Jump to content

Περιορισμός τσαμπουκά


KostasGr

Recommended Posts

Εχω εδω και 2-3 μέρες τραμπουκισμούς προς τον black moore από τον comet.

Σκέφτηκα να τον περιορίσω για λίγες ώρες μπας και ηρεμήσουν τα πνεύματα και έκανα ένα πρόχειρο χώρισμα.

Είναι μικρός ο χώρος αλλά είναι για πολύ λίγο, θα έχω θέμα?

3e30221f14d1ac1741f48740d8a82522.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέμα δέν θα έχεις αλλά πιστεύω ότι μόλις βγάλεις το χώρισμα θα έχεις μία απο τα ίδια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι του την έχει δώσει...

Έχω την άποψη ότι δεν είναι χαζά τα ψάρια και πως αν με το που παίξει τσαμπουκάς τον ξαναπεριορίσ, θα το συνδυάσει μετά την 5η-6η φορά και θα κόψει. Βλακεία λέω;

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμιζεις!!:hehe

Καποια εποχη που κρατουσα δισκους σε κοινωνικο ειδα οτι υπηρχε ενα ψαρι που χτυπαγε ολα τα ψαρια του ενυδρειου (και ας μην ηταν το μεγαλυτερο)..

Χτυπουσε μεχρι και τους "παπουδες" του ενυδρειου...

Ειχα στραβωσει τοσο πολυ με την παρτη του που κατα περιοδους επερνα διαφορες πλαστικες βεργες και το "ματσουκωνα"...

Παντα μα παντα με το που ξεστρεσαριζοταν ξεκιναγε παλι τα ιδια οσες "ξηλιες" και να ειχε φαει!!

Το μονο που καταφερα ηταν με το που πλησιαζα να κρυβεται μεχρι να νιωσει ασφαλεια...

Ακομα εχω τετοιους δισκους παλιοχαρακτηρες στα ενυδρεια μου αλλα δεν τα κυνηγαω..

Γνωμη μου πια ειναι οτι τα ψαρια εχουν νοημοσυνη αλλα δυσκολα ξεφευγουν απο αυτο που τους επιβαλει το dna ή ο χαρακτηρας τους....:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Δεν ξέρω τι του την έχει δώσει...

Έχω την άποψη ότι δεν είναι χαζά τα ψάρια και πως αν με το που παίξει τσαμπουκάς τον ξαναπεριορίσ, θα το συνδυάσει μετά την 5η-6η φορά και θα κόψει. Βλακεία λέω;

Καλησπερα φιλε μου ειναι ευκολο να μας περιγράψεις στο περιπου τι κινησεις ιδεα απο το ενα στο αλο?

Πως τα κυνηγουσε, σε ποιο σημειο το ακουμπαει οταν το έσπρωχνε? 

Του τσιμπουσε τα πτερυγια?

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Το πηγαινει τρενακι σπρωχνοντας απο το πλαι. Ο black moore στρεσαρεται πολύ, προχθες το βράδυ κατά τις 4 που σηκώθηκα να δω πως πάνε κοιμόταν κρυμμένος ανάμεσα στα φύλλα της ανουμπια. Αν συνεχίσει έτσι θα φυγει ο κομετ.


Link to comment
Share on other sites

Βρε μπας και είναι ζευγαρακι;;;;; Κατά την περίοδο αναπαραγωγής εστί κάνουν. Στην κοιλια σπρωχνουν. Κατά τα άλλα μπορεί να είναι έλλειψη χώρου (έχω προσωπική εμπειρία). Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο; Αν θες συμπλήρωσε και τη φόρμα, να λάβεις πιο έγκυρες απαντήσεις.


  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

100 λίτρα περίπου.

Ζευγαρι... Δεν ξέρω, πριν 10 μέρες μπήκε το black moore, φύλλα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

κατα μεγαλη πιθανοτητα επεσες σε ζευγαρι.

Εχεις σκεφτει μελλοντικα οταν μεγαλωσουν τα χρυσοψαρα σου να πας σε μεγαλιτερο ενυδρειο?

Ρωταω γιατι εισαι οριακα με τα λιτρα και οταν μεγαλοση το κομετ τοτε μπορει να εχει θεματακια με τον χορο και να μην μπορει να κολυμπήσει ανετα..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρα ακομα, εννοειται πως οταν τους γινει μικρο αυτο θα αναβαθμιστουν.

Θα βαλω βιντεο απο το κυνήγι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες εχεις 1 θηλυκο και 2 αρσενικα και το κομετ μιας και ειναι πιο κοντα στα γονιδια του κιπρινου τα ένστικτα του για αναπαραγωγη ειναι πιο εντονα σε σχεση με τα φανσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σίγουρα; Αυτό που είδατε είναι πολύ light, ανεβάζω να δείτε τι γινεται τώρα, μιλάμε για ανελέητο κυνήγι, το έχουν βάλει κάτω και οι 2 και το πετάνε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα μου την τεζάρουν, δεν την αφηνουν σε ησυχία και εκανα τοσο καιρο να βρω ενα κογκολεζακι οπως το ηθελα. Ολο αρρωστα και λειψα ευρισκα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είναι ζόρικα στο ζευγάρωμα, και απ'ότι βλέπω στα δικά μου, όταν αρχίσουν δεν σταματούν ποτέ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ως ένα σημείο δεν τους αδικώ, 2 χρόνια τώρα τους είχε φάει η @γ*μία :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε ρε παιδιά, ιδίως στο 1ο βιντεο, πολλή λύσσα, δεν κινδυνεύει το ψαράκι;




  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Για δείτε ρε παιδιά, ιδίως στο 1ο βιντεο, πολλή λύσσα, δεν κινδυνεύει το ψαράκι;

 

 

 

 

 

Ο έρωτας είναι σκληρός μερικές φορές! ;)

Απλά προσοχή μήπως και στρεσσαριστεί πολύ η θηλυκιά και εμφανίσει κάποιο πρόβλημα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες στον σκληροπυρηνικο κοσμο των χρυσοψαρων :thumbsu:

Καλο ειναι τωρα να αυξησεις και την δοσολογια της τροφης αλλα οχι σε ποσοτιτα ομος αλλα περισσοτερες φορες πχ τωρα τους δινεις 2 φορες την ημερα καντο 3 

και την επομενη εβδομαδα 4 φορες την ημερα για να εχει το θηλυκο δυναμεις.

Καλο ειναι να δωσεις και βιταμινες μαζι ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βιταμινες δινω έτσι κι αλλιώς.

Θα αυξήσω το τάισμα, ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...