Jump to content

Ζητειται διαγνωση!


kostas_nfs

Recommended Posts

 #1

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Υποπτα κοπρανα ανα καιρους

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 180

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Eheim Professional 3 250lt & Εσωτερικο Aquael Turbo 1000lt/hr

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1 ετος

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 7 Δισκοι

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Ταισμα 4 φορες την μερα με ποικιλια ξηρων τροφων

Νερο αλλαγης αντιστροφης οσμωσης με συμπληρωμα νερου που δεν εχει περασει απ τη μεμβρανη και ωριμανση 2 ημερων με αεραντλια

Αλλαγη νερου 30% ανα 2 μερες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,5-7

- KH: 3

- GH:4

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10-25ppm

- Θερμοκρασία: 29C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:Tetra, Sera, Aquili

-Strips:-

-Ηλεκτρονικά:TDS

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Discus

- Ιστορικό Ψαριού: Κανένα εμφανές συμπτωμα στα περισσοτερα ψαρια, δυσκολια αναπτυξης σε 2 ψαρια

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Ινωδη περιττωματα, καποιες φορες λευκα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Πιθανον Hexamita ή παρασιτα στο εντερικο, διατηρουνται αμφιβολιες για τη διαγνωση

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Esha Hexamita, Esha Exit

-Δοσολογία: Η προτεινομενη για τα λιτρα

-Χρόνος Χρήσης: ο προτεινομενος (3 μερες)

-Αναλυτική περιγραφή: Εγινε σε ολο το ενυδρειο για αρχη πριν απο 5 μηνες περιπου μονο για Hexamita, και μεμονωμενα επαναληφθηκε σε ενυδρειο νοσοκομειο για ψαρια που συνεχιζαν να παραγουν υποπτα κοπρανα, συνδιασμος Esha Hexamita & Esha Exit οπως προτεινεται απ την Esha.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Δυστυχώς τα λαθη που εγιναν λογω απειριας ειναι πολλα. Αρχικα τα ψαρια μπηκαν σε ενυδρειο με νεον και ραμιρεζι και μελανοταινιες. Το ενυδρειο ηταν με υποστρωμα λαβας πολυ χοντρο. Στη συνεχεια που σταδιακα καταλαβαινα τα λαθη αφαιρεσα ολα τα αλλα ψαρια καθως και το υποστρωμα. Πριν να εισαχθουν αυτοι οι δισκοι στο ενυδρειο υπηρξαν για συντομο χρονικο διαστημα δισκοι που αγοραστηκαν απο πετ σοπ και συνυπηρχαν με σκαλαρια σε κακες συνθηκες διαβιωσης. Πριν ερθουν οι νεοι δισκοι ειχαν φυγει απ το ενυδρειο. Κανενα ψαρι δεν εχει δειξει σοβαρα συμπτωματα περαν ενος που εκανε σαν να εχει παρκινσον και σαν να λιποθυμουσε, το οποιο ψαρι μεταφερθηκε στο ενυδρειο νοσοκομειο και μετα τον συνδιασμο ανεβασματος θερμοκρασιας, Esha Ηεχαμιτα και Exit επανηλθε πληρως και εχει πολυ καλη αναπτυξη. Υποπτευομαι απο αυτα που εχω διαβασει καποια εσωτερικο παρασιτο και οχι Hexamita. Αξιζει νομιζω να αναφερω οτι πηγα κοπρανα για εξεταση σε ηλεκτρονικο μικροσκοπιο και το μονο που βραθηκε ηταν βλεννα και υπολοιματα τροφων. Βεβαια τα κοπρανα που πηγα για εξεταση ηταν τελειως διαφανα με υπολευκο χρωμα. Εχω αγορασμενα φαρμακα Sera Nematol και Tremazol τα οποια υποτιθεται πως ειναι κορυφαια αλλα και πολυ δραστικα, μα δε θελω να τα χρησιμοποιησω χωρις να καταληξω σε διαγνωση, γι αυτο και σας γραφω ολο αυτο το post!

Σημερα ΜΟΝΟ παρατηρησα αυτον που υποθετω πως ειναι ο αρχηγος να ξυνεται.

Να διευκρινισω πως η φωτο με το ροζ δισκακι που κρεμεται το σκατουλακι ειναι σημερινη και ΚΥΡΙΩΣ οτι η τρομακτικη φωτο με το πρασινο περιττωμα πανω σε χαρτι ειναι παλια και ανηκει στο ψαρι που ειχε τα εντονα συμπτωματα και ακολουθησε ξεχωριστη θεραπεια.

