Jump to content

Ενυδρείο "μεγαλώστρα"


kostas_nfs

Recommended Posts

Χαχαχαχ όχι λίγο πολύ αυτό περίμενα! 

Το κακό είναι ότι εγώ είμαι στην Καβάλα οπότε οι επιλογές είναι έως και τριτοκοσμικες. Πιο εύκολα προσβασιμοι είναι οι Stendker μέσω ενός μαγαζιού Θεσσαλονίκη αλλά και με 2 ανθρώπους από Αθήνα που μίλησα και είναι απο τους πολύ δυνατούς δισκαδες όσο μπορώ να ξέρω και να κρίνω ήταν ευγενικοτατοι και συνεννοησιμοι. 

Αυτοί που έχω τώρα είναι απο χομπιστα Θεσσαλονικιο και δεν έχω μέτρο σύγκρισης για να πω κατά πόσο ήταν καλοί, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ένας γνωστός μου χρόνια δισκας όταν τους είδε είπε ότι του φάνηκαν πολύ καλοί. 

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο θεμα αναπτυξης του ψαριου μην γελιομαστε...

Παιζουν μεγαλο ρολο οι γονεις...

Ισως απο τους βασικοτερους..

Αυτη την συζητηση ειχαμε προσφατα σε "πηγαδακι"...

Οσον αφορα την βιολογια γνωμη μου ειναι οτι χρησιμευει για να "γλιτωνουμε" τις πολυ συχνες αλλαγες...

Δεν επηρεαζει τα ψαρια αν δεν φτανουμε σε υψηλα ποσοστα αμμωνιας κτλ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθετω αθρο που διαβασα πριν καμποσο καιρο απο φορουμ (δυστηχως)του εξωτερικου μιας και δεν βρηκα κατι αντιστοιχο στην Ελλαδα....

Για το ποσο λαθος σκεφτομαστε σε σχεση με τον τροπο που τα λιτρα επηρεαζουν σε βαθμο αναπτυξης και ποιοι ειναι αλλοι παραγοντες που πραγματικα τα επηρεαζουν ...

Ελπιζω να το επιτρεπει ο @Husky_Jim ....

Προς θεου δεν το υιοθετω πληρως αλλα δινει μια διαφορετικη οπτικη απο αυτη που ειχαμε πολλοι στο μυαλο μας..

http://injaf.org/articles-guides/do-fish-grow-to-the-size-of-their-tank/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και επιτρέπετε! ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο ειδικά εκεί που λέει για τις ορμόνες και το φρενάρισμα στην ανάπτυξη. 

Stathis τα δικά σου για παράδειγμα τι είναι? Έχω ακούσει πως οι Stendker είναι ευαίσθητοι όταν έρθει η ώρα να αναμιχθούν με αλλού εκτροφεα ψάρια. Αν ήμουν Αθήνα πιστεύω πως θα ήταν πιο εύκολο να επισκεφθώ μερικά μαγαζιά και να βγάλω τις άκρες μου... Αν και δε νομίζω ότι είναι απαγορευτικό το να έρθουν τα ψάρια με το ΚΤΕΛ ας πούμε, σίγουρα δυσκολεύει το πράγμα και για τα μωρά και για την συνεννόηση. 

Επειδή δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει στο φόρουμ όσον αφορά συνεργαζομενα καταστήματα και χορηγίες συγχωρέστε με αν πατάω κάποια κόκκινη γραμμή! 

Link to comment
Share on other sites

Δέν πατάς καμία κόκκινη γραμμή....Δεν υπάρχουν χορηγίες...ο καθένας είναι ελεύθερος να πάει και να αγοράσει απο όπου θέλει...απλά δεν αφήνουμε αρνητικά σχόλια για μαγαζιά που δεν έχουν κατηγορία στο φόρουμ για την αποφυγή μυνήσεων πράγμα που έχουμε απηλειθεί στο παρελθόν απο καταστήματα και εταιρίες που θογόνταουσαν απο σχόλια!

Όσα μαγαζιά έχουν κατηγορία μπορούν να απαντήσουν σε τετοια σχόλια και να γίνει διάλογος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έρθεις Αθήνα και να δεις και Tan και Stendker ψάρια από κοντά. Θα είναι αρκετά τα λεφτά που θα δώσεις οπότε αξίζει ο κόπος. Πάντως, δεν νομίζω πως υπάρχει καν θέμα σύγκρισης μεταξύ των ψαριών των δύο εκτροφέων. Ο Tan είναι ίσως ο κορυφαίος στον κόσμο και κερδίζει συνεχώς σε όλους τους διαγωνισμούς. Περισσότερα pattern, καλύτερη μορφολογία. Όμως ο Stendker έχει αυτό το παλιό, το κλασσικό με τους ωραίους παλιάς κοπιάς δίσκους. Δεν βγάζει πολλά καινούργια strain αλλά αυτά που έχει είναι πολύ όμορφα. Τα ψάρια του μεγαλώνουν εύκολα και τρώνε πολύ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο ειδικά εκεί που λέει για τις ορμόνες και το φρενάρισμα στην ανάπτυξη. 

