Jump to content

Καταστροφή


Χρήστος

Recommended Posts

Καταστροφή και Ολική επαναφορά (αφού βρω το κουράγιο)

Η ζωή καμιά φορά μας παίζει κάποια περίεργα παιχνίδια έτσι και σε εμένα.

Για κάποιους λόγους έλειπα για μεγάλο χρονικό διάστημα και έβαλα συντηρητή την μάνα μου 83 χρονών να φροντίζει το ενυδρείο (μόνο τάισμα).

Όταν γύρισα βρήκα τα πάνω κάτω το ενυδρείο ήταν ένα κουτή με φυτά και τίποτε άλλο, έψαχνα να βρω κάποιο ψάρι αλλά τίποτα 25 καρδινάλιοι, και κάποια ετλες όλα χάθηκαν, η μόνη επιζώντες ήταν τα σαλιγκάρια.  Επίσης έχασα πολλά και σπάνια φυτά  και φυτά που μεγαλώνουν αργά πχ φισιτες, μινι πελια, και αλλά, αυτό που κλαίω περισσότερο είναι που έχασα την Bucephalandra.

Για μια εβδομάδα δεν είχα κουράγιο να κάνω τίποτα απλά χάζευα την κατάσταση και αναρωτιόμουν πως ένα ενυδρείο που ήταν έτσι...

large.aqua1.jpg

 

...έγινε έτσι. Όταν άνοιξα το καπάκι συνάντησα αυτό το θέαμα και σκέφτηκα πάνω στον πόνο μου οτι να μια καλή φωτογραφία για εμερς καλλιέργεια.

large.after.jpg

 

Φτου και από την αρχή τώρα και το τραγικό είναι ότι θα πρέπει να περιμένω έως τον Μάρτιο γιατί με αυτό το κρύο παραγγελίες σπάνιων φυτών από εξωτερικό δεν κάνω.

Είμαι λιγάκι σε απόγνωση και μου έρχεται να φτιάξω ένα ενυδρείο με μόνο 2-3 είδη φυτών, ή να κάνω ένα ενυδρείο  βιοτοπικό killifish (όσο το επιτρέπει η λέξη), φυσικά αυτά λέω σήμερα αλλά αύριο δεν ξέρω πως θα σκέφτομαι καθότι είμαι στεναχωρημένος και μπερδεμένος. Εξάλλου λόγου ψύχους είναι δύσκολο να κάνω παραγγελίες από killifish.

 

Link to comment
Share on other sites

Χρηστάρα τί να σου πώ...κουράγιο και συνέχεια...όλοι έχουμε βρεθεί στην ίδια κατάσταση....

 

Τί κίλλι ψάχνεις μήπως έχω να σου στείλω;

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο , κουράγιο και υπομονή , υγεία να έχεις και θα τα φτιάξεις όλα σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

@Δημήτρη δεν ξέρω τη  killifish θέλω και δεν ξέρω τη έχεις, αν θες γράψε εδω τα είδη που έχεις να δω αν μου κάθετε κάποιο καλά στο μάτι, εξάλλου δεν βιάζετε ακόμη. Πρέπει να ψάξω να δω το βιότοπο από τα ψάρια γιατί προφανώς δεν θα κάνω έναν βιότοπο 100% για τα ψάρια καθότι δεν θα έμοιαζε με ενυδρείο άλλα με μια λασπολακκούβα :)

Link to comment
Share on other sites

Όντως κρίμα αλλά υπομονή και επιμονή!!!!!!!!!!!!!. Σκέφτομαι και εγώ που θα απουσιάσω για μεγάλο χρονικό διάστημα τι έχει να γίνει. Πάντως απο την φώτο έγινε solid planted το συγκεκριμένο

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, πριν λιγες μερες γλυτωσα στο τσακ την καταστροφη οποτε καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις. 

Νομιζω οτι ολοι λιγο πολυ εχουμε παθει στραβες, που φανερωνει ποσο ευαίσθητο ειναι το μικρο μας οικοσύστημα. 

Καλη νεα αρχη σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο Χρήστο, ό,τι και να λέμε εμείς ξέρω ότι εσύ τώρα είσαι down,  να το δεις ως "κάθε εμπόδιο για καλό" και με τις γνώσεις και την εμπειρία σου να το ξαναστήσεις ακόμα καλύτερο.  

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπομονή. Το ίδιο πράγμα είχα πάθει και η άλγη εκανε παρτι.το μισώ ενυδρείο ξήλωσα.απογοήτευση.το καλό είναι ότι σίγουρα επανερχεσε με φρέσκες ιδέες κάτι που θα σε κάνει να δεις και διαφορετικά πράγματα.άστο να πάει....άστο.

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου θυμιζει...

Χρηστο ευκολα επανερχεται το ενυδρειο στην πρωτη εικονα...

