Jump to content

Διακόσμηση + μας έκαψαν τα φώτα (>﹏<)


Recommended Posts

Καλησπέρα :)

 

Λοιπόν...

Επειδή σε λίγες μέρες θα βάλω το ψαράκι με το καλό, άρχισα να παίζω με την διακόσμηση. Αγορασα λοιπόν αυτο το ξύλο ( το οποίο το πέρασα για ρίζα -.-). Αρχικά μου άρεσε πάρα πολύ αλλά νομίζω ότι τελικά είναι λίγο μεγάλο για το ενυδρείο μου + ότι θα κανει blackwater και δεν θα βλέπω την τύφλα μου... Δεν ξέρω όμως τι να κάνω :/ το σαββατο έκανα την πρώτη αλλαγη νερού ( ή οποία παρόλο που με ψιλό αγχωσε αρχικά, στο τέλος την βρήκα διασκεδαστική Ο.ο ) και προσθεσα λίγο έξτρα χαλίκι και αλλαξα το στήσιμο των πετρων και το ενυδρείο μου άρεσε ακόμη πιο πολύ. Σκεφτόμουν λοιπόν, μήπως πάω να αλλάξω το ξύλο και πάρω είτε ρίζα ή επενδυσω αλλού. Εσείς τι λέτε? Να κόψω το ξύλο?

 

Επιπλέον σκοπευα να βάλω φυτά αλλα το φως τα έπαιξε.... Βραχυκυκλωσε ή λάμπα και έχει γεμίσει με νερό όπως και ο διακόπτης :/ μου είπαν ότι έχω θέμα με την υγρασία... Έχετε καμιά ιδέα για αυτό? Να επενδυσω σε led? 

Ευχαριστώ πολύ  (⌒‿⌒)

IMG_20161130_181225.jpg

IMG_20161130_181117.jpg

IMG_20161130_181248.jpg

IMG_20161130_181320.jpg

Έγινε επεξεργασία - agelikalpf_Senpai
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το ξύλο είναι υποκειμενικό όσο αφορά το μέγεθος...αν σου αρέσει και ταιριάζει με το aquascape που θες να φτιάξεις τότε βάλτο....Μαύρο το νερό δεν πρόκειται να γίνει αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα κιτρινίσει.

Γράφει ή ρώτησες τί είδος ξύλου είναι;

Δέν θα σου συνηστούσα να το κόψεις γιατί συνήθως είναι πολύ σκληρά αυτά τα ξύλα και είναι δύσκολο....Δέν χάνεις τιποτα να το δοκιμασεις βέβαια.

 

Όσο αφορά την λαμπα, θα πρέπει να ξεβιδώσεις το κάλυμα και να δείς πού είναι το πρόβλημα....αρχικά αλλάζεις λάμπα και άν δεν δουλέψει πάς για το ballast...Αν είναι το πρόβλημα στο ballast τότε μπορείς να κοιτάξεις και άλλες εναλλακτικές, όπως led...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη για το ξύλο.Αν σου αρέσει το βάζεις (κατα προτίμηση διαγώνια)...

Βέβαια αν το έχεις φανταστεί με ρίζα καλύτερα να το προχωρήσεις έτσι...

Τον θερμαντήρα μπορείς να τον μεταφέρεις πίσω από το φίλτρο ή απέναντι από αυτό για να μην τον έχεις τόσο μπροστά.

 

Για την λάμπα αν θυμάμαι καλά φοράει τύπου PL και δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις.

Σε ένα ίδιο ενυδρειάκι που έχω,έχω αφαιρέσει εντελώς το φωτιστικό και έχω βάλει μια λεντοταινία αδιάβροχη RGB.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Το ξύλο είναι υποκειμενικό όσο αφορά το μέγεθος...αν σου αρέσει και ταιριάζει με το aquascape που θες να φτιάξεις τότε βάλτο....Μαύρο το νερό δεν πρόκειται να γίνει αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα κιτρινίσει.

Γράφει ή ρώτησες τί είδος ξύλου είναι;

Δέν θα σου συνηστούσα να το κόψεις γιατί συνήθως είναι πολύ σκληρά αυτά τα ξύλα και είναι δύσκολο....Δέν χάνεις τιποτα να το δοκιμασεις βέβαια.

 

Όσο αφορά την λαμπα, θα πρέπει να ξεβιδώσεις το κάλυμα και να δείς πού είναι το πρόβλημα....αρχικά αλλάζεις λάμπα και άν δεν δουλέψει πάς για το ballast...Αν είναι το πρόβλημα στο ballast τότε μπορείς να κοιτάξεις και άλλες εναλλακτικές, όπως led...

 

καταλαβα :/ το ξυλο δεν εχω ιδεα τι ειναι, βασικα δεν θυμαμαι >.< αλλα μου ειπαν οτι θα αλλαξει το χρωμα για κανενα 2 μηνες. ειναι βαρυ ξυλο παντως. μου φαινεται θα παω για την ριζα, που ειναι πιο ελαφρια και θα αφησει και λιγο χωρο στο ενυδρειο.

 

για το φως δεν το εχω ανοιξει επειδη δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρικα και με βλεπω  να γινομαι barbeque... θα δω τι θα κανω και σε αυτο. 

thanks :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη για το ξύλο.Αν σου αρέσει το βάζεις (κατα προτίμηση διαγώνια)...

Βέβαια αν το έχεις φανταστεί με ρίζα καλύτερα να το προχωρήσεις έτσι...

Τον θερμαντήρα μπορείς να τον μεταφέρεις πίσω από το φίλτρο ή απέναντι από αυτό για να μην τον έχεις τόσο μπροστά.

 

Για την λάμπα αν θυμάμαι καλά φοράει τύπου PL και δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις.

