Jump to content

thorichthys ellioti προβλημα


crambro

Recommended Posts

Καλησπέρα απεκτησα προσφατα ένα ζευγαρι thorichthys ellioti μπηκαν σε ένα 200λιτρο ενυδρειο που τρεχει ένα χρονο και μερικους μηνες ,με αρκετες κρυψωνες από πετρες και ριζες.Στην αρχη όλα φαινοντουσαν φυσιολογικα .Τις πρωτες 2 μερες τα ψαρια ηταν σχετικα αδρανη χωρις πολλα κυνηγητα πιο πολύ το μυαλο τους το ειχαν στο φαγητο.Μετα τις 2 μερες που αρχισαν να εγκλιματίζονται στο ενυδρειο  ο αρσενικος αρχισε να την κυνηγα εντονα Την 4η μερα ηταν πλεον μονυμα κρυμμενη σε μια σπηλια που εχει επιλεξει ,με μερικες προσπαθειες να βγει για φαγητο να αποτυγχανουν αφου μολις την εβλεπε ο αρσενικος την κυνηγουσε αμεσως και αυτή γυρνουσε παλι πισω, χωρις όμως αυτος να μπαινει μεσα στη σπηλια της ενώ χωραει.Βρισκομαστε πλεον στην 8η  μερα το θηλυκο εχει να εμφανιστει 2 μερες γεματες και εχω αρχισει να ανησυχω.Μηπως τελικα δεν είναι θηλυκο? Ο πωλητης μου ειπε πως είναι αρσενικο θηλυκο σιγουρα, ξερω  καποιες διαφορες που εχουν αλλα δεν εχω εμπειρο ματι σε αυτά τα ψαρακια.Ο αρσενικος είναι περιπου 8 εκατοστα ενώ το άλλο γυρω στα 7 με λιγοτερο ζωηρα χρωματα.Οποιος μπορει ας βοηθησει            Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...φωτό μπορείς να βγάλεις απο το "θηλυκό";

Μπορείς να βάλεις και μία γενική φωτό του ενυδρείου;

 

Στο συγκεκριμένο είδος και τα θηλυκά έχουν αρκετά όμορφα χρώματα!

 

Δές εδώ ένα βιντεάκι απο αναπαραγωγή απο το youtube...

 

Άν πάντως είναι όντως θηλυκό θα σου πρότεινα να βάλεις κάποια dither fish μήπως ηρεμίσπυν τα πράγματα.

 

Έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή πάντως γιατί είναι πανέμορφα ψάρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημητρη για την αμεση απαντηση.Αργησα λιγο γιατι περιμενα να τα φωτογραφησω. Εχω καποια ψαρακια μαζι ...μια ομαδα Electric blue ramiresi  μερικα cardinal tetra kai μερικα  glowligth tetra αν και το ph τους δεν ταιριαζει το εχω στο 7  μια μεση κατασταση  μου αρεσε πολύ αυτή η συνθεση .Τα εχω δει σχεδόν όλα τα βιντεο  το εχω ψαξει πολύ πριν το παρω.Ειναι φυσιολογικο τοσο κυνηγι? Για τα χρωματα τους το ξερω θεωρω ότι τα άλλο λογο ψυχολογιας δεν εχει εντονο χρωμα, ελπιζα να εβρισκα με την μαυρη κηλιδα που εχουν τα θηλυκα στο ραχιαιο πτερυγιο  για να είμαι εγω σιγουρος αλλα δεν σταθηκα τυχερος .....δεν εχουν όλα τα θηλυκα.Και τα υπολοιπα πτερυγια δεν εχουν αναπτυχθεί αρκετα και δεν μπορω να καταλαβω.  Παραθετω τις φωτο .

DSC_0189.JPG

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ολοκληρο δεν με αφηνει να το ποσταρω ξεπερασδα το οριο mb

Link to comment
Share on other sites

"Δύσκολη" περίπτωση γιατί είναι και μικρά ακόμα...έχεις στο μυαλό σου την περίπτωση να πάρεις και άλλα μήπως και σχηματιστεί "φυσικά" το ζευγάρι;Πόσο εύκολο είναι να ξαναβρείς;

 

Πάντως δέν είναι καθοριστικός παράγοντας/ένδειξη ότι δέν είναι θηλυκό επειδή και μόνο το κυνηγάει...πώς είναι η συμπεριφορά τους τώρα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα ιδια ....για να την αναγκασω να βγει εκανα αλλαγη νερου ηταν και η ωρα του....και εγω αυτό πιστευω συνηθως τα κυνηγάνε τα θηλυκα αλλα τρομαξα γιατι δεν την αφηνε να βγει ουτε για φαγητο...ακομα το ιδιο ισχυει.ελπιζω να μην μου την πεθανει το άλλο είναι αρκετα ευρωστο ψαρακι μερικες φορες η κινηση του με εντυπωσιαζει βγαζει πολύ δυναμη.Δυσκολο να βαλω περισσοτερα προς το παρων....με περιοριζουν τα λιτρα μου και φυσικα ο χωρος.Θα υπαρχουν πολλες μαχες και όχι φυσικη συμπεριφορα.Το ζευγαρι για να νιωθει καλα χρειαζεται μηκος ενυδρείου 120 cm αυτό είναι το ιδανικο....εγω εχω 100 cm

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες ενα αρρωστο ψαρι το κυνηγαν τα υπολοιπα χωρις να υπαρχει λογος ζευγαρωματος ή κυριαρχιας...

