• Ανακοινώσεις

• rastaman

Κοπή Πρωτοχρονιάτικης Πίτας   11/02/2017

Αγαπητοί φίλοι του Aquazone , με χαρά σας προσκαλούμε  για 12η φορά στην εκδήλωση μας για την κοπή της πίτας στην Αθήνα για το 2017!!! Ημερομηνία ορίζεται η Κυριακή 19 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00.....   More info/comments    
ΕΥΤΥΧΗΣ

Pleco Caves - Ομαδική Παραγγελία Aquazone

115 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Παιδιά όσοι μπορεί να θέλουν σπηλιές pleco να μαζευτούμε εδώ , να δούμε ο καθενας για ποιά είδη τα θέλει , μεγέθη χρώματα κλπ και να κανονίσουμε σαν φόρουμ να τα παραγγείλουμε ομαδικά απ οεξωτερικό , μετα απο προτροπή του @Husky_Jim .Καλή ιδέα φίλε !!!

@Husky_Jim Γνωρίζεις τιμές για τις φωλιές , κατα προσέγγιση ? Για μεγεθη ancistrus πχ .. Η καποια site που μπορουμε να κοιταξουμε ?

Πείτε για ποιά είδη θέλετε και τί μεγέθη και θα πάρω προσφορές! :)

Ήδη θέλουμε μεγάλες XXXL για τα Panaque του @Giannhs 87

2 people like this

εγω θελω ξερει ο Husky_Jim για μενα το μεγεθος

1 person likes this

2 για Ancistrus Cf. Cirrhosus 

2 για Ancistrus Sp. L071

Μιλάμε όμως για ποιό σχέδιο Δημήτρη ? 

Σά και αυτές ? 4caves03.jpg

Σα και τουτες ? f0fba82ce91e086e2d770feac83a8ce0.jpg

Και έχουμε επιλογή σε χρωματισμό??? 

Ωραία θα περιμένω μέχρι και την κυριακή και μετά θα στείλω για να πάρουμε τιμές....το βασικό θα είναι το συνολικό βάρος για τα μεταφορικά!

1 person likes this

Μέσα και εγώ για μικρά μεγέθη κυρίως ...

1 person likes this

πριν 3 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Μέσα και εγώ για μικρά μεγέθη κυρίως ...

Το μικρά μεγέθη δεν μου κέει κάτι....χαχαχαχαχα....το 'μικρό' του καθενός είναι υποκειμενικό....αχαχαχαχχα

1 person likes this

Περίπου σαν ... το μικρό μου νύχι.... :hehe

1 person likes this

Για να δείτε παραδείγματα μπείτε στο http://nature2aqua.de αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα τις πάρουμε απο αλλού φθηνότερα...να καταλήξουμε σε αριθμό και βλέπουμε....

1 person likes this

σκεφτομαι και εγω να βαλω ενα ζευγαρι  Ancistrus να συμετεχω και εγω?αφου θα ειναι ζευγαρι μια σπηλια φανταζιμαι θαειναι αρκετη τωρα σε μεγεθος το μονο που ξερω οτι δεν τα θελω να ειμαι μεγαλα σε μεγεθος 

απαντηστε μου 

1 person likes this

πριν 4 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

σκεφτομαι και εγω να βαλω ενα ζευγαρι  Ancistrus να συμετεχω και εγω?αφου θα ειναι ζευγαρι μια σπηλια φανταζιμαι θαειναι αρκετη τωρα σε μεγεθος το μονο που ξερω οτι δεν τα θελω να ειμαι μεγαλα σε μεγεθος 

απαντηστε μου 

Βεβαια και να συμμετέχεις !!! Όσο πιο πολλοί μαζευτούμε τόσο το καλύτερο θα ειναι γιατι θα γλιτώσουμε χρήματα απο τα μεταφορικά !!! Δεν γίνονται πολυ μεγάλα τα Ancistrus και πίστεψε με θα τα ερωτευτείς !!! Μια φωλιά τη χρειάζονται σίγουρα , για διαστάσεις θα μας πει ο Δημήτρης μολις δει το μήνυμα !

