Jump to content

Ξεκίνημα reef vision 450


Darla

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα κ καλώς σας βρήκα:bigemo_harabe_net-100:

Αποφάσισα λοιπόν και εγώ να μεταπηδήσω από το γλυκό κ τους δίσκους στο θαλασσινό reef!! Το ενυδρείο μου είναι άδειο κ ετοιμο να υποδεχθεί το νέο νερό που έχω βάλει ήδη την Α/Ο να γεμίζει ένα βαρέλι, αλλά εγώ είμαι γεμάτη ενθουσιασμό και απορίες που θέλω να μοιραστώ μαζί σας. Έχω το κρεμαστό μου skimmer deltec mce600, το εξωτερικό φίλτρο JBL E1500 στο οποίο θα βάλω μέσα αντιφόσφωρο κ άνθρακα καθώς θα αρχίσω προς το παρών χωρίς sump με φιλτρανση από τον ζωντανό βράχο του ενυδρείου με την σκέψη όμως να δώ πως θα πάει και να το φτιάξω το sump πιο μετά.

Θέλω την βοηθειά σας στην πορεία μου σίγουρα κ αρχίζοντας τις ερωτήσεις προτείνετε να κάνω τώρα τρύπα στο ενυδρείο μου που είναι άδειο ή να το αφήσω για μετά αν - όταν πάω για το sump και το εσωτερικό φίλτρο προτείνετε να το βγάλω ή να το αφήσω? Επίσης αυτή τη στιγμή πάνω από το ενυδρείο είναι το aircondition. Να το μετακινησω καλύτερα ή αν έχω καπάκι δεν θα υπάρξει πρόβλημα?

IMG_20161204_114419.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήλθες στο hobby! Το ενυδρείο σου είναι μεγάλο και έχει όλες τις προϋποθέσεις να γίνει super!

 

Πολύ καλή επιλογή το skimmer! Απο τα καλύτερα που κυκλοφορούν!

 

Τωρα που είναι η αρχή και είναι άδειο το ενυδρείο θα σου πρότεινα άμεσα να το τρυπήσεις και να φτιάξεις ένα sump. Θα βάλεις όλο τον εξοπλισμό εκεί μέσα, θα αυξήσεις τα λίτρα του ενυδρείου σου έμμεσα και θα σε βοηθήσει αφάνταστα στις αλλαγές νερού και σε όποιοδήποτε εξοπλισμό χρειαστείς αργότερα ( που θα χρειαστείς σίγουρα)..

Μην το αναβάλεις γι αργότερα γιατί θα σε παιδέψει πολύ να φτιάξεις sump και να μπεις στη διαδικασία τρυπήματος με ενυδρείο που λειτουργεί.

 

Αν δεν χρησιμοποιείς το air-condition για θέρμανση δεν υπάρχει πρόβλημα. Ισα-ισα που το καλοκαίρι θα βοηθάει και να διατηρείς τη θερμοκρασία.

 

Για άνθρακα και αντιφώσφορο μπορείς και με ένα εσψτερικό φιλτράκι, δεν υπάρχει λόγος να δουλεύεις εξωτερικό φίλτρο.

 

 

Καλή αρχή και ότι απορίες-ερωτήσεις έχεις, εδώ είμαστε!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα και καλή αρχή.

Μεγάλο ενυδρείο με προοπτική για ένα δυνατό reef. Το skimmer σου από τα κορυφαία μπορείς να ξεκινήσεις άνετα με αυτό αλλά αργότερα σε full stock κατάσταση γνώμη μου πως δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί στα λίτρα που έχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Θα κάνω τώρα την τρύπα οπότε να υπάρχει. Sumpακι σκεφτόμουν επειδη δεν είναι η βαση ενισχυμένη να το κάνω σε ενα επιπλάκι δίπλα (χώρο έχω), οπότε αν εχω ετοιμη την τρύπα θα είναι εύκολο νομίζω. Για αυτο έλεγα στην αρχή πριν το sump να χρησιμοποιησω το εξωτερικό,  αφού το έχω ήδη από το γλυκό.