IMG_20161208_171854.jpg

IMAG0630.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Κώστα.

 

Όλα όσα περιγράφεις είναι λίγο πολύ συνηθισμένα και ότι έχεις πράξει μέχρι τώρα είναι σωστά.

Τα φάρμακα της Sera που έχεις πάρει είναι πολύ καλά και ισχυρά.

 

Θα μπορούσες να κάνεις μία θεραπεία για μία εβδομάδα με Flagyl 500mg σε αναλογία 1 κάψουλα ανά 50 λίτρα για μία εβδομάδα και άν και μετά συνεχίσουν τα συμπτώματα μπορείς να κάνεις θεραπεία με το Tremazol το οποίο έχει Praziquantel.

 

Στην συνέχεια βλέπεις πώς θα συνεχίσεις άν και νομίζω τα προβλήματα σου θα σταματήσουν...Άν μετά θές να κάνεις και θεραπεία για νηματώδη μπορείς να κάνεις με το Nematol ή με Stozzon-L (κτηνιατρικό με δραστική ουσία λεβαμιζόλη).

 

Ενημέρωνε μας με την εξέλιξη και φυσικά ψυχραιμία...από ότι βλέπω από τα δύο σου πόστ έχεις 'καλές βάσεις' και θα τα πάς καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα...

Μου αρεσει οτι το ψαχνεις και ενδιαφερεσαι!!

Προτου προχωρησεις ξανα σε θεραπεια με φλατζιλ θα σου προτεινα να δοκιμασεις ξανα το hexamita της εσχα ή το flagillol της σερα...

Αν και τα κοπρανα μου μοιαζουν φυσιολογικα αν μεσα στην τροφη τους υπαρχει σε καθημερινη βαση μεγαλο ποσοστο σπιρουλινας ή χλωρελλας..

Νεμαντολ και τρεμαζολ δεν οφελουν σε εσωτερικα παρασιτα παρα μονο σε εξωτερικα και βραχιοσκωληκες...

Τα ξυσιματα αναλογως την κληση που παιρνει το ψαρι θα σου δειξουν αν προκειται για απλη ενοχληση απο οτιδηποτε μεσα στο νερο ή απο παρασιτα...

Οσον αφορα το μπουσταρισμα των δισκων...

Να ξερεις οτι τα ψαρια εχουν κυκλους αναπτυξης που αν καταφερεις εκεινη την εποχη και ταισεις σωστα η αναπτυξη τους θα ειναι πιο θεαματικη...

Για ενος ετους ψαρια ειναι οντως λιγο πισω αλλα αν δεν μπουν στην αναπαραγωγικη διαδικασια με σωστο ταισμα και χωρο σε λιτρα μπορει να τριβεις τα ματια σου...

Ο επομενος κυκλος τους ειναι συνηθως μεχρι λιγο πριν γινουν 1,5 χρονων οπου και σχεδον τερματιζουν και η αναπτυξη τους σχετικα αργη απο εκει και περα και γινεται περισοτερο "ωριμανση" του ψαριου...

Αληθεια θα με ενδιεφερε να μαθω τι ακριβως ταιζεις....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και φυσικά για το ενδιαφέρον! 

Να διευκρινίσω ότι το ενυδρείο είναι ένα χρόνο στημένο, τα ψάρια είναι 9 μηνών. Αυτό που φαίνεται στη φωτο είναι το ένα από τα δύο που έχουν μείνει πίσω σε ανάπτυξη. Σε γενικές γραμμές χωρίς την ουρά είναι στα 11 εκατοστά τα "δυνατά".  Δεν έχω κάνει θεραπεία με Flagyl.. Φαντάζομαι κάπου μέσα στο φόρουμ θα υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για το Flagyl,θα το ψάξω! 

Όταν λέμε για το ξυσιμο πως ερμηνευεται η κλίση? 

Τα φαγητά τους φαίνονται στην φώτο, αλλά στο παρελθόν τους έχω ταισει και κατεψυγμένα Artemia και Bloodworms της Ocean Nutrition που τα έχω κόψει εδώ και 3μιση μήνες. Σπιρουλινα δεν τους δίνω και πάρα πολύ! 