Το "απομωνονουν" οπως εμεις σαν ανθρωποι αποφευγουμε καποιον που ειναι κρυωμενος για να μην κολλησουμε...

Η διαφορα μας με τα ψαρια ειναι οτι εχουμε υποτυπωδεις τροπους συμπεριφορας οι περισοτεροι...

Δεν λεω βεβαια οτι αυτο γινεται αλλα καλο ειναι να υπαρχει σαν ενδεχομενο...^_^

Με τα λιτρα μην εισαι τοσο αυστηρος με τον εαυτο σου οταν παρεχεις τις σωστες συνθηκες διαβιωσης!!;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεί όντως να είναι αρσενικό και θηλυκό και απλά ο αρσενικός να είναι "περίεργος"...

Το έπαθα πριν λίγους μήνες με nicaraguensis παραλίγο να χάσω την θηλυκιά ! :cigar:

Μπράβο έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή, είναι πανέμορφα ψάρια, ανέβασε και βιντεάκι θα βοηθούσε πάρα πολύ:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Πολλες φορες ενα αρρωστο ψαρι το κυνηγαν τα υπολοιπα χωρις να υπαρχει λογος ζευγαρωματος ή κυριαρχιας...

Το "απομωνονουν" οπως εμεις σαν ανθρωποι αποφευγουμε καποιον που ειναι κρυωμενος για να μην κολλησουμε...

Η διαφορα μας με τα ψαρια ειναι οτι εχουμε υποτυπωδεις τροπους συμπεριφορας οι περισοτεροι...

Δεν λεω βεβαια οτι αυτο γινεται αλλα καλο ειναι να υπαρχει σαν ενδεχομενο...^_^

Με τα λιτρα μην εισαι τοσο αυστηρος με τον εαυτο σου οταν παρεχεις τις σωστες συνθηκες διαβιωσης!!;)

Πολύ καλα κανεις και το αναφέρεις όλα πρεπει να τα σκεφτόμαστε ......Το παρατηρησα κατι εμφανες δεν υπαρχει πανω του που να δηλωνει ασθενεια..

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να βρα αλλα 2 -3 λες να το τολμησω? Από φιλτρανση είμαι καλυμενος πολυ παραπανω από τα λιτρα μου το μονο που με απασχολει είναι μηπως δεν τους φτανει ο χωρος και τσακωνονται...εχουν μικρη περιοχη κυριαρχιας περιπου 30 εκατοστα.λες να το τολμησω να βαλω αλλα 2?Θελω να περνανε καλα τα ψαρια μου....Ετσι περναω και εγω καλα παρατηροντας τα...  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Επίσης μπορεί όντως να είναι αρσενικό και θηλυκό και απλά ο αρσενικός να είναι "περίεργος"...

Το έπαθα πριν λίγους μήνες με nicaraguensis παραλίγο να χάσω την θηλυκιά ! :cigar:

Μπράβο έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή, είναι πανέμορφα ψάρια, ανέβασε και βιντεάκι θα βοηθούσε πάρα πολύ:)

Παιζει να συμβαινει αυτό ....στις αφρικανες που διατηρουσα παλιοτερα το ειχα παρατηρησει και εγω ..

Τελικα τι εγινε με το nicaraguensis πως εφτιαξαν τα πραγματα?:sword:

 

Έγινε επεξεργασία - crambro
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα τη θηλυκιά στο μεγάλο ενυδρείο και τώρα είναι μιά χαρά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος crambro έγραψε:

Πολύ καλα κανεις και το αναφέρεις όλα πρεπει να τα σκεφτόμαστε ......Το παρατηρησα κατι εμφανες δεν υπαρχει πανω του που να δηλωνει ασθενεια..

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να βρα αλλα 2 -3 λες να το τολμησω? Από φιλτρανση είμαι καλυμενος πολυ παραπανω από τα λιτρα μου το μονο που με απασχολει είναι μηπως δεν τους φτανει ο χωρος και τσακωνονται...εχουν μικρη περιοχη κυριαρχιας περιπου 30 εκατοστα.λες να το τολμησω να βαλω αλλα 2?Θελω να περνανε καλα τα ψαρια μου....Ετσι περναω και εγω καλα παρατηροντας τα...  :)

Αυτο που λεει ο Χρηστος(south)ειναι πολυ σωστο...

Και ισχυει για πολλων ειδων κιχλιδες..

Μου ηρθαν στο μυαλο πχ. τα ραμ...