Για το aircondition αναρωτιόμουν μήπως χαλάσει από την εξάτμιση του νερού αν πάω σε λύση με κρεμαστό φωτιστικό. Γενικά  στο φωτισμό έχω κολλήσει άσχημα κ δεν ξέρω σχεδόν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όμως ο φωτισμός δεν είναι επί του παρόντος νομίζω. Έχω πολύ καιρό μπροστά  μου για αυτό.

Ευχαριστώ lefteris! Ένα sump 100 λίτρα δεν θα φτάσει  για τα λίτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Για το aircondition μπορείς να ρωτήσεις και ψυκτικό, γιατι η αλήθεια είναι ότι το θαλασσινό νερό έχει μεγαλύτερο βαθμό οξείδωσης απο το θαλασσινό.

 

Τι φωτισμό έχει το ενυδρείο τώρα; Υπάρχουν και οι λύσεις με LED φωτιστικά με πλεονέκτημα και τη χαμηλή κατανάλωση.

Μια χαρά είναι τα 100 λίτρα. Να το σχεδιάσεις έτσι ώστε να έχεις και χώρο για την αυτόματη αναπλήρωση νερού.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Darla έγραψε:

Όμως ο φωτισμός δεν είναι επί του παρόντος νομίζω. Έχω πολύ καιρό μπροστά  μου για αυτό.

Ευχαριστώ lefteris! Ένα sump 100 λίτρα δεν θα φτάσει  για τα λίτρα μου?

Ναι σου φτάνει. Αν μπορείς πιο μεγάλο ακόμη καλύτερα. Όσο πιο πολύ αυξάνεις τον όγκο του νερού σου τόσο πιο σταθερό θα είναι σε παραμέτρους το ενυδρείο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το φωτιστικό της juwel τώρα τις 2 Τ5. Και σκεφτόμουν μήπως μπορέσω να κάνω καμιά πατέντα να στερεώσω led λαμπες στις κόντρες που έχει το ενυδρείο έτσι ώστε να μην βγάλω το καπάκι που φοβάμαι το aircondition. Μπορώ λέτε ή μπά?

Εγώ για sump σκεφτομουν το πολύ 100, γιατι μετά θα ξεφύγει το θέμα... Άρα με 550 lt με καλύπτει το skimmer ετσι δεν είναι?

Αραγωνίτης 25 κιλά που έχω με φτάνει? γενικά πόσο περίπου είναι το ιδανικό πάχος?

Έγινε επεξεργασία - Darla
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Το σκιμμερ σου να το υπολογίσεις τουλάχιστον δυο φορές τα λίτρα σου.

Δηλαδή έτσι κ αλλιώς δεν με καλύπτει, ούτε στα ορια δεν είμαι............... :jawdrop:να παω και σε δεύτερο....? Για τον αραγωνίτη πόσα κιλά? Έχω αγοράσει ήδη 25. Θέλει κι άλλο? Βασικά μου αρέσουν και τα ψαράκια που κρύβονται τρέφονται και αισθάνονται άνετα, οπότε θέλω να τα ικανοποιήσω!!:bigemo_harabe_net-195:

Link to comment
Share on other sites

Kαλη αρχη σου ευχομαι 1 δαχτυλο αραγωνιτη εισαι οκ με πολυ καλο πλησιμο Θα συμφωνησω με τα παιδια,καλυτερα δε 2 τρυπες κατεβασμα πχ Φ50 και μια επιστροφη Φ20 ,τωρα πριν γεμισεις.Σκιμερ 2 με τρεις φορες τα λιτρα σου ειναι το ιδανικο,τι διαστασεις ειναι?

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Kαλη αρχη σου ευχομαι 1 δαχτυλο αραγωνιτη εισαι οκ με πολυ καλο πλησιμο Θα συμφωνησω με τα παιδια,καλυτερα δε 2 τρυπες κατεβασμα πχ Φ50 και μια επιστροφη Φ20 ,τωρα πριν γεμισεις.Σκιμερ 2 με τρεις φορες τα λιτρα σου ειναι το ιδανικο,τι διαστασεις ειναι?

