Jump to content

Αναπαραγωγή Corydoras Aeneus


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Οι τροφές πως πάνε;

 

Αρχισε να ρίχνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Δημήτρη καταρχήν σ ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την ανταπόκριση και τη διάθεση που έχεις να βοηθήσεις, ειλικρινά είναι συγκινητικό κι οφείλω να το αναφέρω. 

Πάμε στις τροφές, αυτή με τον πουρέ έχει βγάλει στο τοίχωμα του δοχείου κάτι σαν αραχνοειδές κι απ΄ ό,τι είδα κινείται οπότε με μπατονέτα πήρα όσο μπορούσα και την έβαλα στη γεννήστρα και το ταρακούνησα ελπίζοντας ότι ξεκόλλησαν απ το βαμβάκι και έπεσε κάποια ποσότητα στο νερό. Το άλλο απλά έχει θολώσει αλλά δεν μπορώ να διακρίνω κινητικότητα και δεν ξέρω αν είναι έτοιμο. Πόση ποσότητα να πάρω και να ρίξω; Να σας πω τις ρουτίνες μου να με συμβουλεύσετε καθότι πρωτάρης και άπειρος. Το πρωί όταν σηκώνομαι ταίζω για πρώτη φορά, βάζω hikari first bites, παίρνω ποσότητα ίσα στην άκρη ενός κουταλιού και τη βάζω σ ένα καπάκι, τραβάω με τη σύριγγα λίγο νερό απ τη γεννήστρα το ρίχνω στο καπάκι και μετά όλο μαζί το ρουφάω πάλι με τη σύριγγα και το ρίχνω μέσα στη γεννήστρα. Αυτό που δεν ξέρω και δεν μπορώ να δω είναι αν τρώνε, πάντως δεν μπορώ να διακρίνω υπολείμματα να μαζέψω αλλά δεν τα βλέπω κι όλας να πηγαίνουν εκεί. Μετά από 3 ώρες κόβω ένα πολύ μικρό κομματάκι ταμπλέτα βυθού που έχω για τα γατόψαρα μία πορτοκαλί και τη ρίχνω στο κέντρο και την αφήνω εκεί για 2 ώρες και τη μαζεύω με μία μεγάλη σύριγγα 60άρα που τις έχω συνδέσει σωλήνα αεραντλίας και με βοηθάει τρομερά στο σιφωνάρισμα. Πάλι δεν ξέρω αν τρώνε καθώς όποτε κοιτάω δεν τα βλέπω εκεί. Αργότερα κάνω αυτό που είπα με τα microworms ή walterworms δεν θυμάμαι τι είναι και το βράδυ ρίχνω πάλι hikari first bites, την αφήνω για δύο ώρες και μετά κάνω 30% αλλαγή νερού με βρύσης από φίλτρο για πόσιμο οπότε δεν ρίχνω ούτε αντιχλώριο. Εχω ρίξει μέσα στη γεννήστρα 3 κλαδέματα λευκοκεφάλα και μου κάνει εντύπωση πως 2-3 κάθονται που και που εκεί. Επίσης όλα τ άλλα είναι ακίνητα και επειδή δεν ξέρω αν ζουν κουνάω τη γεννήστρα και τα βλέπω που κινούντα, μερικά έχουν κάτσει κάτω κι ανάμεσα απ το πλαστικό τελάρο και το δίχτυ που δίνει σχήμα στη γεννήστρα. Εγώ δεν ξέρω αν τρέφονται όλα κι αυτό με ανησυχεί. 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα! Έχεις πολλά μικρά...Πολύ και συχνό τάισμα από όλε τις τροφές!

