Jump to content

Ζητειται διαγνωση!


kostas_nfs

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

 Βέβαια ο Jim λέει νερό και βλέποντας τα νούμερα των ποστ του με πιάνει ένα δέος! 

 

Τα νούμερα των πόστ δέν λένε τίποτα...όλοι μαθαίνουμε συνέχεια και κανένας μα κανένας δέν τα ξέρει όλα...έχουμε να κάνουμε με ζωντανά και οι εμπειρίες όλων μας είναι πολύτιμες...!!!

 

Δυστυχώς όλοι μας λειτουργούμε "παίζοντας και μαθαίνοντας" τόσο από τα λάθη μας αλλά και από τις επιτυχίες μας!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήρθε η ώρα για τα βιντεακια που πιστεύω να βοηθήσουν πολύ. Τα ψάρια "έβαλαν τα δυνατά τους", δηλαδή παρουσίασαν τα κοπρανα αυτά σε ασυνήθιστα μεγάλο βαθμό. 

Αν παρατηρήσετε θα δείτε πως δεν είναι αυτά που περιγράφεται στην Hexamitiasis δηλαδή χοντρά κ σαν μυξα, αλλά είναι πολύ μακριά και ινωδη. 

Βίντεο πριν το τάισμα

Βίντεο κατά το τάισμα

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα βλέπω τα δισκάκια σου.Πόσες φορές ταΐζεις? 

 

Α ξέχασα γράψε και ότι έχεις σκοπό να κάνεις και ένα μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί θα έρθει ο Νίκος :hehe

Έγινε επεξεργασία - Frog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κώστα,

 

Κάνε την θεραπεία και θα είσαι μιά χαρά.

Τα ψάρια σου είναι σε πολύ καλή κατάσταση και πιστεύω θα ανταποκριθούν αμεσα στην θεραπεία με καλά αποτελέσματα.

 

υστ.σου έβαλα τα βίντεο embed

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ΝΑΙ περιμένω Rio 300! 

Αν σκεφτεί κανείς ότι είναι πρώτη προσπάθεια, ότι έκανα πολλά πολλά λάθη και ότι τα δισκάκια στους 9 μήνες είναι 11 εκατοστά τα τέσσερα από αυτά χωρίς την ουρά φαντάζομαι ότι δεν έχω μείνει και πολύ πισω. Ίσως ήμουν τυχερός και ήταν ποιοτικά σαν γονίδια, δεν έχω μέτρο σύγκρισης και εμπειρία.. Ίσως αν έπεφταν σε κάποιον με μεγαλύτερη πείρα να ήταν ακόμη καλύτερα και νιώθω κάπως άσχημα γι αυτό. 

Τα ταιζω 4 φορές την ημέρα. Δηλαδή χριζουν όντως θεραπείας. Θα την κάνω! Η θερμοκρασία και τα ταισματα να μείνουν σταθερά κατά την θεραπεία? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Frog έγραψε:

Μια χαρά τα βλέπω τα δισκάκια σου.Πόσες φορές ταΐζεις? 

 

Α ξέχασα γράψε και ότι έχεις σκοπό να κάνεις και ένα μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί θα έρθει ο Νίκος :hehe

Και εμενα μια χαρα μου φαινονται!!

Δεν χρειαζονται θεραπεια κατα την γνωμη μου...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για θεραπεία δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται. Ίσως μια μίνι θεραπεία 

Προσπάθησε να ταΐζεις ακόμη 1-2 φορές, θερμοκρασία είσαι καλά, όταν κάνεις θεραπεία με φάρμακα ή όταν ανεβάζεις θερμοκρασία καλά είναι να έχεις καλύτερο αερισμό αλλά έτσι κι αλλιώς έχεις την αερόπετρα οπότε και πάλι είσαι καλά.

Έγινε επεξεργασία - Frog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Καταρχήν ΝΑΙ περιμένω Rio 300! 

Αν σκεφτεί κανείς ότι είναι πρώτη προσπάθεια, ότι έκανα πολλά πολλά λάθη και ότι τα δισκάκια στους 9 μήνες είναι 11 εκατοστά τα τέσσερα από αυτά χωρίς την ουρά φαντάζομαι ότι δεν έχω μείνει και πολύ πισω. Ίσως ήμουν τυχερός και ήταν ποιοτικά σαν γονίδια, δεν έχω μέτρο σύγκρισης και εμπειρία.. Ίσως αν έπεφταν σε κάποιον με μεγαλύτερη πείρα να ήταν ακόμη καλύτερα και νιώθω κάπως άσχημα γι αυτό. 

Τα ταιζω 4 φορές την ημέρα. Δηλαδή χριζουν όντως θεραπείας. Θα την κάνω! Η θερμοκρασία και τα ταισματα να μείνουν σταθερά κατά την θεραπεία? 

 

Σωστός γιατί σε αυτό το θέμα συμφωνώ με τον Νίκο χωρίς όμως να φτάνουμε και σε υπερβολές 

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτη ειναι η πρωτη σου φορα,φαντάζομαι μετα απο 5 χρονια τι θα κανεις.πολλα μπραβο κ ακομα περισσότερα που ενω τρωνε τρελα το ψάχνεις τοσο.τα κοπρανα οντως δειχνουν κατι που νομιζω θα φτιαχτεί με διατροφη κ οχι μ αγωγη.μπραβο κ παλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω! Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια, μακάρι να βγείτε αληθινοί και μακάρι όταν φτάσω κ εγώ να έχω μεγαλύτερη εμπειρία να έχω την ίδια διάθεση με εσάς να βοηθάω καινούργιους. 

