Jump to content

Recommended Posts

Πηγαινε στην Αθηνάς-Μοναστηρακι σε ειδη ποτισματως και παρε μια φλαντζα, ειναι φθηνες.

Παρε τεφλον και τυλιξε το γυρω γυρω απο τον καδο του φιλτρου αρκετες φορες, αν συνεχισει να τρεχει . Βαλε το φιλτρο σε λειτουργια και δες. Αν τρεχει βαλε και αλλο και πιεσε λιγο το καπακι να σφηξει καλα. Δοκιμασε το μερικες φορες. Εγω στο fluval ετσι το εκανα αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει και για σενα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μένω Κιλκίς(λίγο πάνω από την Θεσσαλονίκη)

Ίσως παραγγείλω αν δεν βρω εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Μονο το λαστιχο του θα κρατησει το φιλτρο χωρις να χανει Φωτη...

Οτιδηποτε αλλο δεν κανει...

Φαντασου οτι ακομα και το δικο του λαστιχο αν ειναι "φαγωμενο" το φιλτρο χανει νερο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορώ να πάρω ανταλλακτικά από κάπου σε περίπτωση που δεν βρω το λάστιχο?

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος FotisAthanasiadis έγραψε:

Φίλε μου μένω Κιλκίς(λίγο πάνω από την Θεσσαλονίκη)

Ίσως παραγγείλω αν δεν βρω εδώ....

Φιλε μου σορρυ δεν το ειδα:phone:.

Δεν νομιζω παντως να μην βρεις τετοιο πραγμα, Ανταλλακτικα παντως πιο δυσκολο μου φενεται

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες πηγενε και το φιλτρο να το δουν μηπως σε βοηθησουν καλυτερα

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ.Θα δω κατ' αρχήν αν μπορεί να μου το στείλει το κανονικό λαστιχάκι του φίλτρου αυτός που μου το έδωσε και θα δω μετά.:)

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές σου είναι 2

1η. Μαθαίνεις τον αντιπρόσωπο της Sacem και μιλάς μαζί του για το ανταλλακτικό. Πράγμα λίγο δύσκολο τα ανταλλακτικά για Sacem.

2η. Παίρνεις όλο το φίλτρο και πας σε ένα κατάστημα με φλάντζες και είδη στεγανοποίησης και σου λέω όλο το φίλτρο γιατί δεν έχεις δείγμα από την φλάντζα για να δούνε το πάχος.

Αν είχες έστω και ένα κομμάτι δείγμα θα πήγαινες μόνο με την κεφαλή για να βρούνε την διάμετρο. Πας λοιπόν με όλο το φίλτρο να βρούνε μια φλάντζα που να εφαρμόζει σωστά κουμπώνοντας την κεφαλή. Πάντως να ξέρεις πως και τα 2 κλιπς που λείπουν είναι θέμα. Και την φλάντζα να βρεις που σίγουρα θα την βρεις πάλι μπορεί το φίλτρο να δακρύζει.   

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα την βρουμε την ακρη μην αγχωνεσαι.Και αυτοπου λεει ο @stathis spithas σωστο ειναι γιατι και αυτα οταν παλιωνουν σκληραινουν και χανουν, επισης σωστο αυτο που λεει ο ο @Oresths_S το παιρνεις μαζι και ψαχνεις σε υδραυλικα,γεωπονικα και οικοδομικα.Σιγουρα κατι θα βρεις και στο κιλκις.Να δεις τι Φ ειναι τα σωληνακια και αν εφαρμοζουν σωστα, και αν οχι με την βοηθεια του τεφλον και σφιγκτηρων θα γινει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Πριν λίγο ήρθαν αυτά που είχα παραγγείλει(δύο τροφές, θερμοστάτης 300Watt, 10 κιλά άσπρη άμμος ψιλή, τεστ NH4, NO2, NO3, δύο φυτά και βιταμίνες).

Το φίλτρο ελπίζω να μπορέσω να το ''φτιάξω''. Προς το παρόν περιμένω τηλ. από τον άνθρωπο που μου το έδωσε για το αν έχει το λαστιχάκι!

Το μόνο που δεν έχω είναι οι πέτρες. Δεν μπορώ να πάω να μαζέψω λόγω χιονιού και κρύου.

Μπορώ να βάλω την άμμο πριν βάλω τις πέτρες?

Χρειάζομαι και κάτι άλλο εκτός από αυτά που πήρα?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να βάλεις πρώτα τις πέτρες και μετά την άμμο. Μιλάμε για πολλά κιλά πέτρες που σκοπεύεις να τοποθετήσεις ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω 2-3 στοίβες από πέτρες. Γύρω στα 30-40 κιλά συνολικά. Είναι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dpap έγραψε:

Εγώ θα περίμενα για την άμμο πρώτα. :)

Δηλαδή θα έβαζες την άμμο πρώτα?:blush:

Link to comment
Share on other sites

χαχα , καλά τα λέτε , νόμιζα ότι είχε τις πέτρες και περίμενε να παραλάβει την άμμο.

 

Πρώτα πέτρες και μετά άμμος , πολύ σωστά :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βλέπω να παίρνω τις πέτρες σύντομα, θα βάλω μια αγγελία στο φόρουμ.

Τι ακριβώς είδος πέτρας να ζητήσω?

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει ένας φίλος να στήνει ενυδρείο αυτές τις μέρες και γιατί δεν είχε τεστ προσφέρθηκα να του κάνω μετρήσεις εγώ.

Τα τεστ (NO2+NH4/NH3 salifert, NO3 sera) τα είχα παραλάβει πριν 2-3 ημέρες και δεν τα είχα χρησιμοποιήσει.

Αφού όμως έκανα τις μετρήσεις, βρήκα αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά ~10 σε νερό που δεν ήταν από στρωμένο ενυδρείο.

Παραξενεύτηκα και δοκίμασα να κάνω τεστ αμμωνίας σε νερό που είχα προσθέσει εγώ μεγάλη ποσότητα αμμωνίας για να δω αν το τεστ δουλεύει. Μαντέψτε... Μου έδειξε 0!!

Μπορεί να είναι δικό μου λάθος αλλά ακολούθησα τις οδηγίες βήμα-βήμα.

Τι μπορώ να κάνω?:blush:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αμελητεα η ποσοτητα αμμωνιας που παραγουν(κατα την γνωμη μου) για να μπορει να ειναι μετρησημη σε αυτα τα λιτρα...

Παιζει βεβαια ρολο και το πως ειναι στημενο το ενυδρειο και ποσα ταισματα γινονται την ημερα και ποσες σε συχνοτητα και ποσοτητα αλλαγες νερου και αρκετα αλλα...

Αμμωνια το ενυδρειο εχει παντα απλα τις περισοτερες φορες αν ολα δουλευουν σωστα απλα δεν ειναι μετρησιμη-επιληψιμη...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...