Jump to content

Σκέψεις για δημιουργία νέου ενυδρείου


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος Frog έγραψε:

με τις ακαθαρσίες θα σκουρύνει  :hehe  σε λίγο καιρό απλά η χαλαζιακή μου φαίνεται πολύ ανοιχτόχρωμη (λίγο ψεύτικη) αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω είχα κι εγώ παλιότερα και τελικά την έβγαλα 

Δε με πειραζει να λερωθει καθολου ! Ναι καταλαβαινω ! Θα τρεξει το ενυδρειο 4-5 μερες ετσι  με ανθρακα και μετα θα μπει το ξυλο απο βδομαδα , θα μπολιαστει και θα ναι ετοιμο για τα  Ancistrus sp L071 ! 

Ψαχνω να βρω και πλεκοφωλιες κατι ωραιες που εχω δει πηλινες σκουρες στο εξωτερικο αλλα εδω δυσκολα , μαλλον να βρω τροπο να τις φερω απο εξω .

Εχει ανεβασει και ο @Husky_Jim βεβαια ενα ωραιο θεμα για κατασκευη απο σχιστολιθους , θα δω τι θα κανω ! 

 

4caves03.jpg

4605961262.jpg

f0fba82ce91e086e2d770feac83a8ce0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουν πολλά ατομα σπηλιέςπείτε μου να κάνουμε ομαδική παραγγελεία απο το εξωτερικό...αν θελει κάποιος ας ανοιξει θέμα με μεγέθη και ποσότηα αλλά και για ποια είδη τις θέλει για να σας προτείνω τί χρειάζεται! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αν θέλουν πολλά ατομα σπηλιέςπείτε μου να κάνουμε ομαδική παραγγελεία απο το εξωτερικό...αν θελει κάποιος ας ανοιξει θέμα με μεγέθη και ποσότηα αλλά και για ποια είδη τις θέλει για να σας προτείνω τί χρειάζεται! :thumbup:

 

Τι κοστος εχει περιπου η καθεμια Δημητρη , για ancistrus πχ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αν θέλουν πολλά ατομα σπηλιέςπείτε μου να κάνουμε ομαδική παραγγελεία απο το εξωτερικό...αν θελει κάποιος ας ανοιξει θέμα με μεγέθη και ποσότηα αλλά και για ποια είδη τις θέλει για να σας προτείνω τί χρειάζεται! :thumbup:

 

Ομαδικη παραγγελία για σπηλιές

Link to comment
Share on other sites

3-5€ σύν μεταφορικά που λόγο βάρους ειναι πολλα γιαυτό πρέπει να γίνει ομαδική παραγγελεία για έως 10 ή 15 κιλά που έχει όριο η dhl 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

3-5€ σύν μεταφορικά που λόγο βάρους ειναι πολλα γιαυτό πρέπει να γίνει ομαδική παραγγελεία για έως 10 ή 15 κιλά που έχει όριο η dhl 

Δημήτρη αν μπορεις να τα μεταφερεις στο καινουργιο θεμα για να το δουν και οσοι ενδιαφερονται ! 

Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκε η λάμπα , 

Λάμπα φθορισμού 15W/830 G13 451,6mm

3000K 

Κίτρινο σε χρώμα , δε φαινεται ομως στη φωτο καλα . 

Μια χαρα , τρεχει με ανθρακα και θερμοστατη , κυριακη μπαινει το ξυλο και τρεχει μερικες μερες ακομα  , μπολιαζεται και ξεκινάμε !!! 

15369740_10211230489580702_394661561_o.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Ευχαριστώ παιδια  ! 

Με το ξύλο και τα υπολοιπα θα φανει πιο ομορφο , με χαλαει το εσωτερικο φιλτρακι εμφανισιακα  , αλλα , δεν υπαρχει δυνατοτητα αυτη τη στιγμη για εξωτερικο .