Stathis τα δικά σου για παράδειγμα τι είναι? Έχω ακούσει πως οι Stendker είναι ευαίσθητοι όταν έρθει η ώρα να αναμιχθούν με αλλού εκτροφεα ψάρια. Αν ήμουν Αθήνα πιστεύω πως θα ήταν πιο εύκολο να επισκεφθώ μερικά μαγαζιά και να βγάλω τις άκρες μου... Αν και δε νομίζω ότι είναι απαγορευτικό το να έρθουν τα ψάρια με το ΚΤΕΛ ας πούμε, σίγουρα δυσκολεύει το πράγμα και για τα μωρά και για την συνεννόηση. 

Επειδή δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει στο φόρουμ όσον αφορά συνεργαζομενα καταστήματα και χορηγίες συγχωρέστε με αν πατάω κάποια κόκκινη γραμμή! 

Δεν σου εκανε εντυπωση οτι τα λιτρα δεν εχουν τοση σημασια με το τροπο που το ειχαμε στο μυαλο μας;;

Το ποσο σημασια εχει η ελλειψη καποιον βιταμινων στα ψαρια;;

Και οτι δεν υπαρχει ερευνα επιστημονικη που να αποδικνυει οτι ψαρια με νανισμο εχουν ανεπτυγμενα περισοτερο τα εσωτερικα οργανα σε σχεση με το μεγεθος;;

 

Κωστα αυτη την εποχη εχω στο ενυδρειο μου ψαρια απο καθε γωνια του πλανητη...

Ποτε μα ποτε δεν αντιμετωπισα προβληματα οταν επερνα ψαρια τις ιδιας σχεδον ηλικιας και τα μεγαλωνα μαζι..

Ακομα και αν αυτα  ηταν στεντκερ και καμποσα τονυ και τα υπολοιπα μιλικοσκι και δεν ξερω και τι αλλο...

Συνηθως τα "προβληματα" τα εβλεπα οταν μεσα στο ενυδρειο υπηρχαν ψαρια με μεγαλες διαφορες ηλικιας απο διαφορετικους εκτροφεις...

Πιστεψε με υπαρχουν πολλοι εκροφεις που βγαζουν ψαρια διαμαντια και δεν ειναι τοσο "εμπορικοι"...

Επισης αρκετες φορες εχω στειλει τωρα τελευταια ψαρια με κτελ και εγω ο ιδιος χωρις προβληματα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά σχετικά με τα λίτρα, ότι ψάρι έχω μεγαλώσει σε μεγάλο ενυδρείο (κιχλίδα,πλέκο) από δικές μου γέννες, πήρε πιο γρήγορα πάνω του και με σημαντική διαφορά στο μέγεθος. Το τάισμα πχ σαφώς παίζει ρόλο και δεν είχα στο νου μου να κρατήσω τα δεδομένα για τη χρήση τους σε ένα τέτοιο θέμα, αλλά έχω βαρύ χέρι και όταν πρόκειται για γόνο βαραίνει περισσότερο.:)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Πάντως παιδιά σχετικά με τα λίτρα, ότι ψάρι έχω μεγαλώσει σε μεγάλο ενυδρείο (κιχλίδα,πλέκο) από δικές μου γέννες, πήρε πιο γρήγορα πάνω του και με σημαντική διαφορά στο μέγεθος. 

Μα Χρησταρα μου το αθρο αυτο λεει!!

Απλα εξηγει οτι μεγαλυτερο ενυδρειο σημαινει καλυτερες συνθηκες διαβιωσης για το ψαρι οχι ομως γιατι απλα τα λιτρα ειναι περισοτερα αλλα γιατι σου δινει την δυνατοτητα να τις παρεχεις στην ουσια ....

Μην ξεχναμε οτι απο τους ιδιους γονεις μπορει να δεις αδελφια με μεγαλες διαφορες αναπτυξης...

Εκει προσωπικα που εγω 'αντιτιθεμαι" στο συγκεκριμενο αθρο ειναι οτι ειναι στυγνα επιστημονικο και ξεχναει οτι υπαρχουν ψαρια με "διαθεσεις" και ξεχωριστο χαρακτηρα....

Οσο βεβαια αυτο το επιτρεπει η ιδιαιτεροτητα των dna τους....