 

Το Paramecium σε τί μπουκάλι το έβαλες?Βάλε μιά φωτό και από τα δύο (paramecium, walter worms) να δώ πώς πάνε και να σου πώ άν και πόσο μπορείς να ταίσεις απο το paramecium και πόσο από τα Walterworms!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Ναι πάνε τώρα 4 μέρες, πρέπει να είναι καμιά 30αριά λάβρες που κινούνται μέσα στη γεννήστρα από δίχτυ, μου δωσε χθες και μπόλι από ζωντανά σκουλήκια ο @Husky_Jim και περιμένω να δω πως θα τα πάω γιατί είναι η δεύτερη φορά και την πρώτη στην 4η - 5η μέρα τα χασα δηλαδή στις μέρες που είμαι τώρα, εσύ; 

Εγώ έχω πολυ λίγα μικρά μέσα γύρω στα 8 . Δύσκολο να επιβιώσουν χωρίς τροφή , βάζω φλεικς τριμμένες ταμπλέτες ,ολόκληρες , καθημερινές αλλαγές νερού απο το ενυδρείο , χθες ξεκίνησαν να εμφανίζονται στο βάζο τα paamecium και κοπίποδα . Που μου ανέφερε και ο Δημήτρης . Πολυ μικρή ποσότητα βεβαια βλέπω απο αυτα . Είχα χάσει και αρκετα σε μια σκούπα βυθού όταν τα είχα με τα μικρά Ancistrus γιατι είχαν πέσει ολα απο το δίχτυ της γεννηστρας. Θα δούμε μακάρι να πάνε καλα όσα μείνουν 

Link to comment
Share on other sites

Και το paramecium και το walteworms τα έβαλα σε μεγάλα βάζα. Το τελευταίο δεν φαίνεται τώρα να έχει γιατί πριν από 2-3 ώρες έβγαλα με μπατονέτα απ αυτό και τη βούτηξα μέσα στη γεννήστρα, το άλλο δεν μπορώ να καταλάβω, δεν φαίνεται τίποτα. Φαίνεται με γυμνό μάτι ή η θολούρα υποδεικνύει ότι έχει; 

 

X43CLUZ.jpg?1

HWqvEnv.jpg?1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4η μέρα σήμερα για τους γόνους, φαίνεται να έχουν μεγαλώσει κάτι τις και πλέον δε στρεσάρονται αφού τώρα πλέον δεν τους ενοχλεί ο περιβάλλον φωτισμός και ανεβαίνουν με περίσσιο θάρρος στα φύλα και δε φοβούνται και το σιφωνάρισμα. Για να δούμε πόσα θα καταφέρουν να επιβιώσουν να καταλάβω κι εγώ τι λάθη κάνω. Επισυνάπτω δύο φωτό και ένα βίντεο. 

 

 

4c2NJxl.jpg?1

 

mN9ZUhx.jpg?1

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα!

 

Ταισμα καλό και θα τα μεγαλώσεις όλα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ προσωπικά δεν είμαι αισιόδοξος και δεν πιστεύω ότι θα τα καταφέρουν. Πόσο καιρό να μείνουν στο δίχτυ; Πότε θα μπορούν να μπουν στο 15λιτρο χωρίς να τα πνίξει η ροή του κυκλοφορητή; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Θα δείς πώς αναπτύσονται..σε καμια εβδομαδα θα είναι ενταξει πιστεύω...τάισες και παραμισιουμ;

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλτρο βέβαια δεν μπορω να ξέρω πόσο δυνατο είναι.θα πρέπει να κρίνεις εσύ.όπως έχω ξαναπεί ένα αεροφιλτρο είναι το καλύτερο για αυτή την δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Θα δείς πώς αναπτύσονται..σε καμια εβδομαδα θα είναι ενταξει πιστεύω...τάισες και παραμισιουμ;

Οχι δεν τάισα γιατί δεν ξέρω αν είναι οκ. Πήρα μια υγρή τροφή της tropical για να είμαι σίγουρος ότι τρώνε και να χουν και μία ποικιλία εναλλάξ με τη Hikari.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Για το φίλτρο βέβαια δεν μπορω να ξέρω πόσο δυνατο είναι.θα πρέπει να κρίνεις εσύ.όπως έχω ξαναπεί ένα αεροφιλτρο είναι το καλύτερο για αυτή την δουλειά!