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανυπομονείς να το δεις μέσα .. Δε βραστηκε το ξύλο , έμεινε 2-3 μέρες σε ενα κουβα, με αλλαγές νερού .. Τις θέλω τις τανινες του . Τρέχει με άνθρακα και filterwool και θα τρέξει ετσι μερικες μέρες .. Περιμένω ιδέες για το στήσιμο του ξύλου .. Μπήκε στη μέση βιαστικά χωρίς να γίνει αλλη δοκιμή .. Ίσως χωράει και κάποιες ρίζες η κάποιο κομμάτι ακόμα .. Ίσως κάποια πέτρα και τις πλεκοφωλιες.. 

Περιμένω τις απόψεις σας !!!IMG_3561.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Δεν είναι ωραίο, δώστο σε μένα 

Θεός χαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Δεν είναι ωραίο, δώστο σε μένα 

 

Συμφωνώ!

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Θεός χαχαχα 

 

Τί τα θές και σύ τα παλιόξυλα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Συμφωνώ!

 

 

Τί τα θές και σύ τα παλιόξυλα....

Παλιόξυλα παλιόξυλα δε πετάτε καμία ιδέα Χαχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Βότσαλα απο παραλία καλα βρασμένο με ξίδι και μετά βρασμένο με καθαρό νερό ειναι ασφαλές ; μπορεί να ανεβάσει σκληρότητες στο νερό κλπ ; Για το ενυδρείο που σκέφτομαι να φτιάξω μπορώ να χρησιμοποιήσω πέτρες η όχι ;

IMG_3568.JPG

Link to comment
Share on other sites

Τα βότσαλα από τη παραλία όσο και να τα βράσεις πιστεύω ότι θα σου ανεβάσουν σκληρότητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τα βότσαλα από τη παραλία όσο και να τα βράσεις πιστεύω ότι θα σου ανεβάσουν σκληρότητες.

Οκ Σωτήρη δεν μπαίνουν τα συγκεκριμένα  , μπορώ να βάλω απο άλλου κάποια πέτρα η βότσαλα ; Έχω δει σε όμορφα ενυδρεία Αμαζονιου πέτρες γιαυτο ρωτάω !

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Βότσαλα απο παραλία καλα βρασμένο με ξίδι και μετά βρασμένο με καθαρό νερό ειναι ασφαλές ; μπορεί να ανεβάσει σκληρότητες στο νερό κλπ ; Για το ενυδρείο που σκέφτομαι να φτιάξω μπορώ να χρησιμοποιήσω πέτρες η όχι ;

IMG_3568.JPG

 

 

Παίρνεις ακουαφόρτε, τους ρίχνεις, αν αφρίσει (99,9% θα αφρίσουν) τις ξεχνάς.Άν όχι τις πλένεις και τις βάζεις! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει όμορφες στρογγυλές πέτρες από μάντρα, που δεν ήταν ασβεστολιθικές και πολύ φθηνά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρες μπορείς να βρεις ωραίες σε κάποιο ποτάμι , αν υπάρχει σχετικά κοντά σου.

Το ξύλο ίσως το μετατοπιζα προς τα αριστερά , ώστε να κρύψει κάπως το φίλτρο κ τον θερμαντήρα . Καταλαμβάνει ήδη αρκετό χώρο, οπότε θα έβαζα κάποιο κλαδάκι ή μοπανι , πχ όρθια κάπως μπρος στο φίλτρο ,να τα κρυψει,ή ξαπλωτο πάνω από πλεκοσπηλια , να δώσει παραπανω ασφάλεια στο ψάρι .

Παίξε λίγο κ βγάλε φώτο να βλέπουμε :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2016 at 3:34 ΠΜ, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

IMG_3561.JPG

Πήρε χρώμα τρομερό !!!Έτσι το σκεφτόμουν !!!Βοηθάει και η αλλαγή λάμπας αρκετα βέβαια !

IMG_3602.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Eβγαλε χρώμα το ξύλο Ευτυχη!Και έδειξε αμέσως πιο φυσικό το ενυδρείο.Θα βάλεις  φύλλα τελικά;

Δημήτρη θα βάλω φύλλα , μερικά κλαδιά και σιγουρα κανα δυο πετρες μη ασβεστολιθικες , θα το ψαξω πολυ σε ποταμια απομακρυσμενα με υδροχλωρικο ανα χειρας . 

Επισης η προσθηκη καποιας ριζας η ξυλου ειναι στο μυαλο μου δεδομενη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...