Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα.Είμαι νέα στο φόρουμ και στα ενυδρεια γενικότερα.Εχουμε φτιάξει με τον άντρα μου ενα ενυδρειο εδω και περίπου 2 μηνες.

Εχουμε καποια ψαράκια μέσα,αλλα τις τελευταιες 15 μέρες έχουμε χάσει 3 corydoras venezouela black & 1 ancistrus albino.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :Λευκές πληγες πάνω στο πρόσωπο.Σαν βαθουλωματα.Στο 1 σαν να ειναι σκαμενο.Στο άλλο όχι ακομα.Ο ancistrus ηταν πανω στο θερμοστατη,και φαινοντουσαν τα σωθικα του.Ο συγκεκριμενος δεν ειχε πληγες και ο θανατος του εγινε ξαφνικα,δηλαδη μεχρι εχθες το βραδυ ηταν ζωηρος (σε αντιθεση με τα κορυ) και σημερα πρωι νεκρος.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:       180.Πραγματικα γυρω στα 145.

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Fluval 206 (εξωτερικο) + eheim biopower 200 (εσωτερικο).Τα υλικα ότι ειχαν μέσα.Σφουγγαρακια,βιολογικο.Το fluval και ανθρακα.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):  65 μερες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): cardinal tetra 14  14,corydoras 3 απο 6, ancistrus 0 απο 1

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Ταισμα καθε βραδυ + μερικες φορες καθε μεσημερι.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: Συνηθως 7  και μερικες φορες  7.2 το πολυ.

- KH:5-6

- GH:8-9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): Πάντα 0 .Μόνο σήμερα μέτρησαμε 0,25

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10 με 15 σχεδον πάντα,την Πέμπτη ειχαμε 20,σήμερα 40.

- Θερμοκρασία:25-26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:API ph,kh,gh,NH3,NO2,NO3,

-Strips: -

-Ηλεκτρονικά: το ph μονο

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:corydoras venezouela black

- Ιστορικό Ψαριού: Τα 3 πρωτα cory δεν ειχαν εμφανη σημαδια.Αλλα τα 2 απο τα 3 που απομενουν,εχουν λευκες πληγες.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Γρηγορη αναπνοη,νωχελικα και αραια και που τα γνωστα πεταγματα εως την επιφανεια.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Melafix κατα την εισαγωγη των ψαριων και επίσης όταν παρατηρηθηκαν οι πρωτες πληγες.

-Δοσολογία:Συμφωνα με οδηγιες.19 ml στα 145 λιτρα

-Χρόνος Χρήσης:Καθημερινα επι 7 ημέρες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

DSC02948.JPG

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι αυτό την πληγη την είχε πριν πεθάνουν τα 2 απο τα 3 .Νομιζαμ ότι ήταν χτύπημα.

DSC02947.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου καθε εβδομάδα,40 λιτρα,με βαρελι σε θερμοκρασία δωματίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νάνσυ και καλώς ήρθες!

 

Πρώτα απο όλα ψυχραιμία...Μπράβο που συμπλήρωσες αναλυτικά όλες τις πληροφορίες κλγια το ενυδρείο σου και απο αυτά που έχεις γράψει βλέπω ότι έχεις σωστές βάσεις....

 

Έχεις άλλες φωτό απο τα ψαράκια;Ειδικότερα απο το ancistrus?

τα cardinal είναι ανεπηρρέαστα;

Άν και οι φωτό απο τα κόρυ δέν είναι καθαρές για να δούμε τις "πληγές" θεωρώ ότι είναι βακτηριακό και θα πρέπει να αρχίσεις θεραπεία με κάποιο αντίστοιχο φάρμακο.

 

Μπορείς να βάλεις μια συνολική φωτό του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Ο ανσιστρους τον χασαμε το πρωι ή το βραδυ αφου εσβησαν τα φωτα.Τα cardinal δεν φαινεται να εχουν κατι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@nansy  @matista καλησπερα..

Αρχικα για να κανεις θεραπεια πρεπει να βγαλεις τον ανθρακα...

Γιατι οτι και να ριξεις δωρο αδωρο...

Το μελαφιξ ειναι ενδεδηγμενο για τετοιες περιπτωσεις...

Αφαιρεσε ανθρακα...

Κανε θεραπεια και αν δεν δεις αποτελεσματα πας σε πιο "βαρια" φαρμακα....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια τα πήρατε απο κατάστημα;Άν ναί μπορείτε να δείτε σε τί κατάσταση είναι τα υπόλοιπα εκεί;

 

Πόσο καιρό έχετε τα ψαρια αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα πηραμε απο κατάστημα,πριν 1 μήνα περίπου.Ηταν τα τελευταια 6 κορυ black.Σε γενικες γραμμες όλα τα ψαρια φαινοντουσαν,στα δικα μας ματια οκ.

