Jump to content

Ενυδρειο-Αφυγραντηρας


Recommended Posts

Δεν ξερω αν ειναι σωστο το μερος που τοποθετω τον προβληματισμο μου...Ομως εχω το reef μου που ειναι [Rimless] 450λιτρα σε 40τ.μ.και εχω προβλημα με υγρασια στο χωρο!!!

Η θερμοκρασια στο χωρο αυτο ειναι 20 βαθμοι και το ενυδρειο στους 25.

Θελω να αγορασω καπιον αφυγραντηρα ομως (φοβαμαι) πως με [Rimless] ενυδρειο δεν θα σταματαει να δουλευει και θα τραβαει συνεχεια αντιλαβανοντας υγρασια συνεχεια στο χωρο.

εχω σωστο η τα σκεφτομαι λαθος???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αφορά όλα τα ενυδρεία,όχι μόνο τα θαλασσινά.. είμαι κ εγώ περίεργη, ας περιμένουμε να δούμε τί θα απαντήσουν όσοι έχουν και ενυδρείο-και αφυγραντήρα στον ίδιο χώρο :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος othon έγραψε:

Δεν ξερω αν ειναι σωστο το μερος που τοποθετω τον προβληματισμο μου...Ομως εχω το reef μου που ειναι [Rimless] 450λιτρα σε 40τ.μ.και εχω προβλημα με υγρασια στο χωρο!!!

Η θερμοκρασια στο χωρο αυτο ειναι 20 βαθμοι και το ενυδρειο στους 25.

Θελω να αγορασω καπιον αφυγραντηρα ομως (φοβαμαι) πως με [Rimless] ενυδρειο δεν θα σταματαει να δουλευει και θα τραβαει συνεχεια αντιλαβανοντας υγρασια συνεχεια στο χωρο.

εχω σωστο η τα σκεφτομαι λαθος???

Θα σταματήσει  ο αφυγραντηρας κάποια στιγμή μην φοβάσαι. Απλά θα χρειαστεί να τον βάζεις κάθε βραδάκι. Έτσι τον έχει ένας φίλος μου. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι να βρεις την αιτία του προβλήματος ! 

Οχι σωστός αερισμός του χώρου ;

αλλη πηγή υγρασίας ή κάτι αλλο ;

Εκτος αν το ενυδρείο ειναι σε ενα υπόγειο που δεν αερίζεται και δεν το βλέπει ο ήλιος !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

 

Έχω διαμέρισμα 90 τμ και έχω δύο ενυδρεία ένα γλυκού νερού 125 lt και 1 θαλασσινο 30 lt.  Έχω και στα 2 καπάκι. 

 

Θερμοκρασία σπιτιού περίπου 20-21 βαθμούς και ενυδρείων στους 26 και υγρασία 60-75%.

 

Επειδή γενικότερα είχα θέματα υγρασίας, κυρίως με υδροποιηση σε τζάμια και τοίχους λόγω διαφοράς εσωτερικής και εξωτερικής  θερμοκρασίας.

 

Αγοράσα  τον meaco 20l που καλύπτει  150 τμ. & έχει την χαμηλότερη κατανάλωση της κατηγορίας του μόλις 255w. Ρυθμίζεις το επιθυμητο επίπεδο υγρασίας που θέλεις να σταματάει και έχει και timer.

 

Κάνει δουλειά. 

 

Ελπίζω να βοήθησα 

 

1481186860376.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βασικα μενω σε σπιτι που αεριζεται και θερμαινεται.....Ο προβληματισμος μου ειναι πως το ενυδρειο μου ειναι ανοικτο και φοβαμαι μιπως δουλευει υπερωριες...γιαυτο θα θελα αν υπαρχει καπιοσ στο φορουμ που ν εχει ενυδρειο ανοιχτο και μουχλα ταυτοχρωνα

 

