Jump to content

Recommended Posts

Loipon agorasa kapoia psaraki apo istoselida sto internet 2 gampi 1 xrisopsaro kai ena akomi alla ekeino den katafere na erthei zwntano....ta alla 3 stin arxi itan polu zwira twra den kolimpane polu kai to xrisopsaro kathete sto pato sinexeia....lete na ta kataferoun i na pethanoun kai afta ??? Mipws fteei pou einai kai ligo kruo to nero ??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αναστασία και καλός ορισες.θες να μας πεις 2 πληροφορίες για τα ενυδρεία σου?ελπίζω να είναι σε ξεχωριστά τα γκαπυ απο το χρυσόψαρο..λίτρα διαστάσεις φιλτρανση κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας!

 

Θα σε παρακαλουσα να μην γραφεις με greeklish,ειναι κανονισμος του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος argy1 έγραψε:

Καλως ορισες στην παρεα μας!

 

Θα σε παρακαλουσα να μην γραφεις με greeklish,ειναι κανονισμος του φορουμ.

Οκ δεν το ηξερα σορυ

Link to comment
Share on other sites

ξεκιναμε λοιπον ααααααπο την αρχη!!!τα γκαπις δεν ταιριαζουν με χρυσοψαρα λογο των διαφορετικων απαιτησεων στις θερμοκρασιες..μαλλον δεν μιλησες με καποιον πριν προμηθευτεις ενυδρειο..τα λιτρα σου ειναι απαγορευτικα για ενυδρειο..δυστηχως ειναι πολυ λιγα..θα χρειαστεις μεγαλυτερο ενυδρειο και σωστο εξοπλισμο..πρεπει για αρχη να διαλεξεις με πιο ειδος ψαριου θες να ασχολιθεις που να μπορεις να τους παρεχεις οσο το δυνατων καλυτερες συνθηκες διαβιοσης μπορεις..μετα θα χρειαστεις ενυδρειο( οπως προ ειπα μεγαλυτερο) φιλτρο (αναλογος το ενυδρειο και το ειδος ψαριων) θερμοστατη και ιιισως μια αεραντλια..σε αφηνω να μου πεις εσυ τι εποριες εχεις πανω σε αυτα..αυτα ειναι ο βασικος εξοπλισμος..μετα θες κ καποια φαρμακα οπως αντιχλωριο βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά στα link που έχω στην υπογραφή μου , θα σου λυθούν πολλές απορίες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ..δεκτο..στις διαστασεις ομως αυτες δεν μπορει να εξυπηρετηση για κατι αλλο περα απο γεννηστρα..και σε καμια περιπτωση δεν κανει για ενυδρειο..αμα ψαξεις στις αγγελιες θα βρεις κατι οικονομικο να στησεις να το ευχαριστηθεις..θελει ενα μπατζετ στην αρχη..

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος dpap έγραψε:

Ρίξε και μια ματιά στα link που έχω στην υπογραφή μου , θα σου λυθούν πολλές απορίες :)

Ευχαριστω θα διαβασω και εκει 

Link to comment
Share on other sites

οχι αναστασια..δεν εχω καποιο κερδος εγω που σε παροτρεινω για μεγαλυτερο...δεν θα ειναι μια χαρα..θα τα χασεις πολυ συντομα κ ειναι κριμα..

Link to comment
Share on other sites

και το θεωρεις κατορθωμα??γνωριζεις τι παθαινουν τα ψαρακια σε μικρο ενυδρειο???ΝΑΝΙΣΜΟ.μεγαλωνουν τα εσωτερικα τους οργανα κ οχι το εξω με αποτελεσμα το προσδοκιμο ζωης τους να μειωνετε στο 1/4..μπηκες σε μια σελιδα για να ζητησεις βοηθεια..στην δινουμε κ συ λες..μα εγω πως τα ειχα ετσι??αφου δεν δεχεσε την συμβουλη μου και τον χρονο που σου αφιερωνω εγω κ ο καθενας εδω μεσα γτ μπαινεις στην διαδικασια να ζητησεις βοηθεια??δεν προκειτε κανεις εδω να σ πει.."μπραβο κοπελια για το ενυδρειο που εφτιαξες παρε ενα φιλτρο κ ολα καλα".deal with it.και οοοοτι σου γραφω ειμαι παθων..δεν τα βγαζω απο το στομαχι μ.απο προσωπικη εμπειρια τα λεω και με μεγαλο χρηματικο και συναισθηματικο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

οκ μην τσαντιζεσε εγω απλώς το ειπα....και σου ειπα πριν πως ειμαι αρχαρια δεν τα ξερω ολα...και ευχαριστω πολυ για την βοήθεια....δεν μπηκα εδω για να ξεκινησω καβγα 

Έγινε επεξεργασία - Anastasiaiak
Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν ξεκίνησε παντογνώστης. Αν υπάρχει όρεξη και θέληση , μπορεις να φτιάξεις ένα πανέμορφο ενυδρείο και να φιλοξενίσεις τα ψαράκια που σου αρέσουν.

