Jump to content

Recommended Posts

Αυτές που λατρεύω είναι οι Labidochromis Caeruleus!

Αν μπει 1αρσ+3θυλ, μπορεί να μπει και κάτι ακόμα μαζί τους?(προτιμώ κάτι που να τρώει άλγη με έντονα χρώματα)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα χρειαστώ από εξοπλισμό τροφές κτλ. αν βάλω Labidochromis Caeruleus γιατί είμαι εντελώς άσχετος στο είδος?:help:

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι για το ψαρι που σκεφτεσαι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2016 at 6:29 ΜΜ, το μέλος FotisAthanasiadis έγραψε:

Αυτές που λατρεύω είναι οι Labidochromis Caeruleus!

Αν μπει 1αρσ+3θυλ, μπορεί να μπει και κάτι ακόμα μαζί τους?(προτιμώ κάτι που να τρώει άλγη με έντονα χρώματα)

Φωτη τωρα το ειδα!!

1 αρσενικο 3 θυληκα ειναι παρα πολυ καλα....

Συνηθως λογο του ηρεμου σχετικα του χαρακτηρα τους συμβιωνουν με πολλα ειδη μπουνα(τουλαχιστον εγω τα ειχα βαλει με αρκετα ειδη χωρις προβληματα)...

πριν 6 λεπτά, το μέλος FotisAthanasiadis έγραψε:

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα χρειαστώ από εξοπλισμό τροφές κτλ. αν βάλω Labidochromis Caeruleus γιατί είμαι εντελώς άσχετος στο είδος?:help:

Δυνατη φιλτρανση...

Στησιμο με σπληλιες...

Τροφες με φυτικες ινες...

Θα τα εκτιμησουν ιδιαιτερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Φωτη τωρα το ειδα!!

1 αρσενικο 3 θυληκα ειναι παρα πολυ καλα....

Συνηθως λογο του ηρεμου σχετικα του χαρακτηρα τους συμβιωνουν με πολλα ειδη μπουνα(τουλαχιστον εγω τα ειχα βαλει με αρκετα ειδη χωρις προβληματα)...

Δυνατη φιλτρανση...

Στησιμο με σπληλιες...

Τροφες με φυτικες ινες...

Θα τα εκτιμησουν ιδιαιτερα...

Φίλτρο εξωτερικό με ροή 400λτ/ώρα + το εσωτερικό για τα 4 ψάρια είναι οκ?

Πόσα κιλά πέτρες περίπου?

Αν πάρω τεστ aquili υγρά για αμμωνία και νιτρώδη (νιτρικά έχω της sera) θα κάνω βλακεία?

Κάποια πρόταση σε πλέκο που να ταιριάζει με τα άλλα ψάρια και μεγαλώνει όσο το δυνατό λιγότερο?

Πέτρες από ποτάμι κάνουν?

Χρειάζεται άμμο ή κάνει και αρκετά λεπτό χαλίκι?

Αυτά για αρχή! (Ετοιμαστείτε για πολλάάά περισσότερα):thumbup::usd:

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος FotisAthanasiadis έγραψε:

Φίλτρο εξωτερικό με ροή 400λτ/ώρα + το εσωτερικό για τα 4 ψάρια είναι οκ?

 

Είναι το μίνιμουμ που μπορείς να έχεις...σε επρίπτωση που στο μέλλον βάλεις και άλλα τώτε μπορείς να προσθέσεις άλλο ένα εξωτερικό

 

Παράθεση

Πόσα κιλά πέτρες περίπου?

Αυτό είναι υποκειμενικό...όσες χρειάζεσε για να φτιάξεις ένα αποτέλεσμα που θα σου αρέδει αλλα και ταυτόχρονα θα παρέχει στα ψάρια τις απαραίτητες κρυψώνες

 

Παράθεση

Αν πάρω τεστ aquili υγρά για αμμωνία και νιτρώδη (νιτρικά έχω της sera) θα κάνω βλακεία?

Δέν τα έχω χρησιμοποιήσει οπότε δέν γνωρίζω αλλά άλλα παιδιά τα χρησιμοποιούν

 

Παράθεση

Κάποια πρόταση σε πλέκο που να ταιριάζει με τα άλλα ψάρια και μεγαλώνει όσο το δυνατό λιγότερο?

Άν θέλεις να είσαι σωστός τότε κανέναν.Για ποιό λόγο θέλεις πλέκο;

 

Παράθεση

Πέτρες από ποτάμι κάνουν?

Χρειάζεται άμμο ή κάνει και αρκετά λεπτό χαλίκι?