Link to comment
Share on other sites

αφου αεριζετε το σπιτι θα τον βαζεις το βραδυ στο χαμηλοκαι θα δεις διαφορα

ο αφυγραντηρας μολις γεμισει το δοχειο του σταματαει να δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αφυγραντήρα για τον ίδιο λόγο.Σπίτι χωρις υγρασια και μούχλα και με καλη σχετικά μόνωση.Έχω ενάμιση λίτρο την μέρα εξάτμιση από το reefακι.Ο αφυγραντήρας πιάνει άνετα το 60% και κλείνει(συμφωνα με το δικό του υγρασιόμετρο) αλλά με τίποτα δεν μπορεί να πιάσει 50%.Σε σπίτι φίλου χωρίς ενυδρείο ο ίδιος αφυγραντηρας λειτουργεί ακριβως το ίδιο.Δεν φταίει μόνο το ενυδρειο αν έχεις μούχλες.Τον αφυγραντήρα θα τον ρυθμίσεις εσύ που θα κλείνει αλλά νομίζω ότι σου είναι απαραίτητος.Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω την υγρασια μου στο 60% εβαλα απο εναν γνωστο μου αφυγραντηρα....ισως αν ανοιγω την μπλακονοπορτα ενα 2ωρο την ημερα και δουλευοντασ το 18αρι κληματιστικο μου κανα  2ωρο στην αφυγρανση να μιν χρειαστει να αγορασω καπιο μηχανημα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ δεν νομίζω ότι φταίει το ενυδρειο για την υγρασία σου

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω αφυγραντήρα κυρίως επειδή μένω σε παλιά μονοκατοικία και έχω θέμα με τη υγρασία. Το ενυδρείο επηρεάζει σε ένα βαθμό αλλά κυρίως στο χώρο που βρίσκεται, όχι συνολικά σε όλο το σπίτι.

Επίσης εξαρτάται και η θέση που έχεις βάλει τον αφυγραντήρα και πόσα τ.μ. καλύπτει-πάντα όσον αφορά τον ανοιχτό χώρο.

 

Μπορείς και να ανοίγεις το παράθυρο λίγες ώρες και δεν θα έχεις πρόβλημα με το ενυδρείο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

 

ας τα παρουμε λιγο απ την αρχη τα πραγματα γιατι μπορει να μπερδευτη κανεις εαν δεν γνωριζει πως συγκεντρωνεται η υγρασια.

 

υγρασια ξεκιναει λοιπον να συγκεντρωνεται στα σπιτια μας λογο της διαφορας της εξωτερικης θερμοκρασια/υγρασια με την εσωτερικη, εας δηλαδη εξω κανει κρυω και μεσα ζεστη οταν ανοιγουμε πορτες/παραθυρα η ζεστη βγαινει προς τα εξω και το κρυο μπαινει προς τα μεσα, εκει γινεται η ανταλλαγη της υγρασιας, δηλαδη μπαινει η βγαινει η υγρασια. επισης υγρασια παραγουμε εμεις με την αναπνοη μας, μικρη ποδοτητα αλλα χωρις αφυγρανση αυτη βοηθα στην συγκεντρωσει της. ετσι και τα ενυδρεια με την διαφορα θερμοκρασιας που εχουν βοηθανε λιγο/πολυ στην υγρασια. υγρασια επισης προκαλουν γενικοτερα στασιμα νερα μεσα στο σπιτι, σε κουζινες/μπανια η μικρες διαροες που δεν εχουμε παρει χαμπαρι οτι υπαρχουν.

 

τα σπιτια στο εσωτερικο ειναι βαμενα με πλαστηκα χρωματα και αυτα τα μονωνη ωστε η υγρασια με την ζεστη του χωρου οταν εξατμιστει να φυγει, δηλαδη εμεις ζεσταινουμε τον χωρο και η συγκεντρωμενη υγρασια εξατμιζεται και διαλυεται, αλλα κολαει στου τοιχους με αποτελεσμα να μην μπορει να βγει προς τα εξω.

 

αρα με λιγα λογια τον χειμωνα υπαρχει υγρασια μεσα στα σπιτια. αμα δεν υπαρχει μεσο αφυγρανσης δεν φευγει εκτος και αμα αλλαξει ο καιρος, δηλαδη ζεστανη και τα ποσοστα υγρασιας εξω πεσουν. εαν δεν συμβαινει αυτο, ανοιγοντας καποιος το ζεστο σπιτι/δωματιο/μπανιο για να αεριστη στην ουσια αφηνει υγρασια να μπει μεσα.