 

Εμείς είμαστε όλοι εδώ για να βοηθήσουμε σε αυτό το ταξίδι. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν τσαντιζομαι αναστασια..σου προτεινα μια λυση και αμεσως προσπαθησες να με ακυρωσεις με την φραση "τα δικα μου πως αντεξαν 3-4 χρονια"?κανω λαθος..??και γω αρχαριος ειμαι.αλλα για να μην κανουν κ οι αλλοι τα λαθη τα δικα μου δινω 5-10 συμβουλες εκινησης!!!αποφασισε πρωτα με ποιο ειδος ψαριου θες να ασχολιθεις κ ολοι εδω να ξερεις ειναι προθημοι να σε βοηθησουν..αλλα πρωτα πρεπει εσυ να αναλογιστεις εαν θες να μπεις σε ολη την διαδικασια γτ δεν ειναι πειρα ψαρια νερο μπλουμ= ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα!ωραια..κανονικα δεν ενδεικνιτε αλλα ισως μπορεις να φιλοξενισεις εναν κ μονο και τπτ αλλο,μονομαχο..με καποια φυτα..δυστηχως τα ψαρακια που εχεις θα πρεπει να τα δωσεις.το χρυσοψαρο γιατι θελει περιπου 60 λιτρα μονο του και ειναι πολυ ρηπογωνο και τα γκαπις γτ γεννανε σαν τρελα και θα εχεις γρηγορα μεγαλη ιχθυοφορτιση..απο την στιγμη που θες να κρατησεις αυτη την γυαλα..θα χρειαστεις βεβαια φιλτρο και θερμοστατη αντιχλωριο και βακτηρια.και αφου στρωθει το ενυδρειο τοτε θα βαλεις  ψαρακι μεσα

 

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εχει εμπειρια θα μπορουσε να διατηρησει εναν μονομαχο ή ενα killifish.Θα προτεινα,αν θελεις να ασχοληθεις με το ενυδρειο και να κανεις κατι σωστο,για αρχη να διωξεις τουλαχιστον το χρυσοψαρο και καλυτερα ολα,γιατι ειναι κριμα.Να ξερεις οτι τα χρυσοψαρα γινονται 30 εκκατοστα και ζουν δεκαετιες.Τα 4 χρονια ειναι μικρο χρονικο διαστημα και δεν θεωρειται επιτυχια.Στην συνεχεια να βαλεις ενα μικρο φιλτρακι με βιολογικο υλικο και εναν θερμαντηρα.Να ξεκινησει να τρεχει το φιλτρο χωρις ζωντανα και εν τω μεταξυ να δεις τι μπορεις να βαλεις σε αυτη τη γυαλα.

Μπορεις εν τω μεταξυ να αρχισεις να διαβασεις καποια θεματα,οπως εδω που θα σε βοηθησουν να καταλαβεις πως λειτουργει ενα υδατινο συστημα και τι συμβαινει εκει μεσα.Μην παρεξηγεις κανενα,ολοι να βοηθησουν θελουν αλλα δεν εχουν ολοι τον τροπο να καθοδηγησουν χωρις να παρεξηγηθουν.

Εσυ κανε αυτα τα βασικα για αρχη και ειμαι σιγουρος οτι στις επομενες ημερες,και αφου σου αρεσουν τα ενυδρεια και τα ψαρια,θα καταλαβεις τι πρεπει να κανεις ωστε να το χαρεις και εσυ αλλα και τα ζωντανα σου :)

Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αργυρη ελπίζω να μην ανάφερεσε σε μένα ως προς το οτι δεν έχουν κάποιοι τον τροπο να μεταλαμπαδευσουν  τις γνώσεις τους..νομιζω οτι ήμουν κατατοπιστικοτατος  και ευγενεστατος στις αρχικές μου οδηγίες.αν μετα η κοπελα δεν ήθελε να ακούσει δεν κανει αυτό εμένα αγενή.έτσι πιστεύω τουλαχιστον.και επειδή ο γραπτός λογος παρεξηγιετε δεν τσαμπούκαλευομαι αυτή την στιγμη.απλα αν αναφερεσε σε μένα θα θελα να δω κ γω το λάθος μ και να το διορθωσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...