Jump to content

black moor


Recommended Posts

γεια σας!

Πριν περίπου 3 μήνες αγόρασα 1 black moor από ένα pet shop 

τα πήγαινε καλά κολυμπούσε έτρωγε και γενικά συμπεριφερόταν μια χαρά άλλα ένα πρωί το είδα καθόταν στον πατω και τη τροφή που του είχα βάλει δεν την είχε φάει 

Καθε φορά που πήγαινα κοντά στο τζαμί ξαναζωντάνευε και συμπεριφερόταν φυσιολογικά αλλά για λίγο όχι περισσότερο από 3 λεπτά  και μετά ξανά τα ιδία έπεφτε στον πατώ 

του άλλαξα το 40% του νερού με καινούριο αντιχλώριο αλλά δεν είδα καμία αλλαγή 

μέρα με την μέρα χειροτέρευε 

μια μέρα το είδα είχε στραβώσει και ήταν κοκαλωμένο και ανέπνεε με δυσκολία

την επομένη μέρα το ίδιο και δεν κουνιόταν καθόλου ώσπου το βράδυ πέθανε

Το πρόβλημα μου δεν είναι ότι πέθανε το συγκεκριμένο ψαρί (φυσικά στεναχωρήθηκα πολύ) αλλά ότι σε αυτό το ενυδρείο (30 λίτρα και φίλτρο με σφουγγαράκι) μου έχουν πεθάνει 3 αρσενικοί μονομάχοι (ξεχωριστά ο καθένας ) και 2 θηλυκοί μονομάχοι

ρώτησα σε ένα pet shop και μου είπαν ότι τα κάνω όλα φυσιολογικά και δεν εξηγείτε που πεθαίνουν

σας παρακαλώ βοηθήστε με και πείτε μου τι κάνω λάθος γιατί θέλω να πάρω αλλο ενα black moor γιατί είναι πιο ζωηρά ψάρια και τα λατρεύω

ευχαριστω:)

Έγινε επεξεργασία - elenadk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Στα 30 λίτρα καλύτερα να βάλεις μονομάχο και όχι χρυσόψαρο....

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το ενυδρείο σου και το φίλτρο δέν είναι στρωμένο και αντιμετωπίζεις προβλήματα με αμμωνία...μετρήσεις για αμμωνία έχεις κάνει αυτό το διάστημα που έχεις το ενυδρείο;

 

Ρίξε μιά ματιά εδώ:

 

Διάβασε τα οαραπάνω και μήν απογοητεύεσε...όλοι κάναμε λίγο ή πολύ τα ίδια λάθη όταν ξεκινήσαμε...είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε να φτιάξεις σωστά το ενυδρείο σου και να το χαρείς! :thumbup:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν θες τις ρουτίνες σου και τι φίλτρο έχεις και τι έχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικά ταΐζω το ψαρί 3 φορές την ημέρα πολύ λίγη ποσότητα (έτσι μου είπαν σε ποτ σοπ) 

1 φορά την εβδομάδα αλλάζω το 40% του νερού και έχω ένα φίλτρο οξυγόνωσης νερού που είναι μέχρι και για 50 λίτρα που έχει μέσα ένα σφουγγαράκι που μια φορά την εβδομάδα το καθαρίζω 

 

 

επίσης μπορείτε να μου πείτε πως κάνω τότες αμμωνίας δένε χω κάνει ποτέ και δεν ξέρω πως γίνεται πρέπει αν αγοράσω κάτι και αν ναι κοστίζει πολύ?

 

Έγινε επεξεργασία - elenadk
Link to comment
Share on other sites

@elenadk

Μετέφερα την τελευταία σου απάντηση εδώ γιατί την είχες γράψει μέσα σε "αναφορά".

 

Παράθεση

 

το υδρείο ναι δεν είναι στρωμένο αλλά επειδη ειμή αρχάρια δεν έχω κάνει ποτέ μέτρηση για αμμώνια και δεν ξέρω 

 

πρέπει να αγοράσω κάτι η την κάνω μονή μου και αν πρέπει να αγοράσω κοστίζει πολύ?

 

αν ρωτήσω σε pet shop θα ξέρουν? 

Ξέχασα να πω πιο πανω ότι τώρα έχω ένα αρσενικό μονομάχο 3 εβδομάδες περίπου τον έχω και όταν τον έβαλα στο ενυδρείο μετά από κάτι ώρες παρατήρησα μια θολούρα στο νερό και τώρα που το βλέπω είναι λίγο ληθαργικό και δεν έχει όρεξη να φάει

 

Επίσης κάθετε συνάχια πάνω στο φίλτρο

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα του ενυδρείου σου, όπως σου είπε και ο @Husky_Jim , δεν επαρκούσαν για το χρυσόψαρο.

Οι μονομάχοι πέθαναν πιθανότατα από αμμωνία.

Θερμοστάτη στο ενυδρείο είχες με τους μονομάχους?

Μετρήσεις έχεις κάνει?

Το ενυδρείο τώρα έχει ψάρι?

Διάβασε πολύ καλά το link που σου έστειλαν...:)

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είχα θερμοστάτη το νερό είχε θερμοκρασία δωματίου

μετρήσεις δεν εχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω πως γίνεται 

το ενυδρείο έχει ένα μονομάχο που είναι λίγο ληθαργικός και είναι συμμαχία πάνω στο φίλτρο

ευχαριστω

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού τώρα το ενυδρείο έχει ψάρι, χρειάζεσαι από κάποιον που είναι κοντά σου μπόλι.

Καλό είναι να έχεις έναν θερμοστάτη ιδίως τον χειμώνα που έχει κρύο, μιας που ο μονομάχος χρειάζεται περίπου 25-27 βαθμούς κελσίου...

Μήπως υπάρχει η δυνατότητα για κάποια φώτο του ενυδρείου?

Το σφουγγάρι στο ενυδρείο σου μήπως θυμάσαι τι χρώμα έχει?

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι πολύ συχνές αλλαγές νερού μέχρι να σου δώσει κάποιος μπόλι.:thumbup:

Το προφίλ του μονομάχου:

 

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι;

Ανέβασε φωτογραφία του φίλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως και πρέπει να διαβάσεις αυτά που σου έχουν βάλει παραπάνω αλλά όπως και να χει κακώς που πάλι έβαλες ψαράκι. Έχεις δηλαδή 6 θανάτους μέσα σε αυτό το ενυδρείο και δεν αναρωτήθηκες άντε πες στον πρώτο οκ. στο δεύτερο αντε στο καλό απο το τρίτο και μετά μέχρι να βάλεις το 7ο τώρα φυσικό ότι κάτι γινόταν λάθος. Συγνώμη αν φαντάζει επιθετικό το μήνυμα μου δεν έχω τέτοια πρόθεση αλλά δυστυχώς με το θέμα ζωές έχω ένα θέμα. Είναι αμαρτία εφόσον φαίνεται ότι σου αρέσει για να έχεις κάνει τόσες προσπάθειες αλλά όσα σου έχουν γράψει καλό θα ήταν να τα διαβάσεις αρκετά καλά γιατί όσο και να μας στεναχωρεί ο χαμός σαφώς πρέπει και εμείς με την σειρά μας εκ των προτέρων να προβούμε σε κάποιες ενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...