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι χλωμό το να έρθω Αθήνα στα κοντά και λόγω δουλειάς και λόγω τρομακτικής εμπειρίας με πτήση πρόσφατα, το δουλεύω να το ξεπεράσω. Τον Μάρτιο θα έρθω υποχρεωτικά αλλά δεν νομίζω να προλάβω να επισκεφθώ αρκετά μαγαζιά για να βγάλω πόρισμα. 

Ευχαριστώ για τις ειλικρινής απαντήσεις! Αν υπάρχει κάποιος χομπιστας που δίνει ψάρια θα με ενδιέφερε να μιλήσουμε, απλά είναι λίγο δύσκολο γιατί θα είναι ουσιαστικά "στα τυφλά" τα ψάρια που θα πάρω. 

Υπάρχει κάποιος που δίνει άγριους ή μικρά από άγριους? Αν πάμε σε εκτροφής νομίζω πιο πολύ προσεγγίζει ο Stendker με τον Tefe τα χρώματα του άγριου έτσι δεν είναι? 

Οταν λέμε για περισσότερα ταισματα εννοούμε και μεγαλύτερη ποσότητα τροφής ανά ημέρα ή την ίδια ποσότητα σπασμένη σε πιο πολλές δόσεις? 

Link to comment
Share on other sites

Οι άγριοι είναι άλλη ιστορία και δύσκολα να βρεις f1 στην χώρα μας... Όντως τα tefe είναι πολύ όμορφα..

Link to comment
Share on other sites

F1 ειχε μαγαζι το σαββατο που μας περασε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Pavlos20 έγραψε:

Οι άγριοι είναι άλλη ιστορία και δύσκολα να βρεις f1 στην χώρα μας... Όντως τα tefe είναι πολύ όμορφα..

 

Μία ώρα πριν, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

F1 ειχε μαγαζι το σαββατο που μας περασε.

Δεν ξερω αν μπερδευτηκα απο την σειρα που τα γραψατε(αν το εκανα συγνωμη για την παρεμβαση)...

Αλλα παιδια τα f1 δεν ειναι αγριοι- wc....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

 

Δεν ξερω αν μπερδευτηκα απο την σειρα που τα γραψατε(αν το εκανα συγνωμη για την παρεμβαση)...

Αλλα παιδια τα f1 δεν ειναι αγριοι- wc....

 

Ανέφερα και τα δύο γιατί ο kostas_nfs ρώτησε αν υπάρχουν. Τα f1 είναι παιδιά άγριων για να το ξεκαθαρίσουμε λοιπόν.. Ο Δημήτρης είπε πως είδε κάπου f1 και θα ήθελα να ήξερα που τα είδε για αυτό και ρώτησα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην 3 Σεπτεμβρίου, σταυρο νομιζω λενε το παιδι που το εχει κ το μαγαζι αββυσος.μια διευκρίνηση μόνο να κανω ,ρωτησα ενα παλικάρι που μαλλον θα αγοραζε κ μου ειπε οτι ειναι f1 εγω ξερω οτι το μαγαζι φέρνει f0 δεν ασχολήθηκα ομως παραπανω.παντως ειχε καμια 10αρια.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρος Τσιπάς άβυσσος είχε  προ παραγγελία  δίσκους  πριν 1 εβδομάδα  ρίξε μια ματιά στην  σελίδα του 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω μεχρι τωρα ηξερα f1 οτι ηταν κατι μονοθεσια χαχαχχαχαχααχ! Οποτε οταν ο Παυλος εγραψε "δισκοι f1" φανταστηκα οτι εννοουσε ξερω γω πολυ καλης ποιοτητας δισκους απλα χαχαχαχαχαχαχ :hehe

Οκ το εψαξα κ καταλαβα τι παιζει! Μπηκα στο site της αβυσσου αλλα εχει κλεισει η σελιδα με την προπαραγγελια και δεν μπορω να δω ουτε καν τι θα μπορουσα να προπαραγγειλω για αλλη φορα. Ισως αν ερθει η παραγγελια που λεει περιπου 15 Δεκεμβριου ανεβει καμια φωτο να δω περι τινος προκειται!

πριν 4 ώρες, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Οταν λέμε για περισσότερα ταισματα εννοούμε και μεγαλύτερη ποσότητα τροφής ανά ημέρα ή την ίδια ποσότητα σπασμένη σε πιο πολλές δόσεις? 

Η απορεια εξακολουθει να υπαρχει και για τα υπαρχοντα ψαρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Η απορεια εξακολουθει να υπαρχει και για τα υπαρχοντα ψαρια!

Τρωγοντας ανοιγει η ορεξη!!;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...