Jump to content

Recommended Posts

Ίσως η σπουδαιότερη τροφή για μικρό και δύσκολο γόνο.

Εδώ σας βάζω ένα βιντεάκι από μία απο τις καλλιέργειες μου....

 

Paramecium Caudatum

 

Την συγκεκριμενη τροφή την ταίζω τις πρώτες ημέρες σε όλα τα κίλλι και άλλο μικρό γόνο (όπως κορυντόρας)

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα δικά μου λοιπόν 20 μέρες μετά το ξεκίνημα τους IMG_4321.JPG

Και 4 μέρες μετά το μπόλιασμα απο την καλλιέργεια του @Husky_Jim

 Το νερό καθάρισε !!!Η μυρωδιά η πολυ έντονη μειώθηκε και η τροφή μας ειναι έτοιμη !!!

Το τρίτο βάζο στη σειρά που ετοιμάζεται !

Δημήτρη καλα πάει ;;;

Έχει και άλλους οργανισμούς μέσα , πχ κωπήποδα ; Τα φώτα σου ; Κάτι μικρά σα ψείρες που τρέχουν ειναι αυτα ;

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μένα άργησε να ετοιμαστεί, διαβάζοντας στο διαδίκτυο η ιδανική θερμοκρασία για γρήγορη εκκόλαψη είναι οι 28 βαθμούς Κελσίου, εμένα με θερμοκρασία που δεν ξεπερνάει τους 18 μέσα στο σπίτι φυσικό είναι να αργήσει. Επί τη ευκαιρία μέχρι πότε μπορούν να τρέφονται τα μικρά απ αυτή; Είναι για τις πρώτες μέρες μόνο ή μπορούμε να τα ταϊζουμε μέχρι να φτάσουν σε ηλικία που θα είναι έτοιμα να μπουν στο ενυδρείο; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΕΥΤΥΧΗΣ Ναί έχει και κοπίποδα μέσα... ;)

 

@Ρομποτής Κωνσταντίνος ανάλογα με το μέγεθος του γόνου...για τα κόρυ είναι για τις πρώτες δυο εβδομάδες συνήθως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αααα έχει και freshwater rotifer (πιθανός αυτά βλέπεις) και μάλλον είναι Philodina sp. (δέν είμαι σίγουρος)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος "ευκολος" τροπος για αυτη την καλλιεργεια?

Τι την ταιζουμε και χρειαζεται μπολι για το ξεκινημα ή το μπολι απλα επιταχυνει την διαδικασια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Υπαρχει καποιος "ευκολος" τροπος για αυτη την καλλιεργεια?

Τι την ταιζουμε και χρειαζεται μπολι για το ξεκινημα ή το μπολι απλα επιταχυνει την διαδικασια?

Ειδικότερος όλων ειναι ο Δημήτρης να απαντήσει , Μιχάλη αλλα να καταθέσω τη δικιά μου εμπειρία . Κάνοντας τη διαδικασία που μου είχε αναφέρει ο Δημήτρης δημιουργήθηκαν μικροοργανισμοί μετά απο 10 - 20 μέρες . Η ποσότητα όμως ήταν μικρή .Με το που μπόλιασα έγινε η αλλαγή που αναφέρω και πιο πάνω , Νομίζω επιταχύνεις τη διαδικασία με το μπόλι και άπαξ και έχεις με λιγη προσοχή το έχεις μόνιμα .Απλα πρέπει να δημιουργείς νέα βάζα και να μπολιάζεις απο τα προηγούμενα ,αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσει ο Δημήτρης !

Τα ταίζεις ταμπλέτες βυθού ,εγώ ρίχνω κάθε 4-5 μέρες κάναδυο κομματάκια γαριδοτροφης η κάτι βυθιζόμενες κιχλιδοτροφές απο τις Αφρικανες που είχα και ετσι ειναι μια χαρα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...