Jump to content

Αρρωστο γκαπυ


Recommended Posts

Καλησπέρα , το ψαράκι δεν φαίνεται καλά ! Κάνε έναν κόπο και συμπλήρωσε την :

 

Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας

 

ιδιαίτερα στις βασικές πληροφορίες , εκεί που λεει για τα ψάρια.

 

Αυτό έγινε από τη μια ημέρα στην άλλη ;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ώχ...bacterial fin rot μοιάζει....τα άλλα ψάρια πώς είναι;μου θυμίζεις τί αλλο έχεις μέσα;

 

απο μετρήσεις είσαι οκ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα αλλα ειναι μια χαρα... Το θεμα ειναι οτι το επαθε μετα απο θεραπεια με esha 2000 σε συνδυασμο με exit...η θεραπεια τελειωσε την Κυριακή.

Το απογευμα εκανα και αλλαγη νερού και απο την Δευτέρα αρχισα να βλεπω το γκαπυ να μην ειναι καλα και σημερα έγινε ετσι...

Link to comment
Share on other sites

 Λίτρα:105

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim 2215 και το εσωτερικό που ειχε το ενυδρειο

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 χρόνο

- Ψάρια 3 rodostomous 2 corydoras 2platy 2 molly 1 gappy 2 αγγελοψαρα ακακα 2 pontius 2 cochi loach 1 γλυφτη κλασικο 1 synodontis κλασικος και ενας white zambia αααα και εναν agamyxis pectifrons που τον εχω κανα 10μερο

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):καθε μερα αλλαγη νερου 1 φορα το μηνα γυρω στα 40λιτρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:ναι

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:γκαπυ

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:esha 2000με exit

-Δοσολογία: για 3 μερες απο τις οδηγιες

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη , no2 & no3  εχεις μετρήσεις ? Θερμοκρασία ? 

Μια φορά το μήνα είναι πολύ μεγαλο διαστημα για αλλαγές νερού ! 

Επίσης η ψαρσύνθεση είναι λίγο αταίριαστη .

Οταν λες γλυφτη  , ποιο ψαρι εννοεις , μπορεις να ανεβασεις φωτογραφία ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Με τη βοήθεια των παιδιων εδω μεσα , αν ειναι σωστα συμπηρωμενη η φορμα των ασθενειων , θα βρεις τροπο να γιατρεψεις τα ψαρια σου , οπως και να αποφυγεις στο μελλον   απωλειες 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον no2 και 3 δεν εχω... Θερμοκρασια το αυτοκόλλητο εξω απο το ενυδρείο λεει26 με27 τον θερμοστατη τον εχω στο 25,5 και το ψηφιακο που βαζω μεσα στο νερό που εχει αξιοπιστία για μενα δείχνει 25

20161207_001221_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Michail έγραψε:

Λοιπον no2 και 3 δεν εχω... Θερμοκρασια το αυτοκόλλητο εξω απο το ενυδρείο λεει26 με27 τον θερμοστατη τον εχω στο 25,5 και το ψηφιακο που βαζω μεσα στο νερό που εχει αξιοπιστία για μενα δείχνει 25

20161207_001221_HDR.jpg

Μιχάλη δεν εχεις υγρα τεστ για τη μετρηση τους  εννοεις η μετρας και βγαινουν μηδενικα ? To ψάρι είναι κάποιο είδος pleco και πρεπει να σου πω οτι γινεται ιδιαίτερα μεγάλο !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Michail έγραψε:

Καθε ποτε δηλαδη πρεπει να κανω αλλαγες νερού...? Ειχα την εντυπωση οτι μια φορα τον μηνα ηταν καλά

Μια φορα την εβδομαδα ειναι το καταλληλοτερο  , αυτο βεβαια εξαρταται απο την φιλτρανση που εχει κανεις και την ιχθυοφορτωση του.