 

εαν υπαρχει air condition  με λειτουργεια αφυγρανσεις μπορεις να το δοκιμασεις να δεις εαν κανει δουλεια, αλλιως ενας αφυγραντηρας θα σου λυση τα χερια και θα δεις τρομερη διαφορα στη ατμοσφαιρα του σπιτιου και θα ζεστενεται πιο ευκολα, γτ οταν υπαρχει υγρασια ο χωρος ειναι παντα πιο κρυως και ζεστενεται πιο δυσκολα.

 

εγω με το ενυδρειο μμ ειχα 60-65% υγρασια με αφυγραντηρα να δουλευει συνεχεια και τωρα χωρις ενυδρειο εχω 50-54% δουλευωντας συνεχεια σε σπιτι με 17-19 βαθμους κελσιου.

 

αυτα τα λιγα, ελπιζω να βοηθεισα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα ο φιλος ρωταει αν θα δουλευει ο αφυγραντηρας συνεχεια λογου ριμλες ενυδρειου.

Εγω εχω ενυδρειο ριμλες στο σαλονι και εχω και αφυγραντηρα meaco  20 λιτρα στην εισοδο σαλονιου καθιστικου. Λοιπον , βαζωντας τον αφυγραντηρα στο 65% θα δουλεψει μεχρι να φτασει την υγρασια στο 65% και θα σταματησει. Οσο πιο κοντα εχεις το ενυδρειο με το μηχανημα τοσο πιο πολυ νερο θα χασεις. Οσο πιο μακρια το εχεις τοσο λιγοτερο θα χασεις καθως το υγρομετρο του δεν θα φτανει να διαβασει το νερο του ενυδρειου και θα εχει προλαβει να στεγνωσει το υπολοιπο σπιτι με αποτελεσμα να σταματησει.

Εγω εχω βαλει και δυο κομματια plexyclass στο ενυδρειο με αποτελεσμα να εχω ελαχιστη απωλεια νερου και ας ειναι στον ιδιο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

αμα βαλει καποιος εναν αφυγραντηρα να δουλευει στην συνεχει λειτουργεια εννοειτε οτι θα δουλευει συνεχεια, αμα ρυθμισει την υγρασια να ειναι πχ στο 60% μολις φτανει εκει θα σβηνει και θα ξαναπερνει πχ στο 65%. ειναι αναλογα το τι λειτουργειες εχει ο καθε αφυγραντηρας, εχουν διαφορες στα προγραμματα τους οσο και στις βασικες του λειτουργειες. ενας καλος αφυγραντηρας πρεπει να εχει επανω υγρασιομετρο ηλεκτρονικο, ρυθμισει υγρασιας και συνεχεις λειτουργεια, αυτοματη επανεκκινηση, αυτοματο τερματισμο οταν γεμισει το δοχειο με σημα οτι γεμισε. τωρα εαν θα εχει χρονοδιακοπτη, προγραμμα για στεγνωμα ρουχων κτλπ ειναι αλλο θεμα και εκει ανεβαινει και το κοστος της συσκευης. επισης εαν θα ειναι με γεωλιθο η με συμπιεστη ειναι αλλο θεμα και εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους.

 

το ποσο μακρυα θα ειναι η κοντα εχει μικρη σημασια εαν επιλεγει μηχανιμα για τα σωστα τετραγωνικα, το θεμα ειναι ο το ενυδρειο ειναι μια συνεχεις πηγη υγρασιας σε κλειστους χωρους με λιγη εως καθολου θερμανση. το εαν ειναι ανοιχτο η κλειστο το ενυδρειο παιζει σημαντικο ρολο επισης, εαν πχ το κλειση με πλεξι οπως εχει κανει εσυ θα δει τεραστια διαφορα, αλλα εκει ξεκιναμε να εχουμε απωλειες στον φωτισμο συνηθως...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 16 ωρες φουλ λητουργειας του αφυγραντηρα...η υγρασια παραμενει στο 60%....πιστεθω πως το σπιτι θελει ανοιγμα και πως βοηθαει για την υγρασια και οχι το αντιθετο εχτος αν εχω λαθος σε αυτο.....επισης αν εχω 65% υγρασια για παραδειγμα στο σπιτι δεν ξερω αν χρειαζεται να δοθλεθω αφυγραντηρα(δανεικος)τωρα...αλλα να ωαζω τον κληματισμο που παρπιμτοντως πεταει στην αφυγρανση αρκετα πιο κρυο αερα!!!απλα θεορω πως το ριμλες ενυδρειο που εχω ειναι η αιτια και τπτ αλλο φου δεν ειχα ποτε και ουτε εχω προβλημα με υγρασια σε αλλους χωρους του σπιτιου!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος othon έγραψε:

