Jump to content

Σκέψεις για δημιουργία νέου ενυδρείου


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

πριν 44 λεπτά, το μέλος TAN έγραψε:

Το πρώτο έχει προβάδισμα και για εμένα..

Το πρώτο ερωτευτηκα και εγω αμεσως ! Ισως όμως χωρεσει και το τριτο , θα δω ! 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

+1 για την πρώτη.

Προσοχή με την άμμο να μην είναι ασβεστολιθική....

Το αναγράφουν κάπου η ζητάω κάτι συγκεκριμένο εκτός απο το να μην ειναι ασβεστολιθικη!;

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το διευκρινήσεις με τον πωλητή οτι ψάχνεις χαλαζιακή!!

Σε περίπτωση που είναι "χύμα" η άμμος μπορείς να την τεστάρεις ο ίδιος με ακουαφόρτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rastaman έγραψε:

Καλό είναι να το διευκρινήσεις με τον πωλητή οτι ψάχνεις χαλαζιακή!!

Σε περίπτωση που είναι "χύμα" η άμμος μπορείς να την τεστάρεις ο ίδιος με ακουαφόρτε.

Οκ !!! Ευχαριστω πολυ !

Α και τα 25 likes ανα μέρα ειναι λίγα Χαχαχαχαχα !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Ευτύχη ψηφίζω κι εγώ την πρώτη ρίζα και κυρίως γιατί θα την εκτιμήσουν περισσότερο τα ψάρια.

Αυτό σκέφτηκα και εγώ !!! Ήταν αυτή που ανέφερα και χθες προχθές δε θυμάμαι οτι την έχω ήδη κρατήσει στο pet shop ! Θα ναι όνειρο με τις κουφάλες του !

"Δε θα τα βλέπω ποτε ετσι Χαχαχαχαχα "

Δε πειράζει να γουστάρουν !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Θα χρειαστω τη βοήθεια σας , θέλω πραγματικά να κάνω ένα πολύ όμορφο ενυδρείο και όσο το δυνατόν να μοιάζει στον βιότοπο των ψαριών που αποφάσισα να φιλοξενήσω .

Θελω τη βοήθεια σας ! 

Μια μικρή σε μία επιλογή σε κάτι ξύλα και στο χρώμα της άμμου , @Husky_Jim σε αυτο το μπεζ αναφερόσουν περίπου ???  

Κατω αριστερα !

15293259_10211144863800111_1702227837_o.jpg

Με το χρώμα παιδιά ; το κάτω αριστερά η θέλω πιο μπεζ ακόμα ;

Link to comment
Share on other sites

Σαν την κατω αριστερα ειχα παρει κι εγω αλλα με το φως ανοιξε δυο τονους το χρωμα οποτε καλυτερα πιο σκουροχρωμη.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχη καλημερα , που καταληγεις;

Να συνοψίσω κ εγώ την άποψή μου , μιας κ δεν έγραψα πρόσφατα στο θέμα σου . 

Ψηφίζω το 1ο ξύλο, όπως αναφέρθηκε θα βολέψει τα ψάρια 

Εάν θέλεις αναπαραγωγή , μην βάλεις απιστο , θα τρώνε τον γοννο και μάλιστα θα την "στησουν"κοντά στην φωλιά κ θα περιμένουν . Εκτός κ αν δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα , οπότε γέμισε το φύλλα , γιατί όπως είπε και ο Χάσκυ , στην φύση είναι γεμάτο ! 

Άμμο χαλαζιακη , το χρώμα που εδειξες είναι όμορφο , θα ανοίξει λίγο στο νερό . Αν το γεμίσεις φύλλα και κιτρινισει το νερό , δεν σε νοιάζει . 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ευτυχη καλημερα , που καταληγεις;

Να συνοψίσω κ εγώ την άποψή μου , μιας κ δεν έγραψα πρόσφατα στο θέμα σου . 