Μου αρέσει που υπάρχουν πολλές απόψεις, αν κ δε με οδηγεί σε κάποιο τελικό συμπέρασμα είναι υγιές. Φυσικά η απόφαση και οι συνέπειες της καταλαβαίνω ότι πρέπει να είναι δικά μου! Προσανατολιζομαι στο να κάνω υπομονή καμία βδομάδα ακόμη και αν συνεχίσουν έτσι να την κάνω την θεραπεία. Διότι ποτέ παλιότερα δεν είχαν εμφανιστεί σε τόσο μεγάλο βαθμό όπως στο βίντεο που έστειλα σήμερα. 

Το βασικότερο, όταν λέτε να το φτιάξω με τη διατροφή τι εννοείτε? Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό από την πολλή τροφή? Ότι ρίχνω τρώγεται εντός δεκαλεπτου μαξιμουμ. Είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τάιζα μόνο σπιρουλίνα για 3-4 ημέρες και μετά αν δεν υπήρχε βελτίωση θα πήγαινα σε θεραπεία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δες τωρα διαβολικη συμπτωση μολις μου τελειωσε η σπιρουλινα. Επειδη μονο online μπορω να βρω σωστη τροφη θα την εχω στα χερια μου την Τριτη, οποτε μεχρι τοτε συνεχιζω κανονικα τα ταισματα και μολις την εχω θα κανω αυτο που ειπε ο South αρχικα. 

Οι Pidgeon λετε να γεμισουν βουλες ή θα μεινουν οπως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και σ' αυτή τη τροφή. Έχει αλόη που θα βοηθήσει στην επούλωση και θα βοηθήσει γενικά στο στρώσιμο των εντέρων. Τη δουλεύω πάνω από χρόνο στο δισκάδικο και τη τρώνε με όρεξη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Καλημερα, δες τωρα διαβολικη συμπτωση μολις μου τελειωσε η σπιρουλινα. Επειδη μονο online μπορω να βρω σωστη τροφη θα την εχω στα χερια μου την Τριτη, οποτε μεχρι τοτε συνεχιζω κανονικα τα ταισματα και μολις την εχω θα κανω αυτο που ειπε ο South αρχικα. 

Οι Pidgeon λετε να γεμισουν βουλες ή θα μεινουν οπως ειναι?

Ετσι θα μεινουν ειναι το ειδος τους ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ασχετο αλλα η αεραντλια δεν σου χρειαζεται...

Το εσωτερικο της ακουαελ εχει την δυνατοτητα να βαζει "μπουρμπουληθρες" απο μονο του...;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστω για τη συμβουλη, μια που θα βαλω παραγγελια θα τη βαλω κ αυτη! Να τους την δωσω στη φαση που προσπαθω να τα στρωσω ή μετα?

Σταθη εχεις δικιο, ο θορυβος ομως που κανει ειναι ανυποφορος! Στο αδειο (χωρις ψαρια) ενυδρειο που εχω ενα ιδιο φιλτρο σε λειτουργια εχω βαλει το σωληνακι και οξυγονωνει οντως μια χαρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τους δώσεις για λίγες ημέρες μόνο "πράσινο" για να καθαρίσει το έντερο! και στην συνέχεια θα είναι μια από τις τροφές που θα τρώνε καθημερινά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι έχω ξεχασμενη τροφή Spirulina super forte σε granules. Να τους την δώσω ή παίζει να τους πέσει βαριά? Σε ένα θέμα που σε θυμάμαι ποιο ήταν διάβασα ότι η super forte δεν κάνει. 

Επίσης όσον αφορά την αλοη βάζω επί μονιμου βασεως το stress protect της Aquarium Münster οπότε έχουν ήδη αλοη στο σύστημα τους, δεν νομίζω πως μπορώ να ελπίζω σε μια αλλαγή μέσα από την αλοη στην καινούργια τροφή. Φυσικά δεν το είπα και ήταν καλή ιδέα και πρόταση, θα την πάρω έτσι κ αλλιώς την τροφή. 

Σε update σήμερα η κατάσταση είναι λίγο καλύτερη που δεν έδωσα Hikari, αν κ δε θέλω να την κόψω μου άρεσε πολύ σαν τροφή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update

Μετά από αρκετή ταλαιπωρία, παρέλαβα τις τροφές το περασμένο Σάββατο. Με μικτή διατροφή και με πιο πολλά ταισματα η κατάσταση έχει βελτιωθεί αισθητά, τα μεγάλα περιττώματα έχουν σχεδόν εκλείψει,  η όρεξη και η ζητιανια παραμένουν πολύ ψηλά! 

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, αν τα συμπτώματα επανέλθουν με την νέα διατροφή, πιθανόν να γίνει και θεραπεία κάποια στιγμή. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντε να κανουν κ αυτα Χριστούγεννα....στην τουαλετα δεν λεει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Αντε να κανουν κ αυτα Χριστούγεννα....στην τουαλετα δεν λεει.

Χαχαχαχ γαστρεντεριτιδες παντού! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/12/2016 at 7:35 ΜΜ, το μέλος Frog έγραψε:

Μια χαρά τα βλέπω τα δισκάκια σου.Πόσες φορές ταΐζεις? 

 

Α ξέχασα γράψε και ότι έχεις σκοπό να κάνεις και ένα μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί θα έρθει ο Νίκος :hehe

 

 

:ninja:

 

:ph34r:

 

:busted_cop:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2017 at 2:50 ΠΜ, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

:ninja:

 

:ph34r:

 

:busted_cop:

Ωωωωωπ ήρθε!

Λοιπον θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις πολυ καλες συμβουλες σας, αυξησα τα ταισματα και τα δισκακια πραγματικα πατησαν τρελα γκαζια σε αναπτυξη!

Αυριο παραλαμβανω το καινουργιο σπιτικο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...