 

IMG_20161208_223036.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις τις κάψουλες του flagyl που αντιστοιχούν στα λίτρα σου, τις ανοίγεις και αδειάζεις σε ένα ποτήρι με νερό, και εγώ προσωπικά τις ανακατέβω καλά στην φραπεδιέρα για να λιώσει η σκόνη καλά και στην συνέχεια το αδειαζω στην εξαγωγή του φίλτρου για να αρεωθεί όσο το δυνατόν καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Τα φλεικς της οσεαν και της τροπικαλ ειναι πολυ καλες τροφες...

Η τροφη της τετρα αν και (δευτερης κατηγοριας κατα την αποψη μου) αν και ειναι απο τις τροφες που τους αρεσει πολυ..

Η τροφη της χικαρι συνηθως την δινουμε σε μεγαλυτερα σε ηλικια και δυνατοτητες καταποσης ψαρια και βοηθαει στο να "γεμισουν" τα ψαρια..

Η σπιρουλινα της τροπικαλ δεν ειναι οτι καλυτερο για δισκους...

Μπορεις να παρεις της τροπικαλ που εχει τα ποσοστα που χρειαζονται και αντεχουν οι δισκοι στην διατροφη τους...

Μεγαλα ποσοστα σπιρουλινας εχουν επισης και τα αλλα φλεικς της τροπικαλ(οχι τα d50)...

Οποτε μεχρι να "προσαρμοσουν " τα ψαρια το πεπτικο τους σε αυτα τα δεδομενα μπορει να ειδες τετοιου ειδους κοπρανα..

Το ψυσιμο ποικιλει απο ψυσιμο στην αμμο με την κοιλια ή σε ξυσιμο απο το προσωπο μεχρι τα βραχια που συνηθως συνδεεται μαζι με εντονες αναπνοες και σε ξυσιμο (συνηθως σε ριζες) στα πλευρα που δειχνει δυσχερεια απο εξωπαρασιτα...

Το φλατζιλ μπορεις να το "πασαρεις" και στην τροφη τους...

Ολαααα αυτα σαν γενικη εικονα...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα ψαρια τρωνε τωρα;;;;αν μπορεις βαλε μας ενα καλο βιντεακι κ πες μας για τις αναπνοες τους .επισης φτιαξε κ λιγο σκορδοζουμι να μουλιασεις τις τροφες ακομα κ στο φυλλαράκι.στο μικροσκόπιο που ειδες τα κόπρανα θα ειχε ενδιαφέρον να τα ξαναδείς μετα απο 7_10 μερες απο την χορηγία flagyl που ειπε ο Μητσάρας στην τροφη τους μαζι μ σκορδοζουμι,γιατι θεωρητικα τοτε αποβάλλονται τα παράσιτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψάρια σου τρώνε κανονικά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα κάνεις μια θεραπεία για παράσιτα για παν ενδεχόμενο με flagyl μπορείς να το βάλεις και στην τροφή. Το μουλισμα σε σκορδοζούμι βοηθάει να τρώνε με μεγαλύτερη όρεξη.. Τις κατεψυγμένες γιατί τις σταμάτησες?  

Αν σε φέρει ο δρόμος Δράμα μπορώ να σου δώσω ακόμη 1-2 τροφές

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

Frog νομιζω οτι το σκορδοζουμι ειναι λαθος να λεμε οτι το βαζουμε επειδη ειναι ευεγεστο,ειναι ικανότατο αντιπαρασιτικο κ βοηθαει στην αποβολη τους.κανω λαθος;;;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Συγγνώμη δεν ήθελα να κάνω παράθεση ήθελα να κάνω upvote κ τώρα δεν μπορώ να την σβήσω, ούτε κατάφερα να κανω upvote! :hehe

Πρεπει να πω ότι έχω εντυπωσιαστει από την κινητικότητα του φόρουμ, υπήρξα και σε άλλα φόρουμ (καμία σχέση με ψάρια) και ήταν πολύ πιο νωχελικα τα πράγματα! 

