Jump to content

Ξεκίνημα reef vision 450


Darla

Recommended Posts

Είναι bristleworm, συνήθως άκακα αλλά καλύτερα να το βγάλεις. Πρόσεχε τα χέρια σου, αυτές οι τριχίτσες που έχει στα πόδια του τσιμπάνε άσχημα.

 

Οταν με το καλό το γεμίσεις με ψάρια να πάρεις οπωσδήποτε ένα wrasse να τα τρώει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

   Ε ναι, αφού βρήκες ένα σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα. Συνήθως είναι χρήσιμα γιατί τρώνε υπολείματα φαγητού και νεκρών ψαριών. Αλλά πολλαπλασιάζονται γρήγορα και γίνονται πραγματικά πολύ μεγάλα. 

 

Ένα six line wrasse θα τα φάει και θα κρατάει τον πληθυσμό τους σε έλεγχο αρκεί να ανεχτείς ότι είναι λίγο τσαμπουκάς σαν ψάρι. Και τα dottybacks τα τρώνε αλλά αυτά είναι κ*λ*ψαρα.:cigar:

Άλλη επιλογή είναι και οι γαρίδες coral banded shrimp.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

   Ε ναι, αφού βρήκες ένα σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα. Συνήθως είναι χρήσιμα γιατί τρώνε υπολείματα φαγητού και νεκρών ψαριών. Αλλά πολλαπλασιάζονται γρήγορα και γίνονται πραγματικά πολύ μεγάλα. 

 

Ένα six line wrasse θα τα φάει και θα κρατάει τον πληθυσμό τους σε έλεγχο αρκεί να ανεχτείς ότι είναι λίγο τσαμπουκάς σαν ψάρι. Και τα dottybacks τα τρώνε αλλά αυτά είναι κ*λ*ψαρα.:cigar:

Άλλη επιλογή είναι και οι γαρίδες coral banded shrimp.

 

 Μαλλον οι γαρίδες είναι η καλύτερη επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Darla έγραψε:

Οι πετροσωλήνες είναι καλές?

ναι καλά είναι. Σκουληκάκια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι τα σκουλήκια ειναι κατι σαν μύδια μέσα στο βράχο καφέ θα βάλω και φωτό αν φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω τελειώσει το aquascape. Μια γεύση όμως δεν είναι κακό

20161220_134413.jpg

20161220_134422.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να φτιάξεις δυο νησάκια και στη μέση περίπου ένα άνοιγμα. Έτσι όπως είναι σαν τοίχος δεν θα σε βολέψει αρκετά να βάλεις κοράλλια. Ιδιαίτερα αν θέλεις στο μέλλον να βάλεις sps, θέλεις ύψος.

Κάνε διάφορες παραλλαγές τώρα που είναι άδειο και μπορείς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Είναι ζωντανά;; Να σου πω την αλήθεια πρώτη φορά τα βλέπω.

 

Να σου πω και γώ την αλήθεια δεν τα εχω δεί ακόμα αν κάνουν κάτι πιστεύω ζωντανά γιατι έχει κάμποσα μικρά και μεγάλα

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε τα αν μετακινούνται το βράδι. Μου μοιάζουν σαν κάτι που βλέπουμε στις δικές μας θάλασσες. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος teoxan έγραψε:

Θα μπορούσες να φτιάξεις δυο νησάκια και στη μέση περίπου ένα άνοιγμα. Έτσι όπως είναι σαν τοίχος δεν θα σε βολέψει αρκετά να βάλεις κοράλλια. Ιδιαίτερα αν θέλεις στο μέλλον να βάλεις sps, θέλεις ύψος.

Κάνε διάφορες παραλλαγές τώρα που είναι άδειο και μπορείς.

Δεν είναι το τελικό έχει να γίνει αλλαγή στο φούλ όλη μέρα θα χτίζω και θα γκρεμίζω γιοφύρι της Αρτας θα το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Darla έγραψε:

Δεν είναι το τελικό έχει να γίνει αλλαγή στο φούλ όλη μέρα θα χτίζω και θα γκρεμίζω γιοφύρι της Αρτας θα το κάνω

 

Ε ναι, έτσι γίνεται στην αρχή μέχρι να βρείς αυτό που σου αρέσει. Ψάξε και στο internet, θα βρείς πολλές ιδέες. Τώρα που είναι άδειο ακόμα γιατί μετά αν έχεις κοράλλια και ψάρια μέσα δεν θα μπορείς εύκολα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό αυτό το σαλιγκάρι βγήκε απο τον βράχο σήμερα σαν helena θαλασσινού είναι.

20161221_144635.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα helena του γλυκου ήθελες να γραψεις νομίζω.Μοιάζουν πολύ με τα nassarius που κρύβονται στον αραγωνίτη.Αν είναι αυτό το αφήνεις.Είναι καλός καθαριστής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος aggelos78 έγραψε:

Τα helena του γλυκου ήθελες να γραψεις νομίζω.Μοιάζουν πολύ με τα nassarius που κρύβονται στον αραγωνίτη.Αν είναι αυτό το αφήνεις.Είναι καλός καθαριστής.

Εννοώ σαν helena αλλά είναι θαλασσινό. Εχει πολύ άλγη επάνω του και δεν φαίνεται καλά. Το αφήνω οπότε. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Darla έγραψε:

Αυτο το aquascape δεν μου κάθεται με τίποτα 

Υπομονη η ποιο ωραια ταλαιπωρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το έχεις κάπως μπουκωμένο.

Προσπάθησε να υπάρχουν ανοίγματα στο στήσιμο του βράχου για όσο το δυνατόν καλύτερη κυκλοφορία ανάμεσα στον βράχο και όσο το δυνατόν λιγότερη επαφή του βράχου με τον αραγωνίτη. Δώστου "αέρα".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Νομίζω πως το έχεις κάπως μπουκωμένο.

Προσπάθησε να υπάρχουν ανοίγματα στο στήσιμο του βράχου για όσο το δυνατόν καλύτερη κυκλοφορία ανάμεσα στον βράχο και όσο το δυνατόν λιγότερη επαφή του βράχου με τον αραγωνίτη. Δώστου "αέρα".

 

+1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...