Jump to content

Recommended Posts

πριν 35 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Προσοχή μόνο με το αλάτι να είναι καλά διαλυμενο πριν το ρίξεις στο ενυδρείο και φυσικά προσεκτικά σε όλες τις μεταβολές που γίνονται στην

αλατότητα με τις αλλαγές νερού...

 

@Ρομποτής Κωνσταντίνος

Όχι απαραίτητα...Βλέπε βιομηχανικούς πίνακες και όχι μόνο ;)

 

 

Βλέπω αφού στη βιομηχανική ψύξη είμαι και εγώ συνδέω ΟΤΑΝ δουλεύω τους ηλεκτρικούς πίνακες κι όλη την εγκατάσταση, αυτοί λέγονται πεδία κι επειδή είναι για βιομηχανική εφαρμογή είναι μεταλλικοί, οι οικιακοί είναι από πλαστικό και τώρα τελευταία από πολυεστέρα. 

 

@leniag Οχι ρίζα για τον μονομάχο, είναι επικίνδυνο να τραυματιστεί, το αποφεύγουμε. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

53 minutes ago, leniag said:

Τι ειδους ριζα προτεινετε να βαλω;Για να κρυβεται και.να ξεκουραζεται

Μπορείς να βάλεις μια ανούμπια που έχει πλατιά φύλλα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με άσχημα μαντάτα, όπως προέβλεψαν @Husky_Jim και @stathis spithas δυστυχώς το ψαράκι μας άφησε χρόνους, σήμερα το πρωί πήγα να ρίξω φάρμακο και το είδα ανάποδα, το κούνησα το ακούμπησα με την απόχη δεν κουνήθηκε ρούπι. Παρόλη τη διπλή θεραπεία πρώτα με esha 2000 και μετά με melafix - pimafix δεν είδα ποτέ τόσες μέρες ένα σημάδι βελτίωσης. Οι τιμές μου ήταν καλές, μηδενικά αμμωνία και νιτρώδη κι ίσα ίσα μετρήσιμα νιτρικά, θερμοκρασία στους 27, χαμηλή ροή, δεν ξέρω αν υπήρχε κάτι άλλο να κάνω, το ψάρι δυστυχώς ήρθε ταλαιπωρημένο. Πάμε για άλλα, θα κάνω ολική αλλαγή νερού, απολύμανση με esha 2000 στο ενυδρείο την απόχη και τη γεννήστρα, ξανά ολική αλλαγή νερού και πάμε για άλλον από pet shop κι ο Θεός βοηθός. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Καλημέρα με άσχημα μαντάτα, όπως προέβλεψαν @Husky_Jim και @stathis spithas δυστυχώς το ψαράκι μας άφησε χρόνους, σήμερα το πρωί πήγα να ρίξω φάρμακο και το είδα ανάποδα, το κούνησα το ακούμπησα με την απόχη δεν κουνήθηκε ρούπι. Παρόλη τη διπλή θεραπεία πρώτα με esha 2000 και μετά με melafix - pimafix δεν είδα ποτέ τόσες μέρες ένα σημάδι βελτίωσης. Οι τιμές μου ήταν καλές, μηδενικά αμμωνία και νιτρώδη κι ίσα ίσα μετρήσιμα νιτρικά, θερμοκρασία στους 27, χαμηλή ροή, δεν ξέρω αν υπήρχε κάτι άλλο να κάνω, το ψάρι δυστυχώς ήρθε ταλαιπωρημένο. Πάμε για άλλα, θα κάνω ολική αλλαγή νερού, απολύμανση με esha 2000 στο ενυδρείο την απόχη και τη γεννήστρα, ξανά ολική αλλαγή νερού και πάμε για άλλον από pet shop κι ο Θεός βοηθός. 

Κανε απολυμανση με υπερμαγγανικο Κωστα....

Αν δεν εχεις..εχω...

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2016 at 11:03 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

@Ρομποτής Κωνσταντίνος

Κρίμα φίλε!!Σημασία έχει οτι προσπάθησες :)

 

@leniag

Ο δικός σου ο μονομάχος πως πάει ??

Ο δικος μου πολυ καλυτερα.Κάθεται ελάχιστα κατω σε σχεση με πριν .Εχει μαθει κσι την καθημερινη ωρα του φαγητου του και "χορευει" καθε πρωι.Ειναι υπεροχος

1480662407063627095324.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, τέλεια νέα!

 

Να φτιάξουμε και το Scape σιγά σιγά ε; Αλλαγή βυθού οπωσδηποτε και να μπει ένα ξύλο με δεμένεη καμιά ανουμπια να κάνει σκιά για το ψάρι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και περισσοτερο κερατοφυλλο αν θελεις. Θα τον δεις να πηγαινει να "αραζει" μεσα του. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

leniag κι εμενα το ιδιο εχει συναιβει κι εχω Ενα ενυδρειο 50 λίτρα, δεν ηξερα περί στρώματος στην αρχη και μετακίνησα τα ψάρια που ειχα σε παλιότερο ενυδρειο πιο μικρο στο μεγαλο κατευθειαν και δυστυχώς δεν επέζησαν. Αφότου αγόρασα βακτήρια και πηρα κεραμικό υλικό απο το παλιό μου φίλτρο και εκανα αλλαγή νερού 50% ξανα εβαλα αλλο μονομαχο αλλα αυτος πέθανε επίσης...απογοητεύτηκα και έπλυνα ολο το ενυδρειο με βραστό νερο και ξύδι και τα ξέπλυνα καλα, το ξανα έθεσα σε λειτουργία και εβαλα βακτήρια και αντιχλωριο φυσικα, το άφησα να στρώσει 1,5 βδομαδα και αγόρασα μονομαχο αφότου εκανα τεστ στο νερο σε πετ απο και μου είπαν πως ολα ειναι καλα. Τωρα ο μονομάχος δεν πολυ κινείται και ειναι μόνιμα στην επιφάνεια ειλικρινα δε ξερω τι να κανω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...