Το φίλτρο είναι 150 λίτρα την ώρα και στο ενυδρείο χωράνε 12 λίτρα καθαρά, πλυντήριο το κάνει για αυτό τα είχα χάσει την πρώτη φορά μάλλον από εξάντληση. Αερόφιλτρο όταν πιάσω δουλιά γιατί αυτή τη στιγμή η κατάσταση είναι τραγική, 5ος μήνας καθισιό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους θέλω τη βοήθειά σας. Η γεννήστρα από δίχτυ που έχω τα κόρυς έχει βρωμίσει γιατί όπως σας είπα είναι πολύ κλειστοί οι πόροι της με αποτέλεσμα έχει πιάσει στις πλευρές και στον πάτο μπίχλα απ τις τροφές. Μέτρησα βέβαια αμμωνία κι επιτέλους μου έδειξε 0 γιατί τις προηγούμενες μέρες έδειχνε  0,25 κι ανησυχούσα αλλά προφανώς δεν είχε προσαρμοστεί το φίλτρο στις νέες συνθήκες. Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω νερό απ τη γεννήστρα σ ένα ταπεράκι, να βάλω τη γεννήστρα εκεί, να τη λύσω γιατί είναι συναρμολογούμενη μέσα στο ταπεράκι να τη γυρίσω και να αδειάσω τα κόρυς μέσα στο ταπεράκι ώστε να πάρω το δίχτυ και να το πλύνω, να το συναρμολογήσω πάλι και να το βάλω στο 15λιτρο και να πάρω το ταπεράκι με το νερό και τα κόρυς να το αδειάσω απ ευθείας ξανά στη διχτυωτή γεννήστρα. Τι λέτε; Υπάρχει κίνδυνος για τα ψάρια απ αυτή τη διαδικασία; Θα στρεσαριστούν ή δεν πολυκαταλαβαίνουν και πολύ τι συμβαίνει; Αλλος τρόπος δεν υπάρχει να την πλύνω τη γεννήστρα, το φίλτρο το πλένω κάθε μέρα το ενυδρειακό βαμβάκι γιατί πιάνει κι αυτό μπίχλα, νερό αλλάζω 30% δύο φορές την ημέρα και ταίζω 5 φορές ocean nutrucion baby brine shrimps και hikari first bites εναλλάξ. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ό,τι καλύτερο από τροφές, τις ζωντανές του Δημήτρη, θεωρώ λάθος το οτι δεν τις χρησιμοποιείς.

Τον καθαρισμό δεν θα τον εκανα ακόμα, σε μία εβδομάδα τουλάχιστον.


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Εχεις ό,τι καλύτερο από τροφές, τις ζωντανές του Δημήτρη, θεωρώ λάθος το οτι δεν τις χρησιμοποιείς.

Τον καθαρισμό δεν θα τον εκανα ακόμα, σε μία εβδομάδα τουλάχιστον.

 

Οι ζωντανές του Δημήτρη δεν ξέρω αν είναι έτοιμες, τη μία τη βλέπω πολύ θολή και δεν βλέπω mikroworms και την άλλη επειδή τελείωσε τη χρησιμοποίησα ως μπόλι κι έφτιαξα καινούρια οπότε αύριο θα είναι έτοιμη. Για τον καθαρισμό για ποιο λόγο δεν θα τον έκανες ακόμη; Μιλάμε έχει πιάσει όλο το ενυδρείο κάτι σαν fungus προφανώς απ την τροφή που μένει, καθάρισα τα τζάμια με το μαγνήτη κι έγινε χαμός και περιμένω να τα καθαρίσει το φίλτρο που του πλένω το βαμβάκι 2 φορές τη μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε οσο λιγότερες κινήσεις γίνεται τώρα στην αρχή αν θες να επιζήσουν όσο περισσότερα γίνεται.

