Jump to content

Φτου και από την αρχή.....


GreenMachineGR

Recommended Posts

Καλησπερα.. ευχομαι να ειστε ολοι καλα..

Ξεκιναω απο την αρχη ενα  το 30χ30χ30 μου λογω ενος λα8ος που εκανα και δυστυχως το πληρωσα......

Αυτην τη φορα θελω σε αυτο το νεο ξεκινημα που θα κανω να το κανουμε μαζι...

ΦΩΤΙΣΜΟΣ http://www.ebay.com/itm/Chihiros-A-Series-Aquatic-Aquarium-Fish-Tank-5730-LED-Lamp-12-50W-Light-20-80cm-/142002037061?var=&hash=item210ffb2145:m:mP_yqxfrgDxPooO6oATyv2g

CO2

ΤΕΤΡΑ ΟΠΤΙΜΑ

ΥΓΡΑ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ ολην την σειρα της seachem 

υποστρωμα 6κιλα της fluval stratum... 

θελω να μου προτεινετε φυτα και οτι αλλο εχετε, οπως ειπα το 8ελω να γινει τελειο

Έγινε επεξεργασία - rastaman
caps removed from topic title
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα που επέστρεψε πάνω στην ώρα....

@nicpapa τα φώτα σας παρακαλώ! :)

 

@GreenMachineGR πώς το έχεις "φανταστεί";τί ζωντανό θές θα βάλεις μέσα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

απλα 8ελω ενα κυβο ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟ  

δηλαδη να εχει το εφε της ζουγλας

Έγινε επεξεργασία - GreenMachineGR
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το βίντεο, όμως στις δικές σου διαστάσεις θέλει αρκετή μελέτη για το τί θα βάλεις και πώς θα το φυτέψεις...δέν είναι δύσκολο πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως αυτά που βλέπεις στα βιντεάκια είναι αρκετά μεγάλα ενυδρεία και άρα έχουν και περιθώρια και χώρου και συνάμα ποικιλία στα φυτά που μπορείς να βάλεις αλλά έχουν και περιθώριο λάθους. Στα δικά σου λίτρα όπως σου είπε και ο @Husky_Jim σίγουρα πρέπει να βρεις φυτά τα οποία θα ταιριάζουν στο δικό σου χώρο και τα οποία φυσικά θα σου δώσουν ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα αλλά σίγουρα όχι ενα μπουκωμένο ενυδρείο. Κάτι πιο λιτό και όμορφο φυσικά

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι της άποψης να μην το ξεπλύνεις καθώς και κάποια απο τα στοιχεία που θέλεις θα τα χάσεις. Όταν έρθει η στιγμή να το γεμίσεις απλώς δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα κάνοντας το με ήπιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2016 at 1:27 ΠΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Πολύ ωραίο το βίντεο, όμως στις δικές σου διαστάσεις θέλει αρκετή μελέτη για το τί θα βάλεις και πώς θα το φυτέψεις...δέν είναι δύσκολο πάντως....

να σε ρωτησω επειδη οπως 3ερεις μενω επαρχια , και εχω κοντα μου ενα ποταμι εαν παρω πετρες απο εκει για να κανω το aquascape  μου ή απο το χωραφι μου  θα ειναι ασφαλεις για το ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο το τι έχεις σκοπό να βάλεις μετέπειτα απο ζωντανούς οργανισμούς. Καθότι κάποια πετρώματα ασβοστολιθικής προελέυσεως θα σου μαλακώσουν το νερό σου. Αυτό μπορείς εύκολα να το ξεχωρίσεις ρίχνοντας ξύδι και βλέποντας αν αφρίζει ή όχι. Επίσης άλλος ένας λόγος είναι αν εσύ θεωρείς ασφαλές το ποτάμι ή αν όπως λες το χωράφι σου και είσαι σίγουρος ότι εκεί γύρω δεν πρόκειται για γεωργικές περιοχές των οποίων τα υπόγεια ύδατα που θα περιέχουν και ποσότητες φυτοφαρμάκων εκρέουν στο ποτάμι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 Καθότι κάποια πετρώματα ασβοστολιθικής προελέυσεως θα σου μαλακώσουν το νερό σου. Αυτό μπορείς εύκολα να το ξεχωρίσεις ρίχνοντας ξύδι και βλέποντας αν αφρίζει ή όχι. Επίσης άλλος ένας λόγος είναι αν εσύ θεωρείς ασφαλές το ποτάμι ή αν όπως λες το χωράφι σου και είσαι σίγουρος ότι εκεί γύρω δεν πρόκειται για γεωργικές περιοχές των οποίων τα υπόγεια ύδατα που θα περιέχουν και ποσότητες φυτοφαρμάκων εκρέουν στο ποτάμι αυτό.

 

Φαντάζομαι ήθελες να γράψεις το ανάποδο...Τα ασβεστολιθικά πετρώματα ανεβάζουν τις σκληρότητες.

Ο καλύτερος τρόπος για να τις ξεχωρίζεις είναι με άκουαφόρτε (αλλά και το ξύδι κάνει δουλειά)...στα υπόλοιπα συμφωνώ αλλά να επισημάνω όπως έχουμε πεί και στο παρελθόν ότι απαγορεύεται η συλλογή πετρών/άμμου από ελληνικές παραλίες και ποτάμια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το χωραφι ειναι δικο μου και τα πετρωματα ειναι 100% ασφαλη μιας και ειναι βιολογικο , δεν εχει φυτοφαρμακα.... απλα  οι πετρες εχουν χωμα να τις τριψω και να τις βρασω??

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος GreenMachineGR έγραψε:

το χωραφι ειναι δικο μου και τα πετρωματα ειναι 100% ασφαλη μιας και ειναι βιολογικο , δεν εχει φυτοφαρμακα.... απλα  οι πετρες εχουν χωμα να τις τριψω και να τις βρασω??

 

Ναί!Και θα είσαι μιά χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Ναί!Και θα είσαι μιά χαρά!

να σαι καλα .....3εκιναμε δυναμικα σας κρατω ενημερους με φωτο..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...