Στο θέμα μας, τα ψαράκια τρώνε σαν τρελά, μόνο το μικρό της φώτο απουσιασε 2 φορές από το τάισμα και αυτό όχι συνεχόμενα. Τους βάζω Seachem Garlic Guard μια φορά την ημέρα στην τροφή από σκορδακι. Τις κατεψυγμενες τις σταμάτησα γιατί διάφοροι γνωστοί μου είπανε οτι μπορεί γι αυτό να υπάρχουν αυτά τα κοπρανα. Θα ήθελα να ξαναδωσω και τρωγομαι πολύ για μια Ocean Nutrition Red Balance που έχω στην κατάψυξη και δεν έχω τολμήσει να ταισω, πάνω σε αυτό χρειάζομαι τη συμβουλή σας! 

Πολυ σημαντικό με βάση αυτό που παρατήρησε ο Στάθης είναι να πω ότι το Hikari προστέθηκε πριν δύο βδομάδες στη διατροφή τους, μπορεί δηλαδή αυτό να φταίει και να προσαρμοζονται? Τους άρεσε πολύ και με βάση αυτά που έχω διαβάσει τους το δίνω λίγο παραπάνω από τις άλλες τροφες, ίσως θα πρεπε να το ελαττωσω? 

Frog ευχαριστώ πολύ για την προσφορά,όποτε θες έλα για καφέ, σίγουρα θα ρθω κατά κει κ εγώ για την Ονειρουπολη. 

Η σπιρουλινα της Ocean τελειώνει τώρα, θα παραγγείλω αν είναι της Tropical! Το ξυσιμο είναι στο πλάι, αν το ξανακάνει θα εντοπίσω αν πιάνει και βραγχια. 

Δημήτρη η θεραπεία με Flagyl είναι μια κάψουλα ανά 50λιτρα κάθε μέρα για μια βδομάδα? Θερμοκρασία, τάισμα και αλλαγές κανονικά κατά την θεραπεία? Πολλές απορίες, ελπίζω να μη κουραζω! 

Βιντεακι πολύ ευχαρίστως θα γίνει και θα ανέβει! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποτε πανω απο 3 μερες η θεραπεια στο νερο.αλλα αν τρωνε σαν τρελα οπως λες, στην τροφη βαλε μην το σκεφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Συγγνώμη δεν ήθελα να κάνω παράθεση ήθελα να κάνω upvote κ τώρα δεν μπορώ να την σβήσω, ούτε κατάφερα να κανω upvote! :hehe

Πρεπει να πω ότι έχω εντυπωσιαστει από την κινητικότητα του φόρουμ, υπήρξα και σε άλλα φόρουμ (καμία σχέση με ψάρια) και ήταν πολύ πιο νωχελικα τα πράγματα! 

 

Όπως όλα τα φόρουμ έχουμε τα πάνω μας και τα κάτω μάς....προσπαθούμε όμως.... :)

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Στο θέμα μας, τα ψαράκια τρώνε σαν τρελά, μόνο το μικρό της φώτο απουσιασε 2 φορές από το τάισμα και αυτό όχι συνεχόμενα. Τους βάζω Seachem Garlic Guard μια φορά την ημέρα στην τροφή από σκορδακι. Τις κατεψυγμενες τις σταμάτησα γιατί διάφοροι γνωστοί μου είπανε οτι μπορεί γι αυτό να υπάρχουν αυτά τα κοπρανα. Θα ήθελα να ξαναδωσω και τρωγομαι πολύ για μια Ocean Nutrition Red Balance που έχω στην κατάψυξη και δεν έχω τολμήσει να ταισω, πάνω σε αυτό χρειάζομαι τη συμβουλή σας! 

 

Ξεμπέρδεψε πρώτα με την θεραπεία, άσε να περάσει καμιά εβδομάδα και μετά δώσε την όποια κατεψυγμένη

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Πολυ σημαντικό με βάση αυτό που παρατήρησε ο Στάθης είναι να πω ότι το Hikari προστέθηκε πριν δύο βδομάδες στη διατροφή τους, μπορεί δηλαδή αυτό να φταίει και να προσαρμοζονται? Τους άρεσε πολύ και με βάση αυτά που έχω διαβάσει τους το δίνω λίγο παραπάνω από τις άλλες τροφες, ίσως θα πρεπε να το ελαττωσω? 

 

Φρόντισε να τρώνε από όλες τις τροφές, σίγουρα όταν τους δίνουμε μία καινούρια χρειάζονται κάποια προσαρμωγή αλλά η βλέννη δέν είναι θέμα νέας τροφής

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Frog ευχαριστώ πολύ για την προσφορά,όποτε θες έλα για καφέ, σίγουρα θα ρθω κατά κει κ εγώ για την Ονειρουπολη. 