1 person likes this

Μέσα και εγώ παιδιά (4-5 κομμάτια μεγέθους cf cirrhosus).

2 people like this

Ωραία χαίρομαι που μαζευόμαστε κάμποσοι !!!

Θα πάρω κι εγώ μερικές 

2 people like this

Πάμε δυνατα βλέπω ! @Husky_Jim Ρωτα και στη συναντηση αν θελει κανεις που πιθανον να μη το ειδε το θέμα , ετσι ωστε απο βδομαδα να μαζευτουμε  (εδω μέσα ) και να καταληξουμε για τη παραγγελία !  

@Husky_Jim μιας και τα έχεις δει από κοντά τα ανκιστράκια μου, αν σου είναι εύκολο και μ όλο το θάρρος παρήγγειλέ μου μία σπηλιά που πιστεύεις εσύ ότι είναι ιδανική και σου δίνω τα λεφτά όταν βρεθούμε για τα φάρμακα αν μπορείς βέβαια, εγώ δεν ξέρω ποια είναι κατάλληλη για τα δικά μου. 

1 person likes this

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

@Husky_Jim μιας και τα έχεις δει από κοντά τα ανκιστράκια μου, αν σου είναι εύκολο και μ όλο το θάρρος παρήγγειλέ μου μία σπηλιά που πιστεύεις εσύ ότι είναι ιδανική και σου δίνω τα λεφτά όταν βρεθούμε για τα φάρμακα αν μπορείς βέβαια, εγώ δεν ξέρω ποια είναι κατάλληλη για τα δικά μου. 

Γιαυτό είπα όποιος θέλει να γράψει είδος μέγεθος ψαριών και ποσότητα και θα σας διαλέξω εγώ ιδανικά μεγέθη και σχήματα...π.χ. κάποια είδη θέλουν/προτιμούν σπηλιές με πλευρική είσοδο για να αναπαραχθούν! ;)

1 person likes this

Εγώ δεν ξέρω ποιο ακριβώς είδος έχω, κοντά στα 6-7 εκατοστά μήκος έχουν και 2 πλάτος. Λογικά τα κλασσικά cirhosus έχω κι εγώ. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
1 person likes this

πριν 24 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Εγώ δεν ξέρω ποιο ακριβώς είδος έχω, κοντά στα 6-7 εκατοστά μήκος έχουν και 2 πλάτος. Λογικά τα κλασσικά cirhosus έχω κι εγώ. 

Κωνσταντίνε ανεβασε τα μια φωτογραφια να τα καμαρωσουμε !!! 

πριν 26 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Ναί αυτά έχεις! :thumbup:

πριν 21 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Κωνσταντίνε ανεβασε τα μια φωτογραφια να τα καμαρωσουμε !!! 

Εδώ τα δύο, το τρίτο είναι αριστερά και πάνω στο κάδρο, κρύβεται στο stayrogyne

TGD8mo0.jpg

2 people like this

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Εδώ τα δύο, το τρίτο είναι αριστερά και πάνω στο κάδρο, κρύβεται στο stayrogyne

TGD8mo0.jpg

Ζευγαράκι  βλεπω  το άλλο δε φαινεται , τί είναι  , έχει " μουστακια " ? Πολύ όμορφα ! 

1 person likes this

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από ΕΥΤΥΧΗΣ
      Επιστημονική Ονομασία είδους :  Ancistrus Cf. Cirrhosus
      Ημερομηνία Γέννας :  03/10/2016
      Αριθμός Αβγών : Άγνωστος 

Ημερομηνία εκκόλαψης: 08/10/2016
      Αριθμός μικρών που εκκολάφτηκαν: 8

Αριθμός μικρών που μεγάλωσαν μέχρι τον πρώτο μήνα: 5 ( Ενα φαγώθηκε απο ενα black neon tetra, δύο πήδηξαν εκτος ενυδρείου απο τα 8 αρχικά )

Μερικά βίντεο : 