Μπορείς να βάλεις αλλά όπως έχουμε πεί απαγορεύετε να μαζεύεις απο την ελληνική φύση αμμο ή πέτρες...επίσης λόγο του υψηλού ph που θές καλό θα είναι να είναι ασβεστολιθικές

 

Παράθεση

Αυτά για αρχή! (Ετοιμαστείτε για πολλάάά περισσότερα):thumbup::usd:

 

Ότι θές ρώτα! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Είναι το μίνιμουμ που μπορείς να έχεις...σε επρίπτωση που στο μέλλον βάλεις και άλλα τώτε μπορείς να προσθέσεις άλλο ένα εξωτερικό

 

Αυτό είναι υποκειμενικό...όσες χρειάζεσε για να φτιάξεις ένα αποτέλεσμα που θα σου αρέδει αλλα και ταυτόχρονα θα παρέχει στα ψάρια τις απαραίτητες κρυψώνες

 

Δέν τα έχω χρησιμοποιήσει οπότε δέν γνωρίζω αλλά άλλα παιδιά τα χρησιμοποιούν

 

Άν θέλεις να είσαι σωστός τότε κανέναν.Για ποιό λόγο θέλεις πλέκο;

 

Μπορείς να βάλεις αλλά όπως έχουμε πεί απαγορεύετε να μαζεύεις απο την ελληνική φύση αμμο ή πέτρες...επίσης λόγο του υψηλού ph που θές καλό θα είναι να είναι ασβεστολιθικές

 

 

Ότι θές ρώτα! :thumbup:

 

Πλέκο θέλω γιατί ΜΙΣΩ κάθε είδος άλγης και δεν θέλω να υπάρχει ούτε ίχνος (Στα τζάμια οκ μπορώ να την καθαρίζω αλλά στις πέτρες δεν γίνεται και τόσο εύκολα). Επίσης σε κάποιο ακόμη ψάρι με έντονο χρώμα δεν θα έλεγα όχι...;)

Τι πρόβλημα μπορεί να έχω αν πάρω πέτρες από τη φύση? Αν πάρω από κατάστημα για 30-40 κιλά πόσο περίπου θα μου βγει?

Link to comment
Share on other sites

Με γυρνας χρονια πισω!!

Με προλαβε ο Δημητρης...

Εξωτερικο και πιο μεγαλο να παρεις καλα θα ειναι (αλλα αυτο εξαρταται απο την ιχθυοφορτωση σου)....

Καλα ειναι τα τεστ της ακουαιλι αλλα της σερα και της απι ειναι πιο ευχρηστα...

Πλεκο μονο κανα συνοδοντη αλλα θα συνηθως τρωνε τα μωρα....

Πετρες το 90+%ειναι ασβεστολιθικες στην Ελλαδα...

Και αμμο θα χρειαστεις ψιλη για να νιωθουν καλα τα ψαρια..

Αλλα οπως ειπε και ο Δημητρης καλο ειναι να μην μαζεψεις απο παραλια...

Καλη αρχη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Με γυρνας χρονια πισω!!

Με προλαβε ο Δημητρης...

Εξωτερικο και πιο μεγαλο να παρεις καλα θα ειναι (αλλα αυτο εξαρταται απο την ιχθυοφορτωση σου)....

Καλα ειναι τα τεστ της ακουαιλι αλλα της σερα και της απι ειναι πιο ευχρηστα...

Πλεκο μονο κανα συνοδοντη αλλα θα συνηθως τρωνε τα μωρα....

Πετρες το 90+%ειναι ασβεστολιθικες στην Ελλαδα...

Και αμμο θα χρειαστεις ψιλη για να νιωθουν καλα τα ψαρια..

Αλλα οπως ειπε και ο Δημητρης καλο ειναι να μην μαζεψεις απο παραλια...

Καλη αρχη...

Εξωτερικό λέω να ξεκινήσω με αυτό και το χαρέμι και βλέπουμε αν χρειάζεται κι άλλο...

Από ποτάμι λέω να πάρω (για να μειώσω το κόστος) και δεν είναι κακό να έχω ασβεστολιθικές, έτσι?(άσχετος είμαι μην με κράξετε)....

Άμμο τι χρώμα προτείνεται (το background θα είναι μαύρο)? Άσπρο ίσως για να υπάρχει αντίθεση?

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος FotisAthanasiadis έγραψε:

Πλέκο θέλω γιατί ΜΙΣΩ κάθε είδος άλγης και δεν θέλω να υπάρχει ούτε ίχνος (Στα τζάμια οκ μπορώ να την καθαρίζω αλλά στις πέτρες δεν γίνεται και τόσο εύκολα). Επίσης σε κάποιο ακόμη ψάρι με έντονο χρώμα δεν θα έλεγα όχι...;)

Τι πρόβλημα μπορεί να έχω αν πάρω πέτρες από τη φύση? Αν πάρω από κατάστημα για 30-40 κιλά πόσο περίπου θα μου βγει?

