

M5XEEIG.jpg?1

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος avraamp έγραψε:

Ρε εσύ, είναι λίγο μεγάλο ή μήπως είναι η ιδέα μου;:usd:

 

Εβγαλα τη φωτό από πολύ κοντά, αλλά σε σχέση με τα κλασικά γυάλινα ναι είναι λίγο μεγάλο, ίσως σε ξεγελάει κι η θήκη του θερμοστάτη που τον στήριξα προσωρινά. 

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑ, δεν πρόσεξα ότι ήταν θήκη θερμοστάτη.

Πιο πολύ με ξεγέλασε το μπαστούνι του φίλτρου και το δικό σου drop checker που φαίνεται πιο δίπλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτό είναι σχετικό πόσο έντονο ή όχι θέλει κανείς το χρώμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Εκατσα κι έφτιαξα ένα έτσι στα πεταχτά μιας και θα περάσει ο φίλτατος @stathis spithas να το πάρει, στο συγκεκριμένο έριξα 10ml ΚΗ=4 κι 6 σταγόνες pH test api, μόλις πριν 5 λεπτά το έβαλα να δούμε πόσο χρόνο θα πάρει να γίνει πράσινο. Το μπουκαλάκι είναι απ τα σαμπουάν ξενοδοχείων και το λάστιχο απλό αλφαδολάστιχο 10άρι που μπήκε πολύ δύσκολα και πολύ σφηνωτά αλλά είναι ιδανικό γιατί δε χρειάζεται σιλικόνες ή κάτι άλλο για τη στεγανότητα. 

 

M5XEEIG.jpg?1

Και το δικο μου απο τα χερακια του μαστροκωστα και μπουκαλακι απο υγρο ηλεκτρονικων τσιγαρων...

20161124_164755.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο έγινε το χρώμα, για να δούμε τώρα πότε και πόσο θα πρασινίσει, παιδιά το άλλο μπουκαλάκι μου έμεινε και δεν το θέλω, όποιος θέλει έρχεται το παίρνει.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...