Μετα απο 16 ωρες φουλ λητουργειας του αφυγραντηρα...η υγρασια παραμενει στο 60%....πιστεθω πως το σπιτι θελει ανοιγμα και πως βοηθαει για την υγρασια και οχι το αντιθετο εχτος αν εχω λαθος σε αυτο.....επισης αν εχω 65% υγρασια για παραδειγμα στο σπιτι δεν ξερω αν χρειαζεται να δοθλεθω αφυγραντηρα(δανεικος)τωρα...αλλα να ωαζω τον κληματισμο που παρπιμτοντως πεταει στην αφυγρανση αρκετα πιο κρυο αερα!!!απλα θεορω πως το ριμλες ενυδρειο που εχω ειναι η αιτια και τπτ αλλο φου δεν ειχα ποτε και ουτε εχω προβλημα με υγρασια σε αλλους χωρους του σπιτιου!!

 φίλε την πρώτη φορά που έβαλα αφυγραντηρα δούλευε 2 μέρες για να μου πάει εκεί που ήθελα την υγρασία.  οπότε η αρχή είναι δύσκολη μετά θα δουλεύει ελάχιστα. Αν πάρεις πάρε για ποίο πολλά τετραγωνικά .

Link to comment
Share on other sites

τωρα τον εχω κλισει και τον ξανα ανοιξα και μ λεει 47% με 20 βαθμους στο σπιτι...κατι μαλον δεν παει καλα:wacko:και το επανελαβα παλι!!!

 

Link to comment
Share on other sites

40-60% υγρασία στο σπίτι ειναι μια χαρά !

Εισαι σε φυσιολογικά επίπεδα !

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος othon έγραψε:

Μετα απο 16 ωρες φουλ λητουργειας του αφυγραντηρα...η υγρασια παραμενει στο 60%....πιστεθω πως το σπιτι θελει ανοιγμα και πως βοηθαει για την υγρασια και οχι το αντιθετο εχτος αν εχω λαθος σε αυτο.....επισης αν εχω 65% υγρασια για παραδειγμα στο σπιτι δεν ξερω αν χρειαζεται να δοθλεθω αφυγραντηρα(δανεικος)τωρα...αλλα να ωαζω τον κληματισμο που παρπιμτοντως πεταει στην αφυγρανση αρκετα πιο κρυο αερα!!!απλα θεορω πως το ριμλες ενυδρειο που εχω ειναι η αιτια και τπτ αλλο φου δεν ειχα ποτε και ουτε εχω προβλημα με υγρασια σε αλλους χωρους του σπιτιου!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν η υγρασια η εξωτερικη ειναι μικροτερη δηλαδη της ατμοσφαιρας ειναι μικροτερη τοτε σιγουρα βοηθαει να ανοιξεις το σπιτι.εαν ειναι μεγαλυτερη τοτε θα βαλεις στο σπιτι υγρασια.η υγρασια μεταβαλεται λογω του καιρου.τωρα αν το δωματιο που εχεις το ενυδρειο ειναι βορινο σιγουρα εκει θα εχεις ποιο πολυ υγρασια απο οτι στα αλλα δωματια.παντως σε καθε περιπτωση η θερμανση του σπιτιου και ενας αφυγραντηρας καλος βοηθαει πολυ.ο αφυγραντηρας με συμπιεστη θελει πανω απο 18 βαθμους κελσιου για να δουλευει σωστα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...