Τις αλγες τις κυνηγαμε σε τετοιου ειδους ενυδρεια...

Τα σαε ειναι ψαρια που βιοτοπικα δεν ταιριαζουν αλλα εβαζα σε αφρικανικα και την "παλευαν"...

Κακως ομως!!

Καλυτερα παρε απο μαντρα φωτη...

Θα γλιτωσεις ταλαιπωρια..

Θα σου στοιχισουν σχεδον τπτ...

Και θα μπορεις να παρεις ενα ειδος πετρας και να στησεις ενα ομοιομορφο ενυδρειο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος FotisAthanasiadis έγραψε:

Εξωτερικό λέω να ξεκινήσω με αυτό και το χαρέμι και βλέπουμε αν χρειάζεται κι άλλο...

Από ποτάμι λέω να πάρω (για να μειώσω το κόστος) και δεν είναι κακό να έχω ασβεστολιθικές, έτσι?(άσχετος είμαι μην με κράξετε)....

Άμμο τι χρώμα προτείνεται (το background θα είναι μαύρο)? Άσπρο ίσως για να υπάρχει αντίθεση?:thumbup:

Χρειαζεσαι ασβεστολιθικες!!

Για να ανεβαζουν σκληροτητες...

Αμμο αναλογως τι αρεσει σε εσενα...

Background θα εβαζα μαυρο προσωπικα για να κερδισω το βαθος στο ενυδρειο που χαριζει το χρωμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από λάμπες έχω τώρα μία λευκή 39watt και μία ροζέ-κόκκινη 39watt (νομίζω). Κέλβιν δεν ξέρω... Φωτογραφίες αν θέλετε αύριο.

Καλά είναι ή θέλουν αλλαγή?:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι "μαρκα ειναι"....

Ενταξει ειναι ο φωτισμος σου...

Νομιζω ομως οτι πρεπει να φτιαξεις καινουργιο θεμα...:D^_^

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Τι "μαρκα ειναι"....

Ενταξει ειναι ο φωτισμος σου...

Νομιζω ομως οτι πρεπει να φτιαξεις καινουργιο θεμα...:D^_^

Εννοείς τη μάρκα της λάμπας?:blush:

Όσο για το θέμα ναι πρέπει....

Αλλά πρέπει να μεταφερθούν και τα ποστ από εδώ στο νέο θέμα....

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος FotisAthanasiadis έγραψε:

Εννοείς τη μάρκα της λάμπας?:blush:

Τωρα διαβασα την παρουσιαση....

Δεν εχει και πολυ σημασια...

Αφρικανικο ειναι δεν εχει τις "απαιτησεις φυτεμενου"...

Αν εσενα στο ματι σου αρκει σαν φωτισμος σε μας περισευει....:D

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα να πάρω αυτά:

 

http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/ypostromata/-aquarium-soil-sand-light-white-5-kg

 

http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/exwterika-filtra/exwteriko-filtro-sun-hw603b

 

http://www.aquavivere.gr/analosima/metriseis-nerou/aquili-aquarium-test-set

 

Συν τις πέτρες, βακτήρια και θερμοστάτη, έτσι?

Να βάλω και αραγωνίτη μαζί με την άμμο ή θα είναι οκ με τις ασβεστολιθικές πέτρες μόνο?

Αν δεν βάλω αραγωνίτη να βάλω 2-3 κιλά μαύρο χαλίκι κάτω από την άμμο για να ανέβει λίγο η στάθμη της άμμου (χωρίς να φαίνεται εννοείται), ή θα ξεθάβεται το χαλίκι συνέχεια?

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις αραγωνιτη δεν χρειαζεται...

Ουτε ομως χρειαζεσαι αμμο που να μην επηρεαζει το πεχα αν υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης...

Εχετε ψηλο πεχα και σκληροτητες αν θυμαμαι στις περιοχες σου...

Χαλικι μην βαλεις σκαβουν πολυ οι αφρικανες και καποια στιγμη θα το δεις "επανω"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού το ενυδρείο σου είναι στρωμμένο δεν χρειάζεσε βακτήρια...το φίλτρο δεν χρειάζεται να το πάρεις απο τωρα...για τα ψάρια που θες σε καλύπτει και αυτό που έχεις.

Αραγωνίτης δεν χρειάζεται.Με ασβεστολιθικές πέτρες είσαι οκ.