.

 

Είναι  το juwel vision 450 (151x61x64). Για τις τρύπες αύριο θα μιλήσω με ενα φίλο μήπως πάμε για τρύπημα απο κάτω με πύργο υπερχείλισης μιας και είναι άδειο αν γίνεται  αλλιώς στην πλάτη. Όσο για το sump σκέφτομαι στο πλάι του ενυδρείου και οχι κάτω απο το έπιπλο (μιας και δεν θέλω να πάρει υγρασία) μέσα σε δικό του ντουλαπάκι.

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν το ντουλαπι απο πισω ειναι ανοικτο δεν προκειτε να εχεις κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ανοιχτό είναι αλλά χωράει μόνο ένα sump Μ:0,55 x Π:0,30 x Y:0,40 ή δυο συγκοινωνούντα δοχεία με αυτές τις διαστάσεις λόγω της διάταξης

της βάσης

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Darla έγραψε:

ανοιχτό είναι αλλά χωράει μόνο ένα sump Μ:0,55 x Π:0,30 x Y:0,40 ή δυο συγκοινωνούντα δοχεία με αυτές τις διαστάσεις λόγω της διάταξης

της βάσης

Καταλαβα,εφοσον υπαρχει ο χωρος στο πλαι προχωρατο,ετσι θα το ελενχεις πληρος και ευκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες !

εχεις μια πολυ όμορφη γυάλα !

εχεις ενα αξιόπιστο δυνατό σκιμμερ !

φτιαχνεις σαμπ και είσαι έτοιμη για ενα τέλειο θαλασσινό !

τα υπόλοιπα στην πορεία ... Εχεις χρόνο να το βελτιώσεις !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!:rolleyes:

Σε περίπτωση που δεν βρω άκρη με την τρύπα, υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει που μπορεί να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αν δεν θες να τρυπησεις σου εχω μια ευκολη και καλη λυση.εχουμε παρομοιο ενυδρειο με ιδιο σκιμερ.ακομα και το χρωμα ειναι ιδιο.για αρχη εκλεισα με μαυρο ντουλαπι στο μεσαιο χωρο που εχεις στη βαση.δεν εβρισκα ιδιο χρωμα οποτε καλο ηταν το μαυρο.εκει εβαλα την αναπληρωση 30λιτρα.στο αριστερο ντουλαπι εβαλα μπριζες και λοιπα.και το δεξιο λογο οτι η βαση ηταν 50 βαθος εβαλα ενα ξυλο μεσα 60 ποντων βαθος σαν δευτερο πατωμα.ετσι εχωσα καθετα το σαμπ το οποιο ειναι 60 33 35.και φυσικα εκει μεσα και το σκιμερ και ενα ριακτορα που εχω.ειναι τσιτα ολα μεσα αλλα πιστεψε με ειναι μεγαλη δουλεια να εχεις σαμπ.εμενα μου ελεγαν οταν το ειχα αδειο να κανω σαμπ αλλα ελεγα δεν πειραζει και εμεινα 6 μηνες χωρις σαμπ.και αφου γεμισα επανω ψαρια βραχο κοραλια ηταν πλεον αργα για σαμπ.οποτε πηρα μια υπερχειληση,τη κρεμασα, και εκανα ολα αυτα που σου ειπα....οποτε θες να σου στειλω καμια φωτο.αλλα οπως ειπαν και οι απο πανω...εσενα ειναι αδειο...καντο τωρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος puntakias22 έγραψε:

