Jump to content

Νέος στα αλατια


Karlos

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι στην όμορφη παρέα αυτού του υπέροχου χόμπι!

Έχω 6 χρόνια ενα juwel 125 lt τροπικο γλυκου νερου και φυτεμένο. Από ψαράκια έχω ένα δίσκο,ένα κοπάδι zebra danio και κάποια γατόψαρα και είναι φυτεμένο με απλά φυτά κυρίως γρήγορης ανάπτυξης. 

Πριν 1.5 μήνα έφτιαξα ένα μικρό ενυδρείο 30 lt και ξεκίνησα να πειραματιζομαι στο θαλασσινο!

Με το που το έστησα αμέσως μου τράβηξε το ενδιαφέρον και σκέφτομαι να ξεστησώ το μεγάλο και να το στήσω θαλασσινό με sub.

Είμαι σίγουρος ότι έχετε πειραματιστει πριν από εμένα οπότε θα με διευκόλυνε αν μου προτείνατε τον ποιο γρηγορο και ενδεδειγμενο τρόπο για να το κάνω και χρήσιμα link για το πως να το στήσω μόνος μου.

Κατά τύχη συνάντησα σήμερα το μέλος niknik ο οποίος μου έδωσε χρήσιμες συμβουλές και τον ευχαριστώ πολύ! 

Ευχαριστώ παιδιά! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή να έχεις!

Είναι δεδομένο σ' αυτό το χόμπυ.. Τα λίτρα που έχουμε δεν είναι ποτέ αρκετά όσα κ αν είναι.. Πάντα θέλουμε κ άλλα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος K06046 έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι στην όμορφη παρέα αυτού του υπέροχου χόμπι!

Έχω 6 χρόνια ενα juwel 125 lt τροπικο γλυκου νερου και φυτεμένο. Από ψαράκια έχω ένα δίσκο,ένα κοπάδι zebra danio και κάποια γατόψαρα και είναι φυτεμένο με απλά φυτά κυρίως γρήγορης ανάπτυξης. 

Πριν 1.5 μήνα έφτιαξα ένα μικρό ενυδρείο 30 lt και ξεκίνησα να πειραματιζομαι στο θαλασσινο!

Με το που το έστησα αμέσως μου τράβηξε το ενδιαφέρον και σκέφτομαι να ξεστησώ το μεγάλο και να το στήσω θαλασσινό με sub.

Είμαι σίγουρος ότι έχετε πειραματιστει πριν από εμένα οπότε θα με διευκόλυνε αν μου προτείνατε τον ποιο γρηγορο και ενδεδειγμενο τρόπο για να το κάνω και χρήσιμα link για το πως να το στήσω μόνος μου.

Κατά τύχη συνάντησα σήμερα το μέλος niknik ο οποίος μου έδωσε χρήσιμες συμβουλές και τον ευχαριστώ πολύ! 

Ευχαριστώ παιδιά! 

Νικο δες εδω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Niknik ευχαριστώ θα το διαβάσω.

 

Χρόνια πολλά και για τις γιορτές μας!

Link to comment
Share on other sites

Niknik το κορραλακι που μου είπες να πάρω χτες πάει καλά.ξεκινησε να ανοίγει σχεδόν αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία είναι και η Eyphylia και η Xenia (άν δεν κάνω λάθος για το δεξιά)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φιλε!

 

Όμορφο ενυδρειο!

 

Καποια στιγμή θα πρεπει να αποχωριστείς την Ντορη, ή να φτιάξεις άμεσα το μεγαλύτερο:bigemo_harabe_net-193::bigemo_harabe_net-193::bigemo_harabe_net-193:!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης βαλε τον κυκλοφοριτη να κοιταει προς τα πανω να κανει ανατάραξη στην επιφανεια!

 

Φανταζομαι δεν εχεις σκιμμερ οποτε χρειάζεσαι αμεσα οξυγόνωση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει μια αεραντλία αλλά την έβγαλα. να την ξαναβάλω? μήπως έχω πρόβλημα με τα βακτήρια μου μετά? 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Husky_Jim said:

Πολύ ωραία είναι και η Eyphylia και η Xenia (άν δεν κάνω λάθος για το δεξιά)!

Είναι anthelia αλλά έχει ανοίξει όμορφα. Η eyphylia μόλις είχε μπει θα ανοίξει και άλλο. ..μου την πρότεινε ο niknik...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος K06046 έγραψε:

Είχα βάλει μια αεραντλία αλλά την έβγαλα. να την ξαναβάλω? μήπως έχω πρόβλημα με τα βακτήρια μου μετά? 

 

θα εχεις φυσαλίδες και θα ειναι ασχημο οπτικα!

Τα βακτηρια δεν επηρεάζονται με το οξυγονο , αντιθέτως ειναι αερόβια οποτε χρειάζονται!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα?μήπως υπάρχουν αερόβια και αναεροβια και χαλάω την ισορροπία τους?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος K06046 έγραψε:

Σιγουρα?μήπως υπάρχουν αερόβια και αναεροβια και χαλάω την ισορροπία τους?

Δεν χρειαζετε εκτος εαν θες να την βαζεις το βραδυ με τα φωτα κλειστα ,ετσι σταθεροποιεις το ph σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος K06046 έγραψε:

Σιγουρα?μήπως υπάρχουν αερόβια και αναεροβια και χαλάω την ισορροπία τους?

Φυσικά και υπάρχουν και αναερόβια !

στο ενυδρείο σου ομως που ειναι ;

δεν εχεις cryptic zones or DSB !

ΑΡΑ η οξυγωνοση ειναι πιο σημαντική ώστε να κρατάει υψηλό το ph σου !

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσε για τα βακτήρια. Κάνε αυτό που λέει ο Fishbone θα κάνεις αρκετά καλό στο ενυδρείο.

 

Όσο για τα αναερόβια να προσθέσω οτι πάντα υπάρχουν θέσεις όπου το Ο2 είναι χαμηλό και επιτρέπει να αναπτυχθούν τα αναερόβια. όπως  κάτω απο τα βράχια,  μέσα στους πόρους των ζωντανών βράχων 'οσο και μέσα στον αραγωνίτη.  Απλά αν έχεις DSB και νεκρά σημεία (cryptic zones) σίγουρα αναπτύσετε μεγαλύτερη βακτηριακή βιομάζα και αποδίδει καλύτερα στο ενυδρείο μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστώ πολύ.χωρις να το γνωρίζω άνοιγαν την αεραντλία μόνο το βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος την άνοιγε ;

παντως καλά έκανε γιατί βοηθούσε το ph !

Link to comment
Share on other sites

Χάχα εγώ την άνοιγα. ...καταραμένο autocorrect...

 

Καλημέρα! 

 

Link to comment
Share on other sites

Niknik ο νεμο ξεκίνησε να μπαίνει στην eyphylia και αυτή δεν στρεσαρετε.

20161210_120134.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια άλλαξα προφίλ. θα συνδέομαι με το nickname Karlovits. το παλιό θα το κλείσω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...