Το κακο , σε αυτες τις καταστασεις ειναι οτι χανεις τα ζωντανα  απο το co2, λογο ασφυξιας στην επιφανεια και τα φυτα τα οποια δεν μπορουν να βγουν εξω...

Περιεργο που εχασες φισιντενς και buce...

Ποσο καιρο εμεινε ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε οπως το βλέπω το ενυδρείο σου στη 2η φωτογραφία, έχεις περίπου 150 ευρώ σε φυτά στο σαλόνι σου! Οπότε αν το καθαρίσεις και ξεχωρίσεις τις ρίζες θα είσαι και με καινούριο ενυδρείο και με ζεστό χρήμα στη τσέπη. Ουδέν κακόν αμιγές καλού

Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος

 

Άμεσα σου στέλνω αυγά:

-Nothobranchius Guentheri 'Red'

 

Από την επόμενη εβδομάδα (7~10 ημέρες):

-Fundulopanchax Gardneri 'Jos Plataeu'

-Fundulopanchax Amieti

 

Σε 1-2 μήνες:

-Nothobranchius Nubaensis

 

και έχω και αρκετά νοτιο-αμερικάνικα αλλά δέν ταιριάζουν σε 'φυτεμένα'

Link to comment
Share on other sites

@nicpapa Το ενυδρείο έμεινε ενάμισω μήνα ίσος και παραπάνω αφρόντιστο, κάτω από την επιφάνεια υπήρχε ένα συνονθύλευμα από φυτά και τριχοειδή αλγη σε αποσύνθεση δεν περνούσε καθόλου φως και μου ήταν αδύνατων να βρω τα μικρά φυτά. Το σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να ξανά στίσω το ίδιο ενυδρείο αλλά κάτι τελείως διαφορετικό.

 

@invisiblesurfer σίγουρα θα μπορούσα να τα πουλήσω, αλλά μόνο ότι βλέπεις πάνω από κάτω όπως έγραψα γινόταν χαμός από την στεναχώρια μου δεν έβγαλα και καμιά φωτογραφία. το Ενυδρείο τώρα το ξήλωσα και όσα φυτά επέζησαν βρίσκονται σε αυστηρή επιτήρηση για να απαλαγούν απο την άλγη.

 

@Husky_Jim Ευχαριστώ Δημήτρη για την προσφορά, πρώτα όμως πρέπει να στίσω το ενυδρείο από την αρχή και μετά τα ψάρια πιστεύω σε κανένα 10ήμερο θα είμαι οκ. Πάντως από αυτά που μου έγραψες με ενδιαφέρουν  τα Fundulopanchax Gardneri 'Jos Plataeu' και τα Fundulopanchax Amieti

 

Γενικά ευχαριστώ όλους για το κουράγιο που μου έδωσαν και με έβαλαν στην πρίζα να ξανά στίσω το ενυδρείο με χαρά λες και στήνω πρώτη φορά. :) 

Αυτά είναι από τα καλά του φόρουμ που μπορείς να μοιραστείς της καλές και της κακές στιγμές και να παίρνεις κουράγιο.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως στο χομπι μας  συμβαινουν και στραβες,σε αλλους μικρες και σε αλλους μεγαλυτερες.λιγο πολυ ολοι την εχουμε πατησει.παντως μια καμερα wifi πιστευω οτι ειναι χρησιμη οταν λειπουμε.ολο και καποιος θα βρεθει να μας εξυπηρετηση.πιστευω και απο εδω μεσα αρκει να καταλαβουμε οτι κατι δεν παει καλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δε μπορώ όμως να καταλάβω πως έγινε αυτό.

Σα να έτρεξαν όλα τα νερά από κάτω, ένα πράγμα....

 

Αλήθεια, πώς έγινε η ζημιά?

Link to comment
Share on other sites

@athaδεν θέλει και πολύ και συνήθως αυτά συμβαίνουν όταν λείπουμε, προφανώς (υποθέτω) τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης πείρας το πάνω χέρι και όσο μεγάλωναν τόσο κάλυπταν την επιφάνεια και τα άλλα φυτά δεν είχαν φως, όποτε αύξηση αλγης και μετά λόγο έλλειψη φωτός άρχισαν όλα να σαπίζουν απο κάτω με αποτέλεσμα την απότομη αύξηση της αμμωνίας. Με μια τέτοια αύξηση το φίλτρο δεν μπορεί άμεσα και γρήγορα να αντεπεξέλθει εξού και ο θάνατος των ψαριών. Μετά απο τα πολλά θρεπτικά συστατικά τα φυτά όσα ήταν στην επιφάνεια και επέζησαν άρχισαν να θεριεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Xρηστο δεν νομιζω να πηγανε απο την αμμωνια... αλλα απο Co2...

Λογο κακης ανταλαγης αεριων... ενα απο τα ενυδρεια μου ισα που προλαβα τις γαριδες.

Η αλγη περιεργο..

