Jump to content

Γκαμπυ γεννα αποριες!!


panzo

Recommended Posts

Ξεκίνησε και σε εμάς η διαδικασία της γεννς, έχουμε μετρήσει έως τώρα 7 ψαράκια και ρωτάω.... πρέπει να τα βγάλω??? να τα βάλω σε άλλο χώρο? με την αλλαγή νερού τι κάνω??? αύριο είναι μέρα αλλαγής, αλλάζω κανονικά η θα πάθουν κανένα κοκομπλοκο? τάισμα αυξάνω την ποσότητα η την συχνότητα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου και καλως τα δεχτηκες :) 

Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να εχεις οσο το δυνατον πιο πυκνοφυτεμενος το ενυδρειο σου για να εχουν κρυψωνες.

Δεν χρειαζεται να τα μεταφερεις ασε την φυση να κανει την δουλεια της ,με το να βαλεις χερι στο ενυδρειο θα τα στρεσαρεις ολα και δεν υπαρχει λογος διοτι πρεπει να σου επιβιώσουν τα πιο υγιες και τα πιο δυνατα απο τα μωρα.

Οταν κανεις αλλαγή νερου αν το φοβάσαι πολυ στην πλευρα που το λαστιχο σου ειναι μεσα στο ενυδρειο βαλε ενα κομματι τουλι και πιασε το με ενα λαστιχακι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχουν αρκετα φυτα θα βρουν που να κρυφτουν....

Μην αλλαξεις τπτ απο ρουτινες.. 

Την τροφη αν μπορεις να την θρυψαλιαζεις θα βοηθησει περισοτερο..

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη λοιπον και... προσοχη μην στα ρουφηξει το φιλτρο...

Αν θελεις βαλε μια φωτο απο το ενυδρειο σου!!

Link to comment
Share on other sites

αλλαξαμε και νερο μεχρι στιγμης εχω εντοπισει 7

παρακατω ειναι το ενυδρειο και ενα απο τα μικρουλια μας!

IMG_3581.JPG

IMG_3582.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν.

Εγώ θα έπαιρνα μια γεννήστρα να τα βάλω μέσα για τον πρώτο μήνα

Link to comment
Share on other sites

Για τα συγκεκριμενα ψαρακια θα προτεινα να τα αφησει στο ενυδρειο οπως ειναι. Δεν ειμαι αντιθετος με τις γεννηστρες αλλα θα προτεινα να αφησει τη φυση να κανει τη δουλεια της οπως εκεινη ξερει ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημερα φιλε μου.

Απο προσωπικη μου αποψη και εμπειρια οταν ειχα και εγω Guppy θα σου πρότεινα να βαλεις το συγκεκριμενο φυτο Cabomba Caroliniana δημιουργεί πολοι ορεα ζουγκλα μεσα στο ενυδρειο κλαδευοντας το και φυτευοντας το σχετικα κοντα το ενα με το αλλο κλαδεμα αναπτυσεται γρηγορα και θα εχουν μωρα και θηλυκα μεγαλο χορο και πυκνο για να κρυφτούν τα μικρα αλλα και να ξεκουραστουν τα θηλυκα απο το πολυ κυνηγητο και να γεννησουν με ηρεμια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ενα παραδειγμα απο το παλιο μου ενυδρειο 2 χρονια πριν

10402457_813117605415479_5382263768942361273_n.jpg

10943699_826534220740484_9031145490809914187_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!! έχω όμως ένα άλλο πρόβλημα η μια μου γκαμπυ (όχι αυτή που γέννησε) κάθεται κάτω ανεβαίνει μονο για φαγητό και μετά ξανά εκεί!!! μέτρηση αμμωνίας με υγρό όχι με στικ 0!!!

IMG_3413.JPG

Link to comment
Share on other sites

Φιλασθενα ψαρακια τα guppies δυστυχώς .  Παρατηρησε αν εχει εντονες κοκκινίλες στα βράγχια της.

Link to comment
Share on other sites

δεν φαινεται να εχει κοκκινιλες τωρα ας πουμε κοβει βολτες μια χαρα αλλα τις περισσοτερες ωρες απο χτες καθεται εκει συγκεκριμενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως πάνε τα μικρά??

Η θηλυκιά είδα στο άλλο θέμα οτι έχει καλυτερευσει και κολυμπάει κανονικά...

Τι τροφές ταίζεις ??

Link to comment
Share on other sites

τα μικρά μας είναι σύνολο 12!!! η θηλυκιά πλέον δείχνει μια χαρά τροφή δίνω τα φιλαράκια της JBL  Novo Guppy ... έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? είναι σωστή αυτή η τροφή?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μιά χαρά είναι η τροφή αλλά προσωπικά πάντα ταίζω ποικιλία και όχι μόνο μία τροφή!

Link to comment
Share on other sites

Ποικιλια ;;; για κατατοπιστε με ρε παιδια λιγο! Επισης τι θνησιμοτητα εχουν τα μωρα!! Σημερα εχω το πρωτο κακο νεο βρηκα ενα νεκρο αλλα ελειπε η ουρα του :/

Link to comment
Share on other sites

Τα "μωρά" χάνονται τόσο εύκολα όσο γεννιούνται και κυρίως ευθύνονται οι ίδιοι οι γονείς ή άλλα μεγαλύτερα ψάρια που τα χτυπάνε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος panzo έγραψε:

Ποικιλια ;;; για κατατοπιστε με ρε παιδια λιγο! Επισης τι θνησιμοτητα εχουν τα μωρα!! Σημερα εχω το πρωτο κακο νεο βρηκα ενα νεκρο αλλα ελειπε η ουρα του :/

Ταιζε συχνοτερα...

Θα τους κοψει λιγο την ορεξη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...