Αριθμός μικρών που μεγάλωσαν μέχρι τον τρίτο μήνα: 5

• Από Husky_Jim
      A new species of the catfish Neoplecostomus (Loricariidae: Neoplecostominae) from a coastal drainage in southeastern Brazil
      Arieli Matheus Cherobim  , Henrique Lazzarotto, Francisco Langeani

Abstract:
      A new species of loricariid catfish is described from the rio Perequê-Açú and surrounding basins, Parati, Rio de Janeiro State. The new species has the accessory process of ceratobranchial 1 more slender than the main body of the ceratobranchial, and a very large sesamoid ossification, markedly greater in size than the interhyal. Additionally, the new species presents a distinct dorsal color pattern consisting of a conspicuous horseshoe shaped light blotch with a central dark area posterior to the supraoccipital.

http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1679-62252016000400204&lng=en&nrm=iso&tlng=en

• Από Husky_Jim
      Baryancistrus Xanthellus soup at Rio Iriri a very expensive dinner.....
    • Από ΕΥΤΥΧΗΣ
      Καλησπέρα ! Σε ένα grow out tank για acistrus σκέφτηκα να βάλω ακόμα μια φωλιά .Δεν διεκδικώ την πρωτοτυπία , έχω δει κολλημένες γλάστρες σε αντίστοιχα site του εξωτερικου και το χα διαβασει σαν ιδεα με γλάστρες , οχι ακριβως ετσι ομως οπως το παρουσιαζω εδω .
      Θα χρειαστείτε την κεραμική βάση της γλάστρας που την πήρα απο τα  jumbo 
      Και μια λιμα ημικυκλικης διατομής .
      Να επισημανω οτι τα χέρια μου δεν πιάνουν , οποτε μπορει να το κανει ο καθενας !!! 
      Συνολικό κόστος κατασκευής 0,29 ευρώ .
      Πήρα το μικρότερο πιατάκι γλάστρας που υπήρχε , αλλά σίγουρα κάποιος μπορει να αγορασει οποιο μεγεθος θελει και να φτιαξει κατι αντίστοιχο . 
      Ευκολη κατασκευη που στο ενυδρείο προσφερει αλλη μια κρυψωνα στα μικρά μου ancistrus .

Η λίμα και το γλαστράκι 

Λιμάρουμε το γλαστράκι στη λίμα που έχουμε σταθερή σε μία πετσέτα έτσι ωστε να πάρει το σχήμα της το ημικυκλικό.
      Στη συνέχεια το βράζουμε .
      Θα πρότεινα να μη μπείτε στη διαδικασια να ξεκολλησετε το χαρτακι γιατι αφηνει κολλες κλπ , με το βρασιμο φευγουν ολα .

Βρασιμο για 10 λεπτά 

Ξανα ελεγχος και ενα μικρο λιμαρισμα παλι 
      Κρυώνουμε τη κατασκευη μας σε κουβά με  δροσερό νερό και αντιχλώριο

Προσθήκη στο ενυδρείο 

Χρονος κατασκευής 15 λεπτά , τα 10 ήταν για το βράσιμο  .
      Ελπίζω να σας αρεσε , στα μικρα μου πάντως άρεσε πολυ ! 
    • Από Husky_Jim
      Araichthys loro ,a new genus and species of suckermouth armored catfish from the upper rio Tapajós basin, Brazil (Siluriformes: Loricariidae) http://www.pfeil-verlag.de/04biol/pdf/ief27_4_10.pdf   Εδώ και το pdf (abstract) ief27_4_10.pdf  
    • Από Husky_Jim
      Μόλις πρίν δύο ημέρες έστησα το εν λόγο ενυδρείο που είχα 'πεταμένο' στην αυλή και νά τα αποτελέσματα....
      Θηλύκια και αρσενικός μαζί 'ερωτοτροπώντας'....

Ελπίζω σύντομα να έχουμε αυγά τόσο από τα πλέκο αλλά και τα Apistogramma!
      Πώς σας φαίνεται?