καλημερα αν δεν θες να τρυπησεις σου εχω μια ευκολη και καλη λυση.εχουμε παρομοιο ενυδρειο με ιδιο σκιμερ.ακομα και το χρωμα ειναι ιδιο.για αρχη εκλεισα με μαυρο ντουλαπι στο μεσαιο χωρο που εχεις στη βαση.δεν εβρισκα ιδιο χρωμα οποτε καλο ηταν το μαυρο.εκει εβαλα την αναπληρωση 30λιτρα.στο αριστερο ντουλαπι εβαλα μπριζες και λοιπα.και το δεξιο λογο οτι η βαση ηταν 50 βαθος εβαλα ενα ξυλο μεσα 60 ποντων βαθος σαν δευτερο πατωμα.ετσι εχωσα καθετα το σαμπ το οποιο ειναι 60 33 35.και φυσικα εκει μεσα και το σκιμερ και ενα ριακτορα που εχω.ειναι τσιτα ολα μεσα αλλα πιστεψε με ειναι μεγαλη δουλεια να εχεις σαμπ.εμενα μου ελεγαν οταν το ειχα αδειο να κανω σαμπ αλλα ελεγα δεν πειραζει και εμεινα 6 μηνες χωρις σαμπ.και αφου γεμισα επανω ψαρια βραχο κοραλια ηταν πλεον αργα για σαμπ.οποτε πηρα μια υπερχειληση,τη κρεμασα, και εκανα ολα αυτα που σου ειπα....οποτε θες να σου στειλω καμια φωτο.αλλα οπως ειπαν και οι απο πανω...εσενα ειναι αδειο...καντο τωρα!

Ειναι μια λυση αλλα ΣΑΝ την ασφαλεια τις τρυπας ΔΕΝ υπαρχει.

Μιλα με ενα τζαμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος puntakias22 έγραψε:

καλημερα αν δεν θες να τρυπησεις σου εχω μια ευκολη και καλη λυση.εχουμε παρομοιο ενυδρειο με ιδιο σκιμερ.ακομα και το χρωμα ειναι ιδιο.για αρχη εκλεισα με μαυρο ντουλαπι στο μεσαιο χωρο που εχεις στη βαση.δεν εβρισκα ιδιο χρωμα οποτε καλο ηταν το μαυρο.εκει εβαλα την αναπληρωση 30λιτρα.στο αριστερο ντουλαπι εβαλα μπριζες και λοιπα.και το δεξιο λογο οτι η βαση ηταν 50 βαθος εβαλα ενα ξυλο μεσα 60 ποντων βαθος σαν δευτερο πατωμα.ετσι εχωσα καθετα το σαμπ το οποιο ειναι 60 33 35.και φυσικα εκει μεσα και το σκιμερ και ενα ριακτορα που εχω.ειναι τσιτα ολα μεσα αλλα πιστεψε με ειναι μεγαλη δουλεια να εχεις σαμπ.εμενα μου ελεγαν οταν το ειχα αδειο να κανω σαμπ αλλα ελεγα δεν πειραζει και εμεινα 6 μηνες χωρις σαμπ.και αφου γεμισα επανω ψαρια βραχο κοραλια ηταν πλεον αργα για σαμπ.οποτε πηρα μια υπερχειληση,τη κρεμασα, και εκανα ολα αυτα που σου ειπα....οποτε θες να σου στειλω καμια φωτο.αλλα οπως ειπαν και οι απο πανω...εσενα ειναι αδειο...καντο τωρα!

Στείλε μου φωτογραφίες να δω πως το έχεις κανει! Την τρύπα ναι, θα την κάνω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε την τρύπα τωρα !

Εχω ποτηροτρυπανο με διαμαντι!

Αν θεσ στο δινω να κανεισ την δουλεια σου!

Αν θες μίλα με τζαμά αλλα μην σε κοροϊδέψει ! Ειναι υπόθεση 10 λεπτών!

Οταν ειχα ξεκινήσει μου ζηταγαν τρελα λεφτα , οποτε το έκανα μόνος μου :sword:!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Κανε την τρύπα τωρα !

Εχω ποτηροτρυπανο με διαμαντι!

Αν θεσ στο δινω να κανεισ την δουλεια σου!

Αν θες μίλα με τζαμά αλλα μην σε κοροϊδέψει ! Ειναι υπόθεση 10 λεπτών!

Οταν ειχα ξεκινήσει μου ζηταγαν τρελα λεφτα , οποτε το έκανα μόνος μου :sword:!  

Καλοδεχούμενο, αλλά τόσο εύκολο είναι?? Σου έδειξε κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...