 

Άντε συναντηθείτε μπάς και σε βάλει στον ίσιο δρόμο και πάρεις κανένα πλέκο και εσύ...αχαχαχαχχαχαχα

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Η σπιρουλινα της Ocean τελειώνει τώρα, θα παραγγείλω αν είναι της Tropical! Το ξυσιμο είναι στο πλάι, αν το ξανακάνει θα εντοπίσω αν πιάνει και βραγχια. 

 

Το ξύσιμο όπως ειπώθηκε θέλει παρακολούθηση!

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Δημήτρη η θεραπεία με Flagyl είναι μια κάψουλα ανά 50λιτρα κάθε μέρα για μια βδομάδα? Θερμοκρασία, τάισμα και αλλαγές κανονικά κατά την θεραπεία? Πολλές απορίες, ελπίζω να μη κουραζω! 

 

Ναί το flagyl είναι για μία εβδομάδα, διαφωνώ με @stella k-dimitris.Στις τρείς ημέρες δέν προλαβαίνει να καλύψει όλο τον κύκλο των λοιμώξεων.Δέν έχω δεί καμία αναφορά που να λέει για κύκλο 3ημερών!

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Βιντεακι πολύ ευχαρίστως θα γίνει και θα ανέβει! 

 

Βάλε να χαζέψουμε...είμαστε όλοι ψαρο-υδονοβλεψείες!  :D

Link to comment
Share on other sites

Σημαντική παράλειψη έχω κ ένα πλεκο ancistrus που είναι κουκλακι! 

Να το χορηγησω με το φαΐ ή στο νερό προτείνεις Jim? Δοσολογία υπάρχει κάπου σε link? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Frog νομιζω οτι το σκορδοζουμι ειναι λαθος να λεμε οτι το βαζουμε επειδη ειναι ευεγεστο,ειναι ικανότατο αντιπαρασιτικο κ βοηθαει στην αποβολη τους.κανω λαθος;;;;;

 

Οχι δεν κάνεις λάθος αλλά είναι κυρίως προληπτικό ή σε ήπιες μορφές προβλημάτων σε σοβαρό πρόβλημα χρειάζεται κάτι  πιο αποτελεσματικό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Δημητρη το flagyl ειναι για λοιμωξεις;;;

 

Δημήτρη μήν χαλάσουμε το θέμα εδώ.Άνοιξε ενα θέμα για το flagyl και τα συζητάμε εκεί για να βγεί και αποτέλεσμα! ;)

 

@kostas_nfs στο νερό ξέρεις πάντα πόσο έχεις ρίξει...στο φαί μπορεί να είναι αποτελεςματικότερο αλλά ποτέ δέν ξέρεις την κατανάλωση μετρονιδαζόλης ανά ψάρι.

Είδες τώρα πρέπει να πάρεις και δεύτερο πλέκο για αναπαραγωγή! ;)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Σημαντική παράλειψη έχω κ ένα πλεκο ancistrus που είναι κουκλακι! 

Να το χορηγησω με το φαΐ ή στο νερό προτείνεις Jim? Δοσολογία υπάρχει κάπου σε link? 

 

Μόνο ΕΝΑ να σου δώσω καμιά 50ρια να του κάνουν παρέα  είχα 2-3 γέννες τώρα τελευταία (Frog=Δημήτρης με μαλλιά :hehe ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Frog έγραψε:

 

Μόνο ΕΝΑ να σου δώσω καμιά 50ρια να του κάνουν παρέα  είχα 2-3 γέννες τώρα τελευταία (Frog=Δημήτρης με μαλλιά :hehe ) 

 

Δώσε στο παιδί...δώσεεεεεε!!!

(Husky_Jim=Δημήτρης χωρίς μαλλιά)

αχαχαχχχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Σημαντική παράλειψη έχω κ ένα πλεκο ancistrus που είναι κουκλακι! 

Να το χορηγησω με το φαΐ ή στο νερό προτείνεις Jim? Δοσολογία υπάρχει κάπου σε link? 

;)

Βεβαια να σου προτεινω και εγω με την σειρα μου την χρηση τροφων ή σκευασματων με σκορδο προτου φτασεις στην μετροδιναζολη...

Αναλογως τι θεωρεις πιο προσιτο για τα ψαρια και πιο αναγκαιο...:D

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Δώσε στο παιδί...δώσεεεεεε!!!