Για τις τροφές θα εκανα το αυτονόητο, θα επικοινωνούσα με αυτόν που μου τις έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αερόφιλτρο έχω εγώ. Κανονίζουμε το απογευματάκι να το πάρεις και βάλ' τα στο 15 λιτρο. Καθάρισε το δίχτυ με μια σύριγγα μεγάλη αν έχεις, για παν ενδεχόμενο. Το θεωρώ κάπως υπερβολικό αλλά θ' αποφύγεις τη σκέψη για λάθος κίνηση και επομένος το άγχος. Αλλιώς κάνε συχνές αλλαγές 70-80% με νερό του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kadmos έγραψε:

Κώστα αερόφιλτρο έχω εγώ. Κανονίζουμε το απογευματάκι να το πάρεις και βάλ' τα στο 15 λιτρο. Καθάρισε το δίχτυ με μια σύριγγα μεγάλη αν έχεις, για παν ενδεχόμενο. Το θεωρώ κάπως υπερβολικό αλλά θ' αποφύγεις τη σκέψη για λάθος κίνηση και επομένος το άγχος. Αλλιώς κάνε συχνές αλλαγές 70-80% με νερό του ενυδρείου.

 

Χρήστο σ ευχαριστώ, το θέμα είναι ότι έχει πιάσει χνούδι απ τις εξωτερικές πλευρές και κυρίως στον πάτο. Αλλαγές κάνω κάθε μέρα 30% δύο φορές μία το πρωί και μία το βράδυ αλλά βάζω βρύσης γιατί του ενυδρείου έχει 10-15 νιτρικά, όλα τα λιπάσματα, διοξείδιο και εξέλ και δεν θέλω να τα βάλω σε τέτοια διαδικασία, τι λες κι εσύ;  Βάζω και όσμωση σε αναλογία 70 βρύση 30 όσμωση. Το αερόφιλτρο στην παρούσα φάση το βλέπω επικίνδυνο αφού ενέχει τον ίδιο κίνδυνο για ατυχήματα. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις τα ψαράκια σε ένα πλαστικό κουτί όπως αυτά που πουλάνε στο ΙΚΕΑ με νερό από το ενυδρείο και ένα απλό αεροφιλτρο με πολύ χαμηλή ροή; Τί ατύχημα να συμβεί; Αν ανησυχείς τόσο, τύλιξε το αεροφιλτρο με ένα τούλι. Ταλαιπωρείσαι τοσες μέρες χωρίς λόγο...

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
Link to comment
Share on other sites

Ατύχημα εννοώ κατά τη μεταφορά απ τη γεννήστρα στο ενυδρείο ή το κουτί; Ταλαιπωρία δεν έχω καμία, ανησυχία απλώς λόγω απειρίας. 

Link to comment
Share on other sites

Γεμίζεις το 15 λιτρο από το ενυδρείο, παίρνεις τη γεννήστρα με τα μικρά και τα αφήνεις στο 15 λιτρο. Ίδια θερμοκρασία, και στις αλλαγές καθαρίζεις το πάτο με μια μεγάλη σύριγγα ή με ψιλό αλφαδολάστιχο. Λόγο για χρήση όσμωσης δε βρίσκω και μπορείς να πας σε πρετοιμασμένο βρύσης ή προφίλτρα σιγά σιγά. Οι αλλαγές μπορεί να είναι και πάνω από δύο και σίγουρα μπορείς να κάνεις και ένα σιφονάρισμα το μεσημέρι αν μενουν αφάγωτες, προσθέτοντας λιγη φρέσκια τροφή. Το φίλτρο που έχω είναι αυτό και η μόνη είσοδος είναι στην κορυφή απ' όπου βγαίνει και ο αέρας/ροή. Θα βρίσκεται κοντά στην επιφάνεια και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Κανένα ατύχημα δεν πρόκειται να συμβεί. Πολύ προσεχτικά πιάσε τα με την απόχη και μετέφερέ τα στο πλαστικό δοχείο. Περίμενε να βγουν μόνα τους έξω. 

