Jump to content

Τυρφη σε δισκους.


Δημητρης Τ

Recommended Posts

Παιδια εχω παρει δυο μαρκες τυρφη.fluval k aquarium munster κ κανω δοκιμες γιατι το ph στην περιοχη μου εφτασε 8,5!!!!.ερωτησεις 1η :ποια θεωρείτε πιο αποδοτική τυρφη;;;;2η:αν κανει η χυμα;;;3η αν εχει τοποθετησει κανεις σ σαμπ κ πως για να εχω αποτέλεσμα ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Δεν ξέρω ποιά απο τις δύο θα σου αποδώσει καλύτερα....θέλει δοκιμή και μετρήσεις.

Μπορείς να βάλεις "χύμα" (φαντάζομαι απο φυτώριο εννοείς) αλλά πάντοτε ελοχεύει ο κίνδυνος του να έχει κάτι χημικό και να σου βλάψει τα ψάρια...πάντοτε πρέπει να είσαι 100% σίγουρος για την προέλευση της.

Στο σάμπ καλό θα είναι να την βάλεις στο τελευταίο χώρισμα έτσι ώστε να περνάει καιαρό νερό χωρίς στερεά και την βρωμίζει!

 

Θυμηςέ μου τα λίτρα σου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

400 με το σαμπ αλλα 100.

 

Χρησιμοποιείς Α/Ο;

Αν όχι θα βοηθήσει στο να μαλακώνεις ποιο εύκολα το νερό....

 

Το νερό το ετοιμαζεις σε βαρέλι ή κατευθίαν στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

400 με το σαμπ αλλα 100.

Κ πως ακριβως να την βαλω απλα στο διαμερισμα μεσα σ καλσον ;;;;;;θα πρεπει να περναει απο μεσα της η απλα αυτη μουλιαζει;;;

Link to comment
Share on other sites

Ενω εχω α/ο δεν την χρησιμοποιώ.απο βρυση ...προφιλτρα ...ενυδρειο.για τις γεννηστρες το Προετοιμάζω.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Παιδια εχω παρει δυο μαρκες τυρφη.fluval k aquarium munster κ κανω δοκιμες γιατι το ph στην περιοχη μου εφτασε 8,5!!!!.ερωτησεις 1η :ποια θεωρείτε πιο αποδοτική τυρφη;;;;2η:αν κανει η χυμα;;;3η αν εχει τοποθετησει κανεις σ σαμπ κ πως για να εχω αποτέλεσμα ;;;;

Της aquarioum munster ειναι πιο "δυνατη" αλλα να ξερεις οτι χρωματιζει και περισοτερο...

Η χυμα δεν εχει αναφερθει να δημιουργει προβληματα αλλα εγω δεν θα ρισκαρα..

Στο σαμπ που την ειχα την ειχα σε σημειο μονη της με κυκλοφορητη να χτυπαει πανω της....

 

Ηταν τραβηγμενο για φιλο..

Ειναι στο κεντρικο διαμερισμα...

Δεν ξερω κατα ποσο φαινεται στο βιντεο..:D

Στο 0.30.....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη την εβαλα στο τελος του προτελευταιου διαμερισματος παραλληλα με το τζαμι εκεί που πεφτει το νερο στο τελευταιο διαμερισμα.ελπιζω να περναει το νερο απο μεσα.εβαλα 400gr οχι ml.

Link to comment
Share on other sites

+1 για aquarium munster και ειδικά τη χοντρή. Έχω αρκετά χρόνια να τη δουλέψω, αλλά ειδικά η χοντρή (κομμάτια, όχι μπιλάκια), κρατάει περισσότερο. 

Ρίξε μια ματιά και σ'αυτή. Δεν την έχω δουλέψει αλλά υποψιάζομαι ότι αξίζει μια δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε την χοντρη εχω.της jbl την εχω για την επομενη δοκιμή.λεω να δοκιμασω κ χύμα με βρασιμο πρωτα γιατι σκεφτομαι να ειναι μονιμα στο ενυδρειο μου κ η διαφορα τιμης ειναι τεραστια!!!!διαβασα οτι αν την βρασεις πρωτα μπαινει αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 μερες ειδα τα εξης. fluval 400 gr σε 120αρι 0.5 ph κατω .aquarium munster 400 gr σ 500 λιτρα 1.5 ph kατω.

Link to comment
Share on other sites

Kh πόσο έχεις ; πολύ σκληρό νερό . ...

Της munster την θεωρώ και εγώ καλύτερη . 

Κάθε πότε θα την ανανεώνεις ; 

Προσοχή στις διακυμάνσεις τιμών :)

Link to comment
Share on other sites

Kh test δεν εχω.σαν μπουσουλα εχω το 20ημερο για αλλαγή η μαλλον την προσθηκη αλλης μιας κ μετα βγαζω την παλια βαζω καινουργια κ παει λέγοντας για να εχω μια σταθερα.για την προσοχη που ειπες εχεις απολυτο δικαιο.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα κ χυμα τυρφη κ εκει η δοκιμη έδειξε 200 gr στο 120αρι μια μοναδα κατω σ 48 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...