(Husky_Jim=Δημήτρης χωρίς μαλλιά)

αχαχαχχχαχαχαχα

 

Βασικά το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να του δώσω αυτό που δεν έχει αρσενικό/θηλυκό και μια φωλιά και σε λίγο καιρό θα καταλήξει έτσι αλλιώς αν τον αφήσουμε θα καταλήξει έτσι οι φωτογραφία με τους δίσκους είναι ενός φίλου 

 

Fish_room.jpg

image-91d3fcb2fb9382d01829698be08c21c343de748e9f2ed553256c8438b11099a3-V[1].jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με μαλλιά ή χωρίς όλοι οι Δημητρηδες είναι ίσοι! :thumbsu:

Ευχαριστώ Στάθη για το link, αν είναι να ακολουθήσω χορήγηση Flagyl στο νερό θα το κάνω όπως το έκανες εσύ στο θέμα που έστειλες γιατί με βολεύει και με την ρουτίνα μου, δούλεψε καλά σε σένα? 

Βλέπω όμως ότι πολλοί είναι αυτοί που προτείνουν μέσω φαγητού και δεν ξέρω τι να κάνω κ πόσο να βάλω στο φαΐ αν είναι να δώσω, είναι το ίδιο με το νερό? Βέβαια ο Jim λέει νερό και βλέποντας τα νούμερα των ποστ του με πιάνει ένα δέος! 

Σκορδακι τους δίνω καθημερινά εδώ και πολύ καιρό οπότε φαντάζομαι αυτό το στάδιο το έχουμε ξεπεράσει. Ένα άλλο ερώτημα που προκύπτει είναι ότι εφόσον τρώνε μια χαρά μήπως δεν πρέπει να τα πειράξω γενικότερα? Αλλά από την άλλη όλοι θέλουμε το καλύτερο και είναι σίγουρο ότι έχουν παρουσιαστεί προβληματακια στο παρελθόν δηλαδή υπάρχει ιστορικό... 

* Δημήτρης ο πολυπλεκος! Χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω μετα απο το ποστ που εκανα για το 3ημερο του flagyl.μπορει να χορηγηθει κ για 21μερες άφοβα.ο jim καλα εκανε κ δεν συμφώνησε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει από παλιότερα μια αναλυτική περιγραφή περί χρήσης Flagyl στο αμερικάνικο Simply Discus, επιτρέπεται να την ανεβάσω εδώ σαν λινκ να την τσεκάρετε, μήπως λέει και κάτι που θα βοηθήσει κάποιον ακόμη? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Με μαλλιά ή χωρίς όλοι οι Δημητρηδες είναι ίσοι! :thumbsu:

Ευχαριστώ Στάθη για το link, αν είναι να ακολουθήσω χορήγηση Flagyl στο νερό θα το κάνω όπως το έκανες εσύ στο θέμα που έστειλες γιατί με βολεύει και με την ρουτίνα μου, δούλεψε καλά σε σένα? 

Οσες φορες χρειαστηκε να το εφαρμοσω στα ενυδρεια μου μονο ετσι και με στοχευμενη θεραπεια επιασε...

Οι τριημερες δυστηχως δεν!!

Ή δεν πιαναν ή μετα απο λιγο καιρο τα ψαρια "ξαναπεφταν"...

Παντως σαν συμβουλη θα σου πω να δωσεις στα ψαρια σου ενα χρονικο περιθωριο μεχρι να δειξουν αν εχουν γιατρευτει ή αν ηταν κατι παροδικο...

Η αναρωση τους μπορει να γινει κατα την διαρκεια της θεραπειας...

Ή να ειναι απο μια μερα μετα την θεραπεια μεχρι και 15 αναλογως το προβλημα που αντιμετωπιζαν...

Μεχρι τοτε λογο πεσμενου ανοσοποιητικου ή ανοικτων πληγων εσωτερικων ή εξωτερικων ή εγκαυματων ή οτιδηποτε αλλο μπορει το ψαρι να δειχνει αρρωστο και να δυσανασχετει...

Οπως και πχ. πολλες φορες μετα απο θεραπεια με αλατι ή με φαρμακο που να το περιεχει μου εχει τυχει να δω τα ψαρια να ξυνονται χωρις να εχουν εξωπαρασιτα..:D

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...