Στην αρχή ,τις πρώτες μέρες ανεβοκατέβαιναν συνεχεια βυθό-επιφάνεια.

Υ.Σ Για το τυπικο,επείδη το θέμα το άνοιξε η γυναίκα μου,το συνεχιζω εγω με το δικό μου nick,αν υπάρχει θεμα να διαγράψουμε τον έναν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια το ίδιο είναι, δε χρειαζεται να διαγραφει κανενος το ποστ , τα παιδια εδω μεσα θα σας συμβουλευσουν για το καλυτερο δυνατο και πολυ καλα κανατε και ζητησατε βοηθεια οι εμπειροτεροι θα σας βοηθησουν πολυ!

Με πολυ λιγοτερες γνωσεις απο τους προλαλησαντες θα σας ελεγα και εγω με τη σειρα μου , καντε μια αλλαγη νερου σιγουρα γιατι 40 τα νιτρικα ειναι πολλά και μπορει να οφειλονται στο θανατο του ψαριου και απο αυριο τη θεραπεια που σας ειπαν τα παιδια απο πανω ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δέν υπάρχει θέμα για το πόστ!

Επιμένω για αντιβακτηριακό άμεσα...ποιές μάρκες απο φάρμακα έχετε διαθέσιμες στην περιοχή/μαγαζί κοντά σας;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερού γίνονται καθε εβδομάδα.Σήμερα έκανα και ΝΟ3 είχα πριν την αλλαγη.Αλλαξα 50 λιτρα (κανονικα κανω 40) λογω των νιτρικων.

Αθηνα μένω οπότε ,θεωρητικα θα βρω αντιβιωτικα.Τι προτεινεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος matista έγραψε:

Αλλαγες νερού γίνονται καθε εβδομάδα.Σήμερα έκανα και ΝΟ3 είχα πριν την αλλαγη.Αλλαξα 50 λιτρα (κανονικα κανω 40) λογω των νιτρικων.

Αθηνα μένω οπότε ,θεωρητικα θα βρω αντιβιωτικα.Τι προτεινεις;

Συν ότι μπορουμε να τα παραγγείλουμε και μεσω ιντερνετ,αν δεν υπάρχει κατι εδώ στην Αθηνα.Επίσης οσες φορες έχουμε παραγγείλει κατι απο συγκεκριμενο καταστημα στην Θεσσαλονικη,μας το φέρνει την επόμενη εργάσιμη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Esha 2000, Waterlife Myxazin, Sea Bactopur, Seachem Neoplex....κάποιο από αυτά νομίζω θα βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Sera Bactopur θα το βρείτε παντού και τα άλλα φάρμακα δεν είναι δύσκολο να τα βρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω, αυτο το χαλικι που εχεται στο ενυδρειο δεν κανει για τα corydoras.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stav έγραψε:

Να συμπληρωσω, αυτο το χαλικι που εχεται στο ενυδρειο δεν κανει για τα corydoras.

 

Σταύρο δέν φαίνεται κάτι αιχμηρό....δέν έχουν πρόβλημα σε αυτό το χαλίκι

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Σταύρο δέν φαίνεται κάτι αιχμηρό....δέν έχουν πρόβλημα σε αυτό το χαλίκι

 

Και εγω δεν το βλεπω αιχμηρο αλλα το βλεπω μεγαλο και δεν ξερω εαν επηρεαζει τα corydoras.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα με baktopur.Απλά θέλω να μαθω αν θα φυγουν αμέσως τα σημάδια(πχ όπως της φωτογραφίας).

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος nansy έγραψε:

Ξεκινησα με baktopur.Απλά θέλω να μαθω αν θα φυγουν αμέσως τα σημάδια(πχ όπως της φωτογραφίας).

Αν ολα πανε καλα μεσα σε 4-5 μερες θα αρχισουν σταδιακα να εξαλειφονται...

Τον ανθρακα τον εβγαλες;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι τον έβγαλα.Το έλεγε και στις οδηγίες.Αρα θεωρητικά την μέρα που θα κανω την αλλαγη.Τουλαχιστον αυτο λέει.Να βαλω και τον άνθρακα εκείνη την ημέρα,ή να περιμένω;

 

Link to comment
Share on other sites

H πληγη αυτή θα έπρεπε να κλείσει; Το ρωταω αυτό γιατι θεωρητικά αύριο πρεπει να κανουμε αλλαγη νερου,αλλα δεν βλεπω καμια τρομερη αλλαγη.Σιγουρα δεν βλεπω να εχει εξαπλωθει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση το σημάδι να μείνει για καιρό.

Άν τα ψάρια φαίνονται καλά και δέν υπάρχουν θάνατοι ή υποτροπές, τότε καλή παρακολούθηση για την πορεία τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...