Ψηφίζω το 1ο ξύλο, όπως αναφέρθηκε θα βολέψει τα ψάρια 

Εάν θέλεις αναπαραγωγή , μην βάλεις απιστο , θα τρώνε τον γοννο και μάλιστα θα την "στησουν"κοντά στην φωλιά κ θα περιμένουν . Εκτός κ αν δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα , οπότε γέμισε το φύλλα , γιατί όπως είπε και ο Χάσκυ , στην φύση είναι γεμάτο ! 

Άμμο χαλαζιακη , το χρώμα που εδειξες είναι όμορφο , θα ανοίξει λίγο στο νερό . Αν το γεμίσεις φύλλα και κιτρινισει το νερό , δεν σε νοιάζει . 

:)

Καταλήγω στο species only ! Θα ναι ολομόναχα!!! Το πρώτο ξύλο μου άρεσε και εμένα απο την αρχη ! Θέλω την βοήθεια όλων σας να κάνω ενα όμορφο ενυδρείο του βιοτόπου! Θέλω φύλλα θέλω κλαδάκια θα μπει το ξύλο που λέγαμε ! Πέτρες χρειαζόμαστε ; Και για την άμμο ίσως ειναι καλύτερα πιο σκούρα ;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Mια χαρά είναι. Αν βρεις και ένα τόνο πιο σκουρόχρωμη...;) Που είδες τα δείγματα;

Σε ενα pet shop στα Χανια 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ήταν αδιαβροχο το χρώμα της πλάτης !!! Μετά απο ταλαιπωρία στο βγάλσιμο του χρώματος , θα καθαριστεί πολυ καλα και θα σας ενημερώνω για τη πρόοδο του ! Σε 10 περίπου μέρες θα είμαστε έτοιμοι !!!

IMG_3442.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Γέμισμα με ζεστό νερό και ξύδι και τρίψιμο με καινούργιο σφουγγάρι για τα άλατα , λέω να αφήσω το νερό μέσα μερικές ώρες 

IMG_3465.JPG

Link to comment
Share on other sites

Στέγνωμα και βάψιμο πλάτης !(πρώτο χέρι )

IMG_3474.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο χέρι ! 

Απο αυριο τα υπόλοιπα , άμμος νέα λάμπα , ξύλα και γέμισμα 

 

IMG_3476.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημήτρη !

Εχω δουλειά ακόμα  και θα χρειαστώ τη βοήθεια όλων σας για τη δημιουργία του aquascape !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, σιγά - σιγά ετοιμάζεται... με το καλό και γρήγορα γέννες :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά έχουν μείνει ακόμα άλατα που δε κατάφερα να βγάλω με το ξύδι , γεμίζοντας το με νέρο και βάζοντας λίγο ξύδι μέσα θα μαλακώσουν ; εννοώ να το αφήσω να τρέξει μερικες μέρες με το φίλτρο και μετά να ακολουθήσω διαδικασία άδειασμα νερού , άνθρακα και μετά μπόλιασμα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Μια ερώτηση παιδιά έχουν μείνει ακόμα άλατα που δε κατάφερα να βγάλω με το ξύδι , γεμίζοντας το με νέρο και βάζοντας λίγο ξύδι μέσα θα μαλακώσουν ; εννοώ να το αφήσω να τρέξει μερικες μέρες με το φίλτρο και μετά να ακολουθήσω διαδικασία άδειασμα νερού , άνθρακα και μετά μπόλιασμα 

Το σκέφτηκα και σαν απολύμανση μερική του φίλτρου αν και καθαρίστηκε καλα ! Θα μπει σε αυτό το φίλτρο βιολογικό υλικό απο το μεγάλο πριν μπουν ψαρια !

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχη γέμισε το με νερό και ξύδι , άστο 1 μέρα κ δες αν έχουν φύγει ή φεύγουν εύκολα με το δάχτυλο πχ. 

Πιστεύω ότι δεν θα μείνει τπτ . Ούτε φιλτρο,δεν το χρειάζεσαι . 

Αδειάζεις μετά κ οκ :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...