Link to comment
Share on other sites

 Ριξε μια ματια  εδώ, θα σε βοηθησει να καταλαβεις αρκετα πραγματα , οσο για  τη θεραπεια  , περιμενε τα υπολοιπα παιδια η ψάξε για αντιμετωπιση του  bacterial fin rot  που αναφερει πιο πανω ο Δημητρης ¨εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρο να τις κανω... Απο φιλτρα εχω το eheim 2215 εξωτερικό και αυτο που ειχε το ενυδρειο οταν το πηρα το εσωτερικό... Ναι ξέρω γιατην ωρα ειναι ακομα μικρούλης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Michail έγραψε:

Εχω καιρο να τις κανω... Απο φιλτρα εχω το eheim 2215 εξωτερικό και αυτο που ειχε το ενυδρειο οταν το πηρα το εσωτερικό... Ναι ξέρω γιατην ωρα ειναι ακομα μικρούλης

 Κανε τις ειναι σημαντικο . Τι εχουν τα φιλτρα μεσα θυμασαι ? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Michail έγραψε:

Κοιτα δεξ επρεπει να παθει fin rot γτ το επαθε μια μέρα αφου τελειωσα θεραπεία με esha 2000 σε συνδυασμό με το exit...

Θεραπεία γιατί έκανες ? Δεν ειχα παρακολουθησει , με συγχωρεις 

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικο έχει σφουγγαρι καιτο εξωτερικο εχει της παναγιας τα ματια.... :) την εκανα την θεραπεία γτ εχασα 2 γλυφτες που ηταν σαν να σαπισε το δέρμα τους 2 μολλυ και προλαβα και εσωσα με την θεραπεία ενα μολλυ ακομα αλλα σημερα εγινε ετσι το γκαπυ...

Link to comment
Share on other sites

Άρα Μιχαήλ έχεις κάτι που συνεχίζετε και η θεραπεία με το Esha 2000 δέν είναι αρκετή...Μπορείς να βάλεις καλές φωτό από όλα τα ψάρια;Υπάρχουν συμπτώματα σε άλλα;

 

Το πρόβλημα της ψαροσύνθεσης θα το δούμε σε δεύτερο χρόνο....

 

Κάνε απαραίτητα μια μεγάλη αλλαγή νερού!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι κανενα αλλο δεν εχει πρόβλημα... Με την θεραπεία εγινε καλα και ενα μολυ που ηταν σε ασχημη κατάσταση... Το γκαπυ το επιασε αυτο μετα την θεραπεία αλλα εκανα και αλλαγη νερού σχεδον το μισό νερο.

Η θεραπεία τελειωσε Κυριακή πρωι το απογευμα εκανα αλλαγη νερού και σημερα ειναι άρρωστο... Απο την μεση και προς την ουρα το ψαρι φέρεται λες και εχει πάθει αγκυλωση...:)

Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε και για columnaris...;):D

Κατα την γνωμη μου πρεπει να φτιαξει συνθηκες νερου...

Να μας βγαλει μια φωτο..

Και ισως χρειαστει να ριξει αλατι...

Στην καλυτερη!!..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Michail έγραψε:

Οχι κανενα αλλο δεν εχει πρόβλημα... Με την θεραπεία εγινε καλα και ενα μολυ που ηταν σε ασχημη κατάσταση... Το γκαπυ το επιασε αυτο μετα την θεραπεία αλλα εκανα και αλλαγη νερού σχεδον το μισό νερο.

Η θεραπεία τελειωσε Κυριακή πρωι το απογευμα εκανα αλλαγη νερού και σημερα ειναι άρρωστο... Απο την μεση και προς την ουρα το ψαρι φέρεται λες και εχει πάθει αγκυλωση...:)

Καλημερα φιλε @Michail 

Πολυ καλα έπραξε και εκανες τοσο μεγαλη αλλαγη νερου το θεμα ειναι πως κανεις την αλλαγη νερου το επεξεργαζεσε το νερο η κατευθειαν απο την βρυση το νερο μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Απο την βρυση στο ενυδρειο αλλα σε θερμοκρασια 25 βαθμών...και ριχνω μεσα και aqua safe της tetra... Τωρα που ειδα το γκαπυ η ιθρα του εχει ενα άσπρο σαν γλίτσα

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Άρα Μιχαήλ έχεις κάτι που συνεχίζετε και η θεραπεία με το Esha 2000 δέν είναι αρκετή...Μπορείς να βάλεις καλές φωτό από όλα τα ψάρια;Υπάρχουν συμπτώματα σε άλλα;

 

Το πρόβλημα της ψαροσύνθεσης θα το δούμε σε δεύτερο χρόνο....

 

Κάνε απαραίτητα μια μεγάλη αλλαγή νερού!

Εχει δικιο ο Δημητρης!!

Το esha δεν πιστευω οτι ειναι αρκετο...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...