 

Κατάφερες να επιτύχεις γέννες κορυ, έσωσες τα αυγά, τάισες τα νεογέννητα... Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις λάθος τώρα που κολυμπούν ελεύθερα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Γεμίζεις το 15 λιτρο από το ενυδρείο, παίρνεις τη γεννήστρα με τα μικρά και τα αφήνεις στο 15 λιτρο. Ίδια θερμοκρασία, και στις αλλαγές καθαρίζεις το πάτο με μια μεγάλη σύριγγα ή με ψιλό αλφαδολάστιχο. Λόγο για χρήση όσμωσης δε βρίσκω και μπορείς να πας σε πρετοιμασμένο βρύσης ή προφίλτρα σιγά σιγά. Οι αλλαγές μπορεί να είναι και πάνω από δύο και σίγουρα μπορείς να κάνεις και ένα σιφονάρισμα το μεσημέρι αν μενουν αφάγωτες, προσθέτοντας λιγη φρέσκια τροφή. Το φίλτρο που έχω είναι αυτό και η μόνη είσοδος είναι στην κορυφή απ' όπου βγαίνει και ο αέρας/ροή. Θα βρίσκεται κοντά στην επιφάνεια και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Χρήστο εδώ και 5 μέρες το νερό που βάζω είναι βρύσης, έχει φίλτρο εννοείται και αφαιρεί χλώριο, χλωραμίνες και άλλα είναι πολύ καλό. Γιατί να αλλάξω πάλι τις παραμέτρους στο νερό και να τα βάλω σε νερό που έχει διοξείδιο, λιπάσματα, νιτρικά, εξέλ κι όλα τα σχετικά; Εδώ στη γεννήστρα μια χαρά μεγαλώνουν και την καθαρίζω με τη μεγάλη σύριγγα που έχ βάλει λάστιχο ώστε να με διευκολύνει, εγώ απλά ανησυχώ γι αυτό το χνούδι που έχει πιάσει εξωτερικά η γεννήστρα αν κάνει κακό. Το φίλτρο που έχεις βιολογικό υλικό δεν έχει, πως θα κρατηθεί το νερό χωρίς βιολογικό υλικό να απομακρύνει την αμμωνία; Με τις καθημερινές αλλαγές 50%;

 

πριν 17 λεπτά, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Κανένα ατύχημα δεν πρόκειται να συμβεί. Πολύ προσεχτικά πιάσε τα με την απόχη και μετέφερέ τα στο πλαστικό δοχείο. Περίμενε να βγουν μόνα τους έξω. 

 

Κατάφερες να επιτύχεις γέννες κορυ, έσωσες τα αυγά, τάισες τα νεογέννητα... Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις λάθος τώρα που κολυμπούν ελεύθερα. 

 

Δεν είναι νωρίς; Μιλάμε για 5 ημερών γόνο!

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν είμαι ειδικός, αλλά επειδή έχω 2 επιτυχίες με γέννες τετρα στο κυρίως ενυδρείο, μπορώ να σε βεβαιώσω ότι άπαξ και κολυμπούν ελεύθερα οι πιθανότητες επιβίωσης αυξάνουν γεωμετρικά. Αποδείχθηκες υπέρ το δέον προσεκτικός έως τώρα, είμαι σίγουρος ότι δεν θα κάνεις κανένα λάθος. Αν πεθάνει κάποιο ψαράκι ίσως να είναι και από φυσικά αίτια, δεν είσαι Θεός. Κάνε ο,τι σου λέει το ένστικτό σου, αλλά η γνώμη μου είναι να μεταφέρεις τα ψαράκια σε ξεχωριστό ενυδρείο για να κολυμπούν πιο άνετα, να μπορείς να ταΐζεις και να κάνεις τις αλλαγές σου πιο άνετα. 

 

Αν είσαι Αθήνα έχω ένα θερμαντήρα 50W να σου χαρίσω αν δεν έχεις.

 

Αλλά με νερό από το κυρίως ενυδρείο και με την ίδια θερμοκρασία τα ψαράκια δεν θα καταλάβουν διαφορά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_3758.JPGΚαι τα δικά μου πηγαίνουν καλα , μην αγχώνεσαι Κωστή ! Ολα θα θα πάνε καλα , ακόλουθα οδηγίες απο τα παιδιά και τάισε τις τροφές που σου έδωσε ο Δημήτρης . Για στιγμές του χόμπι μας ,η επαρχία ειναι πολυ μακριά για στιγμές αλληλοβοήθειας που παρέχονται εύκολα μεταξύ σας και σας χαίρομαι !!!

 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...