Εγω δεν ειχα ιχνος... ισα ισα που εφυγε και η σποτ στα ενυδρεια οπου γεμισε η επιφανεια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@athaδεν θέλει και πολύ και συνήθως αυτά συμβαίνουν όταν λείπουμε, προφανώς (υποθέτω) τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης πείρας το πάνω χέρι και όσο μεγάλωναν τόσο κάλυπταν την επιφάνεια και τα άλλα φυτά δεν είχαν φως, όποτε αύξηση αλγης και μετά λόγο έλλειψη φωτός άρχισαν όλα να σαπίζουν απο κάτω με αποτέλεσμα την απότομη αύξηση της αμμωνίας. Με μια τέτοια αύξηση το φίλτρο δεν μπορεί άμεσα και γρήγορα να αντεπεξέλθει εξού και ο θάνατος των ψαριών. Μετά απο τα πολλά θρεπτικά συστατικά τα φυτά όσα ήταν στην επιφάνεια και επέζησαν άρχισαν να θεριεύουν.

 

Άρα δεν υπήρξε κάποια διαρροή διότι πίστεψέ με στη 2η φωτό κάπως έτσι έδειχνε...

Οκ.

Μεγάλη ζημιά, όντως, αν και θα συμφωνήσω με το:

 

πριν 8 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Φίλε οπως το βλέπω το ενυδρείο σου στη 2η φωτογραφία, έχεις περίπου 150 ευρώ σε φυτά στο σαλόνι σου! Οπότε αν το καθαρίσεις και ξεχωρίσεις τις ρίζες θα είσαι και με καινούριο ενυδρείο και με ζεστό χρήμα στη τσέπη. Ουδέν κακόν αμιγές καλού

 

Αλήθεια, πόσο καιρό έλειψες και συνέβη αυτό?

Έγινε επεξεργασία - atha
Link to comment
Share on other sites

@nicpapa  δεν γνωρίζω απο τι έφυγαν τα ψάρια και ίσος να μην το μάθω ποτέ. . Εδώ συνέβη κάτι άλλο, κατά το καθάρισμα βρήκα ίχνη μάλλον νεκρού κυανοβακτήριου αν για κάποιο λόγο το απέκτησα ίσος να εξηγούνται κάποια πράγματα γιατί μόνο αυτό μπορεί να προκαλέσει μια τέτοια ζημιά σε φυτά και σε ψάρια. Η μπορεί να κώλυσε και το καλοριφέρ και να προκάλεσε όλα αυτά, πάντως απο τα πολλά λιωμένα φυτά την είσοδο του νερού απο το φίλτρο την βρήκα βουλωμένη, τώρα βούλωσε απο την ζημιά ή ποιο μπροστά δεν ξέρω, μπορεί να παίζει ρόλο και το CO2 αλλά σίγουρα σε συνδυασμό με κάποιο πρωταρχικό πρόβλημα διότι στο παρελθών έχω ξανά αφήσει το ενυδρείο αφρόντιστο πολλές φορές και το μόνο που έπαθα ήταν να γεμίσω φυτά και να μην έχω ίχνος αλγη ακόμη και τα τσάμια ήταν ''τσάμι'' τίποτα παραπάνω. Εν ολίγης αν κάτσω να σκεφτώ όλο και κάποιο νέο σενάριο θα βρίσκω, για αυτό δεν βρίσκω λόγο να κάμνω εικασίες. Πάντως στο μέλλον σίγουρα θα ξανά αφήσω το ενυδρείο αφρόντιστο ξανά για μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν νομίζω να μου ξανασυμβεί, εξάλλου στα 35 χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι πρώτη φόρα μου συνέβη οπότε για τα επόμενα 35 χρόνια θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. :)

 

@atha το αναφέρω ποιο πάνω γύρω στον ενάμισι μήνα έμμηνε αφρόντιστο το ενυδρείο, αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που το έχω κάνει.

 

τέλος πάντων τώρα πάμε για νέο ντεκόρ και το σπαστικό και συνάμα ευχάριστο είναι η εξορμήσεις στην φύση για να βρω τα κατάλληλα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

35 χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι πρώτη φόρα μου συνέβη οπότε για τα επόμενα 35 χρόνια θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. :)

 

Αχαχαχα μου αρεσει πολυ η λογικη σου.

Και το μαζεμα υλικων απο τη φυση , το θεωρω ευχαριστη ενασχολιση και θεωρησε τον εαυτο σου τυχερο που μενεις σε ενα μερος που εχεις αυτη τη δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησταρα υπομονη φιλε,οι στραβες ειναι μεσα στο παιχνιδι του χομπι.

Ξερω οτι θα το επαναφερεις και θα πανε ολα καλα φιλε! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κρίμα ατυχία,

 

ένα πράγμα θα σου πω όμως που πιστεύω θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα,

 

μακάρι να είχα τις γνώσεις σου και ας το πάθαινα εγώ, και εσύ πάρε την ασχετιλα μου και το ενυδρείο μου

:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...