Σε ένα ίδιο ενυδρειάκι που έχω,έχω αφαιρέσει εντελώς το φωτιστικό και έχω βάλει μια λεντοταινία αδιάβροχη RGB.

 

 

καλη η ιδεα σου να αλλαξω θεση στον θερμαντηρα αλλα αναρωτιεμαι αν θα εχει καποια αλλη διαφορα περα διακοσμησης ? θα τον αλλαξω παντως :)

κοιτα σκεφτηκα πολυ πιο πριν να αλλαξω τον φωτισμο και να βαλω μπλε led για να γινει πιο ωραιο απλως σκεφτομουν αν τα led  θα εκπεμπουν αρκετο φως για τα φυτα και αν βραχυκυκλωνουν ευκολα :/

ευχαριστω πολυ :) 

Link to comment
Share on other sites

Το μπλέ χρώμα δεν κάνει για φυτά και αν το έχεις μόνιμα μπορεί να βγάλει και άλγες.

Τα λεντ γενικά γίνονται με τον καιρό ολοένα και ποιο αξιόπιστα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας σε κάτι τέτοιο

http://www.ebay.com.au/itm/12-46CM-RGB-LED-Aquarium-Fish-Tank-Submersible-Light-Air-Bubble-Remote-AU-Plug-/112169560650?var=&hash=item1a1dd3aa4a:m:m-xNSnEm4nBWRayDNN_4A9A

 

Είναι τόσο-όσο γι αυτό το ενυδρειάκι...

 

Βέβαια πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά θα σου συνιστούσα να ανοίξεις το ήδη υπάρχον φωτιστικό να δεις τι ακριβώς γίνεται με την λάμπα....

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε δεν κάνει για τα φυτά?!!!!! damn it -.-

Αν βάλω μία λουρίδα μπλε και μία λευκή?? :D

 

Rastaman είναι δοκιμασμενα αυτά ή θα μας κάψεις το σπίτι? :P

 

Περιμένω άτομο να με βοηθήσει με το φωτιστικο :/ ευελπιστω μέσα στην εβδομάδα να το κοιτάξει.

Μπορώ να το ανοιξω και μόνη μου, δύο βίδες είναι, απλώς φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία :/ 

Ευχαριστώ πολύ πάντως :)

\(^▽^)/

Έγινε επεξεργασία - agelikalpf_Senpai
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος agelikalpf_Senpai έγραψε:

Το μπλε δεν κάνει για τα φυτά?!!!!! damn it -.-

Αν βάλω μία λουρίδα μπλε και μία λευκή?? :D

 

Rastaman είναι δοκιμασμενα αυτά ή θα μας κάψεις το σπίτι? :P

 

Περιμένω άτομο να με βοηθήσει με το φωτιστικο :/ ευελπιστω μέσα στην εβδομάδα να το κοιτάξει.

Μπορώ να το ανοιξω και μόνη μου, δύο βίδες είναι, απλώς φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία :/ 

Ευχαριστώ πολύ πάντως :)

\(^▽^)/

 

Εγώ για να είμαι ειλικρινείς δεν ξέρω δεν έμεινα και ιδιαίτερα ευχαριστημένος για τους εξής λόγους. Πρώτον τα έκρυβα στο καπάκι και με τον καιρό επειδή ήταν τα αδιάβροχα η σιλικόνη θόλωνε σε σημείο που το φως ήταν διαφορετικό. Ενώ ο χρόνος ζωής τους είναι μεγάλος σε σχέση με τις κανονικές λάμπες εμένα συνέβη το αντίθετο ακριβώς. Που και με μονωτικές τα είχα εκεί που έπτρεπε και απ ολα. Όχι φωτιά σίγουρα δεν θα πάρεις σε καμία περίπτωση. Επίσης αυτά τα κλασσικά τα rbg έχουν και χειριστήριο που αλλάζεις τα φώτα. Μέσα στους συνδιασμούς χρωμάτων αν είναι το controller με τα 44 κουμπιά έχει και ένα χρώμα σαν φούξια ανοιχτό. Είναι στην κατηγορία του μπλε θα το βρεις στο χειριστήριο. Εγώ για όσο τουλάχιστον μου λειτούργησαν με αυτό το χρώμα και με λευκό παράλληλα ήταν μια χαρά για τα φυτά μου. Δεν είχα και κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν και παραπανω,το ξυλο και το μεγεθος του ειναι τελειως υποκειμενικο,μπορεις να το βαλεις αν θες.

Οσον αφορα το κιτρινισμα του νερου,αυτο θα το εχεις για λιγο καιρο αλλα με τις αλλαγες θα φυγει σιγα σιγα και μη νομιζεις οτι θα γινει πολυ σκουρο το νερο,απλα σαν τσαι.

Για τα λεντ τωρα,αν θες λεντ και φυτα θα πρεπει να το ψαξεις πολυ γιατι μπορει να εχεις προβληματα με αλγες.Λεντοταινιες δεν κανουν παντως δουλεια.

Εγω θα προτεινα να φτιαξεις το φωτιστικο που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

αρα και τα led δεν ειναι πολυ καλα.....great.... ελπιζω να φτιαχνεται.

thanks : )

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.....

η λαμπα ειναι βιδωτη οικονομιας με Ε27. Ε27 ειναι οι βιδωτες με το χοντρο σπειρωμα. προσανατολιζομαι να βαλω ιδια λαμπα και να αλλαξω το καλωδιο, βαζοντας αλλο με διακοπτη εκτος ενυδρειου γιατι ο διακοπτης του ενυδρειου ειναι μουσκεμα. .....

τα kelvin της αποχρωσης του φωτος των led ειναι αρκετα???

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...