Οσον αφορα την προσθηκη και αλλων ψαριων νομιζω οτι μπορει ειναι ειναι λιγο επικυνδυνο οταν αυτα τα ψαρια φτασουν σε τελικα μεγεθη και ξεχωρισουν ζευγαρια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Γύρισα τη θηλυκιά στο μεγάλο ενυδρείο και τώρα είναι μιά χαρά...

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αυτο που λεει ο Χρηστος(south)ειναι πολυ σωστο...

Και ισχυει για πολλων ειδων κιχλιδες..

Μου ηρθαν στο μυαλο πχ. τα ραμ...

Οσον αφορα την προσθηκη και αλλων ψαριων νομιζω οτι μπορει ειναι ειναι λιγο επικυνδυνο οταν αυτα τα ψαρια φτασουν σε τελικα μεγεθη και ξεχωρισουν ζευγαρια...

Ειχα και εγω ένα pseudotropheus socolofi τετοιο ουτε τον εαυτο του δεν ανεχοταν μερικες φορες μεσα στο ενυδρειο πολύ επιθετικο και δυστροπο ψαρι.....    Θα συμφωνησω μαζι σου...εχει ρισκο να βαλω άλλο ένα ζευγαρι...μπορει να συνυπαρξουν ανεκτα...μπορει και όχι....διαλέγεις και παιρνεις...ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ....:cigar:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα τηλεφωνο στο μαγαζι που ειχα παρει τα ψαρια και υπαρχει άλλο ένα ζευγαρι...μεγαλος πειρασμος...:phone:

Του ειπα να μου τα κρατησει,θα παω το απόγευμα να τα παρω.και θα δειξει...Το ''θηλυκο'' εινα ακομη κρυμμενο και νηστικο οποτε νομιζω προς το παρω ισως είναι μια καλη λυση να βαλω και αλλα 2 μηπως και ερθει καποια ισοροπια και μπορεσει και ξεμυτησει και αυτό το κακομοιρο.Αν τα πραγματα δυσκολεψουν όταν μεγαλωσουν θα αναγκαστω να διωξω το ένα ζευγαρι...αλλα θα προσπαθήσω αυτή να είναι η τελευταια επιλογή..Το ενυδρειο νομιζω ότι προσφερεται όπως είναι στημενο ...στις 2 ακρες αριστερα και δεξια εχει 2 μεγαλες σπηλιες.Αριστερα μεγαλες ριζες και μια μεγαλη πλακε πετρα κατω  μπροστα και δεξια μια μεγαλη σπηλια από πετρες με επισης μια μεγαλη πλακε πετρα κατω .Όλα Ταλλα θα τα δειξει η πορεια........Συντομα θα ανεβασω βιντεο και φωτο για να εχετε και εσεις μια αποψη και να μιλησουμε παλι αν δεν σας κουραζω...:hot: :hehe:hehe:hehe

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
On ‎20‎/‎12‎/‎2016 at 10:37 ΠΜ, το μέλος kadmos έγραψε:

Πως πάει; Πήρες τα καινούρια;

Τελικα δεν τα πηρα και ισως ηταν για καλυτερα.Πηγα από εκει και δεν ηταν σε πολύ καλη κατασταση τα ψαρια.. ημουν και σε διλημα...και δεν τα πηρα.

Η κατασταση είναι καπως καλυτερη Είναι πολύ επιθετικο το αγορι :heheΑλλα η θηλυκια είναι σκληρο καρυδι,,,Κρυβεται ακομη γιατι την κηνυγαει αλλα όταν ταιζω   ξεπετάγεται και τρωει.Νομιζω ότι του κανει και λιγο κορτε..χαχαχαχ αλλα αυτος σκληρος....στο υψος του..Ετσι νομιζω δηλαδή...παει και καθεται διπλα του του κανει κατι αγγίγματα με το σωμα....όχι επιθετικα πιο χαλαρα...αλλα αυτος την παιρνει στο κυνηγι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος crambro έγραψε:

Τελικα δεν τα πηρα και ισως ηταν για καλυτερα.Πηγα από εκει και δεν ηταν σε πολύ καλη κατασταση τα ψαρια.. ημουν και σε διλημα...και δεν τα πηρα.

Η κατασταση είναι καπως καλυτερη Είναι πολύ επιθετικο το αγορι :heheΑλλα η θηλυκια είναι σκληρο καρυδι,,,Κρυβεται ακομη γιατι την κηνυγαει αλλα όταν ταιζω   ξεπετάγεται και τρωει.Νομιζω ότι του κανει και λιγο κορτε..χαχαχαχ αλλα αυτος σκληρος....στο υψος του..Ετσι νομιζω δηλαδή...παει και καθεται διπλα του του κανει κατι αγγίγματα με το σωμα....όχι επιθετικα πιο χαλαρα...αλλα αυτος την παιρνει στο κυνηγι.

 

Άν δεν τα είδες σε καλή κατάσταση καλά έκανες και δέν τα πήρες....

 

Είμαι σίγουρος ότι τελικά θα λυγήσει ο "σκληρός" και θα την δεχθεί την θυληκιά.ειδικά άν όπως είπες κανουν παιχνίδια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...