Μπορείς και να αφήσεις την αμμο που έχεις και απλά να συμπληρώσεις.Αν είναι χοντρόκκοκο καλό θα είναι να το αλλάξεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα να σημειωσω σε οσα γραφτηκαν πως τα λαμπιντο αν και ανηκουν στην οικογενεια των mbuna,ειναι παμφαγα και οχι φυτοφαγα.Συνεπως προσεξε και τις τροφες που θα αγορασεις αλλα και τους συγκατοικους ωστε η να μπορεις να ταιζεις ολα τα ειδη του ενυδρειου σωστα.Προσωπικα προτιμω τα ενυδρεια ειδων αλλα αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο.Με τον πλεκο φυσικα διαφωνω και εγω (αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν συμβαινει σε πολλα ενυδρεια).Το φιλτρο το θεωρω μικρο αλλα αν τα ψαρια τα παρεις μικρα θα σε κρατησει αρκετο καιρο μεχρι να μεγαλωσουν.Αμμο πετρες κτλ,οτι σου αρεσει.Εγω εχω χαλαζιακη αμμο.Μην αγχωνεσαι για τις σκληροτητες το νερο μας ειναι μια χαρα αρκει να φροντιζεις να ειναι καθαρο με τις αλλαγες νερου.Μπορεις να προσθετεις αν θελεις και λιγο seachem lake salt.Εγω χρησιμοποιω σε αρκετα μικροτερη δοση απο την αναγραφομενη.Προσθετει καποια στοιχεια στο νερο που ειναι ευεργετικα.

 

Με το καινουριο θεμα συμφωνω και αν θες το κοιταμε.Ενα προβλημμα που εχω ωστε να μεταφερθουν τα μηνυματα ειναι η ημερομηνια.Οτι δηλαδη αν ανοιξεις ενα θεμα τωρα και μεταφερω τα μηνυματα θα μπει το αρχικο τελευταιο και τα πρωτα θα ξεκινουν απο αυτο εδω.Ισως ο @Husky_Jim μπορει να μας δωσει μια λυση σε αυτο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

 

Με το καινουριο θεμα συμφωνω και αν θες το κοιταμε.Ενα προβλημμα που εχω ωστε να μεταφερθουν τα μηνυματα ειναι η ημερομηνια.Οτι δηλαδη αν ανοιξεις ενα θεμα τωρα και μεταφερω τα μηνυματα θα μπει το αρχικο τελευταιο και τα πρωτα θα ξεκινουν απο αυτο εδω.Ισως ο @Husky_Jim μπορει να μας δωσει μια λυση σε αυτο.

 

Απεργώ! :P

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αφού το ενυδρείο σου είναι στρωμμένο δεν χρειάζεσε βακτήρια...το φίλτρο δεν χρειάζεται να το πάρεις απο τωρα...για τα ψάρια που θες σε καλύπτει και αυτό που έχεις.

Αραγωνίτης δεν χρειάζεται.Με ασβεστολιθικές πέτρες είσαι οκ.

Μπορείς και να αφήσεις την αμμο που έχεις και απλά να συμπληρώσεις.Αν είναι χοντρόκκοκο καλό θα είναι να το αλλάξεις...

Το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο...

 

 

Για να το ξεκαθαρίσω, 5κιλά άμμο + 5κιλά λεπτό χαλίκι είναι οκ? (το ίδιο χαλίκι που χρησιμοποιούσα για τα χρυσόψαρα)

Το φίλτρο το παίρνω από τώρα για να είμαι ήσυχος για λίγο καιρό και να γλυτώσω τα μεταφορικά από το site που θα το πάρω...:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χωρισα τα ποστ και τις ερωτησεις που αφορουσαν το νεο ενυδρειο για αφρικη και εβαλα εναν τιτλο και καποια tags που μου ηρθαν στο μυαλο.Οτι θελεις το αλλαζουμε οπως τον τιτλο κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Λοιπον χωρισα τα ποστ και τις ερωτησεις που αφορουσαν το νεο ενυδρειο για αφρικη και εβαλα εναν τιτλο και καποια tags που μου ηρθαν στο μυαλο.Οτι θελεις το αλλαζουμε οπως τον τιτλο κτλ.

Thx a lot!:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή διάβασα το θέμα σου με τα χρυσόψαρα, θεωρώ ότι τα ψάρια σου τα έχασες από την ελλειπή φίλτρανση κυρίως, μην ξανακάνεις το ίδιο λάθος, πάρε ένα δυνατό φίλτρο, αυτό που αναφέρεις είναι για 60 λίτρα το πολύ. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...