Jump to content

Συνυπαρξη χρυσοψαρου με αλλα τροπικα ψαρια.


barberis

Recommended Posts

Ειναι η τριτη βδομαδα του ενυδριου μου και νομιζω πως πανε ολα καλα.Εχω εδω και μια βδομαδα ενα χρυσοψαρο μεσα και το βλεπω δραστηριο οποτε μαλλον περναει καλα.Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω αλλα ιδους ψαριου μεσα και αν ναι τι?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Το χρυσόψαρο είναι ψάρι κρύου νερού,οπότε δεν πάει με τροπικά ψάρια :)

Με άλλα χρυσόψαρα αν θες.. 

Έγινε επεξεργασία - gyristroula
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε οτι ειναι κρυου νερου  η θερμοκρασια θα πρεπει να ειναι απο 18-22 ενω τα τροπικα στου 25 πανω κατω.σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κάπως έτσι.. τα χρυσόψαρα βέβαια αντέχουν και χαμηλότερες θερμοκρασίες..  Τί ενυδρείο έχεις; αν θες μπορείς να βάλεις μια φωτό, να σε βοηθήσουν και τα παιδιά εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα το στρωσιμο απο οτι βλεπετε το κανω με ενα χρυσοψαρο αν το βγαλω μετα και βαλω τροπικα θα εχω θεμα?

Έγινε επεξεργασία - barberis
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ψαρι μετα απο 2 βδομαδες αλλα απο οτι διαβασα στο ιντερνετ το χρυσοψαρο βγαζει πολλα αποβλητα αναλογα και ποσο τρωει.Εγω το ταιζω μια φορα την μερα.Η ερωτηση μου ειναι αν θα εχει γινει σωστα το στρωσιμο για τα επομενα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο εδώ και θα σου λυθούν πολλές απορίες... 

 

Link to comment
Share on other sites

τα μονα τροπικα ψαρακια που πανε θερμοκρασιακα με τα χρυσοψαρα επειδη ειχα τον ιδιο προβληματισμο πριν 6 χρονια οταν ξεκινησα ειναι τα μικρα cloud mountain -παντα ενα κοπαδακι 5 η 6 και θερμοκρασιες χωρου δωματιου σπιτιου-οχι αυλη.Τα ειχα μαζι με 2 χρυσοψαρακια σε 60αρι για κανα χρονο χωρις κανενα προβλημα η απωλειες.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Angelfish έγραψε:

τα μονα τροπικα ψαρακια που πανε θερμοκρασιακα με τα χρυσοψαρα επειδη ειχα τον ιδιο προβληματισμο πριν 6 χρονια οταν ξεκινησα ειναι τα μικρα cloud mountain -παντα ενα κοπαδακι 5 η 6 και θερμοκρασιες χωρου δωματιου σπιτιου-οχι αυλη.Τα ειχα μαζι με 2 χρυσοψαρακια σε 60αρι για κανα χρονο χωρις κανενα προβλημα η απωλειες.

 

 

Σωστά μιας και τα White Cloud δεν θεωρούνται τροπικά!Πολύ όμορφα ψαράκια!Και πολυ καλή η πρόταση σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...